Село је добило име по презимену Кричка, које потиче из Старе Херцеговине, на територији данашње Црне Горе. Кричке или Кричи су старо братство илирско, касније романизовано (влашко) племе на Дурмитору (Језерска висораван) и око ријеке Таре, које је претопљено у Србе. Њих је потиснуло племе Дробњака и заузело им земљу крајем 14. вијека. Један дио Крича се сели на запад и насељава у Петрову пољу код Дрниша, гдје село добија име по њима. У Кричке се насељавају придошлице из Херцеговине и Црне Горе за вријеме владавине Турака (1522-1683). Послије преласка у посијед Млетачке републике 1683. године, ове крајеве насељава становништво из западне Босне (https://sr.wikipedia.org/wiki/Кричке_(Дрниш)#Настанак_и_развој_села).
У попису Клишког санџака из 1550. године у селу Градчац (данас Градац код Дрниша) у Петровом пољу помињe се извесни
Мирак Кричков. Наведено је да је баштина Мустафе Синанова сада у Мираковом посједу, што не значи да је сам Мирак родом из овог села (може бити поријеклом са подручја данашњих оближњих Крички код Дрниша). Године 1596. први пут се помиње село Кричке код Дрниша. У истом селу се помиње Радивој Милошевић звани Кричковић 1624. године. Посебно је знаменито братство Кричка из Крички и Братишковаца, које је дало бројне свештенике по Далмацији (Вукадин Кричка, Радојица Кричка, Димитрије Кричка, Теодор Кричка, Стефан Кричка, Јаков Кричка, Петар Кричка, Марко Кричка) од 17-ог до 19-ог в. У Далмацији је 1948. било 26 кућа Крички, 15 кућа Кричкића и 3 куће Кричковића.
Ево турског дефтера Градца код Дрниша из 1550. у коме се помиње да је баштина Мустафе Синановог сада у руци Мирака Кричковог, ту је и Драгић син Твртка (једном си рекао да имена Твртко није било код Срба већ само код Бошњака који по теби као нису били Срби, епа ето га и то код оних који су припадали влашком сталежу).
Pogledajte prilog 1421547
@Demagogic @RickRoss @Q. in perpetuum hibernum @Берекин