Antifašizam danas

U vreme vladavine ikonoboraca crkva su ukrasavane sarama, geometrijskim oblicima, motivima iz prirode, lova (izvor Aleksandar Smeman: Istorijski put pravoslavlaj).

Inace ikonoborstvo se javilo kao reakcija na krajnje izvrnuto postovanje ikona koje islo cak i u ikonolatriju.

Istorijski gledano, carevi ikonoborci pokazali su se kao dobre vojskovodje za vizantiju.. uglavnom su poticali iz istocnih pokrajina vizantiji i bili su vojnici


Iskreno ja se plashim da ne dodje opet do novog ikonoborachkog perioda.

Jer je pre ikonoborstva hrishcanstvo bilo zabranjivano,kao kod nas u komunizmu.

E pa kad su se hrishcani ''izborili'' za svoja prava,onda su ljudi masovno krenuli u crkvu,kao i sada kod nas.(najvishe iz pomodarstva).
Tada su ljudi bili toliko opsednuti ikonama da su ih chak uzimali za svoje kumove?!?:shock:
Mi trenutno nismo stigli dotle,ali nismo ni daleko.
''Svaka baba je pametnija od popa",danas svako slika ikone.

Tako da je tek na peto-shesto Vaseljenskom saboru utvrdjeno,da se mi klanjamo prvoliku,a ne suvoj materiji(drvetu).

Ko zna mozda sazovu i Osmi Vaseljenski Sabor :D
 
uu, sine... nazire se to malo fasisticke netolerancije u tvojim recima?

Нетолеранција?!

То звучи превише апстрактно.

Било би добро да видиш мало дефиницију фашизма, пре него што кренеш да етикетираш:

Прихватајући ону класификацију по којој блок политичке деснице сачињавају либерална, конзервативна и реакционарна оријентација, фашизам можемо одредити као облик реакционарне политике који подразумева идеал тоталитарног устројства државе до кога се долази путем организовања масовног националистичког ауторитарног покрета са елементима терора, базираног на усклађивању интереса ситне буржоазије и крупног капитала, уз идеолошку комбинацију расизма, антисемитизма, антикомунизма, милитаризма и неотрадиционализма. Притом, треба у виду имати организационе и идеолошке разлике између најразвијенијих фашистичких покрета прве половине 20. века (као што су италијански и немачки), и оних који су се по узору на њих формирали на простору Балкана и истока Европе. Балканске фашистичке покрете тог периода карактерише у већој мери инсистирање на идеалу патријархалне сеоске заједнице, крупна улога религије и ослањање на Цркву.
 
Iskreno ja se plashim da ne dodje opet do novog ikonoborachkog perioda.

Jer je pre ikonoborstva hrishcanstvo bilo zabranjivano,kao kod nas u komunizmu.

E pa kad su se hrishcani ''izborili'' za svoja prava,onda su ljudi masovno krenuli u crkvu,kao i sada kod nas.(najvishe iz pomodarstva).
Tada su ljudi bili toliko opsednuti ikonama da su ih chak uzimali za svoje kumove?!?:shock:
Mi trenutno nismo stigli dotle,ali nismo ni daleko.
''Svaka baba je pametnija od popa",danas svako slika ikone.

Tako da je tek na peto-shesto Vaseljenskom saboru utvrdjeno,da se mi klanjamo prvoliku,a ne suvoj materiji(drvetu).
Ko zna mozda sazovu i Osmi Vaseljenski Sabor :D

to je to!!!
 
Akoj je ona baraba od Hiler imao social demokracku stranku kuj ambar krasni ona Nebojša Čović ima istu taku stranku?
Šta on misli? Zar nije tuko šoferi od Beograd zatoj što su tražili šes meseci plate da im dadu? Tad je bio samo gradonačelnik. Kuj zna šta će bidne kad postane precednik?

E sad baba Višnja pituje: jel to fašizam ili nije kad šalješ milicije na gladan narod?
 
kad se vec gadjas grckim recima, dodacu jos:

iconodul (grcki)= sluga ikone...

Ja nisam sluga ikone niti je iko to u pravoslavlju. Da li zelis objasnjenje svrhe postojanja ikone?

Dozvoli to cu ja :D :


Ikona predstavlja oblichije bozije,a ne materiju.
Takodje u njoj prebiva blagodat Svetca koji je izobrazen na njoj.
Mi se klanjajuci njoj ne klanjamo materiji (drvetu na kome je svetac izbrazen),nego se nashe klanjanje prenosi na prvolik.

Takodje ikonopisci koji ikonopishu ikone moraju imati svoj lichni opit,koji prenose na materiju.
 
Драго ми је што сте тако добри школарци... Ево вам једног колеге школарца, правог иконољупца:

Cattelan.jpg
 
Dozvoli to cu ja :D :


Ikona predstavlja oblichije bozije,a ne materiju.
Takodje u njoj prebiva blagodat Svetca koji je izobrazen na njoj.
Mi se klanjajuci njoj ne klanjamo materiji (drvetu na kome je svetac izbrazen),nego se nashe klanjanje prenosi na prvolik.

Takodje ikonopisci koji ikonopishu ikone moraju imati svoj lichni opit,koji prenose na materiju.

Baba Višnja se ne seća nešto da se u početak klanjalo u ikone ali to poslijen neki naučnik smislio da valja.
 
ti bas imas problem da svaris misljenje razlicito od svog?

taj je bio clan okultistickog drustva Tula i btw Isusa Hrista je smatrao "slabicem"...

Мишљење?! Какво мишљење?

Него, ако је већ А. Хитлер био толики паганин, што га онолико исхвали покојни еп. Николај Велимировић? И зашто се известан број православаца овдашњих без неке веће фрке меша с нацистима?

Зато вам говорим децо, маните се ваших политичких икона...
 

Back
Top