Bog - sveznajući ili ne?

gost 422686

Buduća legenda
Poruka
27.626
Da popričamo malo o Bogu koji sve zna, koji je svemoćan, sve prisutan i tako sve, sve, sve.

Kada razgovarate sa prosečnim vernokom on će da vam kažem kako Bog sve vidi i sve zna. Zna unapred kako će da te kazni još daleko pre ngo što te je stvorio ili da te nagradi. Ali onda kada pitaš vernika kako to da Bog nije znao da će zmija da prevari Adama i Evu? Nije znao da će ljudi da se iskvare toliko da će morate da ih pobije u potopu? Kako to da nije znao da će morati da spali ljudi u sodomi i Gomori? Nije znao da će morati da razapne svog sina na krstu kako bi nama ljudima oprostio grehe?

Odgovor od vernika je šokantan: ne može baš sve da zna.

Čekaj malo, da li je sveznajući ili nije? Nema sredine. Ako nije sveznajući onda nije svemoćan i sve, sve, sve. Onda to nije Bog vredan poštovanja. Ako zna sve i ako je uradio svestan sve one grozote u Bibliji onda je to zao Bog i onda ne možete da ga predstavljate kao Boga ljubavi i pravde.
 
Ja mislim da zna sve u sadašnjosti i sve u prošlosti, ali ne može da predvidi svaki ishod u budućnosti. To jje posledica davanja slobodne volje bićima koje je stvorio.On na osnovu predistorije nečijeg srca i uma može da ima dobru pretpostavku o ponašanju te osobe u budućnosti, ali ne i da 100% bude siguran šta će osoba izabrati. Znači može prilično tačno pretpostaviti blisku budućnost, ali ne može znati celu budućnost nekog ko se još nije ni rodio..Kad bi bilo tako to bi značilo da je sve predodređeno i onda bi mi samo igrali uloge koje su nam rođenjem dodeljene, a ne bi stvarno imali slobodnu volju.
 
Ja mislim da zna sve u sadašnjosti i sve u prošlosti, ali ne može da predvidi svaki ishod u budućnosti. To jje posledica davanja slobodne volje bićima koje je stvorio.On na osnovu predistorije nečijeg srca i uma može da ima dobru pretpostavku o ponašanju te osobe u budućnosti, ali ne i da 100% bude siguran šta će osoba izabrati. Znači može prilično tačno pretpostaviti blisku budućnost, ali ne može znati celu budućnost nekog ko se još nije ni rodio..Kad bi bilo tako to bi značilo da je sve predodređeno i onda bi mi samo igrali uloge koje su nam rođenjem dodeljene, a ne bi stvarno imali slobodnu volju.

Onda nije sveznajući.
 
sveznajući je u pogledu sadašnjosti i prošlosti. Donekle je sveznajući u vezi budućnosti. Osim predviđanja budućnosti on preko svojih anđela može i da utiče na budućnost stavljanjem određenih misli i emocija u um i srce čoveka i udešavajući naprimer da se neke osobe sretnu.

Sada mu trebaju i anđeli. Dakle zaključak nije sveznajući i nije svemoćan.
 
sveznajući je u pogledu sadašnjosti i prošlosti. Donekle je sveznajući u vezi budućnosti. Osim predviđanja budućnosti on preko svojih anđela može i da utiče na budućnost stavljanjem određenih misli i emocija u um i srce čoveka i udešavajući naprimer da se neke osobe sretnu.
Zaboravio si na božiji plan,sve ovo što živimo je navodno deo božijeg većeg plana i bog radi misteriozno i čudni su putevi božiji.To je suština sveznajućeg boga da kao on zna sve šta je bilo i zna sve šta će biti i sve ovo je deo božijeg plana.Zato u vodu padaju i bajka o slobodnoj volji i molitva kao jedan besmisleni čin jer kako će bog da promeni svoj plan ako se neko moli za nešto što nije u skladu sa njegovim planom. Tako su mesijanski pastiri sa vrelog peska sami zakopali svog boga koga su prethodno izmislili naravno.
 
Pa Bog sprovodi svoje planove u skladu sa nasom voljom i principima dpbra, pravde, i ljubavi, i kao sudija.
Zato sve traje tako dugo.
Inace bi bog brzo sve resio da nije tako.
U normalnoj drzavi se volja normalnih gradjana postuje.
Ako je nekome volja takva da naudi drugima, onda drzava ne mora da postuje takvu volju, pa ni Bog.
 
Pa Bog sprovodi svoje planove u skladu sa nasom voljom i principima dpbra, pravde, i ljubavi, i kao sudija.
Zato sve traje tako dugo.
Inace bi bog brzo sve resio da nije tako.
U normalnoj drzavi se volja normalnih gradjana postuje.
Ako je nekome volja takva da naudi drugima, onda drzava ne mora da postuje takvu volju, pa ni Bog.
Bog navodno zna kad je ko rođen i dokle će ko da živi,ako je bog odlučio da mene 2020.godine zgazi tramvaj gde je tu moja slobodna volja života ti ? šta mogu da biram da me zgazi tramvaj broj 7 ili 2 jel je to najbolje što taj bog može da ponudi?
 
Pa Bog sprovodi svoje planove u skladu sa nasom voljom i principima dpbra, pravde, i ljubavi, i kao sudija.
Zato sve traje tako dugo.
Inace bi bog brzo sve resio da nije tako.
U normalnoj drzavi se volja normalnih gradjana postuje.
Ako je nekome volja takva da naudi drugima, onda drzava ne mora da postuje takvu volju, pa ni Bog.

Još jedna negacija Božje svemoći. Sada prema tvom shvatanju Bog prebacuje svoja ovlašćenja na ljude i pri tome zna sve unapred ili ne zna.
 
Bog navodno zna kad je ko rođen i dokle će ko da živi,ako je bog odlučio da mene 2020.godine zgazi tramvaj gde je tu moja slobodna volja života ti ? šta mogu da biram da me zgazi tramvaj broj 7 ili 2 jel je to najbolje što taj bog može da ponudi?
Pa to ne odlucuje Bog.
On ima predznanje, ali ne tempira neciju smrt.
Ti govoris o sudbini koju je bog pdlucio.
To ne postoji u hriscanstvu ili bibliji.
Toga imas u drugim religijama.
Kod mnogih ljudi se takav stav zasniva na osnovu predrasuda ili sujeverja.
 
Još jedna negacija Božje svemoći. Sada prema tvom shvatanju Bog prebacuje svoja ovlašćenja na ljude i pri tome zna sve unapred ili ne zna.
Nije to negacija vec ti ne razumes.
Nije svemoc kada jbog nesto radi da bi pokazao svoju svemocan.
To bogu ne treba.
Bog deluje u sklafu sa njegivom ljubaclju i pravdom, i kao sudija.
Obo troje uklapa sa drugim.
Nije ne svemoc ako si nekome strpljiv iz ljubavi.
Ti mozes svoje dete da bijes svaki dan.
Ali iz ljubavi si mu strpljiv.
Ako ga ne bijes svaki dan, ne znaci da si slabiji od njega i ne znaci da nisi svemocan nad njim jer mozes da odlucujes o nhemu.

Ti predlazes da bijes svoje dete svaki dan, da bi tako stalnp dokazaozivao da si jaci od njega?
Preneseno na boga.
Ali zaboravljas da i ti kao covek cak imas i druge karakteristike.
Ljubav, osecaj za pravdi i sud.
Savest.
Ti kombiniras to sve razumno i doziras svoju snagu ili svemoc nad detetom u skladu sa tim drugim karakteristikama.

Ti nisi tiranin kako zahtevas od boga, koji mora stalno i nemilosedno da dokazuje da je svemocan da bi odgovarap tvojim zamislima, a sam u svom zivotu savesno ne funkcioses tako.

Upravo je to dokaz da ovog boga covek nije izmislio.
Jer se suproti svim ljudskim zamislima.
Iako Bozje karakteristike moze da shvati kroz svoje ponasanje, i smisao za ljubav, pravdu i sud, koje mu je dato od boga, iako grehom vec izbledelo.
 
Ti ili nemaš pojma o bibliji ili se namerno praviš nevešt.
Pazi kako se ponasas.
Ti govoris o sudbini da i ne znas, a to nije hriscansko ucenje niti ucenje biblije.

Pobrkao si loncice.

Ucenje o sudbini imas u drugim religijama kao Islam na primer i druge.
I kao sto rekoh, u sujevernim stavovima nekih ljudi, koji ni sami ne znaju gde su pokupili takav stav.
Ocigledno od nekih medija nametnut.
Ili od nekih religioznih pravaaca umetnutih u neka vezbanja kao joga ili slicno.
 
.Kad bi bilo tako to bi značilo da je sve predodređeno i onda bi mi samo igrali uloge koje su nam rođenjem dodeljene, a ne bi stvarno imali slobodnu volju.
Ili je nasa potreba da mislimo da se nesto pitamo. Kao sto imamo i potrebu za postojanjem osobe kao sto je bog. :)
Ja volim da mislim da se ja pitam u mom zivotu kuda cu otici. Ali ako gledamo bibliju malo je konfuzna po tom pitanju. Sa jedne strane je eksplicitna po pitanju da bog zna sve, ukljucujuci i buducnost, a sa druge strane kaze da imamo slobodnu volju.
Ali kao sto si vec zakljucio bozje znanje buducnosti i slobodna volja se bas i ne poklapaju.
 
Pazi kako se ponasas.
Ti govoris o sudbini da i ne znas, a to nije hriscansko ucenje niti ucenje biblije.

Pobrkao si loncice.

Ucenje o sudbini imas u drugim religijama kao Islam na primer i druge.
I kao sto rekoh, u sujevernim stavovima nekih ljudi, koji ni sami ne znaju gde su pokupili takav stav.
Ocigledno od nekih medija nametnut.
Ili od nekih religioznih pravaaca umetnutih u neka vezbanja kao joga ili slicno.
nisam uopšte pomenuo reč sudbina to si ti utripovao iz samo tebi jasnih razloga

Sveznajući:
.
Ivanova 3,20: „…Bog je veći od našega srca i znade sve.“


Sveprisutni:

Psalam 139,7-10


Kuda bih otišao od duha Tvog, i od lica Tvog kuda bih pobegao?
Da izađem na nebo, Ti si onde. Da siđem u pakao, onde si.Da se dignem na krilima od zore, i preselim se na kraj mora.I onde će me ruka Tvoja voditi, i držati me desnica Tvoja.

Svemogući:

Psalam 115,3

„Naš je Bog na nebesima, sve što mu se svidi to učini.“

ili kad je odgovorio učenicima na pitanje "Ko se onda može spasiti?" -Matej 19,25. Isus kaže"Ljudima je to nemoguće ali Bogu je sve moguće" -Matej 19,26
 
nisam uopšte pomenuo reč sudbina to si ti utripovao iz samo tebi jasnih razloga
Pa ti ocigledno kao sto sam primetio i neznas da zagovaras sudbinu.
I kada neko nesto hoce a nezna ni sam sta, kako mu objasniti stvar,?
Po treci put.

Ucenje o sudbini kako si objasnio, da je bog odredio tvoj zivot i da te nesto zgazi na kraju, nije hriscansko niti biblijsko.
Nalazimo ga u drugim religijama kao u Islamu na primer.
 
Sveznajući:
.
Ivanova 3,20: „…Bog je veći od našega srca i znade sve.“

Sveprisutni:
Psalam 139,7-10

Kuda bih otišao od duha Tvog, i od lica Tvog kuda bih pobegao?
Da izađem na nebo, Ti si onde. Da siđem u pakao, onde si.Da se dignem na krilima od zore, i preselim se na kraj mora.I onde će me ruka Tvoja voditi, i držati me desnica Tvoja.

Svemogući:

Psalam 115,3

„Naš je Bog na nebesima, sve što mu se svidi to učini.“

ili kad je odgovorio učenicima na pitanje "Ko se onda može spasiti?" -Matej 19,25. Isus kaže"Ljudima je to nemoguće ali Bogu je sve moguće" -Matej 19,26
To da je Bog sveznajuci i svemoguci i sveprisutni ne potvrdjuje to sto ti zagovaras, da odlucuje unapred zivot, sudbinu ljudi.
Niti u tim stihovima koje si gore naveo postoji to.
Ako ti znas nesto unapred kako ce se desiti a nekp ne, ne znaci da si ti to tako odredio.
Cak nisi.
Ako si mocniji od nekoga, ne znaci da odredjujes njegovu sudbinu.
Itd.
 
Pa ti ocigledno kao sto sam primetio i neznas da zagovaras sudbinu.
I kada neko nesto hoce a nezna ni sam sta, kako mu objasniti stvar,?
Po treci put.

Ucenje o sudbini kako si objasnio, da je bog odredio tvoj zivot i da te nesto zgazi na kraju, nije hriscansko niti biblijsko.
Nalazimo ga u drugim religijama kao u Islamu na primer.
citirao sam ti bibliju o sveznajućem,sveprisutnom i svemogućem bogu ali si pobegao od toga u priču o sudbini koju nisam ni pomenuo,ispade da ti bolje znaš od mene šta sam hteo da kažem,ok ako ti je tako lakše ali i dalje braniš neodbranjivo
 
To da je Bog sveznajuci i svemoguci i sveprisutni ne potvrdjuje to sto ti zagovaras, da odlucuje unapred zivot, sudbinu ljudi.
Niti u tim stihovima koje si gore naveo postoji to.
Ako ti znas nesto unapred kako ce se desiti a nekp ne, ne znaci da si ti to tako odredio.
Cak nisi.
Ako si mocniji od nekoga, ne znaci da odredjujes njegovu sudbinu.
Itd.
Sveznajući znači da znaš sve unapred šta će biti sama reč ti kaže zaboga pobogu.Svemoćni znači da je neko svemoćan i da može da određuje šta će i kako biti zaboga pobogu. Jel moguće da ne kapiraš tako proste stvari?
 
citirao sam ti bibliju o sveznajućem,sveprisutnom i svemogućem bogu ali si pobegao od toga u priču o sudbini koju nisam ni pomenuo,ispade da ti bolje znaš od mene šta sam hteo da kažem,ok ako ti je tako lakše ali i dalje braniš neodbranjivo
Ti si naduprot svom detetu scezbajuc i scemocan.
Ti mu dajes pravac zivota.
Ne zelis da on postane propalica i kriminalac.
Zelus da zavrsi skolu, zaposli se i da je samostalan da stvori porodicu.
Ali ipak ce ba kraju odluciti sam.

Biti sveznajuc ne znaci odrediti stvari da tako budu kako budu.
Vec samo unapred znati sra ce neko odluciti ili raditi.

Biti svemocan ne znaci biti nasilan i prisiljavati nekoga da radi ovako ili onako.
Iako mozes, ti neces prisiliti svoje dete da zavrsi ta doktora
Znaci li to da nisi scemocan nad njime?
Sveznajući znači da znaš sve unapred šta će biti sama reč ti kaže zaboga pobogu.Svemoćni znači da je neko svemoćan i da može da određuje šta će i kako biti zaboga pobogu. Jel moguće da ne kapiraš tako proste stvari?
Pa to i pricam.
Ali ne znaci to sto si na pocetku kazao.
Da on odredjuje tvoj zivot i kraj unapred.
Biti sveznajuc ne znaci mesati se.
Biti svemocan ne znaci mesati se.
 
Ne vredi ti i ona Aurianna izvrćete i tumačite tu bibliju kako vam odgovara i čak onda taj i takav bog koga ste proizvoljno zamislili ispade kao nekakav blejač koji je svemoćan a ustvari i nije,koji sve zna a ustvari i ne zna itd. on dakle sam za sebe kaže da je ljubomoran i da kreira zlo a ona Aurianna kaže ne bog je ljubav,ja je uputim na stari zavet gde to tako piše a ona kaže loš ti je prevod lol stvarno urnebesno
 
Poslednja izmena od moderatora:
Znati dpgadjaje unapred, ne znaci odluciti da budu takvi.
Vec znaci, znati tok i kraj tih dogadjaja.
Znati kako ces ti postupati i odlucivati.
A ne odrefiti kako ti navodno moras na odredjeni nacin da postupis jer ne mozes drugacije.
Kada bi bilo tako, bog bi nas sve odredio da budemo vernici.

Jezekija 33.
11 Reci im: Tako bio ja živ, govori Gospod Gospod, nije mi milo da umre bezbožnik, nego da se vrati bezbožnik sa svog puta i bude živ; vratite se, vratite se sa zlih puteva svojih, jer zašto da mrete, dome Izrailjev?

Bezboznik i vernik odredjuje sami svoju sudbinu.
Bog bi im svima dao zivot kada bi on sam odlucivao.
Ali on dozvoljava da mi ljudi odlucimo.
Zivot ili smrt.
Smrt zato jer je plata za greh koji prouzrokuje, patnje i zlo na svetu, smrt.
A plata za zivot dobra sa bogom, zivot vecni.

Zasto je to tako?
Pa i mi zlocince zatvaramo u zatvor.
Jer zasto bi neko dozvolio da dobri budu ugrozeni od zlih?
 

Back
Top