„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Добар си човек, Мркаљу, и интелигентан. Баш не могу да схватим шта те ухватило. :)

To sam i ja nedavno zapazio. Postaje ekstremniji, postepeno.

Prije par godina bio je na stanovištu da su čakavski, štokavski, kajkavski itd. jezici, te da je tako štokavski srpski, a sada je proširio to na tvrdnju da je čakavica dijalekat srpskoga.
Nije naglo, ali promjena je vrlo vidljiva. Ovim tempom, može se desiti da će zapadne slovenske govore proglašavati srpskim dijalektima, a možda na kraju i sve slovenske.

Па где то Срби (13 и14 века) кажу да су Словени,
Наравно да користе словенски језик коме су име дали Ћирило и Методије
Да су га назвали трачким, логично је да би Срби у 13 веку користили трачки језик и данас би се макролингвистичка група звала Трачким.
Али где то Срби себе зову Словенима?
Језик се тада зове словенски и то је име језика, а не народа.

Аустралијанци, Руси, Срби кад пишу и говоре енглеским не зову себе аутоматски и Енглезима.

Šta ti sada to onda konkretno tražiš, da ti postavim neki citat? Pa ne znam sada ovako napamet...je li mora baš od Srba, ili može od nekih drugih? Tipa, od Rusa?

Nestorov ljetopis:
A ovo su još isti ti Sloveni: Srbi, Hrvati i Karantanci.

I nisam napisao slovenski jezik kao jedan, već jezici, kao grupa jezika, a ne jedan jezik.

Kako piše Konstantun Filozof, u slovensku grupu jezika spadali su srpski, bugarski, češki,...

Radi se o tome da dok drugi, koje podržavaju zapadne progresivne države, opravdavaju svoja teritorijalna osvajanja takvim načelima, kod Srba to nije politika već dugi niz godina. Davno su Srbi prestali da polažu pravo na Solun i Drač, pa su se odrekli i Makedonije, pa je nekako otpala i Crna Gora, a videli smo šta je bilo zapadno od Drine kada se poteglo pitanje da Srbi dobiju deo koji naseljavaju.

Dok EU i NATO mlate takvu nacističku politiku i npr. dozvoljavaju kosovskoj naciji da proglašava "Boginju na tronu" kulturnim i istorijskim delom njihovog identiteta, dok sa druge strane ne daju Srbima ni pravo glasa, potencijalna glupost romantičnih verbalnih aktivnosti srpskih autohtonista potpuno gubi na težini.

Pomislio sam da si napisao nešto u smjeru neslaganja sa tim što sam ja napisao; moja greška.
 
Poslednja izmena:
To sam i ja nedavno zapazio. Postaje ekstremniji, postepeno.

Prije par godina bio je na stanovištu da su čakavski, štokavski, kajkavski itd. jezici, te da je tako štokavski srpski, a sada je proširio to na tvrdnju da je čakavica dijalekat srpskoga.
Nije naglo, ali promjena je vrlo vidljiva. Ovim tempom, može se desiti da će zapadne slovenske govore proglašavati srpskim dijalektima, a možda na kraju i sve slovenske.

Što više informacija imam, to sam ekstremniji u negiranju verodostojnosti sadašnje poitički-korektne istoriografije. Dakle, evoucija pod pritiskom činjenica.
 
Što više informacija imam, to sam ekstremniji u negiranju verodostojnosti sadašnje poitički-korektne istoriografije. Dakle, evoucija pod pritiskom činjenica.

Odlicno, kad vec radis na "negiranju vjerodostojnosti sadasnje politicki-korektne istoriografije" (pretenciozno izdrkavanje) pod pritiskom cinjenica, kreni prvo od sebe.

Javi moderatoru ili supermoderatorima da isprave netacan naziv ove tvoje teme:

Slovenski toponimi čine većinu toponima Albanije - ko bi se tome nadao? (Google maps)

Slovenski toponimi uopce ne cine vecinu toponima Albanije. Da je to tacno, onda cijela srednja i sjeverna Albanija bi bile nacickane slovenskim nazivima, sto nije slucaj. Ova tvoja glupost uporno bleji na Krstarici od pocetka 2012. godine.
 
Poslednja izmena:
Šta ti sada to onda konkretno tražiš, da ti postavim neki citat? Pa ne znam sada ovako napamet...je li mora baš od Srba, ili može od nekih drugih? Tipa, od Rusa?


Очигледно је кратка, хаику, форма нејасна па да појасним шта ја конкретно тражим.

Пошто су склабенои (склавени, сакалиби), до Ћирила и Методија, у погледу етнолингвистичког садржаја потпуно празан скуп (ово је необорива чињеница), желим да сазнам да ли Срби (12 и 13 века) негде себе зову Словенима, односно да ли поседују словенски идентитет. Руси нису Јужни Словени и занимају ме Срби.

Ако Срби себе зову и Словенима онда је то доказ који вуче на страну модела сеобе по којем је реч "склабенои" етноним и сви извештаји 6. И 7. столећа заиста говоре о сеоби, а ако Срби себе нигде ,или ретко, не називају Словенима онда је то доказ који који говори о накнадном кумовању Ћирила и Методија, који су термин склабенои употребили да дају име језику који је постојао на Балкану пре појаве склабеноа и да се словенски идентитет, са тим именом (Словен), накнадно градио кроз векове.

Све и да ми наведеш, „колико хоћеш“, цитата где Немањићи себе зову Словенима, мој став, да је модел сеоба лоше поткрепљен, се неће променити.

Модел сеоба мора да се одлучи да ли је у питању глодарска стопа рађања склабеноа или је у питању изузетни асимилаторски потенцијал склабеноа. Људска физиологија (у погледу трајања бременитости) се није мењала скоро, а асимилаторски потенцијал склабеноа био би једнак хипотетичкој шеснаестовековној сеоби, цивилизацијски нижих Јужноамериканаца у Шпанију која не би узроковала никакве лингвистичке промене.

Данашње магично постојање двадесетпет милиона Румуна и магични нестанак Словена са места где је било главно упориште склабеноа при њиховој „сеоби“ на Балкан се објашњава са другим, лоше поткрепљеним, предпоставкама, које магијом постају аксиоми без иједног доказа, романизацијом и тихом, слабо забележеном, сеобом (опет поштапање сеобом) у смеру југ север преко Дунава.

А апсурдно понашање Авара који у поход на Балкан воде са собом неки народ њима потпуно стран, уместо да воде помоћне (вазалне) војне јединице, није ни покушано да се образложи.То апсурдно понашање Авара постаје још бесмисленије ако се има у виду да воде искључиво „народ Словена“ и никога више.

Заговорници модела сеоба имају тежак задатак пред собом који је тек начет.

Алтернативни модел је кудикамо разумнији, не подразумева излазаак из света реилних и могућих догађаја и даје исте резултате као и све претходне и потоње инвазије (језици на Балкану остају исти).

Склабенои (склавини) нису Словени и термин није етноним.
Склаб (склав, саклаб) је реч, туранског порекла (по Омељану), са двојаким значењем војник-роб, која је отац данашњем макроетнониму Словен и речи роб (славе, есцлаво,..) коју данас употребљава бар милијарда људи.
По овој претпоставци склабенои би имали мултиетнички састав (Румуни, Словени, Турани, Кавкасци, Германи, ....) и били би помоћна (вазална-робовска) туранска војска, или самоорганизована, мање или више успешна, војно-робовска група.

Следи да су Словени домаћи на Балкану, а и ван Балкана, и да је инвазија склабеноа само једна у низу сличнх инвазија (Келти, Латини, Готи, Хуни, Анти, Авари и склабенои, Бугари, Кумани, Турци, Аустријанци, Французи, Немци, ..) која није, у лингвистичком смислу, променила ништа на Балкану.

О етнолингвистичкој нехомогености склабеноа, односно не ексклузивно словенској групи, до појаве Ћирила и Методија, сведоче имена склабеноиских племена Сагудатес, Ринхинес и Берзитес која не звуче ни мало славофоно. Имена вођа Анта и склабеноа: Боз, Идаризос, Мусокиос, Калагаст, Валук, Валтунк, Пеирагастус, Даурентиус, Чатсон, Акамерос нису уопште славофона. Пербундос јесте словенски Првун али Идаризос (Идриз) је Туран, Валтунк могући Герман,а Даурентијус могући Румун. Флорин пише да склабенои користе више језика и да су склабенои термин под који се трпа све и свашта.

Магични трансфер садржаја термина склаб (склав, саклаб) у етноним Словен је лако објаснити са појавом Ћирила и Методија који су нам кумови. Склабенои будући малобројни и мултиетнични се брзо асимилују али задржавају име, као Нормани у Француској и касније Енглеској, које касније користе Ћирило и Методије да именују језик и које се још касније трансформише у етноним. Веза између склабеноа и Словена је иста као веза између Босне и Бошњака, германских и словенских Руса, Франака и Француза, Х(К)оурвата и Хрвата, ираклијевих и плинијевих Срба и данашњих Срба, .... практично никаква.

Овај алтернативни модел има проблем да нађе словенски језик на Балкану пре склабеноа али албански је посведочен још касније, а не постоје озбиљни модели сеобе Албанаца на Балкан.

Дакле може ли, најзад, неки од „колико хоћеш“ цитата где Срби (Немањићи) себе зову Словенима.
Питам зато што не знам.


Унапред хвала на одговору.
 
Poslednja izmena:
Мени је етимологија изведена из пара Словен - Немац веродостојнија.

Пар благоглагољиви - мутави?
Мени ово не мирише добро.

Изворни корен је -слов (*словěнинъ).

слов?
Непосмени смо до Ћирила и Методија, а и много касније.

слава?
Нису забележена никаква славна дела склабена пре 6. и 7. столећа.

право-славни?
право-верни
Ово ми већ мирише боље. Верни су робови.

словити - важити?
Војници (чувари, стражари) су важни.
И ово ми боље мирише и сагласно је са оним што каже Притсак.

Proto-Bulgarian word saqlaw > sqlaw with the plural form *sqlaw-in and two meanings: 1) «guard, watch, guarding»; 2) «trained slave».

(139) Kazan-Tatar saqla-u «Bewahren, Behüten» (Wilhelm Radloff, Versuch eines Wörterbuches der Türk-Dialecte, vol. 4, [repr. Hague 1960], col. 252); Karaim Troki saqla-w «die Wache», ibid. col. 254; Karaim Luc'k saqlaw «die Wache» (Aleksander Mardkowicz, Słownik karaimski [Luc'k 1935], p. 55); cf. Karaimsko-russko-pol'skij slovar', Nikolaj Aleksandrovič Baskakov et al., eds., Moscow 1974, p. 461: saqlaw «1. oxrana, straz; 2. xranenie». See also Chaghatai saqlau «die Kriegsgeisel», Radloff, Wb., col. 252.


Надам се да се нисам превише обрукао јер о етимологији појма немам.
 
Poslednja izmena:
Пар благоглагољиви - мутави?
Мени ово не мирише добро.
Зашто? Пар говорник - мутав је као пар црно - бело: да би се један појам схватио, потребан је контраст с оним другим.

Слично овој етимологији речи Словен, постоји етимологија речи Шћиптар: онај који јасно говори.

pWFefS1.jpg


https://en.wikipedia.org/wiki/Shqiptar
 
Мени је етимологија изведена из пара Словен - Немац веродостојнија.

Зашто? Пар говорник - мутав је као пар црно - бело: да би се један појам схватио, потребан је контраст с оним другим.

Слично овој етимологији речи Словен, постоји етимологија речи Шћиптар: онај који јасно говори.

pWFefS1.jpg


https://en.wikipedia.org/wiki/Shqiptar

Не стојим никако са језичком науком и пореклом речи али ми назив говорници као, сопствена изворна, реч за самоодређење не звучи најбоље.

Претпостављам да свака изворна самоодређујућа реч има облик људи, наши, саплеменици, рођаци и слично, а сви накнадни самоодређујући термини су надимци који се "залепе" и трансформишу у етнониме.

Германима је, ако не грешим, Цезар дао име.
Албанци и Румуни имају више надимака.
Па нас су звали и Рацима.
Словени, Румуни, Албанци, Арнаути, Срби, Раци, Хрвати, Бугари, Молдовани, Власи, Арбанаси, Арбераши, Цинцари, Шкије, Шиптари, Македонци су само надимци који се "залепе".
То ти је као Сингидунум, Београд и Дариал Џихад (нисам сигуран али можда и Раценбург).
Ушће Саве у Дунав се није мрднуло али је зато мењало имена.

Различите етнолингвистичке групе могу имати исте надимке, Авари Турани и Авари са Кавказа, Срби са Балкана и Срби са севера, турански Хазари и монголски Хазари (Авганистан), Татари (Крим) и Татари (Казањ), Мађари суседи и Мађари из Казахстана, Македонци комшије и Македонци из антике.

Било би занимњиво видети да ли постеје изворни етноними где би реч која самоодређује неку етнолингвистичку групу, на језику те групе, била синоним за људе, рођаке или нешто слично. То би онда био изворни етноним (самоодређујући термин).
 
Poslednja izmena:
Не стојим никако са језичком науком и пореклом речи али ми назив говорници као, сопствена изворна, реч за самоодређење не звучи најбоље.

Претпостављам да свака изворна самоодређујућа реч има облик људи, наши, саплеменици, рођаци и слично, а сви накнадни самоодређујући термини су надимци који се "залепе" и трансформишу у етнониме.

Германима је, ако не грешим, Цезар дао име.
Албанци и Румуни имају више надимака.
Па нас су звали и Рацима.
Словени, Румуни, Албанци, Арнаути, Срби, Раци, Хрвати, Бугари, Молдовани, Власи, Арбанаси, Арбераши, Цинцари, Шкије, Шиптари, Македонци су само надимци који се "залепе".
То ти је као Сингидунум, Београд и Дариал Џихад (нисам сигуран али можда и Раценбург).
Ушће Саве у Дунав се није мрднуло али је зато мењало имена.

Различите етнолингвистичке групе могу имати исте надимке, Авари Турани и Авари са Кавказа, Срби са Балкана и Срби са севера, турански Хазари и монголски Хазари (Авганистан), Татари (Крим) и Татари (Казањ), Мађари суседи и Мађари из Казахстана, Македонци комшије и Македонци из антике.

Било би занимњиво видети да ли постеје изворни етноними где би реч која самоодређује неку етнолингвистичку групу, на језику те групе, била синоним за људе, рођаке или нешто слично. То би онда био изворни етноним (самоодређујући термин).

Наравно да постоји нашки као одредница, као што постоје много примера ендонима са значењем народ, људи. Погледај један пример

0FLnyq1.jpg


http://www.etymonline.com/index.php?term=Teutonic&allowed_in_frame=0

Без обзира на то, концептуални пар говорник - мутав је врло јак, а начин његовог настанка и проширења је отворено питање. Сам људски језик, као одлика човечанства, нема јасног почетка, па ни сви језици који су се кроз миленија развијали и мењали облик. Тако и са називима друштвених склопа, то јест родова, племена и народа. Нема почетка једне етније и нема настанка етнонима, али постоји еволуција, генерализација, и промена појмова.
 
Наравно да постоји нашки као одредница, као што постоје много примера ендонима са значењем народ, људи. Погледај један пример

0FLnyq1.jpg


http://www.etymonline.com/index.php?term=Teutonic&allowed_in_frame=0

Без обзира на то, концептуални пар говорник - мутав је врло јак, а начин његовог настанка и проширења је отворено питање. Сам људски језик, као одлика човечанства, нема јасног почетка, па ни сви језици који су се кроз миленија развијали и мењали облик. Тако и са називима друштвених склопа, то јест родова, племена и народа. Нема почетка једне етније и нема настанка етнонима, али постоји еволуција, генерализација, и промена појмова.

Концептуални пар јесте јак генерално али ја не видим да је он применљив у случају етнонима Словен.
Пар разумљив језик (говорни): Словени - неразумљив језик: Немци, би онда требало да има одјека у некој словенској речи са кореном слов и слав која би имала значење говорног језика или бар усмеравала на значење говорити, причати, ...
Ја за тако нешто не знам.

Генерално, велика већина ствари на овом нашем, шару земаљском ми је непозната.:)
 
Teutonic (adj.) 1610s, "of or pertaining to the Germanic languages and to peoples or tribes who speak or spoke them," from Latin Teutonicus, from Teutones, Teutoni, name of a tribe that inhabited coastal Germany near the mouth of the Elbe and devastated Gaul 113-101 B.C.E., probably via Celtic from Proto-Germanic *theudanoz, from PIE *teuta-, the common word for "people, tribe" (source also of Lithuanian tauto, Oscan touto, Old Irish tuath, Gothic þiuda, Old English þeod "people, race, nation").

Used in English in anthropology to avoid the modern political association of German; but in this anthropological sense French uses germanique and German uses germanisch, because neither uses its form of German for the narrower national meaning (compare French allemand, for which see Alemanni; and German deutsch, under Dutch). In Finnish, Germany is Saksa "Land of the Saxons."

The Teutonic Knights (founded c.1191) were a military order of German knights formed for service in the Holy Land, but who later crusaded in then-pagan Prussia and Lithuania. The Teutonic cross (1882) was the badge of the order.
Jesu ti Teutonci oni Lužički Srbi na ušću Labe koji su obožavali boginju Teutu, isto kao Srbi u Dalmaciji?

http://www.medias.rs/gusarska-kraljica-teuta
 
Не стојим никако са језичком науком и пореклом речи али ми назив говорници као, сопствена изворна, реч за самоодређење не звучи најбоље.

Претпостављам да свака изворна самоодређујућа реч има облик људи, наши, саплеменици, рођаци и слично, а сви накнадни самоодређујући термини су надимци који се "залепе" и трансформишу у етнониме.

Нашки и туђи, словенски и тудешки, говорни и немушти.


Концептуални пар јесте јак генерално али ја не видим да је он применљив у случају етнонима Словен.
Пар разумљив језик (говорни): Словени - неразумљив језик: Немци, би онда требало да има одјека у некој словенској речи са кореном слов и слав која би имала значење говорног језика или бар усмеравала на значење говорити, причати, ...
Ја за тако нешто не знам.

Генерално, велика већина ствари на овом нашем, шару земаљском ми је непозната.:)

Словити - не словити.
 
Пошто су склабенои (склавени, сакалиби),
Једнога дана треба да поразговарамо о еволуцији грчког изговора: како се класични грчки, рецимо Платона, изговарао а како се изговарао у шестом веку.
 
Pošto je Tandoorija Munjiza već uvrstio, da priupitam Vuka Gorskog i Momčila sina, kako objašnjavaju da su se Ćići održali kao romanofonci među Slovenima (tačnije u moru Slovena), a da se more "dinarskih romanofonaca" slovenizovalo?

Nadam se da će ovaj put odgovor stići, za razliku od onog puta kada sam pitao da nabroje tri staroromanske reči u srpskom jeziku.
 
Pošto je Tandoorija Munjiza već uvrstio, da priupitam Vuka Gorskog i Momčila sina, kako objašnjavaju da su se Ćići održali kao romanofonci među Slovenima (tačnije u moru Slovena), a da se more "dinarskih romanofonaca" slovenizovalo?

Nadam se da će ovaj put odgovor stići, za razliku od onog puta kada sam pitao da nabroje tri staroromanske reči u srpskom jeziku.

Blentavi, kad ces zamoliti moderatora da promijeni idiotski naslov ove tvoje teme?

Slovenski toponimi čine većinu toponima Albanije - ko bi se tome nadao? (Google maps)
 
Jesu ti Teutonci oni Lužički Srbi na ušću Labe koji su obožavali boginju Teutu, isto kao Srbi u Dalmaciji?

http://www.medias.rs/gusarska-kraljica-teuta

Teta je inače staro slovensko ime. Teta je sveštenica u ovoj priči:



v_PLc3.jpg

The Pagan Queen (2009) 1080p BluRay x264-iFPD

A controversial film about the end of the old pagan world in central Europe, THE PAGAN QUEEN is based on the Czech legend of Libuse, the Slavic queen of 8th century Bohemia. Gifted with supernatural powers, a visionary and a seer, this extraordinary woman was able to see the future and in a turbulent time of cultural change founded the modern city of Prague.

Kneginja Libuša - Paganska kraljica (2009)




 
Pošto je Tandoorija Munjiza već uvrstio, da priupitam Vuka Gorskog i Momčila sina, kako objašnjavaju da su se Ćići održali kao romanofonci među Slovenima (tačnije u moru Slovena), a da se more "dinarskih romanofonaca" slovenizovalo?

Nadam se da će ovaj put odgovor stići, za razliku od onog puta kada sam pitao da nabroje tri staroromanske reči u srpskom jeziku.

Мркаљу, казнена експедицијо, у овом случају куцаш на отворена врата.
Море динарских романофонаца никада није постојало.
Барице да.
 
Једнога дана треба да поразговарамо о еволуцији грчког изговора: како се класични грчки, рецимо Платона, изговарао а како се изговарао у шестом веку.

Не би могао да нађеш грђег саговорника од мене, пошто о томе не знам ништа.
 
Не би могао да нађеш грђег саговорника од мене, пошто о томе не знам ништа.

У шестом веку Σκλαβενοι се изговарало Склавени.

The shift in the consonant system from voiced plosives /b/ (β), /d/ (δ), /ɡ/ (γ) and aspirated voiceless plosives /pʰ/ (φ), /tʰ/ (θ), /kʰ/ (χ) to corresponding fricatives (/v, ð, ɣ/ and /f, θ, x/, respectively) was already completed during Late Antiquity.

https://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_Greek
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top