Bog i Mojsije

All the Gospels are Anonymous Until 180-185CE6

Ко је писао је друга тема.
Причамо о времену настанка а не о ауторству.
Сва четири данашња Јеванђеља су веома рано (а то је у другом веку) препозната као део канона Новог Завета, мада Нови Завет није завршен у потпуности тад, већ се његов садржај у потпуности формира два века после формирања канона Јеванђеља.
Не само јер су та четири Јеванђеља најстарија, већ и јер су она остала дела фалсификати настали у другом веку.
Да се вратимо на Јеванђеље по Јовану, писано је између 90 и 100 године, навео си погрешан податак.
 
Poslednja izmena:
Ко је писао је друга тема.
Причамо о времену настанка а не о ауторству.
Сва четири данашња Јеванђеља су веома рано (а то је у другом веку) препозната као део канона Новог Завета, мада Нови Завет није потпуно фиксиран у то време.
Дакле препозната су као истинита два века пре него што ће се садржај Новог Завета формирати тј. завршити формирање.
Да се вратимо на Јеванђеље по Јовану, писано је између 90 и 100 године, навео си погрешан податак.
Ma dobro ocigledno da je pisano da se uklopi u teolosku konstrukciju pre nego da se potpuno isprica Isusov zivot
jer do tada su ostale samo legende, koje su se prepricavale desetinama godina. Kazem da su pisali Isusovi
savremenici to bi bilo mnogo vise informacija...
Like the rest of the New Testament, the four gospels were written in Greek. The Gospel of Mark probably dates from c. AD 66–70, Matthew and Luke around AD 85–90, and John AD 90–110. Despite the traditional ascriptions, all four are anonymous and most scholars agree that none were written by eyewitnesses.
Ovaj drugi izvor ima neke druge podatke. No nebitno 100 godina nakon Hrista ostaju samo prepricane legende, sam si se pozvao
na igru pokvarenih telefona ranije...
 
Kazem da su pisali Isusovi
savremenici to bi bilo mnogo vise informacija...
Like the rest of the New Testament, the four gospels were written in Greek. The Gospel of Mark probably dates from c. AD 66–70, Matthew and Luke around AD 85–90, and John AD 90–110.
Pa kako mislis da je apostol pavle osnivao crkve po maloj aziji, ili sta je petar propovedao? nisu nosili knjige pod miskom, nego su sve znali napamet
koje vise info ti trebaju? sve se desilo relativno brzo
pa vi ni ovoliko ne moz' da naucite, a zamisli da ima duplo vise da se cita?
savremenici su pricali jevandjelje. nije im trebao podsetnik, nego je on nama dat, koji smo dosli posle
 
Pa kako mislis da je apostol pavle osnivao crkve po maloj aziji, ili sta je petar propovedao? nisu nosili knjige pod miskom, nego su sve znali napamet
koje vise info ti trebaju? sve se desilo relativno brzo
pa vi ni ovoliko ne moz' da naucite, a zamisli da ima duplo vise da se cita?
savremenici su pricali jevandjelje. nije im trebao podsetnik, nego je on nama dat, koji smo dosli posle
Ok je to, ali kako to da znamo toliko vise o Pavlu i Petru nego o Isusu?
 
Ma dobro ocigledno da je pisano da se uklopi u teolosku konstrukciju pre nego da se potpuno isprica Isusov zivot
Управо обрнуто, прочитај Јеванђеља па ћеш да видиш да ништа није писано да се "уклопи".
jer do tada su ostale samo legende, koje su se prepricavale desetinama godina. Kazem da su pisali Isusovi
savremenici to bi bilo mnogo vise informacija...
Заборавио си да су Матеј и Лука користили спис Q као најстарији спис и Марка као најстарије Јеванђеље. Ти покушаваш да данашње схватање информација пренесеш на оно време.
У Христово време информације нису циркулисале тако брзо као данас.
Уосталом од 1054 до крсташких ратова се није осетио расцеп између истока и запада. Замисли како су информације другачије циркулисале у време Христа.
Језгро историјске истине никада није било изгубљено, ма колико нама то изгледало. Q као најстарији спис је успешно сачуван и може се реконструисати из самог садржаја Јеванђеља по Матеју и Луки.
То што немамо "новинарске екипе" на терену који ће исте секунде да нам нешто јаве, говори само о томе да ми не можемо прекопирати садашње стање на прошлост.

Ovaj drugi izvor ima neke druge podatke. No nebitno 100 godina nakon Hrista ostaju samo prepricane legende, sam si se pozvao
na igru pokvarenih telefona ranije...
То је зато што верујеш Википедији која је сама себи супротна.
До 100 године постоје три написана Јеванђеља, а четврто није синоптичко, стога даје другачији поглед на све.
Нисам се позвао на игру покварених телефона, помешао си ме са неким.
Покушаваш да убациш садашњи начин размишљања пре 2000 година, то не иде тако.
 
Šta misliš, jel Isus vaskrsao sa materijalnim ili duhovnim telom?
Odkud ja znam to?
Da ga pitamo licno:

Luka 24,39Vidite ruke moje i noge moje: ja sam glavom; opipajte me i vidite; jer duh tijela i kostiju nema kao što vidite da ja imam.

Samo to je telo kakvo ce imati preobrazeni nakon vaskrsenja.
Besmrtno.
Moze da se krece u vise dimenzija...

Filibljanima 3,21Koji će preobraziti naše poniženo tijelo da bude jednako tijelu slave njegove, po sili da može sve sebi pokoriti.
 
Ma dobro ocigledno da je pisano da se uklopi u teolosku konstrukciju pre nego da se potpuno isprica Isusov zivot
jer do tada su ostale samo legende, koje su se prepricavale desetinama godina. Kazem da su pisali Isusovi
savremenici to bi bilo mnogo vise informacija...
Like the rest of the New Testament, the four gospels were written in Greek. The Gospel of Mark probably dates from c. AD 66–70, Matthew and Luke around AD 85–90, and John AD 90–110. Despite the traditional ascriptions, all four are anonymous and most scholars agree that none were written by eyewitnesses.
Ovaj drugi izvor ima neke druge podatke. No nebitno 100 godina nakon Hrista ostaju samo prepricane legende, sam si se pozvao
na igru pokvarenih telefona ranije...
šta je radio 30 godina, ustao iz mrtvih, telesno, pa odleteo na nebo ČP
Није било времена, Историјски Исус био је апокалиптички проповедник и објављивао је скори долазак божјег царства, сетимо се како рече да "овај нараштај неће проћи" пре тога ( Марко 13:30), отуда онолике приче о хитности и недостатку времена. ;)
 
Није било времена, Историјски Исус био је апокалиптички проповедник и објављивао је скори долазак божјег царства, сетимо се како рече да "овај нараштај неће проћи" пре тога ( Марко 13:30), отуда онолике приче о хитности и недостатку времена. ;)
Nisi ti ukapirao o narastaju.
Znaci koje Isus pominje ce se pred njegov dolazak desavati na veliko.
Nilo nece tada vise sumnjati.
I o tom narastaju Isus govori.
 
Nisi ti ukapirao o narastaju.
Znaci koje Isus pominje ce se pred njegov dolazak desavati na veliko.
Nilo nece tada vise sumnjati.
I o tom narastaju Isus govori.
Хришћани могу ту реченицу прекрајати још 2000 пута 2000 година, али пише шта пише. Зато је нпр. Павле исрпва говорио људима да се не венчавају, а касније је морао смиривати вернике јер су неки умирали а царства божјег још нема. Напослетку је следећа генерација хришћана морала кривотворити посланице у којима нпр. тобоже Петар пише "та, знате Богу је хиљаду година као дан". Испалили су се као есени пре њих и још су то докуметовали, а сви после тога залуд крече.
 
Хришћани могу ту реченицу прекрајати још 2000 пута 2000 година, али пише шта пише. Зато је нпр. Павле исрпва говорио људима да се не венчавају, а касније је морао смиривати вернике јер су неки умирали а царства божјег још нема. Напослетку је следећа генерација хришћана морала кривотворити посланице у којима нпр. тобоже Петар пише "та, знате Богу је хиљаду година као дан". Испалили су се као есени пре њих и још су то докуметовали, а сви после тога залуд крече.
Ocigledno ne poznajes pismo.
U Pavlovo vreme su hriscani bili progonjeni.
Ozenjenima je bilo strasno.
Uostalom sam Pavle po prirodi nije imao tu potrebu...
 
Ocigledno ne poznajes pismo.
U Pavlovo vreme su hriscani bili progonjeni.
Ozenjenima je bilo strasno.
Uostalom sam Pavle po prirodi nije imao tu potrebu...
И о томе говораху као о знацима "последњих времена", и испалише се.
Ни водећи библисти, дакле, не познају Библију, сигурно су демони запосели научнике те преовлађујуће мишљење у библистици заступа апокалиптицизам историјског Исуса и првих хришћана.
Требало је да узму адвентистички "библијски" течај, ипак се они разумеју у пропале најаве доласка божјег царства.

Bart D. Ehrman - Jesus: Apocalyptic Prophet Of The New Millennium

 
Poslednja izmena:
И о томе говораху као о знацима "последњих времена", и испалише се.
Ни водећи библисти, дакле, не познају Библију, сигурно су демони запосели научнике те преовлађујуће мишљење у библистици заступа апокалиптицизам историјског Исуса и првих хришћана.
Требало је да узму адвентистички "библијски" течај, ипак се они разумеју у пропале најаве доласка божјег царства.

Bart D. Ehrman - Jesus: Apocalyptic Prophet Of The New Millennium

Od kada ce to Evolucionista da nam tumaci bibliju i da ocekujemo da ce to uciniti posteno?
Nikada.

Jasno je da Isus govori o generaciji koja ce docekati Hrista.
Inace ratova, gladi i bolesti je bilo i pre njega.
To ne bi bilo nesto nobo.
Isus govori da ce se svi ti znaci pred kraj desavati ucestalo i katastrofalnije po celom svetu .
Jevandjelje se nikada nije propovedalo po celom svetu.
To se radi danas.
Zanimlmlvo je da su se neki pravoslavci udruzili sa tobom u antiteizmu?

Jedan id znakova je da ce u poslednje dane mnogi otpasti od vere...
 

Back
Top