Bakšiš

i mislim da neki nisu do kraja shvatili temu.

da, jesu konobari jedna od tema

ALI
ovde sam mislio i da se prica zasto neke druge usluzne delatnosti ne dobijaju baksis i da li bi trebali?

zasto je nekima normalno dati a drugima niko ne daje?

ko je od vas koji je dao kelneru baksis dao i nekom ljubaznom prodavcu koga je iscimao da mu donese 5 stvari necega i da mu nalazi brojeve da proba i jos na kraju nista nije ni kupio.
da li je taj prodavac zasluzio baksis?
ako nije zasto nije i sta kelner ljubaznije i vise radi od tog prodavca?
Meni se recimo desilo obrnuto. Ranac , prilično nov nije hteo da se zakopča , krojačica popravila i nije htela da mi naplati. Ja odem i kupim joj kafu i čokoladu. Bilo mi je glupo da odem tek tako.

kad se setim turske.
u hotelu ti svako ocekuje da mu das nesto..
brate nadavao sam se od sobarice do kelnera u placenom obroku :D
sobarica kad god sam joj ostavljao baksis mi je pravila neku drugu zivotinju na krevetu, bez baksisa ga je samo slozila :D
kelner mi donese ljutu papriciu na sto uz klopu koju je ubrao sa nekog drveta koje su imali u dvoristu hotela. :D
a jbg, ljubazni su ali ako na primer posle dva tri dana ne das recepcioneru nista ima da cekas dok ti ne donese kljuc, mislim ne ignorise on tebe ali radi nesto drugo ili prima neke goste pa ti pored stoj minut dva, ali zato kad dobije, brate sve ostavlja i u sekundi ti donese kljuc... meni je to bas bilo onako bzv.

Ima ona priča, skratiću je ima na netu sigurno, kad ženska parkira bijesno auto pored pijace i prilazi starcu koji prodaje domaća jaja. Cjenka se, obara mu cijenu, a on jadničak, budući da nije ništa prodao, pristaje na njenu ponižavajuću ponudu i prodaje je joj pakovanje jaja ispod cijene koju je tražio. Ona ostavlja jaja u gepek, ide do restorana, pojede sa prijateljicom pola porcije ručka koji je naručila, plaća i ostavlja bakšiš 5 x veći od iznosa koji je dala za jaja :(

i mislim da neki nisu do kraja shvatili temu.

da, jesu konobari jedna od tema

ALI
ovde sam mislio i da se prica zasto neke druge usluzne delatnosti ne dobijaju baksis i da li bi trebali?

zasto je nekima normalno dati a drugima niko ne daje?

ko je od vas koji je dao kelneru baksis dao i nekom ljubaznom prodavcu koga je iscimao da mu donese 5 stvari necega i da mu nalazi brojeve da proba i jos na kraju nista nije ni kupio.
da li je taj prodavac zasluzio baksis?
ako nije zasto nije i sta kelner ljubaznije i vise radi od tog prodavca?
Pa ne dajes prodavacici jer nije obicaj.
Sve je definisano obicajima.
A dodje mi da dam - kad kupujem kosulje u jednoj radnji - zena koja tu radi je fantasticna. Izmeri me lepo krojackim metrom, objansim za kakvu priliku treba i uz kakvo odelo, i ne razmisljam. Donese mi par komada i svaka odgovara savrseno. Zna svoj posao.

ko je odredio te obicaje?

kelnerski lobi? :kez:
Praksa ostavljanja bakšiša ili napojnice konobaru datira još iz Američkog građanskog rata, kada je vlada SAD prihvatila peticiju restorana po kojoj oni ne moraju da plaćaju svoje radnike, već da to ostavljaju gostima. Ova mala naknada značila je da tako niko ne može da tvrdi da se radi o porobljavanju.

Praksa ostavljanja bakšiša ili napojnice konobaru datira još iz Američkog građanskog rata, kada je vlada SAD prihvatila peticiju restorana po kojoj oni ne moraju da plaćaju svoje radnike, već da to ostavljaju gostima. Ova mala naknada značila je da tako niko ne može da tvrdi da se radi o porobljavanju.
Ellie Kemper Nerd GIF by The Office

Mene impresionira svako ko dobro radi posao, a tek kada ne traži nadoknadu jer mu je to sitnica..ihaj.
Suprotnost je bukvalno plaćati nekom da korektno odradi svoj posao iako je već plaćen.
bas to
baksis ne treba da je obaveza nego nagrada onome ko zasluzi.

tako mi se u rumuniji desilo da smo porucili dva jela i riba donese dva ista, mi kao..pa trazili smo drugacija a ona , ne trazili ste ista i nije htela da zameni

e djoku je dobila baksis, mislim djoku bi joj jos i dao jer je super izgledala ali pare dobila nije :D

bas to
baksis ne treba da je obaveza nego nagrada onome ko zasluzi.

tako mi se u rumuniji deilo da smo porucili dva jela i riba donese dva ista, mi kao..pa trazili smo drugacija a ona , ne trazili ste ista i nije htela da zameni

e djoku je dobila baksis, mislim djoku bi joj jos i dao jer je super izgledala ali pare dobila nije :D
Moja drugarica častila za rođendan u restoranu. Čekali smo 2 sata i dobili hladna jela. Dobio konobar isto djoku , ali ne od nas 4. :lol:

Back