ЦИРКУС СА ШИПТАРИМА !

Obersturmfuehrer:
kakvi debili, pa zna se da je on Srbin, jel tako bre!!!


da znaš da ima i takvih teorija. aleksandar karanović kažu da se zvao. ne bih ulazio u to, što reče ovaj lik, baš me zabole za nekog tamo pedera. a što se tiče pelazga, svako normalan zna da njih više nema i da nemaju veze sa albancima. to je populacija koja je nastanjivala današnju grčku i koju su uništila ( ili asimilovala ) grčka plemena jonaca i ahajaca. od njih verovatno potiču grčki robovi i niži slojevi. tako da ako pelazgi imaju veze sa nečim onda su to grci. a aca makednoski the derpe bio je najverovatnije makedonac ali ne današnji "slovenski makedonac". makednonci su bili narod srodan grcima.
 
Pa to je primitivna blkanska plemenska svest nsta tu ne moze biti normalno pa ni nacionalizam sve je to shebano u glavu pa su i ovakve gluposti moguce nije to nista novo jos pre vise od 100 godina je Ante Starcevic pisao kako su Nemanjici u stvari hrvatska dinastija ili sto su muje iz Bosne pricale kako je Mehmed Pasa Sokolovic bio Bosnjak ? a setimo se i onih dnevnika i emisija RTSa iz vremena Vucele kada su nam razne psihopate i bolesnici poput Jovana Deretica i slicnih objasnjavali kako su Srbi najstariji narod na svetu sa sve "dokazima " o Srbima Vaviloncima i Srbima Atlantidjanima ili onih prorocica i vidovnjaka sto su dolazili na dnevnik da trvde kako ce Srbi potuci sve svoje neprijatelje a Sloba ce dobiti nobelovu nagradu za mir"jer tako Bog a i zvezde oce"
 
sumnjivo lice:
Greska u koracima.
Nacionalizam je izuzetna stvar.Nesto naj lepse sto covek moze da oseca.Medjutim sovinizam je zlo.Ljudi u neznanju mesaju nacionalizam sa sovinizmom.Ja sam licno nacionalista.Volim svoje i znam kome pripadam,ali nikad nebih naneo zlo nekom ko nije pripadnik moje etnicke skupine.Francuzi su recimo veliki nacionalisti.Gotovo svi znaju engleski,ali kad ih upitas nesto na engleskom tada se prave Engleszi ;) .Dok su dobar primer za soviniste Slovenci i Hrvati.Srbi im nikakva zla nisu nanosili,pa opet imaju neverovatnu kolicinu mrznje prema nama.A vidis u zapadnom svetu vaze za demokrate.
Тачно тако. Појам "национализам" у негативном контексту је комуњарски изум.
 
Ovo je istorijska istina o poreklu Albanaca.
I danas na Kavkazu postoji Albanija..
Veliki broj Italijana su poreklom Albanci i oni su uglavnom asimilirani u Italiji-mada je njihov broj bio daleko veci u Italiji.I danas se u nekim zabitim selima Sicilije prica albanski..
Prema tome Aleksandar Makedonski nije Albanac sigurno..
Istoricari su zabiljezili da njegovi vojnici nisu pricali grcki-prema tome njegova vojska nije bila grcka.
Najvjerovatnije Aleksandar je Srbin i Srbi su ustvari Vincanska civilizacija..

Пише:
др Јован
И. Деретић (Арбанаси, њихово порекло и долазак у Србију, према мање познатим документима )

Народ који ми Срби називамо Арбанасима, странци Албанцима, а они сами себе називају Шћипетарима, пореклом је са Кавказа. У античком времену била је позната једна земља на Кавказу под именом Албанија. Тако су је називали странци, али не и њени становници, баш као и данас ову Албанију. Савремену Албанију њени становници називају Шћиперија. Албанија на Каквазу налазила се на источним падинама ове планине, између Каспијског мора и врха Кавказа. Са њене јужне стране почињала је од Апшеронског Полуострва, на коме се налази савремени азербејyански град Баку. Северно од Албаније налазила се земља Алана, северозападно су били Ибери, а западно и јужно од Албаније налазили су се Јермени. Јужни део те античке Албаније припада данас Азербејyану, а северни део Русији. Постојао је један град под именом Албана на обали Каспијског мора између савремених градова Дивичија и Дербента. По имену овог града земља у његовом залеђу добила је име Албанија.

Једино по чему је та стара Албанија била позната јесу велики и опасни пси, такозвани кавкаски овчари. У време када је Александар Велики освајао Азију пред њега је изашао неки владар Албаније и поклонио му једног великог пса. Кавкаска Албанија је била једна врло кршевита и сиромашна земља па као таква није привлачила освајаче.

У осмом веку Арапи су запосели земље око Каспијског мора и иза Каваза. Тамошње домородачко становништво су превели у ислам и водили са собом као помоћне чете у борби са хришћанима. На Средоземном мору вођене су честе борбе између Арапа, као представника ислама и Ромеја, (Византиј&#1077 као представника хришћанства. Арапи су отели од Ромеја већи део Сицилије и један део јужне Италије, па да би ојачали исламско становништво у овим земљама довели су један део становништва из кавкаске Албаније. Арапско освајање Сицилије трајало је дуго времена од 827. до 878. године. Сицилија је подељена на два дела, исламски део и хришћански део, па отуда и назив Две Сицилије. Хришћани су били потиснути у североисточни део острва. Византија је на томе делу острва држала знатне војне снаге. Византинци су успели да преотму од Арапа један део острва и ту су затекли исламизиране Албанце. У већини случајева вратили су их поново у хришћанство.

Византија је, 1042. године, напала Србију и послала своје две војске кроз Епир, дуж приморја. Тадашњи млади цар Србије, Војислав, сатро је у две битке византијску војску. Овај тежак пораз у рату са Србијом изазвао је нереде у Цариграду. Византијски војни заповедник на Сицилији, по имену Ђорђе звани Манијак, одлучио се на побуну са жељом да узме власт у Цариграду. Укрцао је своју војску на лађе и један део Албанаца које је узео са собом као помоћне чете. Они су са собом водили и своје жене и децу. Са том шареном војском искрцао се у Драчу марта месеца 1043. године. Како је Србија тада била у ратном односу са Византијом, Манијак је рачунао бар на неке српске симпатије. Манијак је довео са собом само један мали део Албанаца, већина њих је остала на Сицилији и у јужној Италији. Сви су временом покрштени и италијанизирани, тако да се код њих данас задржало само сећање на њихово порекло. То сећање на њихово албанско порекло задржало се више код оног дела људи који су се одселили из Италије у Америку, него код оног дела који је остао у Италији.
 
Nastavak o poreklu Albanaca..

После искрцавања у Драчу Манијак је кренуо са својом војском у правцу Цариграда. Византијска војска, која је остала верна својој влади, пресрела је Манијака код Дојранског Језера и ту је дошло до велике битке у којој је Манијак погинуо. После његове погибије преостала његова војска се предала. Византинци су примили Манијакове византијске војнике, али не и странце, Албанце. Ови нису могли да се врате натраг нити су имали куд да иду, нашли су се као бродоломници на туђој земљи. Молили су Србе да им дозволе да се населе негде у планинама где би могли да живе од сточарства, пошто су они иначе били по традицији сточари. Срби су им дозволили да се населе у брдовитом пределу око места Рабана који се налазио североисточно од Елбасана, у подножју планине Јабланице. То је био један опустео и готово ненасељен предео. Албанци су гајили стоку и за себе и за Србе и то је било њихово занимање у Србији кроз цео средњи век.

По Рабану ми смо их називали Рабанаси, односно Арбанаси, како их и данас зовемо. Странци су их звали Албанцима и то из два разлога. Зато што су знали њихово порекло из кавкаске Албаније и зато што су са њима дошли први пут у додир на пределу Белиграда испод Томора. Белиград су Латини називали Албом, што је превод његовог српског имена на латински језик. Турци су их називали Арнаутима, што на арапском значи - „они који се нису вратили." Они се стварно нису вратили, остали су у Србији. Сами Арбанаси нису за себе употребљавали ни једно од тих имена, они се називају Шћипетари, асвоју земљу Шћиперија. На њиховом језику реч шћипе или шкипе значи крш, брда или комове. Шћипетар се може превести на српски језик са Брђанин. Аустроугарски писци су, крајем 19. и почетком 20. века, намерно давали погрешно тумачење значења имена Шћиперија, уместо земљом брђана, називали је „земљом орлова„. То је требало да пред светом да Арбанасима неко племенитије порекло њиховог народног имена.

Главни сведок довођења Албанаца у Србију, од стране Ђорђа Манијака, био је савременик тих догађаја, византијски виши државни чиновник и историчар Михаило Аталиота. Он је описао догађаје у Византији од 1034. до 1078. године. У његовом делу Албанци се узгредно помињу од 9 до 20 странице.(1)

(1) Michael Attaliota: Historia, Corpus Scriptorum Historiae Byzantinae. Impensis ed. Njeberi, Bonnae
 
Undisputed references to Albanians

* The first undisputed mention of the ancestors of modern Albanians seems to be in the form of Arbanitai of Arbanon in an account by Anna Comnena of the troubles in that region during the reign of her father Alexius I Comnenus (1081-1118) by the Normans. (The Alexiad, 4)
* In History written in 1079-1080, Byzantine historian Michael Attaliates referred to the Albanoi as having taken part in a revolt against Constantinople in 1043 and to the Arbanitai as subjects of the duke of Dyrrachium.
* 1285 in Dubrovnik (Ragusa) a sizeable Albanian community had existed for some time. In the investigation of a robbery in the house of Petro del Volcio of Belena (now Prati), a certain Matthew, son of Mark of Mançe, who appears to have been witness to the crime, states: "Audivi unam vocem clamantem in monte in lingua albanesca" (I heard a voice crying in the mountains in the Albanian language).
------------------------------------------------------------------------------------------
Iz Istorije o poreklu Albanaca-tvrdi se da prvi istorijski izvor o Albancima koji je siguran je iz XI veka..
Sve ostalo su spekulacije i teorije koje nemaju siguran istorijski izvor..
 
Since the IV century BC Albans were constantly at war - first with Alexander of Macedonia on Persian side, then, since the I century BC, against the Roman invasions to Transcaucasia (the battles of Lucull in 69-67 and of Pompei in 66-65 BC), in the beginning of AD - with nomadic Huns. Since the IV century Albania became dependent of Sasanid Iran and in 461 the king?s power was abolished in Albania. Anti-Iran revolts constantly happened in defeated Albania and finally the political independence of the country was restored.

Jevanshir of Girdiman was an outstanding ruler of the Caucasus Albania in the 7th century (the years 638-670). During his reign Albanian literacy was widely spread and there was made ?The Agvan history? written by an Armenian historian Movses Kagankatvatsi. It?s now the main source on the history of the Caucasus Albania. In the modern Azerbaijan villages Lekit and Kum there survived the architectural monuments of the Caucasus Albania of the 5-6th centuries.

In the VIII century the major part of the population of the Caucasus Albania was converted to Islam by the Caliphate. During the IX-X centuries Albanian princes managed to restore the royal power in the Caucasus Albania several times. Then the major part of the territory of the Caucasus Albania joined the Azerbaijan feudal states - Shirvan and the others. Part of modern Azerbaijanians are the successors of the ancient population of the Caucasus Albania.
--------------------------------------------------------------------------
Odlomak iz Istorije Kavkaskih Albanaca..
Ako je Aleksandar Makedonski bio Albanac-zasto su Albanci sa Kavkaza ratovali protiv njega zajedno sa Persijancima..
Iz clanka se vidi da je veliki dio Albanaca presao na Islam u 8 veku sto se slaze sa Dereticem...
 
Ево шта имам меморисано... али сам случајно избрисао линк......јбг...имам само годину 1935.

ЗЕМЉА ЧУВЕНОГ БАКУА ЗВАЛА СЕ
АЛБАНИЈА А НАРОД - АЛБАНЦИ

Азербејџанска Савезна Република заузима источни део Транскавказије, окренут према Каспијском МОру. Ова република обухвата површину од 86 000 кв.км. и има 2,891.000 становника. Главни њен град је чувени "град нафте" - Баку. У оквиру ове савезне републике налази се аутономна република Нихичеванска и аутономна област Нагорно.Карабахска.
Три петине становништва ове републике чине азербејџански Турци. Интересантно је да су се ови Турци некада звали Албанци, као што се и Азербејџан звао Албанија. Главно је занимање азербејџанских Турака земљорадња, гајење памука, пиринча и воћа. Њихове куће су већином од сушене цигле. Кровови су обично равни. Као скоро свуда на Оријенту, и код њих су куће прочељем окренуте према дворишту, а према улици је окренут задњи крај куће са голим зидовима без прозора. За гориво употребљавају уместо дрва осушену балегу, коју зову "кизјак". За осветлење још увек највише употребљавају "чираг", тип свеће из бронзаног доба. Жене им се као и наше муслиманке покривају и носе фереџу. Али, код нове генерације, васпитане новим духом, тај се обичај напушта и жене иду откривене, пошто је уопште положај жене из основа измењен. И у Азербејџану још понегде очуван је стари обичај крвне освете.

Сви Азербејџанци су муслимани. Дошавши у Транскавказију релативно доцкан, као номади-сточари, азербејџански Турци су живели под феудализмом врло примитивним животом као непросвећен народ. Просвећивали су се тек после ослобођења од феудализма.

Међутим, велика запрека ширењу писмености била је врло компликована арапска азбука. Зато је совјетска управа увела код њих нову турску азбуку, базирану на латиници. Иницијатива Азербејџана у погледу замене старих арапских слова новим латинским словима имала је знатног утицаја на ширење латинице и међу другим народима Совјетске Уније.

*********************************************************

Ово је само један детаљ.....имам и на другим местима, али мислим да је учесник савин довољно послао..........
 
jomini:
I posle toga... Bravo!


Е, па *ебем му матер, Јомини... Јел' ти ово намерно палиш рају, или си слетео са Плутона после 2000? Српски национализам почетком деведесетих... А пре тога су Шиптари били цвеће са падина швајцарских Алпа, окружени росним планинским изворима по којима праћакају пастрмке док мала Хајди са веселим плетеницама бере љубичице около, за чај својој фрау-баки :roll: :roll: ... И кад је то, за време тог страшног српског национализма почетком деведесетих, Шипцима враћен и МАЛИ ДЕО онога што су радили током дичних СФРЈ-година и раније (брутална етничка чишћења читавих региона доле, преоравања српских гробаља, скрнављења манастира и терор над монаштвом, озваничени апартхејд над Србима...). Са све братско-јединственим осмехом из БГ, исте те екипе којој је све било равно до Косова, и све "исто", као теби сад. Браво!
 
misoni:
Јес' ми смо лоши,други нас пазе к'о мало воде на длану,а ми их убијамо,тероришемо,силујемо,пљачкамо...Познато ми то све нешто.:D

Ево, не бејах лењ, паде ми на памет она Борина (г. Ђорђевић соло, без музичке подлоге Мише, Џинџера, Вицка и екипе), још из носталгичних:roll: осамдесетих. Посвећена Божи Марковићу, старцу с Косова, село Батуси. Истерали га Шиптари, а у Крушевцу дочекала Стамболић/Дража Марковић милиција, и вратила доле.


Вратили су Божу из Крушевца
да га доле закољу ко певца.
И тако ће Божа
страдати од ножа.
Има ли Србина који не опсова
бар једну сочну на рачун Косова ?
Проклето да си, село Батуси,
ти појма немаш са ким у рату си.


*еботе, реци. Иста мета, исто одстојање, и за Божу и за Бору. Само што овог другог више не напада СССРН, него дечица из НВО-стормтруперског ешалона... Али, исти онај њихов талибан-стајл, ево читам баш топик где нагрђују Бору.
 
eremita:
Корнер, Обер, ти и још неки НА СВАКУ ТЕМУ БАЦАТЕ ПЕТАРДЕ ??? Зашто ???
Овде се мирно и сталожено расправља - шта вам није ПРАВО ??? 8-)
Kutija od sto komada je sto dinara,pa ti sad vidi zasto.Da petarde kostaju dvadeset puta vise nebi onda stalno bacali, vec bi birali teme 8)
 
Sunchaser:
Е, па *ебем му матер, Јомини... Јел' ти ово намерно палиш рају, или си слетео са Плутона после 2000? Српски национализам почетком деведесетих... А пре тога су Шиптари били цвеће са падина швајцарских Алпа, окружени росним планинским изворима по којима праћакају пастрмке док мала Хајди са веселим плетеницама бере љубичице около, за чај својој фрау-баки :roll: :roll: ... И кад је то, за време тог страшног српског национализма почетком деведесетих, Шипцима враћен и МАЛИ ДЕО онога што су радили током дичних СФРЈ-година и раније (брутална етничка чишћења читавих региона доле, преоравања српских гробаља, скрнављења манастира и терор над монаштвом, озваничени апартхејд над Србима...). Са све братско-јединственим осмехом из БГ, исте те екипе којој је све било равно до Косова, и све "исто", као теби сад. Браво!
Ovde porediš šiptare sa nama i izvlačiš mi reči iz konteksta. Ja to ne radim. Samo ovo prisvajanje kojekakvih istorijskih likova pod svoje skute... Viđeno i na našim prostorima. To se ne može osporiti. Samo sam realan i na zemlji.
 
jomini:
Ovde porediš šiptare sa nama i izvlačiš mi reči iz konteksta. Ja to ne radim. Samo ovo prisvajanje kojekakvih istorijskih likova pod svoje skute... Viđeno i na našim prostorima. To se ne može osporiti. Samo sam realan i na zemlji.

Ma ovaj nije na to mislio, znas i sam. I koje prisvajanje? Mislim, kao zvanicna prica, da srpska deca uce da je, recimo, Kolumbo bio Srbin i slicno. Kad je to bilo?
 
eremita:
Ревизија античке историје

Александар Македонски - Албанац

Специјално за „Политику”
СКОПЉЕ, 13. јануара - У актуелној размени дипломатских порука између Скопља и Атине око преименовања аеродрома „Скопље” у „Александар Велики”, умешао се потпредседник албанске опозиционе Демократске уније за интеграцију (ДУИ), Рафиз Халити, поручивши обема странама да се ману даљих расправа.

Учествујући у емисији скопске АЛСАТ-М телевизије, Халити је рекао да су тезе Македонаца и Грка о припадности великог војсковође погрешне, јер „према свим историјским подацима Александар Велики је припадник племена пелазги, од којег потичу и Албанци”.

Објашњавајући даље да је Велики Лека (Александар Велики), пореклом Албанац, Халити се позвао на велике умове, рекавши да су о томе писали историчари Плутарх, Страбони Мател и географ Браун.

Сигурно је да Халитијево „објашњавање” античке историје неће ништа битно изменити у поменутом македонско-грчком спору, али је такође извесно да у међуетничке односе у Македонији уноси нову спорну тему. Ово тим пре што овде једнако трају расправе око националне припадности Скендербега; Албанци тврде да је он њихов национални јунак а неки македонски историчари да је Ђорђије Катриот, алијас Скендербег, Македонац.
М. Раденковић
[објављено: 14.01.2007.]

*********************************************************







Ето, свет је дао шиптарима мали прст - А ОНИ ХОЋЕ ЦЕЛУ ШАКУ... мислим да је ово тек почетак њиховог лудила........ а какво је ваше мишљење о ПРЕКРАЈАЊУ ИСТОРИЈЕ У КОРИСТ ШИПТАРА ???

..pitanje za sve:
kako se zovu prve dve drzave nastale na teritoriji balkana (a mozda i sire ne znam tacno, saopstite i te podatke)...nekada davno davno davno.....pre hrista.....i gde su tacno nastale????????
 

Back
Top