Aktivno Trazenje Posla

Nikakve ugovore ne zaključujem ako zovnem čistačicu da mi počisti stan.Kada sam čistačici ponudio čišćenje stana nije htela da radi na sat samo takozvano "đuture"jer kako ona kaže meni se to ne isplati.Bio sam radoznao i pitao zašto?Ona mi je doslovce rekla:

"bukvalno ću ti čistiti 3 dana jedno krilo od prozora"

Ne razumem šta ti hoćeš, ni tamo, ni ovamo u Srbiji?
 
Ne razumem šta ti hoćeš, ni tamo, ni ovamo u Srbiji?
Objaniću Vam.Ovo sam ja doživeo u Srbiji kada sam hteo da počistim stan od pokojnog Brata,a došo sam iz CH gde živim skoro pola veka.Čistačica mi je pozvonila na vrata i tražila novac za čišćenje zgrade a pošto je Brat umro platio sam ja.Slabo poznavanje ljudi ponudio sam joj da počisti stan pošto već čisti u zgradi.Sada mi nemojte reći da moram otvoriti firmu i da vežem ugovor ako jedan ili dva dana uzmem čistačicu ili bilo kog drugog radnika na dan ili dva najviše mesec dana.Nekada smo zidali i kuće i 100 drugih stvari radili i
plaćali a o ugovorima nismo razmišljali.Doduše bilo je i drugo društveno uređenje nešto dobro nešto loše nešto dobro kao i uvek.Još nešto,ovde je tema dosta promašena treba se koncetrisati na AKTIVNO TRŽENJE POSLA.Zakone ostavite po strani za advokate pravnike
itd.I dalje stojim iza toga da je porez u CH 8% a u D oko 16-19% mislim.Da svako plaća svoj porez i ispunjava svoju cedulju.Ako Vam žive deca u stanu a punoletna su makar bili šegrti moraju na sto da se vidi koliko su ove godine prihodovali i naravno platili porez.
O poslu.U Srbiji zavod za zapošljavanje ne odobrava da neko ko živi u inostranstvu a nema firmu i hoće neki poso da ponudi nema šanse.Na kraju pokušajte i uverićete se.
 
Pa što ne platiste ženi za dan-dva po dogovoru?
kao prvo, za rad na sat imate agencije specijalizovane za razne poslove. Apsolutno je nelogično da čitavu proceduru prijave, obračuna, uplate radite za svega par sati rada neke osobe. Agencije kontaktirate ako ste firma ili ako niste firma. Oni vama račun, platite i mirna bačka. Osoba koju vam pošalju je na njihovom platnom spisku i vi sa tim nemate ništa.
Onaj izvod iz zakona o radu, koji sam navela, je upravo za fizička li (koji nisu firme) i koji prijavljuju drugo fizičko lice da radi kućne poslove kod njih. Naručilac posla je tada poslodavac i on plaća PIO, zdravstveno, porez za to lice, ali ga ne traži preko biroa rada, već ga ovako, preko poznanstva ili oglasa nađe. Sa biroa rada samo firme traže radnike.
 
Nekada smo zidali i kuće i 100 drugih stvari radili i
plaćali a o ugovorima nismo razmišljali.Doduše bilo je i drugo društveno uređenje nešto dobro nešto loše nešto dobro kao i uvek.

Pa da, kako reče Broz pre x godina, "majku mu Božju, ne moramo se držati zakona kao pijan plota..." ;)

Zato Srbija i jeste tu gde jeste sad, na žalost... :(


I dalje stojim iza toga da je porez u CH 8% a u D oko 16-19% mislim.Da svako plaća svoj porez i ispunjava svoju cedulju.Ako Vam žive deca u stanu a punoletna su makar bili šegrti moraju na sto da se vidi koliko su ove godine prihodovali i naravno platili porez.

Postoji više vrsta poreza u D, CH (a i Srbiji). O kom tačno "porezu" ti pričaš? Ako pričaš o Porezu na Dodatnu Vrednost (PDV, MWSt), onda su stope sledeće:

- Švajcarska MWSt 8% na sve proizvode i usluge, osim za životne namirnice, novine, vodu, lekove, semenje za poljoprivredu i hranu za stoku i živinu gde je 2.5%
- Nemačka MWSt 19% na sve proizvode i usluge, osim za životne namirnice, novine, knjige, kulturne priredbe i tome slično gde je 7%

Dalje, plaća se i porez na prihod (Einkommenssteuer), koji je u Nemačkoj varira od 0% (primanja ispod oko 8500 evra), pa počinje od 14% do čak 45%, zavisno od visine i tipa primanja, broja dece, i hiljadu drugih faktora. U Švajcarskoj porez na prihod varira jako od visine prihoda, a zatim i od kantona do kantona, a bogami i u okviru kantona, zavisno od mesta u kojem živite, od 0% ili skoro 0% (recimo, Kantoni Zug i Schwyz) do više od 20% (Lausanne, Genf, Neuenburg, itd). U obe zemlje postoje i mnoge druge vrste poreza (komunalni, savezni, kantonalni/republički, itd itd), koje se isto plaćaju, bilo mesečno, kvartalno ili jednom-dvaput godišnje.

Dakle, reći da je tamo neki "porez" u CH 8% a u D 16-19% je, blago rečeno, neprecizno, i ne govori zapravo ništa - ima puno vrsta poreza, i, osim MWSt, ostali porezi su zavisni od porodične situacije, visine prihoda, tipa prihoda, itd itd..

Ako je MWSt u pitanju, to ima i Srbija (PDV). Ako je u pitanju D/CH Einkommenssteuer/Quellensteuer, i to ima i Srbija (porez na prihod). I tako dalje, za većinu poreza u D i CH se može naći srpski ekvivalent. Razlika je u tome da li se, i u kom obimu, ti porezi plaćaju. Naravno, niko ne voli plaćanje poreza, i ljudi na Zapadu gledaju da plate što je manje moguće. Postoji i čitava grana knjigovodstva, Steuerberatung (poreski savetnici), koji se specijalizuju ne samo za vođenje knjiga, nego organizovanje celokupnog poslovanja firme tako da se zarada maksimira, a dažbine minimalizuju (u zakonskim okvirima).

Naravno, u D i CH i drugde na Zapadu se ne radi o grubim prevarama tipa "minimalac na račun, ostalo na crno" kako se to praktikuje u Srbiji, nego o iskorišćavanju manje poznatih zakonskih mogućnosti, optimizovanju mesta proizvodnje, isporuke i transporta, carinjenja, uključivanja eventualnih subvencija, itd. a ponekad i rupa u zakonu (mada je to škakljivo, može se desiti da finansijska kontrola i kasnije sudija ne gledaju blago na takve manipulacije).

Ima i na Zapadu poreskih prevara, naravno, i privatno i u firmama, bude to i gomila para - ali se i pored toga dobar deo poreza zaista i ubere od strane države, a to i jeste najbitnije. Jer, od tih para se grade, održavaju i finansiraju putevi, pruge, aerodromi, škole, bolnice, univerziteti, itd.
 
Poslednja izmena:
Nisi ni procitao poruku do kraja.
Nema veze :), ponovi cu ti.
Znaci npr, ( drugi... )

Kada bih se zaposlio, koliko bi mi vremena trebalo da odem u italiju (ne mora bad italija ali eto).
U nadi da cu da medju vama ima pamenihh.

Radim godinu dana. Za tu godinu dana, pronadjem putem interneta nekog i zdruzim se sa njim, kako to vec ide ona me pozove da dodjem i obezbedi bilo kakav posao.

Godinu dana proslo, ispunjena prva mogucnost.

2godina. Polako... se spremam da odem Naucio sam jezik, nasao zenu ljubavnicu-nije bitno, na red dolazi papirologija... ili sta sada vec, e tu sam cekao nekog ko je vec bio ili ima iskustva da mi kaze za kako je on otisao u inostranstvo da radi (moze i privatna poruka).

Tako da posla svagde i svugde ima za onog ko hoce da radi.

znaci 1,2. Minimalno dve ipo godine. Ako sam sve dobro izracunao. Ili nisam?
 
Nisi ni procitao poruku do kraja.
Nema veze :), ponovi cu ti.
Znaci npr, ( drugi... )

Kada bih se zaposlio, koliko bi mi vremena trebalo da odem u italiju (ne mora bad italija ali eto).
U nadi da cu da medju vama ima pamenihh.

Radim godinu dana. Za tu godinu dana, pronadjem putem interneta nekog i zdruzim se sa njim, kako to vec ide ona me pozove da dodjem i obezbedi bilo kakav posao.

Godinu dana proslo, ispunjena prva mogucnost.

2godina. Polako... se spremam da odem Naucio sam jezik, nasao zenu ljubavnicu-nije bitno, na red dolazi papirologija... ili sta sada vec, e tu sam cekao nekog ko je vec bio ili ima iskustva da mi kaze za kako je on otisao u inostranstvo da radi (moze i privatna poruka).

Tako da posla svagde i svugde ima za onog ko hoce da radi.


znaci 1,2. Minimalno dve ipo godine. Ako sam sve dobro izracunao. Ili nisam?



Osim za tebe
 
Iz prve ruke odgovor:Nađeš Italijanku ili Nemicu oženiš se imaš pravo odmah da radiš.
Nađeš neku našu u drugoj zemlji 3 godine moraš da čekaš.
Nadam se da sam ti dao odgovor ili?
Za nase devojke vazi da su teske, prepostavljam onda da mi nece bas puno vremena trebati :).

Evo moj dalji neki rodjak cujem tako nssao bosanku u svedcskoj otisao tamo i sada radi kao kuvar u stockholmu valjda, nije toliko tesko za tako nesto kao sto je pre bilo ili je pre bilo lakse?
Ali prepostavkjam da tu igra ulogu globalizacija i ostale klimatcske promene, od interneta pa do elektricnih kola.
 
Pa da, kako reče Broz pre x godina, "majku mu Božju, ne moramo se držati zakona kao pijan plota..." ;)

Zato Srbija i jeste tu gde jeste sad, na žalost... :(




Postoji više vrsta poreza u D, CH (a i Srbiji). O kom tačno "porezu" ti pričaš? Ako pričaš o Porezu na Dodatnu Vrednost (PDV, MWSt), onda su stope sledeće:

- Švajcarska MWSt 8% na sve proizvode i usluge, osim za životne namirnice, novine, vodu, lekove, semenje za poljoprivredu i hranu za stoku i živinu gde je 2.5%
- Nemačka MWSt 19% na sve proizvode i usluge, osim za životne namirnice, novine, knjige, kulturne priredbe i tome slično gde je 7%

Dalje, plaća se i porez na prihod (Einkommenssteuer), koji je u Nemačkoj varira od 0% (primanja ispod oko 8500 evra), pa počinje od 14% do čak 45%, zavisno od visine i tipa primanja, broja dece, i hiljadu drugih faktora. U Švajcarskoj porez na prihod varira jako od visine prihoda, a zatim i od kantona do kantona, a bogami i u okviru kantona, zavisno od mesta u kojem živite, od 0% ili skoro 0% (recimo, Kantoni Zug i Schwyz) do više od 20% (Lausanne, Genf, Neuenburg, itd). U obe zemlje postoje i mnoge druge vrste poreza (komunalni, savezni, kantonalni/republički, itd itd), koje se isto plaćaju, bilo mesečno, kvartalno ili jednom-dvaput godišnje.

Dakle, reći da je tamo neki "porez" u CH 8% a u D 16-19% je, blago rečeno, neprecizno, i ne govori zapravo ništa - ima puno vrsta poreza, i, osim MWSt, ostali porezi su zavisni od porodične situacije, visine prihoda, tipa prihoda, itd itd..

Ako je MWSt u pitanju, to ima i Srbija (PDV). Ako je u pitanju D/CH Einkommenssteuer/Quellensteuer, i to ima i Srbija (porez na prihod). I tako dalje, za većinu poreza u D i CH se može naći srpski ekvivalent. Razlika je u tome da li se, i u kom obimu, ti porezi plaćaju. Naravno, niko ne voli plaćanje poreza, i ljudi na Zapadu gledaju da plate što je manje moguće. Postoji i čitava grana knjigovodstva, Steuerberatung (poreski savetnici), koji se specijalizuju ne samo za vođenje knjiga, nego organizovanje celokupnog poslovanja firme tako da se zarada maksimira, a dažbine minimalizuju (u zakonskim okvirima).

Naravno, u D i CH i drugde na Zapadu se ne radi o grubim prevarama tipa "minimalac na račun, ostalo na crno" kako se to praktikuje u Srbiji, nego o iskorišćavanju manje poznatih zakonskih mogućnosti, optimizovanju mesta proizvodnje, isporuke i transporta, carinjenja, uključivanja eventualnih subvencija, itd. a ponekad i rupa u zakonu (mada je to škakljivo, može se desiti da finansijska kontrola i kasnije sudija ne gledaju blago na takve manipulacije).

Ima i na Zapadu poreskih prevara, naravno, i privatno i u firmama, bude to i gomila para - ali se i pored toga dobar deo poreza zaista i ubere od strane države, a to i jeste najbitnije. Jer, od tih para se grade, održavaju i finansiraju putevi, pruge, aerodromi, škole, bolnice, univerziteti, itd.
Ovo je skroz promašena tema.Tema je kako naći poso,ali takođe radnika,majstora ili stručnjaka.Kako pomoći ljudima a i državi u svim tim problemima? Što se tiče poreza u D malo mi je poznato.U Srbiji važi pravilo "ovoga mi krsta plaćaš porez od 100 vrsta.
U CH makar imam pojma šta lično moram da platim ili neplatim.Razlog:Živim ovde još malo pa pola veka,i to neprekidno.Dajte da nastavimo sa temom.
 
Za nase devojke vazi da su teske, prepostavljam onda da mi nece bas puno vremena trebati :).

Evo moj dalji neki rodjak cujem tako nssao bosanku u svedcskoj otisao tamo i sada radi kao kuvar u stockholmu valjda, nije toliko tesko za tako nesto kao sto je pre bilo ili je pre bilo lakse?
Ali prepostavkjam da tu igra ulogu globalizacija i ostale klimatcske promene, od interneta pa do elektricnih kola.


Jel si zdrav?
 
Nepoznato mi je kako zavod za zapošljavanje savetuje nezaposlene,ali mislim da Vam nebi štetilo da pokušate još jednom da odete na savetovanje možda ćete ukapirati kako se poso traži.Vi skačete sa teme na temu.Od kada ste postavili temu do sada bi imali i
malo radnog staža za penziju.

Mene uvek isto savetuju ,,Javi se ponovo za 90 dana".:dash: To tako traje 12 godina.:rtfm:
 
ne razlikuje se puno aktivno i pasivno trazenje posla, jer ako si resio da radis ti ces pozeleti da samo sedis kod kuce i budes aktivno angazovan za vreme pasivnog trazenja posla.
Evo, npr, meni neodgovara aktivno da trazim posao jer trenutno duva jak vetar napolju, i hladno je. Ali ovo ne spada u aktivno trazenje tako da cu mozda posle otici do biroa za zaposljavanje?
 
ne razlikuje se puno aktivno i pasivno trazenje posla, jer ako si resio da radis ti ces pozeleti da samo sedis kod kuce i budes aktivno angazovan za vreme pasivnog trazenja posla.
Evo, npr, meni neodgovara aktivno da trazim posao jer trenutno duva jak vetar napolju, i hladno je. Ali ovo ne spada u aktivno trazenje tako da cu mozda posle otici do biroa za zaposljavanje?

Ja se izvinjam svima ali ako 12 godina nije bilo posla za mene neka se nose u tri lepe ***** materine biro i njihovo aktivno trazenje posla.:sad2:
 

Back
Top