„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako ti znas da ovo nije tacno?
"Zna", jer kad bi Iliri bili Sloveni-Srbi:

- mi bismo danas imali slavu, kućnog sveca zaštitnika kao Iliri, a "nemamo";

- mi bismo imali u narodnom predanju igru "Care, care, govedare", a "nemamo";

- mi bismo imali u narodnom predanju imali priču "U Cara Trojna kozje uši", a "nemamo";

- najmanje 20 balkanskih toponima bi u antici imalo slovensku etimologiju, a "nema";

- slovenska I2a2 haplogrupa bila bi "Ilirska Dinaric", a "nije";

- ne bismo imali hiljade romanskih i ilirskih reči u vokabularu, a "imamo ih",

...svaka budala zna. :kafa:
 
Kako ti znas da ovo nije tacno?

Ako moze bez vredjanja....

Pre XIX veka Iliri su bili Sloveni. U XIX i XX veku su prestali to da budu. Tendencije koje vladaju u modernoj nauci nam govore da ce u XXI veku Iliri opet postati Sloveni.

Ja se zalazem samo da ispratimo najnovija naucna dostignuca, to je tako prosto...

A kako ti znaš da jeste? Ako ostavimo po strani ove Mrkaljeve "logičke omaške" šta upućuje da oni jesu Sloveni?
Iliri su nestali, ali je iza njih, tj njihovog imena, ostalo nešto što je trajalo i u narednim vekovima. Naziv za teritoriju/provinciju. Stanovnik te provincije je Ilir bez obzira na jezik kojim govori i njegovo poreklo. Isto je i sa recimo Makedoncima 10 veka - to su stanovnici viz. teme makedonije pa mogu biti i sloveni i grci ili pak nešto treće.
Viz. pisci koriste nazive ranijih naroda u kontekstu svog vremena više se služeći geografskim načelom nego bilo kojim drugim. Isti princip i sećanje na provinciju Ilirik je opstalo i u narednim vekovima kada je su Iliri bili sinonim za Slovene, ali ništa od toga ne dokazuje da se između pravih Ilira i Slovena 6-7veka moze staviti znak jednakosti.
Zašto vizantijski diplomata Prisk nije prepoznao jezik Slovena na Atilinom dvoru ako su oni zaista u većem broju živeli na Balkanu ? I on sam je poreklom iz Trakije i kao diplomata morao je da zna jezike (grčki, latinski, gotski, hunski) pa i da nije znao jezik tih balkanskih podanika carstva sigurno je morao da dođe u dodir sa njima i da prepozna sličnost jezika sa ovima na balkanu, ali ne, njemu je taj jezik potpuno nepoznat.

Inače uhvatio si se za najmanje bitnu stvar u mojoj poruci jer da se razumemo ja nemam ništa protiv da neki ili svi starobalkanski stanovnici budu sloveni, ako se i kada pojave dokazi za to spreman sam da promenim svoje mišljenje i ubeđen sam da i većina istoričara ima takav stav. Realno istoričari starog i srenjeg veka su prosto gladni za novim izvorima i novim temema pa će sve novo, ali i dokazano, oberučke prihvatiti tako da je priča o nekakvim zaverama, skrivanjima i čuvanjem fotelja prosto debilna.
U suprotnom to veštačko forsiranje i štimovanje priče je potpuno metodološki neispravno i zato sam rekao da autohtonizam i tzv autohtonostička škola nikada neće biti naučna.


"Zna", jer kad bi Iliri bili Sloveni-Srbi:

- mi bismo danas imali slavu, kućnog sveca zaštitnika kao Iliri, a "nemamo";

- mi bismo imali u narodnom predanju igru "Care, care, govedare", a "nemamo";

- mi bismo imali u narodnom predanju imali priču "U Cara Trojna kozje uši", a "nemamo";

- najmanje 20 balkanskih toponima bi u antici imalo slovensku etimologiju, a "nema";

- slovenska I2a2 haplogrupa bila bi "Ilirska Dinaric", a "nije";

- ne bismo imali hiljade romanskih i ilirskih reči u vokabularu, a "imamo ih",

...svaka budala zna. :kafa:

Ju džast pruv maj point !
:rtfm:

Pozivaš se na logiku, a logika zahteva čvrst oslonac na činjenicama iz kojih možeš da izvlačiš zaključke. Ne možeš da zaklučiš da je A = C ako samo znaš da je A=B, a misliš da je B=C ! Banalizujem malo, ali u principu tvoja logika koju si ovde pokazao funkcioniše tako.
 
Како би "паметница" сикс сикс сикс волео да

...
Srbi 7 veka nisu isto što i
Srbi 14-15 veka, kao što ni
Srbi 14-15 veka nisu isto što i
Srbi 19-20veka, a ni ovi poslednji neće biti isti sa
Srbima 25 veka ako ga dočekamo
...

Али су сви од реда Србљи, не?

На истој линији им је аргумент да Лужички Срби и Срби немају везе. А што се тиче везе Tribaloi и Србљи ту користе метод "lying by omission". То не примећују, на то не одговарају.
 
Poslednja izmena:
Како би "паметница" сикс сикс сикс волео да

...
Srbi 7 veka nisu isto što i
Srbi 14-15 veka, kao što ni
Srbi 14-15 veka nisu isto što i
Srbi 19-20veka, a ni ovi poslednji neće biti isti sa
Srbima 25 veka ako ga dočekamo
...

Prvo bi trebao da razmisliš o sopstvenim nedostacima i da prihvatiš činjenicu da postoje stvari koje ne poznaješ dobro ili ne razumeš dovoljno, pa tek onda da daš sebi oduška i budeš ciničan prema drugima.

Али су сви од реда Србљи, не?

На истој линији им је аргумент да Лужички Срби и Срби немају везе. А што се тиче везе Tribaloi и Србљи ту користе метод "lying by omission". То не примећују, на то не одговарају.

Eh da je to T malo manje T, a malo više S gde bi nam kraj bio?
 
Prvo bi trebao da razmisliš o sopstvenim nedostacima i da prihvatiš činjenicu da postoje stvari koje ne poznaješ dobro ili ne razumeš dovoljno, pa tek onda da daš sebi oduška i budeš ciničan prema drugima.



Eh da je to T malo manje T, a malo više S gde bi nam kraj bio?

кварни дечко,
грчко је τυρί србско сир.

прц.
 
кварни дечко,
грчко је τυρί србско сир.

прц.


У делу «Опыт о ближайшем сродстве языка славяно-российского с греческим» Константина Экономида на страни 34. читамо о стандардним/сталним/уобичајеним променама између наших и грчких гласова, па каже...


EhDaJeTViseS.png



хоћеш да нам објасниш како је фалсификовао нешто или је био пијандура или, што да не, да је био обичан плаћеник? или ћеш можда да укажеш на недостатак у мојој научној методологији?

сикс сикс сикс? знаш како знам да си кваран? ово су ти људи овде већ нацртали. а ти и даље " Eh da je to T malo manje T, a malo više S gde bi nam kraj bio?" Али, ипак, извини за прц.
 
Poslednja izmena:
Inače uhvatio si se za najmanje bitnu stvar u mojoj poruci jer da se razumemo ja nemam ništa protiv da neki ili svi starobalkanski stanovnici budu sloveni, ako se i kada pojave dokazi za to spreman sam da promenim svoje mišljenje i ubeđen sam da i većina istoričara ima takav stav.
Često se pitam da li na filozofskom postoji internet. Ako ne postoji država bi trebala da uvede internet i da im podeli par linkova, jer je u poslednjih 20-30 godina značajan broj uglednih istoričara, arheologa i lingvista iznelo fundamentalno drugačije mišljenje u pogledu migracije Slovena.

Frančesko Bori je za svoj rad, koji opisuje DAI kao mitološko štivo, dobio godišnju nagradu najprestižnijeg žurnala Early Medieval Europe, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1468-0254.2011.00318.x, 2011 godine, i to govori šta je aktuelni trend u svetskoj akademskoj zajednici.

Ako nije bilo migracije, ko su onda južni Sloveni?
 
Razumem ja šta ti govoriš, ali uzmi recimo primer ovog gore Milanovića. U celom tekstu čovek polazi od jedne pogrešne premise da su Iliri (i ostali starobalkanski narodi)=Sloveni i na osnovu te za njega činjenice gradi sve ostale logičke zaključke. Šta se dešava kada početna premisa nije tačna ? Sve pada u vodu!
Ljudski mozak je pun ograničenja od onih očiglednih do onih skrivenih (podsvesnih) i kao takav je često sklon da stvara paralele i povezuje stvari gde za to nema izgleda ali na osnovu prethodno stečenog ličnog iskustva, ubeđenja, osećanja itd.
Tipičan primer za to ti je priča o "vinčanskom pismu" koje je samo jedno od Potemkinovih sela. Jedna, verovatno nehotična greška, je izazvala celu lavinu teorija od sistematskog izučavanja simbola i ukrasa do ludog Pešića koji je te iste simbole i ukrase prepravljao kako bi dobili što sličniji oblik savremenoj ćirilici!
Uopše očekivanje da će izvori pružiti odgovor na pitanje da li su starobalkanski narodi Sloveni je apsurdno. Kao što je apsurdno tvrditi da je priča o deseljavanju izmišljena od strane vizantinaca kako bi pokazali da su sloveni došljaci a oni pravi starosedeoci! Apsurdno je jer to nije razmišljanje čoveka 5,6,7 ili 8 veka već čoveka 20-21 veka i govori više o nama savremenom vremenu (teritorijano-nacionalna kriza 20veka, ratovi 90ih, istorijsko pravo na neku teritoriju itd.) nego o logičnom zaključivanju o davno minulim procesima. Čist anahronizam svojstven svim autohtonistima.
Samo postavljeno pitanje je pogrešno jer Srbi 7 veka nisu isto što i Srbi 14-15 veka, kao što ni Srbi 14-15 veka nisu isto što i Srbi 19-20veka, a ni ovi poslednji neće biti isti sa Srbima 25 veka ako ga dočekamo.

Što se fizike tiče ne znam na šta tačno misliš, ali znam da se fizičari busaju u grudi da su glavna prirodna nauka i da su iznad matematike. U svakoj nauci se stvari menjaju kada dođe do novih dokaza, podataka, eksperimenata itd. Tako je i u istoriji, a to što je obojena politkom je samo čini komplikovanijom i težom za razumevanje od svih drugih društvenih nauka, ali u isto vreme i najopasnijom !

Gde si ti video tu premisu? Možda u vlastitoj mašti jer ona nije nigde napisana niti tu tezu autor iznosi; stoga, ponovo pročitaj tekst jer to što si napisao naprosto nije istina; ovaj feljton je, ako se ne varam, priređen na osnovu drugog izdanja Istorijskog porekla Srba. Dalje, ako si čitao Srbe u poznoj antici (...) znao bi da Milanović kaže da su ostaci Ilira slovenizovani odnosno srbizovani; elem, da zaključim, tvoj komentar u vezi ovog feljtona je obična podmetačina.
 
Мани се шешељевско-чанковских тактика Мркаље.

Сви знају да ти не презаш од извртања, подешавања, тумачења и других злоупотреба чињеница као би постигао унапред зацртан циљ. По томе си једнак једном Формици и Ћипуру.

Из чистог опортунизма или залудности, е то не знам.

Угледај се мало на нове форумаше који би да расправљају а не срчу твоју већ готову чорбу.

Znači može lepo da se zaradi i putuje po svetu kada se prodaju tatine budalaštine :rtfm:



Izgleda da ovo postaje nova taktika prikupljanja birača uz pomoć deretićevih izmišljotina.
Kaže: "Pozivam vas da istražite malo istoriju Balkana", izgleda je i on istraživao .... po internetu.

Vesna Pešić je službenica DB-a i to je opštepoznato svima osim tebi a njena izdavačka kuća koja svaku knjigu štampa u 20 primeraka je fasada; tako, tvoji komentari ne stoje jer polaze od lažne premise; ako nisi znao deretić, bilbija, jarčević, pešić (njen otac) svi su bili u službi DB-a i odatle im izmaštane biografije.
 
Vesna Pešić je službenica DB-a i to je opštepoznato svima osim tebi a njena izdavačka kuća koja svaku knjigu štampa u 20 primeraka je fasada; tako, tvoji komentari ne stoje jer polaze od lažne premise; ako nisi znao deretić, bilbija, jarčević, pešić (njen otac) svi su bili u službi DB-a i odatle im izmaštane biografije.
Kao kad bih ja to rekao za Vandaliju. Klevetanje nije u redu.
 
У делу «Опыт о ближайшем сродстве языка славяно-российского с греческим» Константина Экономида на страни 34. читамо о стандардним/сталним/уобичајеним променама између наших и грчких гласова, па каже...
Pogledajte prilog 657366
хоћеш да нам објасниш како је фалсификовао нешто или је био пијандура или, што да не, да је био обичан плаћеник? или ћеш можда да укажеш на недостатак у мојој научној методологији?
сикс сикс сикс? знаш како знам да си кваран? ово су ти људи овде већ нацртали. а ти и даље " Eh da je to T malo manje T, a malo više S gde bi nam kraj bio?" Али, ипак, извини за прц.
Пуко лупетање и играње словима. Словенски когнати старогрчкога τυρός заправо су тыти и товити.
 
Ovde se vidi da ovo u Loretu pisano. Jako slab pokušaj s tvoje strane. Mogao sam ja staviti Ilirsku kancelariju, ista relevantnost.

Bugari su poreklom od tračkih Srba; ništa ti nije jasno.
Ово је цитат истог онога који поуздано зна, јако слабо повезујеш колега. Рекло би се у ствари, селективно ти је памћење.

Но још једном понови да су СРби народ најстарији и са ББ школом у Србији ће бити готово!
 
Ово је цитат истог онога који поуздано зна, јако слабо повезујеш колега. Рекло би се у ствари, селективно ти је памћење.

Но још једном понови да су СРби народ најстарији и са ББ школом у Србији ће бити готово!

Već je gotovo, a tebe, umesto da raduje što je τυρός sir, boli što si u luzerskom timu.

Emocije te vode, istoričaru.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top