Crkva

Аљона:
Kojot:
Ljudi, posetite Gračanicu ili bar Ostrog što pre !

Драго ми jе то, али не могу:о):о):о) Вероватно у футуру:о):о):о) Добро дошао у Троице-Сергиеву Лавру, Оптину пустын, Валаам, Санаксари и други свjатине Русиjи:о):о):о)

Поздрав.

Радо бих, драга Аљонушка, само да нисам оволико заузет :((

поз.!
 
JaH_G|rL:
Da li idete u crkvu i koliko cesto?Sta mislite o njoj?

Crkva (katolicka, protestantska, pravoslavna, muslimanska te cetiri u najvecoj meri) je kao institucija, (pustimo sada pojedince unutar nje - ima dobrih i losih) u stvari trgovacko-politicka organizacija.
 
"Радо бих, драга Аљонушка, само да нисам оволико заузет :((" - Да ли ти разумиш...:о):о):о)???:о):о)
"Аљонушка":о) тако jе ми нежно људи зове:о)
Разумим...Али нема везе, поможи Бог...можда у будућности:о):о):о) Али ако хочеш jа могу пошиљати за теби неки слике наших манастирима:о)...(треба се e-mail:о)

Поздрав:о)
 
Аљона:
А зашто jе кафе кад ми можемо jести и у кући, али имамо много кафа:о)

У кафе, мислим, за нас jош удобно сретати се са нашима приjатељима и добро говорити о некама стварима. Тако и у храму - тамо за нас удобно сретати се и говорити са Богом:о)

Поздрав.
Пуно поздрава Аљона,
интересује ме,пошто си из Русије,да ли си имала прилике да идеш у Манастир Ваалам,Оптинске манастире,и интересује ме,пошто изузетно ценим и поштујем вашег патријарха Алексеја,какве здравствене проблеме има?
Од Бога ти живот и здравље!
 
Gost: "Пуно поздрава Аљона,
интересује ме,пошто си из Русије,да ли си имала прилике да идеш у Манастир Ваалам,Оптинске манастире,и интересује ме,пошто изузетно ценим и поштујем вашег патријарха Алексеја,какве здравствене проблеме има? Од Бога ти живот и здравље!" -
Па да, већ неколико године доћим у Оптину и у овом лету, мислим, да ћу бити у овом манастире. Али никад сам немала прилике да доћи у Валаам. Валаам jе jако "тамо далеко":о). Код нас у Русиjи у лету много православни хришћани, кад ми имамо одмор од нашега раду, одлазе у свjате обитељи (зашто има доста време:о)
Шта се тиће нашега Патриjарха, он jе добро. Болест већ не муче га. Хвала Богу! Али код нега има пуно проблема...на пример, од Папе Римског и Ватикану:о(
 
U crkvu idem veoma retko iako se smatram vernikom.Naime, crkva je samo institucija i ne mora da bude najbolje mesto za trazenje Boga jer je on svuda oko nas i u nasim srcima.Bog je ljubav koju mi nalazimo u sebi i veri za Boga, druge i same sebe.
 
Мораћу мало да те критикујем по питању схватања Цркве, али и то само добронамерно...

Заправо, има цела тема на тему Божје Православне Цркве, и надам се да си је прочитао. А овде ћу само кратко да додам. Како год је Троједни Бог заједница Оца, Сина и Духа Светога, а ми створени по Божјем обличју, то значи да и ми треба да будемо у заједници са другим вернима. А тај концепт заједнице се управо остварује на Литургији, где се скуп свих верних сусреће на најприснији начин са животворним Богом - Св. Евхаристија, а тако и са својим ближњима. Ту се потврђују и две највише заповести: љуби Господа свога, љуби ближњега свога. Јер, седети сам код куће и апстрактно размишљати како си у заједници са другим вернима није искуство Цркве кроз 2 миленијума. Нису се узалуд још Апостоли окупљали на заједничку молитву и богослужење. Тако да бих ти пријатељски посаветовао да мало преиспиташ своја становишта, научиш више о току и структури Литургије, и оборужан Божјом помоћи, кренеш чешће у Цркву. Толико. Поздрав.
 
die_happy85:
JaH_G|rL:
Da li idete u crkvu i koliko cesto?Sta mislite o njoj?
U crkvu nikada u zivotu nisam otisla, u manastiru sam bila svega tri puta za celih 17 godina.
To ipak ne znaci da ne verujem u Boga (ja to radim na jedan svoj nacin)ili da sam losija od ljudi koji svake nedelje idu u crkvu.
O crkvama nemam lepo misljenje, o popovima jos manje.
Ali zato jako gotivim manastire i strahovito se divim monasima.Zbog cega? Jer su oni ceo svoj zivot posvetili Bogu...To danas retko ko moze ili zeli.
Za razliku od popova koji se pre podne kockaju u kafani a posle podne odu na sahranu da uzmu koju kintu.Mislim stvarno....

Drago dete,
zelim nesto da ti kazem o ljudima koji su u manastiru. Ne zelim da ih osudjujem ili bilo sta drugo jer ce oni za svoje postupke odgovorati pred Bogom. Ipak, za rayliku od onoga sto ti se cini da jeste, pogledaj sustinu. Oni se nisu tamo odvojili da bi svoj zivot posvetili Bogu nego sebi. Nisu bili spremni da svoju veru suoce sa ovim svetom pa su pobegli iz njega. I sad, jedno jos vaznije pitanje - zamisli sta bi se desilo da su apostoli i 120 ucenika koji su bili okupljeni na dan Pentekosta (silaska Duha i rodjenja crkve) otisli u manastir da se posvete Bogu. Ni ti, ni ja danas nebismo citali reci koje je Bog preko njih uputio da na njima gradimo svoju veru.
Manastiri su ti isto sto i crkva, nema tu nista duhovno vec, kao sto je apostol Pavle napisao u poslanici Kolosanima 2,23 "To, doduse, izgleda kao mudrost je se sastoji od samonametnute poboznosti, lazne poniznosti i bespostedne strogosti prema telu, ali nema nikavu vrednost za obuzdavanje gresne naravi,"

Pored toga zelim da ti kazem da nisi nista losija ili bolja od onih koji svake nedelje idu u crkvu da bi bili tamo. Ako Boga nema u tvom srcu nija vazno gde ces biti propoast ti je neminovna, ako pak je Bog u tvome srcu, nije vaznog gde si milost Bozja bdi nad tobom.

Puno je mladih kao ti koji iskrena srca traze Boga. Nazalost u danasnja vremena pravoslavna crkva ih je preplasila baukom sekti i nacionalnog otpadnistva i previse su nesigurni da se upuste u traganje za svojim vrsnjacima koji ljube Gospoda.

Ako te intersuju kontakti obrati se na moju e-mail adresu (samo klikni na Maleni) i potrudicu se da ti pomognem.
 
Опет ти у жестокој пљувачкој кампањи. Не видиш ли да сви држимо кишобране да се некако одбранимо од твог шампионскопљувачког заноса. :shock:
 
MaranAta:
Изгледа да пљување по Божјој Цркви поприма облике епидемије. :shock:

I to epidemija otvaranja ociju, srca i duse, da se vidi i primi prava istina koju je ta tvoja crkva hiljadu godina skrivala i iskrivljavala.

Zar stvarno mislis da ljudi ne vide sta cinite ili si toliko slep da ni sam ne vidis sta cine oni koji bi trebali da ti sluze.

Vidis, u Novom zavetu pise "onaj koji zeli da bude najvici medju vama neka vam sluzi." Da li ti ili bilo ko u svestenstvu vidis nekoga ko je sluga bilo Bogu bilo ljudima.

Dozvoli Bogu da i tebe zarazi ovom epidemijom da se obogatis u milosti i blagoslovu.
 
Pojma ti nemas o askezi, a nastupas tako sigurno kao da si u najmanju ruku proveo 30 godina u manastiru. Odakle ti hrabrost da kritikujes nesto sto ne poznajes? Vidi se da si sektas. Sektasi opstaju tako sto upiru prstom na tudje mane, a ne zbog govorenja istine. Tako i kupe naivnu decu. Ti da imas Boga u srcu ne bi tako govorio ovoj devojcici.A ti devojcice, reci nam koji to popovi kockaju ujutro u kafanama? Koje mesto i kako se zovu? I dosta neodgovornog blacenja nase pravoslavne crkve. Dosta je bilo.[/quote]

Znaci posle 30 godina u manastiru ipak shvatis stvari onako kako sam ih ja napisao i vidis sve mane tog nacina zivota. Dobro, hvala ti na toj informaciji.
Ma briga mene za njihove mane, ja znam pred koga ce oni stati i poloziti racun, kao uostalom i svi mi. Moje je da kazem ono sta imam a onoga koji slusa je da to proveri svojim ocima i kroz Pismo. Tako da se ne sekiras, ako sam nesto pogresno rekao Pismo ce to objaviti. Bog je velik i nece dozvoliti da se neko igra sa njim.

A sto se tice svestenstva, ja ti ovde nebih pisao imena, idu u Patrijarsiju i trazi da ti kazu protiv koliko svestenika je samo u poslednjih 6 meseci vodjen disiplinski postupak zbog nedolicnog ponasanja - pijanstva i drugog pa se onda javi ovde.

Bilo bi vrlo nedolicno da ti ja govorim o onima koje ti smatras ocima.
 
Prije svega da iznesem svoj stav šta je crkva uopšte.
Crkva su živi ljudi a ne neka građevina. I sama grčka riječ koja se izgovara "eklesija" a koja se u Novom Zavjetu prevodi kao "crkva" označava doslovno skupštinu ljudi.
Dakle crkva a u ovom slučaju hrišćanska je skup ljudi koji se u istom Duhu mole Bogu i teže da u svom životu ostvare Njegovu volju.
Da bi se išlo u crkvu nije obavezno ići bilo gdje niti je to svakom prijeko potrebno (ali je dobro ako je od stvarnog duhovnog poticaja), jer najbolje je da se duh vjere utka u svakodnevni život, i da čovjek postigne da je crkva tamo gdje je i on.
I mnogo je bolja zajednica u duhu nego prečesto sasvim prazna i nedjelotvorna praksa sastajanja od kojeg se i nema stvarne duhovne koristi nego se svodi na formalnost i duhovno uljuljkivanje(pa mnogi misle: eto ja sam u zajednici jedino ispravnih i niko mi ne može ništa).
Zajednica u duhu podrazumjeva da čovjek zaista dostigne određen stepen duhovnosti do kojeg je došao sopstvenim duhovnim naporom i trudom, vođen svjedočanstvima i mudrošću onih koji su sličan put već prošli (dakle Svetim Pismom i duhovnom literaturom svih istinskih duhovnika sa raznih strana i raznih vjerskih tradicija). Time su oni postigli stvarnu promjenu svog života i postali dio duhovne građevine od živih ljudi: one Crkve o kojoj se govori u Novom Zavjetu.
Pripadnika te Crkve ima razasutih po raznim vjerskim zajednicama i duhovno mnogo više sliče (i međusobno se slažu i razumiju) nego oni koji su možda sljedbenici istog učenja (ali samo sljedbenici i ništa više).
Jer mnogo pričati i hvaliti se mudrošću "svetih otaca" ili drugih koji su pripadali nekoj vjerskoj zajednici, a ne pretočiti to u svoj svakodnevni život, od toga niko nema nikakve koristi.
Avaj, takvih je mudraca i previše.
Djelatelja tih mudrih riječi suviše, suviše malo.

A što se pravoslavlja tiče, ne može se kroz nedostojne sveštenike (a slažem se da je takvih previše) gledati na pravoslavlje, niti je to dobar pristup. Čemu to vodi, hoće li neko ponuditi neku zamjenu pravoslavlju? Da li bi ta zamjena bila išta bolja? Čisto sumnjam, barem u ovom momentu. Jer duhovno stanje neke vjerske zajednice (tako je iskustvo pokazalo) vrlo malo ovisi o njenom učenju (a sva su ta učenja nešto dobra a nešto manjkava ali cilj je manje više isti), nego o posvećenosti i duhovnom stavu onih koji toj zajednici pripadaju.
Govorim naravno isključivo o pozitivnim Bogoljubnim i čovjekoljubnim vjerskim zajednicama.
Dakle, dok su naši ljudi ovakvi kakvi su, neće nijedno učenje (samo po sebi) od njih napraviti išta bolje, nego jedino pozitivni radno udarnički pristup (možda je smiješno ali ne manje istinito) svih koji žele duhovno dobro ovom narodu, a u prvom redu sveštenicima pravoslavne crkve jer imaju najviše mogućnosti i sredstava i većini ljudi je najbliža.
Pravoslavna crkva za to ima sasvim dobru podlogu (Sveto Pismo, primjere života i rada mnoštva ljudi koji su bili pravoslavni i koji su zaista nešto postigli tim duhovnim pristupom) i treba da radi sa narodom što zdušnije da se kolektivna svijest ovog naroda otrgne od mraka neduhovnosti.
Svi ostali bi trebalo da u okviru svojih mogućnosti rade u istom smislu, ne ometajući jedni druge, i moleći se jedni za druge da bi im Bog dao što bolji uspjeh u tom poslu.
To je hrišćanski pristup, ko se hrišćaninom smatra, a ne da se samo glože oko toga da li je svijet crn ili bijel (a svijet je i te kako šaren, a i crn i bijel).
Zato predlažem svima koji ne pripadaju pravoslanoj zajednici (a ja sam jedan od tih) da se mole da bi što više bilo sveštenika koji uče narod dobru, a da se istrebe (ne mislim poubijaju, daleko bilo, nego uklone sa dužnosti) svi koji svojim djelima samo sablažnjavaju narod.
Takođe predlažem onima koji se smatraju pravoslavnima da prestanu da gnjave i dižu se na one koji se razlikuju u pristupu od njih (jer možda se dižu i na bolje od sebe, a to Bogu nikad nije milo) i da ih ostave na miru. Neka se pozitivnim plodovima pokazuje ko je više a ko manje ispravan, ako je kome već važno da se pokazuje.
A pred Bogom se sve već zna i nema šta da mu se pokazuje, osim plodova svog duhovnog truda.

Živjeli i svako dobro :D :D :D
 
Aharone ,Maleni
samo gubimo dragoceno vreme objašnjavajući osnove
i u pokušajima da otvorimo oči koje je sam Bog zatvorio i otvoriće ih kad On bude hteo .
Ja vam predlažem da diskutujemo medju sobom
želim da vidim do kojih saznanja ste stigli
da tumačimo kako valja
a ove provokatore koji nisu svesni sami sebe da
ignorišemo dok ozbiljno raspravljamo.
Jer mislim da je to u suštini i njihov cilj dolaska i njihova misija
verovatno od PC pa ne moraju staviti ništa na tacnu u nedelju ili će na pričešće preko reda
 
Donekle se slažem.
Ali ja nikad ne pišem nešto zbog onih za koje znam da je malo vjerovatno da će uopšte ozbiljno da uzmu u razmatranje ono što pišem.
Njih prepuštam njihovom ropstvu, ali njihove rekacije posmatram kao dobrodošle podsticaje ili barem kušnje pomoću kojih se učim strpljenju.
Ono što pišem pišem zarad onih kojima bi to možda moglo koristiti, slagali se sa mnom ili ne.
S druge strane, znam da oni koji sebe smatraju velikim "pravoslavcima" i druge unižavaju i nisu baš neko kroz koga treba gledati pravoslavlje, pa ja to i ne činim. Činjenica je da je mnogo takvih, ali je isto tako činjenica i da u pravoslavlju postoje i postojali su istinski duhovnici (naravno, tu ne ubrajam one koje oni prisvajaju, ali je to vrlo upitno).
Uostalom, nijedna religija ili doktrina nema stvarno pravo da svojata duhovne ljude koji su možda iz njihove sredine potekli, ali su ih, samim tim što su dosegli malo veću duhovnost, jednostavno nadrasli i postali istinske dio Crkve.
Oni su kao graditelji radili na izgradnji tih zajednica jer su bili svjesni da su ipak potrebne radi drugih, ali vrlo često njih i njihove spoznaje njihovi navodni sljedbenici ili dionici istog učenja nisu razumjeli.
Još češće su se i oni sami sretali sa ograničenjima koja im je nalagala neka doktrina i koje je njihova duhovna spoznaja često preskakala ili nadilazila, ali oni su to zadržavali za sebe do neke mjere i ne htijući da tek tako ruše ono što je vijekovima uvriježeno, pokoravali se tim doktrinama iako su ih duhom već nadrasli. Ponekad su, opet uspijevali da rašire krute granice koje su postojale prije njih, a nekad su zbog toga i od nekih odbačeni ili opanjakavani.
Ali sve je to imalo svoje zašto.
Tipičan primjer je npr. vladika Nikolaj za kojeg sam čuo iz usta više onih koji sebe smtaraju pravoslavnima da je kontraverzan itd. Isti je slučaj i sa Justinom Popovićem, iako za mnoge on nije toliko "kontraverzan", ali očito je da su ga malo čitali ili ga nisu razumjeli.
Slučajno ili namjerno, to su dva najduhovnija i najmudrija čovjeka (mislim na sveštenike PC) u pravoslavnih Srba prošloga vijeka.
E zarad takvih ljudi i njima sličnih i zarad očite Božije volje da u Srba dominira pravoslavlje kao pristup Bogu (i bar za još neko vrijeme), ne pada mi na pamet da pustim da me nazovi "pravoslavci" navedu na hule slične njihovima.
Svako dobro :D :D :D
 
U potpunosti se slažem
sve do onog o Vladiki Nikolaju itd
Ni ja ne pišem šta pišem zbog ovih ovde koji nisu ni p od pravoslavaca već mi je malo dosta ponavljanja jednog te istog .
Želim da vidim u čemu se mi ne slažemo pošto je očito ono u čemu se slažemo.
No ako vi nećete ostajem dalje na relaciji
trojstvo, duša , praznici, crkve .
Pozdrav
 
Ево састала је братија пљувачка:

1. Самозвани папа.
2. "реинкарнисани" Св. Павле.
3. Следбеник америчког лекара - Томаса.

Вајно друштво "квалификовано" да суди. :wink:
 
MaranAta:
Ево састала је братија пљувачка:

1. Самозвани папа.
2. "реинкарнисани" Св. Павле.
3. Следбеник америчког лекара - Томаса.

Вајно друштво "квалификовано" да суди. :wink:
Stani malo druškane
što mene na treće mesto?
 
Једноставно...

Папа је "непогрешив", а то нису били чак ни Апостоли, па зато њему прво место.
"Реинкарнисани" Св. Павле је ипак "реинкарнација" Апостола, а то је "много боље" од следбеника тамо неког америчког лекара. Тако да си на дну листе како год окренеш. :D :D :D
 
Не можеш бити, јер си ипак само следбеник гуруа Томаса. Дотични папа није члан ни једне секте, него је сам себе затворио у круг егоизма и мисли да је попио сву памет света. То је класична дефиниција папе. :D :D :D
 

Back
Top