Bakšiš

Ostavljam u ugostiteljskim objektima, frizer, kozmetičar i točiocu na pumpi. Ulični svirači naravno.

U restoranima je procenat 10-20%, dok je u nekim zemljama deo računa, kao u Italiji npr. Nema hoćeš-nećeš, na računu ti je i to je to.

Drug mi je rekao da je pre 2 godine odlučio da više ne ostavlja sitan kusur u prodavnici već sav metalni novac iz novčanika na kraju dana stavlja u jednu posudu. Posle godinu dana je izbrojao preko 20.000 din.
Ja sam krenula ali odustala. Sramota me da tih dinar-dva-pet uzimam uvek. Samo kada su prodavci nadrndani i neprijatni.

Ostavljam u ugostiteljskim objektima, frizer, kozmetičar i točiocu na pumpi. Ulični svirači naravno.

U restoranima je procenat 10-20%, dok je u nekim zemljama deo računa, kao u Italiji npr. Nema hoćeš-nećeš, na računu ti je i to je to.

Drug mi je rekao da je pre 2 godine odlučio da više ne ostavlja sitan kusur u prodavnici već sav metalni novac iz novčanika na kraju dana stavlja u jednu posudu. Posle godinu dana je izbrojao preko 20.000 din.
Ja sam krenula ali odustala. Sramota me da tih dinar-dva-pet uzimam uvek. Samo kada su prodavci nadrndani i neprijatni.
Ja kusur uzimam od kad mi je jedna žbljoha usitnila 100 maraka zbog 10 feninga. Siću ostavljam u kasicu, za godinu skupim za registraciju auta, rijetko mi zafali koja marka, obično bude i viška.

uUSA jwe jos gore.
u nekim objektima je tip vec ugradjen u fiskalni racun i ti prakticno dajes baksis i pre usluge iako ne znas ni kakva ce biti
Razlicita je situacija u USA nego u Evropi. Za konobare i jos poneki tip posla, poslodavac ima pravo da plati ispod zagarantovanog drzavnog minimalca. Ideja je, poslodavac je obavezan da plati neku mizeriju za start, ali je voljan da zaposljava uvek (znaci ako hoces dodatni posao, mozes za dan da ga nadjes). Zaposleni dobija baksis, i kad se sabere baksis + sica od poslodavca, oni predju zagarantovani minimum (ili zarade vise ako je dobar restoran)

Pazi sad ovo, Starbucks i ostali kafici su uveli dodatak pre placanja, aparat za kartice te pita hoces li da dodas baksis. Znaci pri narucivanju, niti sedis, niti te ko sluzi.
Sad da ne trazim po internetu...ima studija o tome kako se ljudi osecaju neprijatno ispred šaknera, koji zuri u tebe i merka te jel ces da dodas baksis. I navodno, 80% musterija upise neki iznos, iako ga mozda ne bi ostavio, da je po starim obicajima - cinija za ubacivanje keša. 😀

Screenshot 2024-02-10 at 2.33.41 PM.png

drug te je slagao jer se racunica ne slaze.
20.000 u 365 dana je oko 55 dinara dnevno.
na stranu sto sigurno nije svaki dan kupovao tako da te laze jer nema sanse da mu je dnevno na ime kusura ostajalo 50 do 100 dinara u metalnim dinarcicima..

Obicaji. Svako selo ima svoje obicaje.
U Nemackoj je obicaj, kada nekom zelis da se zahvalis za nesto, da poklonis neki vaucer.
Recimo, svi zivi pazare u TK Max radnjama, i pokloniti vaucer za tu radnju je okej.
Ili, nema zene koja nesto ne kupuje u dm-u.
Itd.

Kad malo bolje razmislim, vaucer je ekstra poklon umesto baksisa.

drug te je slagao jer se racunica ne slaze.
20.000 u 365 dana je oko 55 dinara dnevno.
na stranu sto sigurno nije svaki dan kupovao tako da te laze jer nema sanse da mu je dnevno na ime kusura ostajalo 50 do 100 dinara u metalnim dinarcicima..
Pa nije isključivo kusur možda :D
Ja stvarno skupim godišnje za registraciju auta, moje lično pravilo je da ubacim minimalno 2 km dnevno, nekada to bude 3, nekada 4, nekada 5, ali nikada manje od 2.

Back