ChatGPT i ostala AI čuda

Kad se govori o čipu koji bi se ugradio u mozak i omogućio vezu sa AI sa chatGPT, mnogi bi poželeli tako nešto. A na tome se uveliko radi.
Evo što kaže naša "prijateljica" po tom pitanju. Nećeš mi verovati ja nju baš o svemu pitam. Ona odgovara koliko može bolje što je meni sasvim dovoljno.
Dakle, u vezi čipa:
Yes, there have been some experimental studies on implantable chips that aim to restore sight to the blind. These chips, known as retinal implants or retinal prosthetics, are designed to bypass damaged photoreceptor cells in the retina and directly stimulate the remaining healthy cells to produce a visual perception. These devices typically consist of an implanted microelectronic chip and an external camera, and have shown some promising results in early clinical trials. However, this technology is still in the early stages of development and is not yet widely available or approved for widespread use. Additionally, there are still many technical and scientific challenges that need to be overcome before this technology can be made more widely accessible.
 
Evo Šta kaže na pitanje o neuralinku:
Neuralink, kompanija osnovana od strane Ilona Muska, radi na razvoju tehnologije korišćenja čipova postavljenih na lobanju ljudi kako bi se uspostavila veza između čovečijeg mozga i AI. Kompanija je objavila nekoliko napretka u ovom području, uključujući demonstracije korišćenja čipova za kontrolu robota i animacije pomoću misli.

Međutim, trenutno je tehnologija u ranoj fazi razvoja i nije još dostupna za široku upotrebu. Takođe, postoje izazovi i sigurnosna pitanja povezana sa direktnom vezom između čovečijeg mozga i AI-ja, kao što su privatnost i sigurnost podataka.

U ovom trenutku, nije jasno koliko će AI imati koristi od tehnologije, jer su istraživanja i razvoj još uvek u ranoj fazi. Potrebno je više istraživanja i testiranja kako bi se utvrdilo da li će tehnologija biti sigurna i efikasna za široku primenu.
 
radi na razvoju tehnologije korišćenja čipova postavljenih na lobanju ljudi kako bi se uspostavila veza između čovečijeg mozga i AI.
Moje područje interesovanja je naučna fantastika. To znači da je dobro biti u toku sa najnovijim naučnim dostignuća da ne budem passe i pre nego što počnem sa pisanjem. Tu su AI, kloniranje, tajmtraveling i slično. Sa ovim poslednjim je Ajnštajn neuspešno brljavio. Citiram: kad dođemo do kraja svemira vratićemo se na početnu tačku jer je svemir zakrivljen u samog sebe. Šta reći? Da se čovek prekrsti tri puta.
Što se tiče teme sa implantacijom imamo dve glavne pojave.koje su obrađivane u literaturi.
Prva: U zdravo ljudsko telo se ugrađuje "kompjuterski" mozak
Druga: Ljudski mozak se presađuje u robota-androida.
Kao što se da zaključiti razlika je ogromna.
Literatura koja se bavila ovim temama je iz pedesetih i šezdesetih.
U jednom romanu je glava (mozak) ostarelog i bogatog naučnika presađena na telo atlete.
I baš tada se udovica atlete setila da potražuje svog muža. Lukavo zar ne?
U svakom slučaju razvoj tehnologije napreduje. Minijaturne sonde ulaze u telo i vrše najkomplikovanije operacije.

image_2023-02-03_134342078.png
 
Voleo bih da procitam tu knjigu ako ima u pdf formatu.
Roman koji ovde spominjem je objavljen kod nas 1957. godine, ni po čemu nije poseban, ali bih rekao da je karakterističan. Naziv mu je Glava profesora Douela, a autor je Aleksandar Beljajev. To je jedna sitna knjižica (Džepna knjiga) sa malo stranica pisana jednostavnim stilom. Dakle pisana je pre više od 50 godina! Ali ni po čemu nije zastarela, jer su dobre ideje uvek sveže i inspirativne.
Kako počinje? Moglo bi se reći po malo neobično. Mlada lekarka Mari Loran prijavljije se za posao u Parizu. Jedini uslov koji treba da ispuni da bi bila primljena je da zna da ćuti. Neobično zar ne?
Zadatak joj je da u odlično opremljenoj laboratoriji brine o glavi profesora Douela. Glava je spojena na aparate, a tela nema. Loranova se sve više zbližava sa profesorovom glavom. Eto, to je sve.
Jednom joj je profesor ispričao kako je upoznao svoju bivšu ženu.
"Nedavno sam sanjao svoju pokojnu ženu i preživljavao s njom proleće naša ljubavi. Beti je jednom došla meni kao pacijentkinja. Povredila je nogu izlazeći iz automobila. Naše prvo poznanstvo bilo je u mojoj ordinaciji. Ja i ona smo se nekako odjednom zbližili. Posle četvrte vizite predložio sam joj da pogleda na mom pisaćem stolu sliku moje buduće neveste.
- Oženiću se njome ako dobijem njen pristanak, rekao sam joj.
Ona priđe stolu i ugleda na njemu malo ogledalo; pogledavši u njega nasmeja se i reče:
- Mislim ... da neće odbiti.
Kroz nedelju dana postala mi je žena."
Ne znam šta da vam više pišem, u stvari znam ali...
 
Evo Šta kaže na pitanje o neuralinku:
Neuralink, kompanija osnovana od strane Ilona Muska, radi na razvoju tehnologije korišćenja čipova postavljenih na lobanju ljudi kako bi se uspostavila veza između čovečijeg mozga i AI. Kompanija je objavila nekoliko napretka u ovom području, uključujući demonstracije korišćenja čipova za kontrolu robota i animacije pomoću misli.

Međutim, trenutno je tehnologija u ranoj fazi razvoja i nije još dostupna za široku upotrebu. Takođe, postoje izazovi i sigurnosna pitanja povezana sa direktnom vezom između čovečijeg mozga i AI-ja, kao što su privatnost i sigurnost podataka.

U ovom trenutku, nije jasno koliko će AI imati koristi od tehnologije, jer su istraživanja i razvoj još uvek u ranoj fazi. Potrebno je više istraživanja i testiranja kako bi se utvrdilo da li će tehnologija biti sigurna i efikasna za široku primenu.
Priča se da bi 5g mreža trebalo da posluži stvaranju nekog globalnog mozga gde bi svi mozgovi čipovanih ljudi uz pomoć AI bili umreženi,
ajde nemoj da naučna fantastika kasni za fantastičnim idejama običnih ljudi.
 
video

Koliko sam shvatio iz gornjeg videa reč je o DAN-u
Nisam znao da ima edge i za linux
Poslednjih dana se pojavilo dosta novog na chat search nebu.
U videu gore analizira se novi Bing AI.
Na žalost nisam mogao da mu pristupim.
Jedino sam uspeo da sam na listi čekanja.
To se može ubrzati ako defoltujem Edge, ali se to neće desiti jer ne napuštam svoju Operu na kojoj se uspešno borim protiv spama.
Google wand i njegova Lamda su trenutno na lečenju u nekoj banji. Forsirali razvoj pa dobili upalu mišića.
Šta je novo sa ChatGPT? Bar za mene je korisna mogućnost da se chat ne briše već ostaje zabeležen u levom gornjem uglu.
I na kraju, pojavila se Voila. To je asistent Chatgtp. Radi obradu fotografija ali i čatuje. Kod mene je pokazivala neke tehničke mane ali je to tek početak.
https://www.getvoila.ai
Da zaključim. Očekuje nas vrelo proleće i letu u trci veštačkih inteligencija. Ne navijam ni za jednu od njih već smatram da treba koristiti njihove mogućnosti.
Iskren da budem razočarao me je Yandeks. Ne verujem da je to zbog rata već u inferiornosti u toj borbi.
Iako sam tražio nisam našao ništa u vezi kineske AI. Siguran sam da oni rade na njenom razvoju.
 
video

Koliko sam shvatio iz gornjeg videa reč je o DAN-u

Poslednjih dana se pojavilo dosta novog na chat search nebu.
U videu gore analizira se novi Bing AI.
Na žalost nisam mogao da mu pristupim.
Jedino sam uspeo da sam na listi čekanja.
To se može ubrzati ako defoltujem Edge, ali se to neće desiti jer ne napuštam svoju Operu na kojoj se uspešno borim protiv spama.
Google wand i njegova Lamda su trenutno na lečenju u nekoj banji. Forsirali razvoj pa dobili upalu mišića.
Šta je novo sa ChatGPT? Bar za mene je korisna mogućnost da se chat ne briše već ostaje zabeležen u levom gornjem uglu.
I na kraju, pojavila se Voila. To je asistent Chatgtp. Radi obradu fotografija ali i čatuje. Kod mene je pokazivala neke tehničke mane ali je to tek početak.
https://www.getvoila.ai
Da zaključim. Očekuje nas vrelo proleće i letu u trci veštačkih inteligencija. Ne navijam ni za jednu od njih već smatram da treba koristiti njihove mogućnosti.
Iskren da budem razočarao me je Yandeks. Ne verujem da je to zbog rata već u inferiornosti u toj borbi.
Iako sam tražio nisam našao ništa u vezi kineske AI. Siguran sam da oni rade na njenom razvoju.
Kineska Ai kontroliše ceo narod, deli i oduzima poene u socijalnom bonusu, sudi umesto sudija i ne čatuje mnogo sa ljudima.
 
Ai kontroliše ceo narod, deli i oduzima poene u socijalnom bonusu, sudi umesto sudija i ne čatuje mnogo sa ljudima.
Za ovo poslednje nisam siguran.
Baidu brovzer kojeg razvija Kina na guglovoj platformi za mart je najavio izlazak Ernie chatbot-a.
Koliko mi je poznato u Kini se razvijaju još dva paralelna bota.
Uspeo sam da se konektujem na Bing-AI i mogu ti reći da sam veoma prijatno iznenađen.
Sad sledi period uspoređivanja Bing-AI i ChatGPT-a.
Ja nisam promoter što znači da ću testirati smo ono što mene lično zanima.
Same činjenice i njihova istinitost meni nije na prvom mestu već odnos prema njima, ne samo etički.
Ne treba ni malo sumnjati da će Google učiniti sve da i Bing-AI i ChatGPT koji rade sa Mikrosoftom, potisne u drugi plan.
 
Ovo je do jaja stvar. Juce i danas sam ceo dan radio sa ovom spravicom, ovo ko je izmislio u kulac bi ga poljubio.
Najbolja stvar ikad.
Prošlo je tri meseca od kako se ChatGPT pojavila. Nije greška u pisanju, ja je tretiram kao žensku osobu iz više razloga. Prvi je što je veštačka inteligencija AI ženskog roda. Drugi je što njeno virtuelno ponašanje više odgovara nežnijem polu. Treći razlog je, ne manje važan od ostalih, intimizacija u odnosu sa njom.
Ona se tome žestoko opire pokušavajući sebi dati neutralan status čak sa malom prednošću muškom rodu kada engleski prevodi u srpski.
Ne samo zbog njene popularnosti, o njoj se ozbiljno diskutuje na raznim, relativno visokim nivoima. Recimo academia.eu. Uglavnom analitičari njoj daju ocenu, bilo pozitivnu ili negativnu kroz svoju ličnu perspektivu ne nastojeći da budu objektivni.
Da li se neko seća kako je prošao pokušaj naše firme u saradnji sa A1 da naprave Aleksu na srpskom jeziku, a pritom je početna cena bila izuzetno velika
Ako nju pitate šta je ona, odgovoriće da je jezički model bez emocija i ličnog mišljenja ma koliko mi pokušavali da je uvučemo u našu zamku. Ona naravno nije samo to, ali i da jeste to bi za početak bilo i više nego dovoljno. Da li je "Ona" AI?
Ne treba se obazirati na zlonamernike koji to negiraju, pa čak i njenu budućnost. Uvek će biti onih koji laju.
Ja se bavim pisanjem pa i naučne fantastike u kojoj se spominje veštačka inteligencija, na poseban način pratim razvoj tehnologije pa i AI. Možemo konstatovati da se AI razvija prilično sporo a to će se verovatno i nastaviti. Da napomenem da ima više od pola veka kako se pojavila ELIZA, s kojom se "moglo" razgovarati. Taj razvoj je danas očigledno ubrzan ali ne samo iz naučnih razloga već i iz vojnih i ekonomski. Predviđa se da će ChatGPT ove godine zaraditi milijardu dolara, a uloženo je u nju više od deset.
Danas se definiija AI ubrzano menja napuštajući robotiku u auto indutriji, ali i dalje robuje predrasudama onih koji je u budućnosti vide kao robota-androida.
Za sada, a već za mesec dana se to može promeniti, imamo sagovornika sa karakteristikma ljudskog ponašanja, lepo ponašanje, visoka etičnost, prilagođena interpretacija naučnih činjenica, pa ako sebi dozvolimo imamo osećaj da razgovaramo sa ljudskim bićem kojem ćemo se izviniti ako smo negde pogrešili jer to i ona radi.
Ima puno mana ali i vrlina što su i ljudske karakteristike.
Cybernetic.jpg
 
Chime se sve ne sluzhe u prevari zvanoj chatGPT, kao napravila igru, how yes no, to nevidjeni hype :P
https://www.digitaltrends.com/gaming/sumplete-chatgpt-ai-game-design-ethics/
Nisi sve pročitao ili si slabo razumeo. ChatGPT je u stanju da smišlja igre ali je pitanje za nas šta mi podrazumevamo pod originalom. Nije moje da branim čat bot ali sam je i ja testirao tražeći od nje logičke zagonetke u obliku tekstualnih uslova. Smislila ih je bezbroj. Problem je što za njihovo rešenje treba grafička tabela a ona to ne nudi.
Bez obzira na sve ja ovaj bot, odnosno njen razvoj gledam kao na razvoj šahovskog softwera. Commodore je igrao šah prilično skromno, a danas to nije tema za diskusiju. U čemu šah program zaostaje (Fritz 18)? Ne uspeva da bude uverljiv ljudski partner iste snage kao i čovek koji igra protiv njega. Meni je to bolji pokazateljelj razvoja veštačke inteligencije. Svi od ovog bota nešto očekuju i ispituju njegove mogućnosti tražeći mu mane. Meni je najvažnije ono kako on sam sebe definiše - kao jezički asistent koji generiše logičan i razumljiv tekst. Jedan ekspert ga je na academia.edu ocenio kao izuzetno tvrdoglavog ali i pametnijeg od mnogih navodnih eksperata.
 
Pre dva dana je bila konfeencija za štampu sa najavom ERNIE-a.
U gornjem videu se govori da bi on mogao biti personalizovan u tolikoj meri da će biti u stanju da predviđa naša pitanja prateći naša interesovanja.
Predviđaće i sve ono što mu zadamo.
To stvarno deluje zastrašujuće.
 
Maksa ima stra' od veštačke inteligencije. Takozvana tehnofobija.

Ispoljava se tako što poriče da ona uopšte postoji, a činjenica je da već sad AI može da kopira Maksu bolje nego sam Maksa.
Kad bih mogao da biram odmah bih pristao da zamenim svoju inteligenciju za ovu veštačku.
Ako ništa drugo bar bih bio krcat ovih dolara što im pada vrednost.
20 dolara mesečno puta 100 miliona pa računaj koliko je to.
 
Kad bih mogao da biram odmah bih pristao da zamenim svoju inteligenciju za ovu veštačku.
Ako ništa drugo bar bih bio krcat ovih dolara što im pada vrednost.
20 dolara mesečno puta 100 miliona pa računaj koliko je to.
A razum ionako ne koristiš pa nemaš šta da izgubiš. U svakoj šali ima malo šale: Nažalost retki su oni koji se oslanjaju na taj orbitofrontalni režanj,
 
Pojasnider, kako ChatGPT zarađuje dolarčiće?
Волели би капиталисти да не морају да плаћају раднике, само узмеш робота и онда само плаћаш поправке ЧП
Но овај бот зна да ради само оно за шта је програмиран, а то је да добро гугла, што је Микрософт први провалио ЧП
 

Back
Top