„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
http://forum.krstarica.com/showthre...e-6-vijeka?p=33151321&viewfull=1#post33151321

Meni ovde jedna stvar nije jasna.
(upućeno svima onima koji veruju u zavere Vatikana i nekakve BB škole, Deretićevcima i svim protivnicima onoga što se može opisati sintagmom "zvanična istoriografija")

Ako ste već svesni problema u istoriografiji (tj mislite da ste svesni, svako na svoj način) zašto ništa niste uradili po tom pitanju ??

Cenim da znate kako nauka funkcioniše pa samim tim piskaranje po forumima i blogovima se ne računa kao preuzet korak. Isto tako ni monografije se ne važe. (Realno svaka budala može da objavi knjigu i navata par anonimusa za recezente). Važi se samo publikacija u prestižnom naučnom časopisu sa slepom recenzijom.

Skupite se lepo svi zajedno (ili pojedinačno) i objavite svoje ideje, zapažanja, teorije i dokaze u nekom prestižnom naučnom časopisu. Jer kako sami tvrdite vi imate revolucionarna zapažanja što je vredno jednog medjunarodnog časopisa. Ne govorim samo o domaćim časopisima već o svim časopisima u svetu za društvene nauke, pa bar neko od njih će da prepozna vaša "genijalna i epohalna" zapažanja. Od Annales d'histoire économique et sociale pa do Šumadijskih anala, bilo bi zanimljivo videti kakve će recenzije biti i da li će neko uopšte prihvatiti vaš rad.

Pa ako (tj kada) nijedan od časopisa ne prihvati vaš rad možete slobodno da kukate kako iza svih tih časopisa stoji Soroš ili neki drugi strani plaćenik i domaći izdajnik.

Koliko se sećam zabranjena su samostalna arheološka istraživanja, a zvanična nauka nikada neće uraditi ništa po tom pitanju jer je tako instruisana odozgo, što se jasno vidi po njihovom ponašanju. Tamo se i primaju isključivo ljudi koji, u suprotnosti sa normalnim naučno-istraživačkim pristupom, a priori odbacuju svaku mogućnost da bi moglo biti bilo kako drugačije sem tako kako trenutna istoriografija kaže. Za njih je to matematička istina, i zato i jesu tu gde jesu.

Ja nikada nisam bio na strani teoertičara zavere, ali tako sumnjivo ponašanje onih koji bi trebalo da se bave istinom, me je usmerilo u tom pravcu. Sumnjivi su isto koliko i ti, kada tvrdiš da nisi bio u Bocvani kada je neko izboden nožem, ali konstantno nalaziš izgovore da daš otisak prsta.
 
Poslednja izmena:
Koliko se sećam zabranjena su samostalna arheološka istraživanja,

Jesu zabranjena, ali nažalost u ovoj zemlji je i to moguće. Doduše zarad nekih drugih ambicija.
http://www.arheo-amateri.rs/

Usotalom to i nije sada bitno. Koliko vidim vi već imate sve potrebne dokaze, pa je moje pitanje bilo zašto niste preuzeli ništa da se bilo šta od toga objavi ???

--------------------------------

Ja nikada nisam bio na strani teoertičara zavere

Klasična teorija zavere:

zvanična nauka nikada neće uraditi ništa po tom pitanju jer je tako instruisana odozgo

Šta znači odozgo ?? Vrh vlasti ? bezbednosne službe ? Bog ? Vanzemaljci ? Iluminati ? ili nešto deseto ?
Svaka tvrdnja u kojoj uzročnost neke pojave/procesa vezuješ za delovanje nekog pojedinca ili organizacije zarad nekog cilja, a koju nikako ne možeš da dokažeš je teorija zavere. Što me dovede do pitanja koji je ovde cilj ?

Pomenuo si arheloge u Srbiji, a šta ćemo sa arheolozima van Srbije ? i istoričarima i svim ostalim istraživačima iz oblasti društvenih nauka koje su vezane za ovaj problem ? Jel su i oni "instruisani odozgo" ? Koja je to institucija, organizacija ili pojedinac koji mogu da drže finanskijski i organizacijski ceo taj zatvoreni krug hiljada i hiljada istraživača ? I zarad kog cilja ? Da sakriju tzv "pravu" istoriju Srba ??

Ni ne očekujem da daš odgovor na sva ova pitanja, ali se bar zapitaj o mogućnostima.

Sumnjivi su isto koliko i ti, kada tvrdiš da nisi bio u Bocvani kada je neko izboden nožem, ali konstantno nalaziš izgovore da daš otisak prsta

Sumnja i jeste osnov nauke, ali ne bez naučne metodologije.
Sličnost i simetričnost nije isto što i uzročnost. Tvrdiš da sam bio u Bocvani prošle nedelje kad je neko izboden nožem, a ja nemam para ni za bus kartu do Batajnice. Uz to nemam nijedan mogući motiv, a sumnjiv sam jer nisam hteo da ti dam otisak prsta. Pa se sad pitaš zašto arheolozi ne konzerviraju veliki arh. lokalitet koji propada kad nemaju para ni da iskopavaju na nekom manjem. Pljačkaši odnose arheološko blago, a tebi su arheolozi sumnjivi jer se sistematski ne bave ranom slovenskom arheologijom. Izgleda banalno jer i jeste.
 
Koliko se sećam zabranjena su samostalna arheološka istraživanja, a zvanična nauka nikada neće uraditi ništa po tom pitanju jer je tako instruisana odozgo, što se jasno vidi po njihovom ponašanju. Tamo se i primaju isključivo ljudi koji, u suprotnosti sa normalnim naučno-istraživačkim pristupom, a priori odbacuju svaku mogućnost da bi moglo biti bilo kako drugačije sem tako kako trenutna istoriografija kaže. Za njih je to matematička istina, i zato i jesu tu gde jesu.
Где су докази за изнете тврдње? Наведи примере, имена, дела.

Шта је, где је, ко је то "одозго" и "тамо"?
Ко су људи које спомињеш?
Где можемо видети понашање о којем говориш?
 
Poslednja izmena:
Usotalom to i nije sada bitno. Koliko vidim vi već imate sve potrebne dokaze, pa je moje pitanje bilo zašto niste preuzeli ništa da se bilo šta od toga objavi ???

Nisi pažljivo čitao moj tekst. Nisam ja ništa istraživao, niti iskopavao dokaze.


Šta znači odozgo ?? Vrh vlasti ? bezbednosne službe ? Bog ? Vanzemaljci ? Iluminati ? ili nešto deseto ?
Svaka tvrdnja u kojoj uzročnost neke pojave/procesa vezuješ za delovanje nekog pojedinca ili organizacije zarad nekog cilja, a koju nikako ne možeš da dokažeš je teorija zavere. Što me dovede do pitanja koji je ovde cilj ?
Ako ćemo konkretno, odgovorna je Vlada. I te fore sa teorijom zavere ostavi za neku decu, a ne za nas ozbiljne ljude.

Pomenuo si arheloge u Srbiji, a šta ćemo sa arheolozima van Srbije ? i istoričarima i svim ostalim istraživačima iz oblasti društvenih nauka koje su vezane za ovaj problem ? Jel su i oni "instruisani odozgo" ? Koja je to institucija, organizacija ili pojedinac koji mogu da drže finanskijski i organizacijski ceo taj zatvoreni krug hiljada i hiljada istraživača ? I zarad kog cilja ? Da sakriju tzv "pravu" istoriju Srba ??
Boli njih uvce za nas ovde, kao što i naše arehologe zabole da li se u Bocvani uništavaju artefakti iz doba neolita u nekom tamo ljudožderskom genocidu.

Ni ne očekujem da daš odgovor na sva ova pitanja, ali se bar zapitaj o mogućnostima.
Sve mogućnosti su odbijene arogantnim stavom, to i jeste ono što otvara sumnju kod normalnih ljudi.


Sumnja i jeste osnov nauke, ali ne bez naučne metodologije.
Sličnost i simetričnost nije isto što i uzročnost. Tvrdiš da sam bio u Bocvani prošle nedelje kad je neko izboden nožem, a ja nemam para ni za bus kartu do Batajnice. Uz to nemam nijedan mogući motiv, a sumnjiv sam jer nisam hteo da ti dam otisak prsta. Pa se sad pitaš zašto arheolozi ne konzerviraju veliki arh. lokalitet koji propada kad nemaju para ni da iskopavaju na nekom manjem. Pljačkaši odnose arheološko blago, a tebi su arheolozi sumnjivi jer se sistematski ne bave ranom slovenskom arheologijom. Izgleda banalno jer i jeste.
Eto, sam si naveo da nestaje arheološko blago, a sigurno nije na arheolozima da sede sa samostrelima i hvataju pljaškaše grobnica. A zašto su na vrhu države uvek ljudi kojima uopšte nije stalo do toga, ne liči na slučajnost.

- - - - - - - - - -

Где су докази за изнете тврдње? Наведи примере, имена, дела.

Шта је, где је, ко је то "одозго" и "тамо"?
Ко су људи које спомињеш?
Где можемо видети понашање о којем говориш?

Evo ako ćemo imena, tenutno je najodgovorniji izvesni Aleksandar Vučić. Kao predsednik Vlade je dužan da se pozabavi takvim stvarima, ali on ima bolje izgovore. Isto kao i prethodni. I onaj pre njega. I onaj pre njega... I tako sve do vremena kada je postojala Srbija.
 
Poslednja izmena:
Где су докази за изнете тврдње? Наведи примере, имена, дела.

Шта је, где је, ко је то "одозго" и "тамо"?
Ко су људи које спомињеш?
Где можемо видети понашање о којем говориш?

Nije Cronin želeo da ti promeniš mišljenje. On je samo izneo svoje mišljenje. Da li ti želiš da promeniš svoje mišljenje?

- - - - - - - - - -

Нисам ни мислио да ћеш ишта смислено одговорити.

Dao ti je primer. Tražio si primer. Primer ima smisla. Odgovor je smislen. Nisi u pravu.
 
Koliko se sećam zabranjena su samostalna arheološka istraživanja, a zvanična nauka nikada neće uraditi ništa po tom pitanju jer je tako instruisana odozgo, što se jasno vidi po njihovom ponašanju. Tamo se i primaju isključivo ljudi koji, u suprotnosti sa normalnim naučno-istraživačkim pristupom, a priori odbacuju svaku mogućnost da bi moglo biti bilo kako drugačije sem tako kako trenutna istoriografija kaže. Za njih je to matematička istina, i zato i jesu tu gde jesu.

Ja nikada nisam bio na strani teoertičara zavere, ali tako sumnjivo ponašanje onih koji bi trebalo da se bave istinom, me je usmerilo u tom pravcu. Sumnjivi su isto koliko i ti, kada tvrdiš da nisi bio u Bocvani kada je neko izboden nožem, ali konstantno nalaziš izgovore da daš otisak prsta.
:ok:
 
Nisi pažljivo čitao moj tekst. Nisam ja ništa istraživao, niti iskopavao dokaze.

Nije bilo upućeno samo tebi. Ima vas mnogo ne mogu da pamtim ko je šta tvrdio i kada.

Ako ćemo konkretno, odgovorna je Vlada. I te fore sa teorijom zavere ostavi za neku decu, a ne za nas ozbiljne ljude.

Da samo deca mogu da veruju u takve teorije.

Boli njih uvce za nas ovde, kao što i naše arehologe zabole da li se u Bocvani uništavaju artefakti iz doba neolita u nekom tamo ljudožderskom genocidu.

Izgeda da sam pogrešio kad samo ovo napisao:
Cenim da znate kako nauka funkcioniše

Eto, sam si naveo da nestaje arheološko blago, a sigurno nije na arheolozima da sede sa samostrelima i hvataju pljaškaše grobnica. A zašto su na vrhu države uvek ljudi kojima uopšte nije stalo do toga, ne liči na slučajnost.

Razgovarao sam sa nekim arheolozima iz Rusije i oni imaju isti problem gde pljačkaši grobova odnose arheološko blago. I u Egiptu gde je to privredna grana kao i u ostalim zemljama "trećeg sveta" koje nisu dovoljno organizovane pa imaju preča posla kao što je "ljudožderski genocid" i slično... tu spada i Srbija

Vlada je kriva da, slažem se. Ne odvaja dovoljnu svotu za nauku, nije zakonski utvrdila stvari na tom polju itd. To i jesu neki od problema u našoj nauci, ali to nema apsolutno nikakve veze sa navedenom teorijom zavere, nekakvom pravom istorijom Srba i ostalim stvarima koje ovde pokušavate da poturite kao činjenice.
 
Poslednja izmena:
Nije bilo upućeno samo tebi. Ima vas mnogo ne mogu da pamtim ko je šta tvrdio i kada.
Fair.

Da samo deca mogu da veruju u takve teorije.
To teorija zavere je rezervisano za doktor Dekijevu salatu protiv side i vivisekcije vanzemaljaca u Area 51. Čim se neko sumnjivo ponaša to više nije u domenu zavere.

Izgeda da sam pogrešio kad samo ovo napisao:
Ne treba da funkcioniše tako kao što danas funkcioniše kod nas. Stavljena je u službu nekih drugih interesa, kapitala i koječega.


Razgovarao sam sa nekim arheolozima iz Rusije i oni imaju isti problem gde pljačkaši grobova odnose arheološko blago. I u Egiptu gde je to privredna grana kao i u ostalim zemljama "trećeg sveta" koje nisu dovoljno organizovane pa imaju preča posla kao što je "ljudožderski genocid" i slično... tu spada i Srbija

Vlada je kriva da, slažem se. Ne odvaja dovoljnu svotu za nauku, nije zakonski utvrdila stvari na tom polju itd. To i jesu neki od problema u našoj nauci, ali to nema apsolutno nikakve veze sa navedenom teorijom zavere, nekakvom pravom istorijom Srba i ostalim stvarima koje ovde pokušavate da poturite kao činjenice.

Da sam negde na Univerzitetu i da sam potpuno siguran da sam u pravu, ne bih čekao da neki Deretić lupa gluposti u 200 emisija i da truje omladinu. Poslao bih makar nekog mladog rečitog docenta na tribinu da ga diskredituje pred kamerama u direktnom duelu.
 
Нисам ни мислио да ћеш ишта смислено одговорити.

A šta bi ti da čuješ, nešto ovako:
http://www.radiokim.net/vesti/sta-je-sa-istorijskim-i-kulturnim-blagom-na-kim.html

U Narodnoj i Univerzitetskoj biblioteci „Ivo Andrić“, u Prištini, ostalo je milion knjiga srpskih naslova sa neutvrđenim brojem starih i retkih knjiga. U Galeriji savremene umetnosti ostala je celokupna zbirka - stalna postavka sa svom dokumentacijom.
U Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture, kao i u gradskim i regionalnim zavodima (u Prištini i Prizrenu) ostala je tehnička dokumentacija sa neutvrđenim brojem ikona koje su bile u postupku konzervacije.
I u Pokrajinskom arhivu i gradskim arhivima u Prištini, Prizrenu, Peći, Gnjilanu i Kosovskoj Mitrovici ostala je ogromna arhivska građa značajna za državu Srbiju.


Da to nije neko slučajno ostavio tamo da bude pročešljano, spaljeno i uništeno?
 

Овде је главна тема жалосно одстуство или мањак самопоштовања код Срба, те да би се самопоштовање Срба вратило ако би Западњаци признали славну прошлост Срба и Словена.

Ово је озбиљна заблуда. Самопоштовање се стече данашњом делатношћу а не захтевом (тужним или бесним) да цео свет треба да призна славу неких предака.
 
A šta bi ti da čuješ, nešto ovako:
http://www.radiokim.net/vesti/sta-je-sa-istorijskim-i-kulturnim-blagom-na-kim.html

U Narodnoj i Univerzitetskoj biblioteci „Ivo Andrić“, u Prištini, ostalo je milion knjiga srpskih naslova sa neutvrđenim brojem starih i retkih knjiga. U Galeriji savremene umetnosti ostala je celokupna zbirka - stalna postavka sa svom dokumentacijom.
U Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture, kao i u gradskim i regionalnim zavodima (u Prištini i Prizrenu) ostala je tehnička dokumentacija sa neutvrđenim brojem ikona koje su bile u postupku konzervacije.
I u Pokrajinskom arhivu i gradskim arhivima u Prištini, Prizrenu, Peći, Gnjilanu i Kosovskoj Mitrovici ostala je ogromna arhivska građa značajna za državu Srbiju.


Da to nije neko slučajno ostavio tamo da bude pročešljano, spaljeno i uništeno?

Jeste, to je sve milenijumska urota diktirana iz jednog centra.
 
Poslednja izmena:
Jeste, to je sve milenijumska urota diktirana iz jednog centra.

Pa nisu Britanci bezveze podržali Tita. Jasno je bilo da se planira iscepkati srpski narod. I svi ti komunistički kadrovi nisu bezveze bogoradili na tim mestima.

- - - - - - - - - -

Овде је главна тема жалосно одстуство или мањак самопоштовања код Срба, те да би се самопоштовање Срба вратило ако би Западњаци признали славну прошлост Срба и Словена.
Ово је озбиљна заблуда. Самопоштовање се стече данашњом делатношћу а не захтевом (тужним или бесним) да цео свет треба да призна славу неких предака.

Ne zamenjuj teze. Od zapadnjaka se traži da prestanu da nas proterujum, ubijaju, spaljuju, pokrštava i bombarduju na svakih 20 godina.
 
Ne zamenjuj teze. Od zapadnjaka se traži da prestanu da nas proterujum, ubijaju, spaljuju, pokrštava i bombarduju na svakih 20 godina.
То уопште није било споменуто. Споменут је недостатак самопоштовања у Србе koji -- према интервјуисаном говорнику -- би се поправио ако би Запад признао славну прошлост и достигнућа древних и средњовековних Срба.
 
To teorija zavere je rezervisano za doktor Dekijevu salatu protiv side i vivisekcije vanzemaljaca u Area 51. Čim se neko sumnjivo ponaša to više nije u domenu zavere.

Rezervisano je za sve tvrdnje koje počinju masovno da se šire kao činjenice a koje ne možeš da dokažeš. To što se tebi nečije ponašanje čini sumnjivim je tvoje lično viđenje i shvatanje problema, nema veze sa činjenicama. I amerikanci mogu da ti budu sumnjivi ako ti ne daju da slobodno snimaš i slikaš oko Area 51, ali to ne znači da su tamo vanzemaljci. Uosatalom to je zabranjeno oko svake vojne baze. Razlozi za to što ti vidiš kao "sumnjivo ponašanje" su sasvim različiti, a po svoj prilici ima ih mnogo.

Ne treba da funkcioniše tako kao što danas funkcioniše kod nas. Stavljena je u službu nekih drugih interesa, kapitala i koječega.

Nisam govorio o tome već nauci uopšte. Kako se dolazi do naučnih saznanja, ne samo kod nas već u svuda u svetu.
Što me vraća na moje prvo pitanje na koje nisam dobio odgovor:
Ako ste već svesni problema u istoriografiji (tj mislite da ste svesni, svako na svoj način) zašto ništa niste uradili po tom pitanju ??

Da sam negde na Univerzitetu i da sam potpuno siguran da sam u pravu, ne bih čekao da neki Deretić lupa gluposti u 200 emisija i da truje omladinu. Poslao bih makar nekog mladog rečitog docenta na tribinu da ga diskredituje pred kamerama u direktnom duelu.

Da li geološki institut izlazi na javni duel sa svakom budalom koja tvrdi da je zemlja stara par hiljada godina ili tvrdi da je planina Rtanj piramida ? Da li se doktor medicinskih nauka sa spec. proućavanjem AIDS-a obazire na Dekijevu salatu protiv side ?
Stoji kao činjenica da Deretić svojim istupima truje mozgove lakovernih, naivnih i neobrazovanih, ali to ne znači da nije ništa preuzeto po tom pitanju. Najviše je protiv njih istupao R. Radić ne samo knjigom već i novinskim člancima, tribinama itd. I ne samo on već i drugi (npr Tibor Živković). Ovo su uradili jer su shavtili opasnost koju Deretić potencijalno predstavlja za omladinu šireći njegove budalaštine. Drugi profesori ga jednostavno ignorišu i to je njihovo pravo jer ih ništa zakonski a ni moralno ne obavezuje da bilo šta urade. Zašto bi oni trošili svoje vreme na neke gluposti.
Odlazak bilo koga od njih na duel ne bi doneo ništa dobro. Cenim da znaš kakvi ljudi veruju Deretiću, e pa njima ne bi bilo dovoljno ni da izmisliš vremensku mašinu dovedeš Acu Makedonskog lično i pitaš ga jel je on Srbin, pa kad dobiju odgovor (na grčkom naravno) krenuće da kukaju kako je mašinu izmislila CIA sa ciljem da odu u prošlost i promene istoriju Srba ili neku sličnu glupost ! Profa koji bi izašao na duel ne bi imao problema da diskredituje Deretića (realno to može i srednjoškolac sa trojkom iz istorije da uradi) već bi imao problem da se izbori sa masom njegovih pristalica koje se, kako sam čuo ne libe ni da fizički nasrnu na one koje "napadaju" Deretića. Dakle bilo kakav duel sa njim bio bi uzaludan posao.
 
Poslednja izmena:

Srpska istoriografija nije u sjajnom stanju. Dobro jutro, otkrio si toplu vodu. I? Šta je tvoja poenta? Ispostavlja se kao da si to tek sada shvatio.

No, da idem redom po pobrojanim tačkama...

1. Stavljanje tzv. "izvora" ispred zdravog razuma. Npr. Bili neki "Iliri, Tračani i Dačani" ... wtf?!?

Ne znam šta ovo znači.

Upotreba razuma i istorijskih izvora je nerazdvojiva, a samom tvrdnjom da izvorima dodaješ pojam takozvanih odaje utisak kao da daješ prednost mašti.

2. Opisivanje svih izvora, uz odbacivanje neortodoksnih (koji se kose sa starom pričom), nikad se ne odbacuje ranije prihvaćeni izvor, a ako se i odbaci, stari narativ se zadržava

To je problem koji je bio vječita boljka stare istoriografije; ja sam o tom problemu uvelike na forumu i pisao. Nepostoje pouzdani i nepouzdani istorijski izvori, a noviji naraštaji istoričara (baš je i Tibor Živković pisao o tome) svjedoče i da postoji napredak i u pogledu te percepcije. To na neki način čini tvoju stavku bespredmetnom.

3. Lingvistika, arheologija i istoriografija jedna drugu drže za jajca i tako trče u krug, igraju kolo. Lingvistika se ravna prema ranije utvrđenoj istoriografiji, a istoriografija se onda samo potvrđuje prema najnovijoj lingvistici. I tako u krug.

Takođe bih rekao da je to jedan očit problem, kao i da si zapravo i sam svjestan da ne govorimo per se o boljci istorijske nauke.

4. No, no! protiv svog mentora i njegovog istoriografske šeme!

Poštovanje mentora, posebno kada je tu postojao jedan korektni odnos, takođe je vječna boljka koja ne zahvaća samo srpsku istoriografiju, i to definitivno ne samo hist.
Često se čeka i da mentor umre da se "slobodnije progovori".

Prije nekoliko godina sam razgovarao sa jednim od viđenijih srpskih istoričara; ne mogu da navodim imena ovako javno, naravno, ali privatni razgovor je bio vrlo poražavajući, po mom mišljenju.
Podsjetio je me je na nešto o čemu je Noam Čomski govorio (the herd of intellectual minds).

Ne zamenjuj teze. Od zapadnjaka se traži da prestanu da nas proterujum, ubijaju, spaljuju, pokrštava i bombarduju na svakih 20 godina.

Znači, riječ je u slučaju ovakvih ljudi zapravo jednostavno o pokretu za uspostavljanje novog svjetskog poretka na načelima etničke prirodne civilizacijske hijerarhije, odnosno postavljanje genseka Komunističke partije Kine na mjesto globalnog imperatora, rekolonizaciji Afrike i slično?

Što je najgore, slušajući nekolicinu iz Serbone, za tako nešto se otprilike i zažalu, jer ističu na superiornosti bijelog čovjeka (Srbina) nad drugim rasama.


Nije ovo ni kao fenomen prisutno isključivo kod Srba. Megalomanski kompleksi su česti sindrom malih naroda.
 
Poslednja izmena:
Srpska istoriografija nije u sjajnom stanju. Dobro jutro, otkrio si toplu vodu. I? Šta je tvoja poenta? Ispostavlja se kao da si to tek sada shvatio.

No, da idem redom po pobrojanim tačkama...



Ne znam šta ovo znači.

Upotreba razuma i istorijskih izvora je nerazdvojiva, a samom tvrdnjom da izvorima dodaješ pojam takozvanih odaje utisak kao da daješ prednost mašti.



To je problem koji je bio vječita boljka stare istoriografije; ja sam o tom problemu uvelike na forumu i pisao. Nepostoje pouzdani i nepouzdani istorijski izvori, a noviji naraštaji istoričara (baš je i Tibor Živković pisao o tome) svjedoče i da postoji napredak i u pogledu te percepcije. To na neki način čini tvoju stavku bespredmetnom.



Takođe bih rekao da je to jedan očit problem, kao i da si zapravo i sam svjestan da ne govorimo per se o boljci istorijske nauke.



Poštovanje mentora, posebno kada je tu postojao jedan korektni odnos, takođe je vječna boljka koja ne zahvaća samo srpsku istoriografiju, i to definitivno ne samo hist.
Često se čeka i da mentor umre da se "slobodnije progovori".

Prije nekoliko godina sam razgovarao sa jednim od viđenijih srpskih istoričara; ne mogu da navodim imena ovako javno, naravno, ali privatni razgovor je bio vrlo poražavajući, po mom mišljenju.
Podsjetio je me je na nešto o čemu je Noam Čomski govorio (the herd of intellectual minds).



Znači, riječ je u slučaju ovakvih ljudi zapravo jednostavno o pokretu za uspostavljanje novog svjetskog poretka na načelima etničke prirodne civilizacijske hijerarhije, odnosno postavljanje genseka Komunističke partije Kine na mjesto globalnog imperatora, rekolonizaciji Afrike i slično?

Što je najgore, slušajući nekolicinu iz Serbone, za tako nešto se otprilike i zažalu, jer ističu na superiornosti bijelog čovjeka (Srbina) nad drugim rasama.


Nije ovo ni kao fenomen prisutno isključivo kod Srba. Megalomanski kompleksi su česti sindrom malih naroda.

Srpska istoriografija nije u sjajnom stanju, ali ovi drugi su luuudi, luuuuuuudi I tells ya! :kafa:


U svakom slučaju, cenim ovaj tvoj odgovor.
 
http://forum.krstarica.com/showthre...e-6-vijeka?p=33151321&viewfull=1#post33151321

Meni ovde jedna stvar nije jasna.
(upućeno svima onima koji veruju u zavere Vatikana i nekakve BB škole, Deretićevcima i svim protivnicima onoga što se može opisati sintagmom "zvanična istoriografija")

Ako ste već svesni problema u istoriografiji (tj mislite da ste svesni, svako na svoj način) zašto ništa niste uradili po tom pitanju ??

Cenim da znate kako nauka funkcioniše pa samim tim piskaranje po forumima i blogovima se ne računa kao preuzet korak. Isto tako ni monografije se ne važe. (Realno svaka budala može da objavi knjigu i navata par anonimusa za recezente). Važi se samo publikacija u prestižnom naučnom časopisu sa slepom recenzijom.

Skupite se lepo svi zajedno (ili pojedinačno) i objavite svoje ideje, zapažanja, teorije i dokaze u nekom prestižnom naučnom časopisu. Jer kako sami tvrdite vi imate revolucionarna zapažanja što je vredno jednog medjunarodnog časopisa. Ne govorim samo o domaćim časopisima već o svim časopisima u svetu za društvene nauke, pa bar neko od njih će da prepozna vaša "genijalna i epohalna" zapažanja. Od Annales d'histoire économique et sociale pa do Šumadijskih anala, bilo bi zanimljivo videti kakve će recenzije biti i da li će neko uopšte prihvatiti vaš rad.

Pa ako (tj kada) nijedan od časopisa ne prihvati vaš rad možete slobodno da kukate kako iza svih tih časopisa stoji Soroš ili neki drugi strani plaćenik i domaći izdajnik.

Mora da se zafrkavas? Bilo ko od ovdasnjih "izvanvremenskih genijalaca" i "apstraktnih mislilaca" nikada ne bi mogao da smugne kroz recenziju u najobicnijem studentskom casopisu.

Zamisli, Srebrena kao najinteligentniji predstavnik Srpske autohtonisticke skole na Forumu Krstarica nekim neobjasnjivim cudom (uz pomoc Sv. Petra) objavi rad u medjunarodnom naucnom casopisu s tezom da "sors desertus" (inace, napustena zemlja ili teritorija, pustara, itd.) na Pojtingerovoj mapi znaci sorfdefertus, sorfjezertus ili sorfoezertuo, odn. "Srpsko jezero" , kao sto je svojevremeno izjavila na ovoj ukletoj i napacenoj Istoriji.

Iznad delte Dunava, na Tabula peutingeriana mapi, opet SORF, čini i se sorfdefertus da piše, možda sorf-desert-us, ispod Roxolana i Sarmata, opet odgovara položaj:

tp7.5_1.jpg

index_pelle.php

Што ме наводи на мисао (антибебејску) да је на Појтингеровој карти, ма колико она била одавно цртана, сорфдесертус можда лежи на месту сорфјезертуса, или сорф оезертуо---онд. Српског језера код Брајле


:think:

Hanibale, sta bi ti rekao na ovo?
 
Poslednja izmena:
Mora da se zafrkavas? Bilo ko od ovdasnjih "izvanvremenskih genijalaca" i "apstraktnih mislilaca" nikada ne bi mogao da smugne kroz recenziju u najobicnijem studentskom casopisu.

Ozbiljan sam koliko i Deretićevi izmišljeni izvori :D

Postavio sam pitanje iako već znam odgovor što si možda mogao da prokužiš iz posta:
Pa ako (tj kada) nijedan od časopisa ne prihvati vaš rad možete slobodno da kukate kako iza svih tih časopisa stoji Soroš ili neki drugi strani plaćenik i domaći izdajnik.

Mada sam hteo da vidim šta revolucionari u borbi protiv istoriografije imaju da kažu na to. Izgleda da se njihova borba svodi na mlaćenje prazne slame po forumima, blogovima i ispred "draKstora" uz pivo (narodski rečeno - palamuđenje). Tipična srpska (da ne kažem srBska posla :) ) svi se razumemo u sve od istorije preko politike i ekonomije pa do meteorologije. Svi ostali su bez veze mi smo super i sl.


Hanibale, sta bi ti rekao na ovo?

No comment !
 
Poslednja izmena:
Ma kako bre ne razumete vas dvojica šta je zapravo cela poenta...

racism.jpg


Otužno je da i danas ima ljudi koji smatraju da im pripadaju prirodna prava po rođenju, koja ih čine boljima od drugih, ali je to surova realnost. A da bi to uklopili u svoju matricu, nažalost, sve bi potrebno izmislili.

Sve je ostalo pokušaj da se, najjednostavnije rečeno, rasizam, maskira.
 
Poslednja izmena:
Ma kako bre ne razumete vas dvojica šta je zapravo cela poenta...

racism.jpg


Otužno je da i danas ima ljudi koji smatraju da im pripadaju prirodna prava po rođenju, koja ih čine boljima od drugih, ali je to surova realnost. A da bi to uklopili u svoju matricu, nažalost, sve bi potrebno izmislili.

Sve je ostalo pokušaj da se, najjednostavnije rečeno, rasizam, maskira.

Ne. Možda je nekom i to motivacija ali svakako da je osnovni cilj odgovaranje na pitanja jer je dominantan model prepun protivrečnosti i "natraške metodologije", što bi rekao kolega Kuman.
 
Ma kako bre ne razumete vas dvojica šta je zapravo cela poenta...

racism.jpg


Otužno je da i danas ima ljudi koji smatraju da im pripadaju prirodna prava po rođenju, koja ih čine boljima od drugih, ali je to surova realnost. A da bi to uklopili u svoju matricu, nažalost, sve bi potrebno izmislili.

Sve je ostalo pokušaj da se, najjednostavnije rečeno, rasizam, maskira.

Eh, Slavene.

Nema tog strucnjaka na polju psihopatologije koji moze pomoci oboljelom autohtonisti niti psihofarmakoloskog melema sto moze ublaziti nezaustavljivo ludilo koje se stihijski siri kao tumor, kao neka kuga, ciji smrad se ocjeca na kilometre. To je upravo falsifikovanje istorije, da ne govorim da se rugate tzv. BB skoli da je indogermanska i Hitlerova, a sami drzite do te bolesne ideologije 'krvi i tla' na koju su nacisti svrsavali. Ovo nije ni vise smijesno, nego je tragicno, za svakodnevno ridanje i cupanje kose, sta sve istinski umobolna osoba nece povezati.
 
Ne. Možda je nekom i to motivacija ali svakako da je osnovni cilj odgovaranje na pitanja jer je dominantan model prepun protivrečnosti i "natraške metodologije", što bi rekao kolega Kuman.

Nisam govorio o svim ljudima koji dovode u pitanje saznanja (naprotiv, zdravo je dovoditi u pitanje svaku najmanju stvar u okvirima nečega što se zove osnovana sumnja), već o personama koje su istaknute pristalice autohonističke zajednice - o grupi u kojoj, nažalost, očigledno spada i Đorđe Janković.

To je zajednica ljudi koja vjeruje u istorijsko pravo i da je, ako se dokaže da je Bog bio Srbin i od probitne ljudske zajednice srpska noga kročila negdje, to će svijet to uvažiti i vratiti sve te zemlje Srbima. Tako ti ljudi koriste sve napore da bi to dokazali uz neke ideje da će, kada Amerikancima i drugima objasne istinu, KFOR otići i prepustiti Kosovo Srbima, na kojem su Albanci samo ilegalni imigranti.

Tako samo narušavaju ugled sopstvenog naroda, jerbo ispadaju kao neki zatucani varvari, opravdavajući sve stereotipe za koje se sami zalažu, o narodima kojima pripadaju. Jer takvim ljudima se cijeli svijet smije. Šta misliš kako ispadaju sanjarije tih ljudi, ako je nešto svježe kao Drugi svjetski rat, ni pola stoljeća udaljeno u prošlost, žestoko osuđivano (ciljam na ideje Republike Srpske u Bosni i Hercegovini, koja je tokom rata izražavala pretenzije i nad teritorijama u kojima Srbi više nisu većina, već su nekada bili, u dobroj mjeri zbog ustaškog genocida)?
Pa čak ni prije stotinu godina, svijet nije funkcionisao tako kako se zamišljalo. Kraljevina Jugoslavija nije bila država koja je bila formirana po istorijskim pravima. Uzalud su vasilije Đerić i Andrija Radović piskarali po svijetu, librali i trošili novce objšanjavajući i potvrđujući srpska istorijska prava nad Maćedonijom i sjevernom Albanijom. Ne; svijet je gledao i još uvijek gleda na Balkance koji se svađaju oko istorije, a Skadar Srbi nisu osvojili perom nikada, koliko god truda je tu bilo uloženo.

Zamisao Deretića & co., a kome se izgleda, nažalost, priključio i Janković, jeste da će se dogoditi nešto što je banalno nepoznavanje svijeta oko sebe i kako on funkcioniše.
Mada, pretpostavljam da je tim ljudima dovoljno sasvim i da u laži žive i da im to daje dovoljno za svoj život.
 
Poslednja izmena:
Ne. Možda je nekom i to motivacija ali svakako da je osnovni cilj odgovaranje na pitanja jer je dominantan model prepun protivrečnosti i "natraške metodologije", što bi rekao kolega Kuman.

Добар си човек, Мркаљу, и интелигентан. Баш не могу да схватим шта те ухватило. :)
 
Које би било порекло речи Словен? Из ког језика?

(139) Kazan-Tatar saqla-u «Bewahren, Behüten» (Wilhelm Radloff, Versuch eines Wörterbuches der Türk-Dialecte, vol. 4, [repr. Hague 1960], col. 252); Karaim Troki saqla-w «die Wache», ibid. col. 254; Karaim Luc'k saqlaw «die Wache» (Aleksander Mardkowicz, Słownik karaimski [Luc'k 1935], p. 55); cf. Karaimsko-russko-pol'skij slovar', Nikolaj Aleksandrovič Baskakov et al., eds., Moscow 1974, p. 461: saqlaw «1. oxrana, straz; 2. xranenie». See also Chaghatai saqlau «die Kriegsgeisel», Radloff, Wb., col. 252.


Thus our conclusion is that there was a Proto-Bulgarian word saqlaw > sqlaw with the plural form *sqlaw-in and two meanings: 1) «guard, watch, guarding»; 2) «trained slave». The Arabs, who were engaged in the slave trade, (see below), adopted the singular form as ṣ(a)qlab, meaning «trained slave», while the Byzantines, who were interested in contacts with the collective of the sqlawin on their limes, adopted it as sklavin, adding a plural desinence: Σκλαβην-οί. In Slavic, the suffix was modified to the collective plural -ěn-e, denoting a social group, correlated with the singulative suffix -in-, while the impermissible initial cluster *skl was reduced to sl.

All this suggests that «slave», the second meaning of the Arabic ṣaqlab and a word common to all western European languages [158] has the same origin.

The term Sklavin, then, I contend, did not have an ethnic or linguistic entity as its referent, but was classificatory, designating in the first instance barbaric professional frontier warriors
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top