Quantcast

Bog - sveznajući ili ne?

Mr.Infinity

Ističe se
Poruka
2.888
To da je Bog sveznajuci i svemoguci i sveprisutni ne potvrdjuje to sto ti zagovaras, da odlucuje unapred zivot, sudbinu ljudi.
Niti u tim stihovima koje si gore naveo postoji to.
Ako ti znas nesto unapred kako ce se desiti a nekp ne, ne znaci da si ti to tako odredio.
Cak nisi.
Ako si mocniji od nekoga, ne znaci da odredjujes njegovu sudbinu.
Itd.
Bog je odavno odredio tvoju sudbinu jer zna da li će da te kazni ili da te nagradi. I da od početka je odredio tvoju sudbinu. To su vaša učenja o sveznajućem Bogu. A ovo o čemu ti pričaš negiraš u potpunosti Biblijska učenja i ne samo to već unižavaš samog vašeg Boga.

Glasnik.

Elita
Poruka
21.874
Bog je odavno odredio tvoju sudbinu jer zna da li će da te kazni ili da te nagradi. I da od početka je odredio tvoju sudbinu. To su vaša učenja o sveznajućem Bogu. A ovo o čemu ti pričaš negiraš u potpunosti Biblijska učenja i ne samo to već unižavaš samog vašeg Boga.
Rekao si da je Bog odredio moju sudbinu jer je sveznajuc?
Ne mogu da verujem da ovo tvrdis.
Da je neko ko zna nesto unspred, to odredio zbog toga?
Predznanje ne znaci predodredjenje.
To je takp jednostavno.
Ne razumem da ovo ne razumes.
Osim da si jakp mlad.

Mr.Infinity

Ističe se
Poruka
2.888
Rekao si da je Bog odredio moju sudbinu jer je sveznajuc?
Ne mogu da verujem da ovo tvrdis.
Da je neko ko zna nesto unspred, to odredio zbog toga?
Predznanje ne znaci predodredjenje.
To je takp jednostavno.
Ne razumem da ovo ne razumes.
Osim da si jakp mlad.
Mlad? Hvala ti na komplimentu. Ja sam ovde sa vama od samoga početka svega.

Naravno da ti je i sudbinu oderdio, ali toliko je bio plemenite da nas je ostavio u neznaju.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
33.438
Čudno, pojedini biblijski vernici veruju da bog zna ali baš i ne zna šta će biti. Mislim kakav mozak to moram imati da bi ih shvatio? Ako nije sveznajući onda nije bog ili što onaj nesrećnik kaže da je Bog neki senilni starac. A ako sve zna onda je upisano i samim tim to je sudbina što se kosi sa tumačenjem hrišćanstva. Ako je sve upisano onda koncept "slobodna volja" i neki "sud" pada u vodu. Ako je Bog sveznajući što je za mene logično, on zna ko sam i kakav sam. Bog može da me navodi ili da mi okrene leđa. Njegova volja.
Pola Biblije je pisano proročki, što automatski demantuje ove koji kažu da bog zna ali ne zna. U zapovesti poštuj oca i majku da bi duže živeo, Isus kaže da svoj život ne možeš produžiti. Dakle analizirajući Bibliju možeš samo da izludiš.
A to je posledica što mi nemamo blage veze šta je Bog. Jedino što je zajedničko svim teistima što veruju u boga tvorca i po meni to je dovoljno jer nismo dostigli nivo da shvatimo nešto više. U genetskom kodu nam je urezano i dobro i loše.
Ono što eventualno može da se opravda je sudbina. A mi smo toliko sujetni da ubeđujemo sebe da od nas zavisi. Ako nam je suđeno da završimo ovaj život tad i tad, ne postoji ništa što bi nam produžilo život ni sekund.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
Ako bog zna sta ce se desiti u buducnosti, to se i mora desiti. Ako se mora desiti znaci da je predodredjeno.
I to je vecini jasno. Ja ne shvatam kako ti ne vidis.
94. Због чега је Бог створио оне за које је унапред знао да ће сагрешити и да се неће покајати

Бог, по својој доброти, преводи из небића у биће све оно што је постало, и унапред зна све што се има догодити. А да није требало да постану, не би имали ни зли да постану, нити би Бог имао предзнање о њима. Јер знање je у вези са свим оним што постоји, а предзнање са свим оним што се има догодити; превасходно је, дакле, биће, а затим добро или зло биће. Међутим, ако је требало да, добротом Божијом, буду створени, а њихов постанак да буде ометен тиме што ће по властитом произвољењу бити зли, онда би зло надвладало доброту Божију. Према томе, све што ствара, Бог ствара добрим, а свако бива добар или зао по властитом произвољењу. Иако је, дакле, Господ рекао: Боље би му било да се није родио тај човек,[1] није то говорио корећи властиту творевину, него зло које је приопштено творевини, по њеном властитом произвољењу и несмотрености. Јер несмотреношћу властите воље човек је учинио Саздатељеву добродетељ бескорисном за себе; као када би неко, примивши од цара богатство и власт, злостављао свога доброчинитеља, те га овај, савладавши га како му доликује, казни, видећи да овај до конца остаје при свом злоделу.

https://svetosavlje.org/tacno-izlozenje-pravoslavne-vere/95/

InternetExplorer

Zainteresovan član
Poruka
452
94. Због чега је Бог створио оне за које је унапред знао да ће сагрешити и да се неће покајати

Бог, по својој доброти, преводи из небића у биће све оно што је постало, и унапред зна све што се има догодити. А да није требало да постану, не би имали ни зли да постану, нити би Бог имао предзнање о њима. Јер знање je у вези са свим оним што постоји, а предзнање са свим оним што се има догодити; превасходно је, дакле, биће, а затим добро или зло биће. Међутим, ако је требало да, добротом Божијом, буду створени, а њихов постанак да буде ометен тиме што ће по властитом произвољењу бити зли, онда би зло надвладало доброту Божију. Према томе, све што ствара, Бог ствара добрим, а свако бива добар или зао по властитом произвољењу. Иако је, дакле, Господ рекао: Боље би му било да се није родио тај човек,[1] није то говорио корећи властиту творевину, него зло које је приопштено творевини, по њеном властитом произвољењу и несмотрености. Јер несмотреношћу властите воље човек је учинио Саздатељеву добродетељ бескорисном за себе; као када би неко, примивши од цара богатство и власт, злостављао свога доброчинитеља, те га овај, савладавши га како му доликује, казни, видећи да овај до конца остаје при свом злоделу.

https://svetosavlje.org/tacno-izlozenje-pravoslavne-vere/95/
Pitanje je na sprpskom, a odgovor ne znam na kom je jeziku. Cemu na primer, по властитом произвољењу, kad se moze reci po vlastitoj volji.

Ovo sto si ti postavio ovde jeste povezano sa tematikom o kojoj govorimo ali mislim da ne doprinosi odgovoru.

Бог, по својој доброти, преводи из небића у биће све оно што је постало - ovo nema veze sa postavljenim pitanjem.
унапред зна све што се има догодити - ovo je bitno, o ovome diskutujemo.
А да није требало да постану, не би имали ни зли да постану, нити би Бог имао предзнање о њима - ovo znaci da da bog tacno zna ko ce biti zao i da i oni imaju svoju svrhu, i da je zbog toga dozvoljeno da postanu.
Јер знање je у вези са свим оним што постоји, а предзнање са свим оним што се има догодити; превасходно је, дакле, биће, а затим добро или зло биће. - ovo pre tacke zarez je definicija znanja i predznanja i slazem se sa definicijom, ovo iza tacke zarez nemam pojma ni kakve veze ima sa svim ovim prethodnim, ni sta je tacno pisac hteo dakaze. Ja tumacim kao: Nije bitno da li bog zna hoce li neko biti zao, bitno je da on pravi bice iz nebica.
Међутим, ако је требало да, добротом Божијом, буду створени, а њихов постанак да буде ометен тиме што ће по властитом произвољењу бити зли, онда би зло надвладало доброту Божију. - ne razumem kako to, ako bog omete stvaranje zlih ljudi znaci da bi zlo nadvladalo dobrotu.

Ostatak do kraja je tvrdjennje da ljudi imaju slobodnu volju i da sami biraju da budu zli. I to se po mom misljenju kosi sa унапред зна све што се има догодити.

Glasnik.

Elita
Poruka
21.874

Naravno da ti je i sudbinu oderdio, ali toliko je bio plemenite da nas je ostavio u neznaju.
Bog u bibliji Hriscanstvu ne odredjuje sudbinu.
Jer kada bi bilo tako da odredjuje, Bog bi nas odma stvorio kao robote.
I ne bismo imali krivicu za greh.
Jer nam je on odredio takav zibot ne mi.
Mi po tebi nemitemo drugacije.
Kads bi Bog idredio nas zivot unspred, onda Hristova zrtva gubi svaki smisso.
Jer mi onda nismo pogresili.
Cinimo samo ono sto moramo, jer smo predodredjeni.
Ne mozrmo po trbi drugacijr.
Vidis da goboris o sudbini a kszes ne?
Ako bog zna sta ce se desiti u buducnosti, to se i mora desiti. Ako se mora desiti znaci da je predodredjeno.
Ako Bog unapred zna to sta ce se mora tako desiti, ali ne zato stp je on tako odrefio vec zato sto ces ti na odredhrni nacin postupati i odlucivsti.
On samo zna tbphe odluke.
Ako Bog unapred zna sta ce se desiti, logicno je i svakom normalnom coveku jasno da predznanje nikako ne znaci i predodredjenje.
Ako bog unapred zna sta ce se desiti, onda se to mora tako desiti.
Jer bog zna sta ces i kako ces odlucivati.
Zato zna.
Ali ne zbog toga sto je on odlucio tako.
Jer onda to nije vise predznanje, vec predodredjenje.
A ti govoris o predznanju a ne o predodredjenju.
Jer negde u posvesti ti je to logicno ali ti ne odgovara prici pa se pravis glup.
Osim da si stvarno?

Glasnik.

Elita
Poruka
21.874

U bibliji i hriscanstvu ne postoji sudbina.
Jer onda nemamo krivicu pred bogom, jer sve sto cinimo po tebi, jesu njegove odluke ne nase.
Kada bi bog odredjivao sudbinu, onda Hristova zrtva gubi svaki smisao.
Jer cemu zrtva za nase grehe za koje nismo krivi
Da bog predodredjuje, onda bi nas odmah stvorio kao robote i drvo pozanja dobra i zla, gubi svaki smisao.
Tako bih mogso da ti u nedogled navodim primere.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Čudno, pojedini biblijski vernici veruju da bog zna ali baš i ne zna šta će biti. Mislim kakav mozak to moram imati da bi ih shvatio? Ako nije sveznajući onda nije bog ili što onaj nesrećnik kaže da je Bog neki senilni starac. A ako sve zna onda je upisano i samim tim to je sudbina što se kosi sa tumačenjem hrišćanstva. Ako je sve upisano onda koncept "slobodna volja" i neki "sud" pada u vodu. Ako je Bog sveznajući što je za mene logično, on zna ko sam i kakav sam. Bog može da me navodi ili da mi okrene leđa. Njegova volja.
Pola Biblije je pisano proročki, što automatski demantuje ove koji kažu da bog zna ali ne zna. U zapovesti poštuj oca i majku da bi duže živeo, Isus kaže da svoj život ne možeš produžiti. Dakle analizirajući Bibliju možeš samo da izludiš.
A to je posledica što mi nemamo blage veze šta je Bog. Jedino što je zajedničko svim teistima što veruju u boga tvorca i po meni to je dovoljno jer nismo dostigli nivo da shvatimo nešto više. U genetskom kodu nam je urezano i dobro i loše.
Ono što eventualno može da se opravda je sudbina. A mi smo toliko sujetni da ubeđujemo sebe da od nas zavisi. Ako nam je suđeno da završimo ovaj život tad i tad, ne postoji ništa što bi nam produžilo život ni sekund.
Duboke su ovo misli, Sale.
I moram reći da su to stvari koje i mene muče.
Ne znam kako stojiš sa engleskim, ponudio bih ti ovo predavanje pokojnog sveštenika Tomasa Hopka, sjajnog bogoslova novijeg vremena

Mr.Infinity

Ističe se
Poruka
2.888
Jer onda nemamo krivicu pred bogom, jer sve sto cinimo po tebi, jesu njegove odluke ne nase.
Da bog predodredjuje, onda bi nas odmah stvorio kao robote i drvo pozanja dobra i zla, gubi svaki smisao.
Ja nemam osećaj krivice pred izmišljenim likovima.

Arianna

Buduća legenda
Poruka
46.019
tako je

sudbina ne postoji

Bog nam daje slobodu izbora

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Opet citiram ovu poruku.

To je dilema: ili je Bog ograničio svoje sveznanje našom slobodnom voljom ili je zadržao svoje sveznanje kršeći našu slobodnu volju
Uvek sam osećao da je objašenje nadilazi tu dihotomiju..

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
Pitanje je na sprpskom, a odgovor ne znam na kom je jeziku. Cemu na primer, по властитом произвољењу, kad se moze reci po vlastitoj volji.

Ovo sto si ti postavio ovde jeste povezano sa tematikom o kojoj govorimo ali mislim da ne doprinosi odgovoru.

Бог, по својој доброти, преводи из небића у биће све оно што је постало - ovo nema veze sa postavljenim pitanjem.
унапред зна све што се има догодити - ovo je bitno, o ovome diskutujemo.
А да није требало да постану, не би имали ни зли да постану, нити би Бог имао предзнање о њима - ovo znaci da da bog tacno zna ko ce biti zao i da i oni imaju svoju svrhu, i da je zbog toga dozvoljeno da postanu.
Јер знање je у вези са свим оним што постоји, а предзнање са свим оним што се има догодити; превасходно је, дакле, биће, а затим добро или зло биће. - ovo pre tacke zarez je definicija znanja i predznanja i slazem se sa definicijom, ovo iza tacke zarez nemam pojma ni kakve veze ima sa svim ovim prethodnim, ni sta je tacno pisac hteo dakaze. Ja tumacim kao: Nije bitno da li bog zna hoce li neko biti zao, bitno je da on pravi bice iz nebica.
Међутим, ако је требало да, добротом Божијом, буду створени, а њихов постанак да буде ометен тиме што ће по властитом произвољењу бити зли, онда би зло надвладало доброту Божију. - ne razumem kako to, ako bog omete stvaranje zlih ljudi znaci da bi zlo nadvladalo dobrotu.

Ostatak do kraja je tvrdjennje da ljudi imaju slobodnu volju i da sami biraju da budu zli. I to se po mom misljenju kosi sa унапред зна све што се има догодити.
Evo jedan prost primer:

Lepo jesenje jutro. Izadje neki mladic da proseta gradom. Iza ugla neke ulice, pored ograde ugleda navaljeni, nezakljucani bicikl. `` Hmmm... trebace mi, vidi kako je dobar. Lakse cu do faksa sa njim a mozda ga i prodam za stotinak evrica...`` Razmislja tako nas student okrene se levo, desno.... nigde nikoga. Brzo usedne na bicikl i uzbudjeno pocne da se udaljava od tog mesta. Odjednom: trasss...

Posle mesec dana budi se mladic iz kome. gleda roditelje oko njega, lekare koji mu posle nekog vremena saopstavaju da ce, zbog posledica sudara ostati zauvek invalid. Sam je bio kriv jer je onako uzbudjen zbog kradje izleteo ne crveno.

I sta sad? Da li mladic treba optuzivati Boga za svoju invalidnost? Da li je njemu mozda bilo moguce da postane doktor nauka ili vrhunski atleticar, ali ga je jedna njegova odluka omela u svemu tome? Koliko mu se Bog mesao u dilemi da li da ukrade ili ne? Da li se trebao mesati predznajuci da ce postat invalid i na kraju koliko je to Bog kriv sto je to postao?

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Treća sreća citat, Sale i @InternetExplorer
@Jovan Prezviter :)

Niti Božije sveznanje ograničava i ruši našu slobodnu volju, niti naša slobodna volja ograničava Božije sveznanje.
Bog sve zna, zato što zna šta ćemo mi svojom voljom učiniti.
A zna, ne zato što nas je naterao da to uradimo, nego zato što je Očevidac onoga što radimo.
To što on zna šta ćemo mi učiniti, nije nužnost koja nama nameće da to činimo.
On, ne samo da neće da naruši našu volju, već zapravo ne može da naruši našu slobodnu volju.
Bog je izvan, tačnije iznad vremena i prostora.
On nije ograničen vremenom kao mi.
Iz njegove perspektive, ono što se na zemlji događa sada, što se dogodilo pre, što će se dogoditi kasnije, za njega je sve večno SADA, večno aktualno.
I to znanje, Bog poseduje još i pre nego što je išta od bića priveo u postojanje.
Sva naša dela, Bog je još tada video, zato što je prisutan u svakom trenutku vremena.
Sva naša dela On je "uračunao" u Svoj plan stvaranja sveta.
I sve dobro što činimo, Bog je to znao da ćemo činiti.
I čineći dobro, mi ispunjavamo ono za šta je nas, svakog od nas pojedinačno, Bog video još kada je rekao "Nega bude svetlost".

I sad, potpuno logično se postavlja pitanje: ako je Bog sve to video i znao, zašto je u postojanje priveo bića koja su se okrenula zlu?
I pitanje je sasvim na mestu.
Jer, zar tim bićima nije bilo bolje da uopšte ne uđu u postojanje, nego da uđu, pa da se posle muče?
Zar to nije promašaj?
Na to pitanje nije lako dati odgovor.
A da bi se pokušalo nazreti, mora se u perspektivu odgovora ubaciti činjenica da je na krstu stradao Bog.
I tom smislu, moj neki odgovor na pitanje sa početka ovog pasusa kreće se u sledećim okvirima:
- zato što je , izgleda, da drugačije nije ni moglo sa bićima koja poseduju slobodnu volju. Odnosno, slobodna volja je toliko veliki dar, ali i teret i odgovornost da izgleda da neke krši pod svojim teretom
- zato što je Bog sve*** nas, ljudska bića, već spasao. I one koji su živeli, i one koji sada, ali i one koji će tek živeti*.

***Osim manjine onih demonima zaista podobnih ljudi koji su svim svojim bićem utonuli u zlo. Bog neka mi oprosti što to kažem, ali npr. ja ne verujem u spasenje nepokajanih koljača Prebilovčana. Jer, po svojoj smrti, oni će u liku Hrista videti sve one Srbe koji su bili njihove žrtve.

Poslednja izmena:

InternetExplorer

Zainteresovan član
Poruka
452
A ti govoris o predznanju a ne o predodredjenju.
Jer negde u posvesti ti je to logicno ali ti ne odgovara prici pa se pravis glup.
Mozemo i tim tonom.
Sintaksne igre su odlika i drugih sekti. npr. JS isto tako daju neka posebna znacenja odredjenim recima i zatrpavaju kontekst diskusije.
A mozda je bezobrazluk nazivati nekoga glupim. I to je isto taktika, napadati licnost kad ponestane argumentata.

InternetExplorer

Zainteresovan član
Poruka
452
Evo jedan prost primer:

Lepo jesenje jutro. Izadje neki mladic da proseta gradom. Iza ugla neke ulice, pored ograde ugleda navaljeni, nezakljucani bicikl. `` Hmmm... trebace mi, vidi kako je dobar. Lakse cu do faksa sa njim a mozda ga i prodam za stotinak evrica...`` Razmislja tako nas student okrene se levo, desno.... nigde nikoga. Brzo usedne na bicikl i uzbudjeno pocne da se udaljava od tog mesta. Odjednom: trasss...

Posle mesec dana budi se mladic iz kome. gleda roditelje oko njega, lekare koji mu posle nekog vremena saopstavaju da ce, zbog posledica sudara ostati zauvek invalid. Sam je bio kriv jer je onako uzbudjen zbog kradje izleteo ne crveno.

I sta sad? Da li mladic treba optuzivati Boga za svoju invalidnost? Da li je njemu mozda bilo moguce da postane doktor nauka ili vrhunski atleticar, ali ga je jedna njegova odluka omela u svemu tome? Koliko mu se Bog mesao u dilemi da li da ukrade ili ne? Da li se trebao mesati predznajuci da ce postat invalid i na kraju koliko je to Bog kriv sto je to postao?
Ovde je kljucno pitanje da li je bog znao da ce on da ukrade bicikl i pre nego sto se on rodio?

hm337

Primećen član
Poruka
718
Ovde je kljucno pitanje da li je bog znao da ce on da ukrade bicikl i pre nego sto se on rodio?
mislim da nije. Kad bi znao to bi značilo da postoji predodređena sudbina tj. da slobodna volja ne postoji, a mi svi samo igramo zadate uloge.
Ja verujem da su nam neki ključni događaji i problemi u životu zadati a na nama je kako ćemo da odreagujemo.
Naprimer moglo je da bude zadato da će naići na nevezanu biciklu. A to da li će da je ukrade je na njemu.

Glasnik.

Elita
Poruka
21.874
Mozemo i tim tonom.
Sintaksne igre su odlika i drugih sekti. npr. JS isto tako daju neka posebna znacenja odredjenim recima i zatrpavaju kontekst diskusije.
A mozda je bezobrazluk nazivati nekoga glupim. I to je isto taktika, napadati licnost kad ponestane argumentata.
U delu teksta koji si citirao, receno je da se pravis na da si.
Ili ti je karaker vec takav da sve automatski iskrivljujes ili stvarno imas problema da razumes recenicu?

hm337

Primećen član
Poruka
718
Niti Božije sveznanje ograničava i ruši našu slobodnu volju, niti naša slobodna volja ograničava Božije sveznanje.
Bog sve zna, zato što zna šta ćemo mi svojom voljom učiniti.
A zna, ne zato što nas je naterao da to uradimo, nego zato što je Očevidac onoga što radimo.
To što on zna šta ćemo mi učiniti, nije nužnost koja nama nameće da to činimo.
On, ne samo da neće da naruši našu volju, već zapravo ne može da naruši našu slobodnu volju.
Bog je izvan, tačnije iznad vremena i prostora.
On nije ograničen vremenom kao mi.
Iz njegove perspektive, ono što se na zemlji događa sada, što se dogodilo pre, što će se dogoditi kasnije, za njega je sve večno SADA, večno aktualno.
I to znanje, Bog poseduje još i pre nego što je išta od bića priveo u postojanje.
Sva naša dela, Bog je još tada video, zato što je prisutan u svakom trenutku vremena.
Sva naša dela On je "uračunao" u Svoj plan stvaranja sveta.
I sve dobro što činimo, Bog je to znao da ćemo činiti.
I čineći dobro, mi ispunjavamo ono za šta je nas, svakog od nas pojedinačno, Bog video još kada je rekao "Nega bude svetlost".
Mislim da previše moći daješ Bogu. Ako je za njega SADA i naša prošlost i naša sadašnjost i naša budućnost, onda naša budućnost ne zavisi od nas jer se u realnosti Boga ona već desila. Znači da mi slobodnom voljom ne možemo da promenimo našu budućnost.

Druga je stvar ako je naša budućnost određena konačnim brojem izbora koje pravimo u unapred zadatim ključnim momentima u životu i ako Bog sagledava sve moguće kombinacije naših izbora.Onda on vidi konačan broj scenarija po kojima će se naš život odigrati tj. onda on zna sve moguće budućnosti, a koja od njih će se stvarno desiti može samo da pretpostavi poznajući naša srca i misli.

Bog je možda izvan našeg vremena, ali to ne znači da i on ne živi u nekom vremenu. Da pojasnim, zamisli da je život ustvari duša koja igra video igricu.Video igra ima svoje vreme, ali to vreme teče paralelno sa stvarnim vremenom. Naprimer neka duša odluči da se rodi u srednjem veku i uključuje se u igricu kojoj već postoje duše koje se igraju u tom vremenu kao i automatski generisani likovi. Vreme igrice teče paralelno sa stvarnim vremenom, mada brzina protoka vremena u igrici i u stvarnosti ne mora da bude ista. Na taj način u zadnja vremena Bog može da ubrza vreme u igrici jer se inače ne bi spasili ni odabrani.