„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Niko, nikada nije ni tvrdio da genetika sama za sebe može dokazati etničku pripadnost, odakle ti uopšte ta glupost?

Jedan broj učesnika ovog foruma, kao i gomila medijskih prenapuhavača koji svako malo pa postavljaju Primorca, Kljosova, itd...jedno vreme je čak to aktuelna tema bila vrlo, na većini razlitičih tema na podforumu.
 
Genetika može da ukaže, ali ne i da dokaže. Nisam nikoga čuo da tvrdi da je nešto iz genetike samo po sebi dovoljno da bude dokaz.
Ako genetika na nešto ukazuje sa dovoljno velikom verovatnoćom, onda se to može uzeti kao polazna pretpostavka za neke druge zaključke i ispitati se njihova verodostojnost. Potrebno je da i druge istoriografske tehnike tvrde iste stvari da bi se moglo reći da je nešto dokazano. Jedino ako na nekom danskom I2a lešu od pre 2000 godina ne stoji istetorvirano Druiden das Serbische. Al opet, to je genetsko-lingvistički dokaz :)
 
Tekst je bezvredam jer je u zaključku izrečena laž.

Da li populacija vinčanaca ima veze sa savremenom srpskom populacijom, još uvek ne možemo sa sigurnošću tvrditi jer imamo jako malo podataka, i to u glavnom sa periferije.
Centralno područje je Morava - Moriš.
Naime nalazi govore da je najdominantnija HG kod nas I2 zastupljena ne samo u našem prostoru, već i u Anadolu.
Da li je baš naša grana to ne znamo, ali i nije najbitnije, obzirom da je u to vreme imamo veliku raznolikost HG, of kojih su samo neke prošle kroz sito bronzanog, gvozdenog doba i kasnije.

Mnogo zanimljivije je posmatrati mtDNA.
Sve hg iz neolitia zastupljene su i u savremenoj srpskoj populaciji.
Još zanimljiviji su rezultati iz Rumunije, koji su najbliži, ne samo našoj, već i savremenoj evropskoj populaciji.
Uz veliko prisustvo H mtDNA.

Kada posmatramo savremenu žensku populaciju kod Srba, vidimo da nije bilo značajnih upliva sa strane.
Barem od bronzanog doba.

Браво.

Коначно права ствар, на коју сам пар пута скретао пажњу.

МтДНА је много поузданија за сагледавање кретања људске популације.

Разлог је прост: стални ратни сукоби и ратни походи уз обавезна силовања сеју Y ДНА и тамо где је неко племе или народ само у пролазу (дете остаје код мајке).
У првом миленијуму је било безброј ратних похода са севера на Балкан што ствара лажну слику ако се гледа само Y ДНА.

Дакле, стручњаци концентришите се на мтДНА ако ће ова тема добити неки смисао.

Поздрав.
 
Poenta teksta, a i mišljenje genetičara (onih pravih ne Kljosova) jeste:
1. ne može se dokazati nacionalna i etnička pripadnost na osnovu genetike
2. genetika ne dokazuje autohtonost Srba (ili bilo kog drugog naroda) na ovom prostoru niti može to da uradi.

Cela pomama oko genetike je izazvana senzacijama iz žute štampe kao i Kljosovljevom kvazi poularizacijom, Navodjeni su rezultati raznih istraživanja, međusobno kontradiktornih, a niko ih nije proverio niti je mogao to da uradi.
Izvođena su "senzacionalna" istorijska otkrića na osnovu malog broja uzoraka, Š novine prepune raznih članaka na tu temu (tipa "genetika dokazala - Srbi su najstariji" i sl.), a na kraju mućak. I posle kao i pre Kljosova ništa se nije promenilo.

Ovo o genetici nije posve točno. Zavisi o kom DNK testu se radi (Y-DNA; mtDNK; aDNK) o tome koliko su detaljni podaci koji se analiziraju (npr kod Y-DNA koliko je markera testirano) kao i kolika je baza podataka sa kojim se dani rezultat upoređuje. S obzirom na sve to, pripadnost haplogrupi i poklapanja u tabelama podataka mogu se izvesti određeni zaključci.

Pogrešno je izjednačavati Primorca i Kljosova. Najveća vrednost kod Primorčevog rada jesu rezultati testiranja. S obzirom na neke druge stvari, postavlja se pitanje koliko su tačni, na kom uzorku i gde je izvedeno to testiranje. I pitam se da li će kod Hrvata postojati istraživanje kao kod Srba, gde su ispitani poznati imenom i prezimenom sa javno dostupnim vrednostima markera koji mogu da potvrde Primorčeve rezultate. Ironija je tim veća što Hrvati, da bi došli do sređenih podataka o svojoj DNK strukturi moraju da odu na tabelu Srpskog DNK projekta da bi ih pronašli.

Kljosov je već imao ozbiljnije naučne radove o populacionoj genetici. Većina njih se može videti na njegovoj veb stranici gde ih se može i analizirati. Na žalost kod njega uglavnom nedostaju vrednosti markera testrianih osoba, sem prosečnih rezultata, ali moguće je otići na stranice FTDNA i uporediti njegove rezultate i zaključke sa javno dostupnim podacima. Mene su najviše zanimali njegovi radovi o jevrejskoj genetici. Upoređujući ono što znam iz drugihizvora sa njegovim radovima u tom području teško je pronaći manu. Ako neko na forumo to može, slobodno neka uradi. Samo neka navede delo i citat na koji se greška odnosi. Tip je skriboman i dosta toga je napisao a ne da mi se lutati po njegovom sajtu bez ideje gde bih to mogao da nađem
 
Za Beograd ti i pricam. A na pravnom fakultetu su se cak preppucavali po hodnicima, i cak je ta svadja nastavljena na ulicama. Tema je bilo valjda nesto oko istorije pravnog sistema u Srbiji.
А ево ја могу из прве руке да ти кажем, пошто и даље навраћам тамо до библиотеке, имам познанике на студијама, а повремено одиграм и баскет на ФФ да тако нешто не може бити даље од истине.
 
Бр. 5 и 4
Аман - заман - јок!
Какви богови, какви бакрачи...људи ће све измислити да би завели ред или пак неред.
Нема више Зевса, он је био некада, а сада је Исус. Један пао други остао. :zcepanje:
Некада се глава губила ко говори против Зевса и других богова, дакле није била нека зајебанција, људи су озбиљно веровали као данас у Исуса. Само је вера у једну бајку заменила веру у другу и ништа више. Али је ова прва лепша и нешто занимљивија.
 
Одаберите све исправне одговоре

  1. Херкулес је син Бога Зевса
  2. Зевс је Бог, али нема сина
  3. Постоји само један Бог, а то није Зевс
  4. Нема више богова
  5. Аман јок, бре!
nemaš pojma. bog se zove stvoritelj sveta. bogova ima, dakle, koliko i svetova. a stvoritelj ovoga našega sveta je jedan.
kad budeš naučio stvarati svetove postaćeš bogom. ali ne brini. to ne može kako si zapo.
 
nemaš pojma. bog se zove stvoritelj sveta. bogova ima, dakle, koliko i svetova. a stvoritelj ovoga našega sveta je jedan.
kad budeš naučio stvarati svetove postaćeš bogom. ali ne brini. to ne može kako si zapo.

У реду. А да ли је могуће прећи из овог нашег света у неки други? Мени је овде дојадило. :D
 
quote_icon.png
Original postavio Pravi Vlah
У реду. А да ли је могуће прећи из овог нашег света у неки други? Мени је овде дојадило.
icon_biggrin.gif
quote_icon.png
Original postavio cronnin
Moguće je, ali tek nakon što bespovratno napustiš ovaj.
Откуд знаш? Да ниси ти већ пробао па се вратио да нам испричаш шта си видео и кога си сретнуо? Јарослава?
čista logika. ne možeš biti u dva sveta istovremeno.

kada bi dva tela mogla biti apsolutno ista onda onaj drugi opet ne bi bio ti. jer vidi i čuje drugačije u drugom okruženju...a možda i misli...:think:
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top