Bunjevci

To boldovano je predstavljalo samo poredjenje. Namerno sam rekao Srbin (dokazan) da bi dobilo na tezini....jer NI TU Srbija ne moze nista...a da se ne pricam na sta bi licilo (na Hrvatsku sa bunjevcima) da pocnemo da govorimo kako su svi dalmatinci, slavonci, istarci, licani....Srbi

Sto se tice straha......pa verovatno su iz straha napravili i svoj sajt (ili je to mozda uradila BIA :)), iz straha traze svoju emisiju na televiziji.....
 
stvar je u tome što imam dosta prijatelja u vojvodini,a svašta ljudi pričaju...
naravno,uvjek postoje oni koji će prodat zbog nekih stvari,a i zbog straha...
ovo boldano,s tim si sam pokazao svoje stajalište i mišljenje o bunjevcima.

Јесте, у Војводини је толико застрашивање Хрвата, да то није нормално. Страх је попримио неслућене размере. Хрватско пучанство више не сме ни из куће да изађе, јер се одмах окупе српска, мађарска, словачка и буњевачка деца, па их гађају каменицама и вичу "Хрват! Хрват!".
 
ма, чудо једно!

Богарту су дечје играрије каменицама страшније од највећег етничког чишћења у историји света које броји преко 250.000 људи.
 
Хрватско пучанство више не сме ни из куће да изађе

отац моје девојке је живео у Загребу као и његови родитељи 70их.
Ситуација је била идентична.
Српска деца су била та која нису смела да изађу и увек била дискриминисана од стране хрвата.

али је "нормално" за србина да више верује хрватским медијима него нашим,
док је исто тако нормално за хрвата да исто више верује хрватским медијима него нашим
:)
окрени обрни ми смо најгори а сами себе гурамо у то..
 
Јесте, у Војводини је толико застрашивање Хрвата, да то није нормално. Страх је попримио неслућене размере. Хрватско пучанство више не сме ни из куће да изађе, јер се одмах окупе српска, мађарска, словачка и буњевачка деца, па их гађају каменицама и вичу "Хрват! Хрват!".

da,samo u vojvodini nema kamenja:lol: .a zašto je onda pun k...c hrvata iz vojvodine za i neposredno poslje rata preselio u hrvatsku?
 
@Славик, јеси ли ти пустио мозак на годишњи одмор док си читао оно што сам написао, или треба да цртам?

@Луд 100%:

Мани се тих фраза "пуно", "много" итд. Дај званичне бројке протераним људима, па да о нечем причамо. Било је, и ту треба бити поштен према себи, притисака у одређеним срединама, само је било какво указивање на њих са хрватске стране, а у смислу неког изједначавања, толико лицемерно, да то није нормално.

И колико још треба, па да дођемо од Буњеваца (који са Хрватима никакве везе немају) до Другог рата, усташа, Олује, Вуковара и Јасеновца? Рече ти да нисмо ни близу, а ја видим само у том правцу иде. Ево, сад си ти из Славоније већи "експерт" за то шта се дешавало по Војводини од оних који ту живе...
 
Ne na takav način.Našo bi se kakav Sloba pa bi rekao svi ..... u jednu državu ili van sa ove zemlje jer to je naše od pamtiveka

Па би онда неки несретни Фрањо био "принуђен" да им мало попали села у каквој "Олуји", понеког мало закоље, а остатак пошаље на тракторијаду од 500 километара у једном правцу...
 
Bunjevci su Hrvati kao i Šokci. Ban Jelačić je bio Šokac.

Antun Gustav Matoš, hrvatski pjesnik je bio Bunjevac. Poslušajmo njegovu 1909 pjesmu.

Na vješalima. Suha kako prut.
Na uzničkome zidu. Zidu srama,
Pod njome crna zločinačka jama,
Ubistva mjesto. tamno kao blud.

Ja vidjeh negdje ladanjski taj skut,
Jer takvo lice ima moja mama,
A slične oči neka krasna dama:
Na lijepo mjesto zaveo me put!

I mjesto nje u kobnu rupu skočih,
I krvavim si njenim znojem smočih
Moj drski obraz kao suzama.

Jer Hrvatsku mi moju objesiše,
Ko lopova, dok njeno ime briše,
Za volju ne znam kome, žbir u suzama!


 
Poslednja izmena:
Djed s očeve strane Grgur Matoš (1812-1899) bio je iz Kaćmara, kao i obitelj Matoš, koja se onamo doselila tijekom 18. st. iz Turjaka južno od Sinja, a podrijetlom su iz Rame u Hercegovini. Grgur Matoš bio je učitelj namješten u Plavni kraj Vukovara, gdje se iz braka s Mađaricom Ersebeth Orovecz iz Kaćmara rodio njegov sin August Matoš (1847-1914).

hr.wiki

"Bunjevac porijeklom, Srijemac rodom, a Zagrepčanin odgojem" AGM
 
Bunjevci su Hrvati kao i Šokci. Ban Jelačić je bio Šokac.

Antun Gustav Matoš, hrvatski pjesnik je bio Bunjevac. Poslušajmo njegovu 1909 pjesmu.

Na vješalima. Suha kako prut.
Na uzničkome zidu. Zidu srama,
Pod njome crna zločinačka jama,
Ubistva mjesto. tamno kao blud.

Ja vidjeh negdje ladanjski taj skut,
Jer takvo lice ima moja mama,
A slične oči neka krasna dama:
Na lijepo mjesto zaveo me put!

I mjesto nje u kobnu rupu skočih,
I krvavim si njenim znojem smočih
Moj drski obraz kao suzama.

Jer Hrvatsku mi moju objesiše,
Ko lopova, dok njeno ime briše,
Za volju ne znam kome, žbir u suzama!



bunjevci nisu hrvati svi, tu ima dosta madjara, koji se ne nazivaju ni madjarima vec bunjevcima... a sokci?

pa svi hrvati su sokci... sokac, ustasa isti djavo... to je hrvat...
 
Djed s očeve strane Grgur Matoš (1812-1899) bio je iz Kaćmara, kao i obitelj Matoš, koja se onamo doselila tijekom 18. st. iz Turjaka južno od Sinja, a podrijetlom su iz Rame u Hercegovini. Grgur Matoš bio je učitelj namješten u Plavni kraj Vukovara, gdje se iz braka s Mađaricom Ersebeth Orovecz iz Kaćmara rodio njegov sin August Matoš (1847-1914).

hr.wiki

"Bunjevac porijeklom, Srijemac rodom, a Zagrepčanin odgojem" AGM

A u Ramu su verovatno stigli kao vlasi pošto "matos" na grčkom znači promišljen, voljan.
matos "thinking, animated, willing,"

http://www.etymonline.com/index.php?term=automaton
 
Mogu danas Bunjevci da budu i marsovci, niko im ne brani. Ono što je sasvim sigurno da pre 200 godina nisu bili Hrvati niti su bili ikada pre toga. Bunjevci su potomci Neretljana a ovi su pak po poreklu Srbi.

Čisto sumnjam da su novoštokavski ikavci (ovime mislim na Ramljake, Livnjake, Duvnjake, Imoćane i Bekijaše) iz XV. stoljeća svi od reda porijeklom Neretljani :)
 

Back
Top