Quantcast

Bog - sveznajući ili ne?

InternetExplorer

Zainteresovan član
Poruka
452
mislim da nije. Kad bi znao to bi značilo da postoji predodređena sudbina tj. da slobodna volja ne postoji, a mi svi samo igramo zadate uloge.
Ja verujem da su nam neki ključni događaji i problemi u životu zadati a na nama je kako ćemo da odreagujemo.
Naprimer moglo je da bude zadato da će naići na nevezanu biciklu. A to da li će da je ukrade je na njemu.
To podrazumeva da bog unapred zna te kljucne dogadjaje. Onda je pitanje da li moze da zna kljucne dogadjaje bez da zna izmejdu sve odluke slobodne volje koje ce proizvesti taj kljucni dogadjaj.

Glasnik.

Elita
Poruka
21.874
Karakter mi je takav da sam alregican na te fore. Nemas ti sta da pominjes moju pamet ni dal se pravim ni dal jeste ili nije. Opet se hvatas za sintaksu kad se dobro zna sta je sustina.
Nemoguce je da za ocigledne stvari pises kako pises iako ti je pre toga 5 puta objasnjeno, docarano iz svih uglova.

Niko ti nije dirao pamet, vec je u stvari receno da glumis da ne shvatas.
Nije rreceno da su glup.
Sve iskrivljues.
Jos jedan pokusaj zafrkancije i idemo na ignor.
Jos jedan.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
33.438
Opet citiram ovu poruku.

To je dilema: ili je Bog ograničio svoje sveznanje našom slobodnom voljom ili je zadržao svoje sveznanje kršeći našu slobodnu volju
Uvek sam osećao da je objašenje nadilazi tu dihotomiju..
Sve je zacrtano, svaki put kao na mapi. Zamisli kada želiš negde da odeš a nemaš mapu, nailaziš na raskrsnice, nemaš nikakav orijentir, a opet neki unutrašnji osećaj ti kaže skreni levo.
Ima ona priča kada čovek zakasni na autobus, a taj bus se surva i svi u busu što su, poginu a on se spasi, kažu ljudi nije mu suđeno.
Što se tiče dihotomije to je takođe teška filozofija, o tome može čitava tema da se otvori. Slobodne volje u smislu hrišćanskog tumačenja po meni nema logike. Jer polazim od tačke da se u samom postanku bog objavi u tri lica. Sin ne bi imao svrhu pojavljivanja da čovek nije ogrezao u greh.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
33.438
Evo jedan prost primer:

Lepo jesenje jutro. Izadje neki mladic da proseta gradom. Iza ugla neke ulice, pored ograde ugleda navaljeni, nezakljucani bicikl. `` Hmmm... trebace mi, vidi kako je dobar. Lakse cu do faksa sa njim a mozda ga i prodam za stotinak evrica...`` Razmislja tako nas student okrene se levo, desno.... nigde nikoga. Brzo usedne na bicikl i uzbudjeno pocne da se udaljava od tog mesta. Odjednom: trasss...

Posle mesec dana budi se mladic iz kome. gleda roditelje oko njega, lekare koji mu posle nekog vremena saopstavaju da ce, zbog posledica sudara ostati zauvek invalid. Sam je bio kriv jer je onako uzbudjen zbog kradje izleteo ne crveno.

I sta sad? Da li mladic treba optuzivati Boga za svoju invalidnost? Da li je njemu mozda bilo moguce da postane doktor nauka ili vrhunski atleticar, ali ga je jedna njegova odluka omela u svemu tome? Koliko mu se Bog mesao u dilemi da li da ukrade ili ne? Da li se trebao mesati predznajuci da ce postat invalid i na kraju koliko je to Bog kriv sto je to postao?
Onda je po tome bog naklonjen velikim lopovima

Arianna

Buduća legenda
Poruka
46.019
Mislim da previše moći daješ Bogu. Ako je za njega SADA i naša prošlost i naša sadašnjost i naša budućnost, onda naša budućnost ne zavisi od nas jer se u realnosti Boga ona već desila. Znači da mi slobodnom voljom ne možemo da promenimo našu budućnost.

Druga je stvar ako je naša budućnost određena konačnim brojem izbora koje pravimo u unapred zadatim ključnim momentima u životu i ako Bog sagledava sve moguće kombinacije naših izbora.Onda on vidi konačan broj scenarija po kojima će se naš život odigrati tj. onda on zna sve moguće budućnosti, a koja od njih će se stvarno desiti može samo da pretpostavi poznajući naša srca i misli.

Bog je možda izvan našeg vremena, ali to ne znači da i on ne živi u nekom vremenu. Da pojasnim, zamisli da je život ustvari duša koja igra video igricu.Video igra ima svoje vreme, ali to vreme teče paralelno sa stvarnim vremenom. Naprimer neka duša odluči da se rodi u srednjem veku i uključuje se u igricu kojoj već postoje duše koje se igraju u tom vremenu kao i automatski generisani likovi. Vreme igrice teče paralelno sa stvarnim vremenom, mada brzina protoka vremena u igrici i u stvarnosti ne mora da bude ista. Na taj način u zadnja vremena Bog može da ubrza vreme u igrici jer se inače ne bi spasili ni odabrani.
Previse Moci daje Bogu a BOG svemocan.

Razmisli o moci Boga koji je stvorio ceo Univerzum svemir planete andjele ljude... sve...

hm337

Primećen član
Poruka
718
To podrazumeva da bog unapred zna te kljucne dogadjaje. Onda je pitanje da li moze da zna kljucne dogadjaje bez da zna izmejdu sve odluke slobodne volje koje ce proizvesti taj kljucni dogadjaj.
ključni događaji mogu zavisiti od izbora koje napravimo. Naprimer može postojati scenario koji kaže ako u ključnom događaju A izabereš opciju 1, onda će ti sledeći ključni događaji biti A1,B1 i C1 ako izabereš opciju 2 onda će sledeči ključni događaj biti A2.B1 i C2 Bog koji raspolaže beskonačnim resursima može da predvidi sve moguće scenarije jer je broj ključnih događaja i ključnih izbora koje pravimo konačan.

Na primer čovek je imao ključni događaj da mu neko ukrade biciklu..onda on počne da razmišlja kako svi kradu, kako su drugi meni ukrali pa mogu i ja drugima...onda naiđe na odvezanu biciklu, ako je ukrade sledeći ključni događaj je da naiđe na nečiji novčanik ako ga ukrade on već korak po korak pada sve dublje u greh krađe. sve dok mu se ne postavi događaj da ga uhvate u krađi. Onda odleži u zatvoru i ciklus iskušenja kreće iz početka.

hm337

Primećen član
Poruka
718
Previse Moci daje Bogu a BOG svemocan.

Razmisli o moci Boga koji je stvorio ceo Univerzum svemir planete andjele ljude... sve...
previše moći se odnosi na tvrdnju da je Bog van vremena u smislu da je i naša budućnost njegovo SAD. U tom slučaju naša budućnost bi bila predodređena jer se u stvarnosti Boga već desila.. Pročitaj ceo moj post umesto što reaguješ na prvu rečenicu.

InternetExplorer

Zainteresovan član
Poruka
452
Nemoguce je da za ocigledne stvari pises kako pises iako ti je pre toga 5 puta objasnjeno, docarano iz svih uglova.

Niko ti nije dirao pamet, vec je u stvari receno da glumis da ne shvatas.
Nije rreceno da su glup.
Sve iskrivljues.
Jos jedan pokusaj zafrkancije i idemo na ignor.
Jos jedan.
I ovde mozemo primetiti jos jedan oblik manipulacije. Pretnja. To su vam sve svojstva kultova. Stavi me na ignor odmah, apsolutno me ne zanima.
Imam osecaj da bi voleo da mozes nekako bolje da mi pripretis, ali trenutno ti je jedina opcija ignore.
Voleo bih da stavis na ignore sve neistomisljenike, pa da vidimo sa kim ces da pricas. Smesan si.

hm337

Primećen član
Poruka
718
Mislim da nije isto znati koji su svi moguci ishodi i znati tacno koji od tih mogucih ce se stvarno i dogoditi. Mislim da smo pricali o tome moze li bog da zna koji ce se ishodi stvarno i dogoditi.
ja od početka teme stojim na stanovištu da zbog slobodne volje Bog ne može znati koji će se ishodi stvarno dogoditi. Može da zna koje su sve budućnosti moguće i s obzirom da ima uvid u misli i srca može da pretpostavi koje su budućnosti najverovatnije. Ali ne može sa sigurnošću da zna koja će se budućnost desiti.

InternetExplorer

Zainteresovan član
Poruka
452
ja od početka teme stojim na stanovištu da zbog slobodne volje Bog ne može znati koji će se ishodi stvarno dogoditi. Može da zna koje su sve budućnosti moguće i s obzirom da ima uvid u misli i srca može da pretpostavi koje su budućnosti najverovatnije. Ali ne može sa sigurnošću da zna koja će se budućnost desiti.
Aaaaaa, ok. Zbunio si me. Ucinilo mi se da zastupas stav i da je bog svemoguc i da imamo slobodnu volju. Mislim mozda i moze :) Da li se bog moze smatrati svemogucim ako ne moze bas sa sigurnoscu da zna buducnost?

hm337

Primećen član
Poruka
718
Aaaaaa, ok. Zbunio si me. Ucinilo mi se da zastupas stav i da je bog svemoguc i da imamo slobodnu volju. Mislim mozda i moze :) Da li se bog moze smatrati svemogucim ako ne moze bas sa sigurnoscu da zna buducnost?
njegov izbor je da ne bude sveznajuć u pogledu znanja budućnosti,.da bi nam dao slobodnu volju. Kakve bi on koristi imao od sistema u kome je sve predodređeno? nit bi mu bilo zabavno, nit bi mogao da uči o životu razvija se...ovako mu je i korisnije i zabavnije...
a to da li je svemoguć je drugo pitanje... on uvek može ako hoće da interveniše i sprovede u delo svoju volju...

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
3.492
Da li je bog znao kako će se završiti Isusova misija ?

Da će ga Juda izdati i da će sam pokleknuti pred kraljem Irodom i namesnikom Rima.

Da će ga Jevreji izvređati i ispljuvati zbog te njegove izdaje ?

Da će biti zakovan za drveni krst, klinovima kroz noge i kroz ruke, zajedno sa lopovima i ubicama ?

Da će ga rimski vojnik probosti kopljem ?

Je li to bio božji plan ?

InternetExplorer

Zainteresovan član
Poruka
452
njegov izbor je da ne bude sveznajuć u pogledu znanja budućnosti,.da bi nam dao slobodnu volju. Kakve bi on koristi imao od sistema u kome je sve predodređeno? nit bi mu bilo zabavno, nit bi mogao da uči o životu razvija se...ovako mu je i korisnije i zabavnije...
a to da li je svemoguć je drugo pitanje... on uvek može ako hoće da interveniše i sprovede u delo svoju volju...
Nije tu samo pitanje koristi nego i pitanje koliko bi sve imalo smisla. Pokusavam da skontam o kakvom to tacno bogu pricamo ovde. Jer ovo je nova osobina, moze da bude sveznajuci ali bira da ne bude. Cini mi se da je dovoljno i to sto moze, to mu dodje kao da je sudbina negde ispisana ali je on odlucio da ne pogleda. Ali je svejedno ispisano, pogledao on ili ne. I sta tacno podrazumeva svemoguc?

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
3.492
Cela ova priča je totalno nelogična?

Prvo: Zašto je bog čekao 4.000 godina?

Drugo: Ako je bog želeo da oprosti greh celokupnom ljudskom rodu, zar to nije mogao uraditi na sofisticiraniji način, a ne da zakiva sopstvenog sina za krst ?

Treće: Otkuda uopšte nekom ideja da bi smrt nekog polu boga, mogla tadašnje Jevreje da dovede na pravi put, bez greha ? Pa njih ništa nije promenilo kroz istoriju, čak ni ta uzaludna smrt Isusova.
Gledajte samo Soroša, taj Jevrejin ruši čitave države, pravi ratove, u kojima gine na hiljade i hiljade nevinih ?
Onaj dole Netanjahu takođe, gledamo svakodnevno kako ubijaju Palestince i okolne Arape, svojim visoko preciznim raketama ?

hm337

Primećen član
Poruka
718
Nije tu samo pitanje koristi nego i pitanje koliko bi sve imalo smisla. Pokusavam da skontam o kakvom to tacno bogu pricamo ovde. Jer ovo je nova osobina, moze da bude sveznajuci ali bira da ne bude. Cini mi se da je dovoljno i to sto moze, to mu dodje kao da je sudbina negde ispisana ali je on odlucio da ne pogleda. Ali je svejedno ispisano, pogledao on ili ne. I sta tacno podrazumeva svemoguc?
nije ispisana sudbina.. mogao je da stvori sistem u kome je sudbina ispisana unapred, ali je izabrao da stvori sistem u kome sudbina nije unapred ispisana...
mogu da budu unapred ispisani ključni događaji u nečijem životu, ali ne i kako će on reagovati na njih...

svemoguć znači naprimer da može da zna sve o svima tj. da čita srca i misli....da može da utiče na događaje i da ih stvara...da može da stvara nove svetove i bića...

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
nije ispisana sudbina.. mogao je da stvori sistem u kome je sudbina ispisana unapred, ali je izabrao da stvori sistem u kome sudbina nije unapred ispisana...
mogu da budu unapred ispisani ključni događaji u nečijem životu, ali ne i kako će on reagovati na njih...

svemoguć znači naprimer da može da zna sve o svima tj. da čita srca i misli....da može da utiče na događaje i da ih stvara...da može da stvara nove svetove i bića...
Sve sto je do sada receno o ovoj temi i ima smisla i nema nikakvog smisla.

Ima smisla nasoj logici i poimanju Bozijeg domostroja ( ikonomije) naseg spasenja. Logicno je nasem umu da razmislja kako Bog ili sve zna te mu je ``dosadno`` i da nas gleda, jer je sve unapred i odredio ili bas i ne zna pa i nije sveznajuci jer mi sami odlucujemo a on nemi posmatrac ili ponekad samo malo pucne prstima da ponesto ispravi.

Nema smisla zato sto mi razmisljamo ovozemaljski. To jest gledamo samo na ovo sto nam se sad desava i kako cemo skrckati godine do smrti i u skaldu sa tim ``rukovodimo`` cak i promisao i volju Boziju. Nesto zaboravljamo a to je vecni zivot. Zaboravljamo da je ovaj nas skuceni zivot samo nista, nula... u odnosu na vecnost. Nema smisla nase razmisljanje jer ne shvatamo da Bog vise gleda na nas vecni zivot nego na ovaj mnogo kraci od mikrosekunde. Sav Njegov promisao i sve Njegovo predznanje je usredsredjeno na to da nas privede k sebi jer On sam jeste taj vecni zivot. Zato je i savio nebesa i uzeo oblicje sluge, zato je dao dao svoje zapovesti, zato je obecao Svoje carstvo....

Postavlja se pitanje: Da li Bog zna da li cu biti spasen? Naravno da zna, jer poznaje moje srce, ali ja ne znam. Nase je da se u svemu potrudimo po svojoj moci sa nadom da cemo biti spaseni

Nema smisla nase razmisljanje i stoga sto Bog nema nasu skucenu logiku. Sazercavajuci Bozije ustrojstvo naseg spasenja i premudrosti Njegove, Apostol Pavle je samo uzviknuo : Rim.11
33. О дубино богатства и премудрости и разума Божијега! Како су неиспитиви судови његови и неистраживи путеви његови!
34. Јер ко познаде ум Господњи? Или ко му би савјетник?

Glasnik.

Elita
Poruka
21.874
Da li je bog znao kako će se završiti Isusova misija ?

Da će ga Juda izdati i da će sam pokleknuti pred kraljem Irodom i namesnikom Rima.

Da će ga Jevreji izvređati i ispljuvati zbog te njegove izdaje ?

Da će biti zakovan za drveni krst, klinovima kroz noge i kroz ruke, zajedno sa lopovima i ubicama ?

Da će ga rimski vojnik probosti kopljem ?

Je li to bio božji plan ?
Znao je.
1500 god pre svih tih dogadjaja, dao je da se unapred zapisu u Starom zavetu.
Da bi na osnovu njih prepoznali da je Isus taj Mesija, kada se sve to ispuni na njemu.
Cak je unapred dao da se zapise, da dok Isus bude visio na krstu, Rimski vojnici bacali kocku za Hristovu dolamu kome ce pripasti.
Ili je dao da,se zapise da ce razbojnicima ratspetim pored Hrista, polomiti cevanice a Hristu nece,
Da ce treceg dana ustati, da ce ga jedan id ucenika izdati i to za tacnu sumu i jos desetine drugih stvari

Arianna

Buduća legenda
Poruka
46.019
Cela ova priča je totalno nelogična?

Prvo: Zašto je bog čekao 4.000 godina?

Drugo: Ako je bog želeo da oprosti greh celokupnom ljudskom rodu, zar to nije mogao uraditi na sofisticiraniji način, a ne da zakiva sopstvenog sina za krst ?

Treće: Otkuda uopšte nekom ideja da bi smrt nekog polu boga, mogla tadašnje Jevreje da dovede na pravi put, bez greha ? Pa njih ništa nije promenilo kroz istoriju, čak ni ta uzaludna smrt Isusova.
Gledajte samo Soroša, taj Jevrejin ruši čitave države, pravi ratove, u kojima gine na hiljade i hiljade nevinih ?
Onaj dole Netanjahu takođe, gledamo svakodnevno kako ubijaju Palestince i okolne Arape, svojim visoko preciznim raketama ?
Pred Bogom je 1000 god jedan dan

dakle u sedmom smo danu :aha:

Bog sve sto je uradio je na najbolji moguci nacin jer je on Bog.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
33.438
Bog radi misteriozno i čudni su putevi božiji,uvek se završi sa tom pričom.Zato je pozicija religije najnečasnija pozicija ikada u bilo kakvoj raspravi.Vama se bog krije iza metafore,iza alegorije,iza parabole i igra se žmurke ali ipak obećava večiti oganj za sve koji ne veruju blanko u priče i bajke bez zrno dokaza
Pravoslavnom hrišćanu je dovoljno ovo da zna, sve ostalo je manje bitno

Верујем у једног Бога, Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
И у једног Господа Исуса Христа, Сина Божјег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог, рођеног, не створеног, једносушног са Оцем, кроз кога је све постало;
Који је ради нас људи и нашега спасења сишао с небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве и постао човек;
И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан по Писму;
И Који се узнео на небеса и седи с десне стране Оца;
И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, његовом Царству неће бити краја.
И у Духа Светог, Господа, животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
У једну, свету, саборну и апостолску Цркву.
Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
Чекам васкрсење мртвих.
И живот будућег века. Амин.