ChatGPT i ostala AI čuda

Videćemo da li će moći da objašnjavaju i da li će moći da razumeju kao mi ljudi. Nije stvar u vokabularu već u razumevanju jezika, konteksta i smisla.

Autori ne kažu da AI nije sposobna za predikciju već "šta nije, šta bi moglo i šta ne bi moglo biti". To je karakteristika ljudskog razuma.

Životinje imaju neku inteligenciju, neke manje a neke više. Kao što imaju i neku svest. AI to nema.
Ja:
Kako voziti biciklu po prvi put?

ChatGPT:
Kada vozite biciklu po prvi put, važno je da počnete polako i postepeno se naviknete na osnovne tehnike vožnje. Ovo su neki savjeti za vožnju bicikle za početnike:
  1. Pronađite ravnu, glatku i sigurnu površinu - tražite park, igralište ili neku drugu sigurnu i ravnu površinu na kojoj možete voziti biciklu.
  2. Prilagodite sjedište - sjedite na bicikli i prilagodite sjedište tako da vam je udobno i tako da možete dohvatiti pedale.
  3. Postavite kacigu - kaciga bi uvijek trebala biti na glavi tijekom vožnje biciklom, čak i ako se vozite na kratkim udaljenostima.
  4. Naučite se ravnoteži - prvo vježbajte ravnotežu tako što ćete sjediti na bicikli bez da se pomaknete. Pokušajte zadržati ravnotežu nekoliko sekundi, a zatim produžite vrijeme dok ne budete u stanju zadržati ravnotežu nekoliko minuta.
  5. Naučite koristiti kočnice - naučite kako koristiti kočnice na bicikli. Znajte da je prednja kočnica jača od stražnje i da biste trebali koristiti obje kočnice u isto vrijeme.
  6. Naučite koristiti pedale - polako se pomaknite, a zatim počnite koristiti pedale. Pokušajte voziti biciklu prvo jednom nogom, a zatim drugom nogom.
  7. Vježbajte okretanje - vježbajte okretanje u lijevo i u desno. Kako vozite brže, trebat ćete više naginjati biciklu kako biste okrenuli.
  8. Budite oprezni - kada se vozite biciklom, uvijek budite oprezni i pazite na okolinu. Nemojte se voziti na prometnoj cesti ako niste sigurni u svoje sposobnosti vožnje.
Slijedeći ove savjete, bit ćete spremni za sigurnu vožnju biciklom u svakom trenutku!

Zašto sam izabrao ovaj primer? Zbog toga da se vide jasne mogućnosti AI. Nesumnjivo je da je dala veoma korisne savete koje mi ne bi primenili ako bi pokušali da samoinicijativno naučimo da vozimo bicikl. Pa ipak, AI nas nije naučila da vozimo, ona nam je samo dala savete kako da to uradimo najefikasnije. Nije nam spomenula osećaj u vožnji koji je potreban za održavanje ravnoteže ukoliko vozimo sporije ili brže. To je naravno mogla da je bila detaljnija.

To njeno znanje o vožnji bicikla nije iskustveno već spoznajno na osnovu preporuke ili iskustva onih ljudi koji znaju da voze. Zameriti AI da nije merodavni savetodavac ne bi bilo na mestu. To možemo uporediti sa lekarom koji leči nečiju bolest a da od nje nije bolovao. Odnos naučeno prema iskustveno, bez kombinovanja.

Današnja AI je samo jezički model, nema svest, koristi tuđe iskustvo, ima veliku bazu podataka, sposobna je da rešava brojna pitanja i na kraju naglasio bih, u stanju je da neke stvari razume. Ovo poslednje zahteva širu elaboraciju pa ću o tome nekom drugom prilikom. Reč je o kognitivnosti odnosno definiciji razumevanja.

Tvorci AI-ja su dali brojne intervjue na kojima su im postavljena bezbrojna pitanja, više ili manje smislena o AI. Iako su novinari završili fakultete pitanjima pokazuju svoje nerazumevanje šta je AI. Tvorcima, koji nisu bogovi, to otežava objašnjavanje. I oni su koristili prethodna znanja i iskustva pa su samo nastavili tim putem. Do kraja godine je najvljen ChatGPT-4.2, a nakon toga verzija 5 koja će uključiti manipulaciju slikom i zvukom.

Kad se govori o mogućnostima AI treba odvojiti šta ona može danas a šta će moći sutra. Mislim da toga u potpunosti nisu svesni ni sami autori. Oni imaju viziju na kojoj rade. To će svakako doneti odgovarajuće rezultate. Ja lično sam oduševljen onim što je do sada postignuto, zato što mi to omogućava da shvatim kojim putem ide taj razvoj. Svestan sam i moguće zloupotrebe ali time nisam opterećen. Turci eksperimentišu sa bespilotnim avionima koji sleću i poleću sa bespilotnih nosača brodova. Pitanje je da li taj primer koji danas postoji, spomenut ikada u naučnoj fantastici.

Zaključiću time da će nas AI primorati ili bar će nam pomoći da dođemo do konkretnije definicije inteligencije jer mi to sami očigledno nismo u stanju.
 
Evo odgovara koji sam dobio kad sam pitao ChatGPT da li ima inteligenciju.
AI-ChatGPT.PNG
 

Back
Top