4. oktobar - Svetski dan životinja

Mackic:
A ja sam to napisala jer znam slucaj jedne devojke, sad vec zene, koja je 5 godina bila vegeterijanac i posle se 20 godina lecila od anemije i jos se nije povratila. To mi je sama ispricala, i ona sama nikome ne preporucuje da se tako igra sa ishranom.
Takodje kad je moja mama upala u anemiju, lekar joj je rekao da moze da se povrati samo uz vece kolicine mesa.
Tako da ljudi u sustini ni ne znaju da li i koliku stetu cine sebi time sto ne jedu meso.
Ja sam pravilnom tj zdravom ishranom koja je uključivala malo ili nimalo mesa ne postala već prestala da budem anemična (gotovo), što sam bila skoro ceo svoj život a naročito poslednjih nekoliko godina. Nije poenta ne jesti meso nego zdravo se hraniti - džabe i gvožđe iz mesa ako se ne unose ostale supstance koje učestvuju u metabolizmu gvožđa, a one često mnogo više utiču na anemiju.
 
alo ljudi..meso je jedna od osnova u ljudskoj ishrani..to nam je u genima....sve je zdravo jesti sto je iz prirode....jedan kuvar kineskog porekla kaze:Za 8 hiljada godina nase civilizacije,nema toga sto mi nismo spremili i pojeli...a njih ima 2 milijarde(kineza) pa se zapitajte..i najveci potrosaci mesa na planeti...ja sam za meso.....
 
Elle_77:
Ja sam pravilnom tj zdravom ishranom koja je uključivala malo ili nimalo mesa ne postala već prestala da budem anemična (gotovo), što sam bila skoro ceo svoj život a naročito poslednjih nekoliko godina. Nije poenta ne jesti meso nego zdravo se hraniti - džabe i gvožđe iz mesa ako se ne unose ostale supstance koje učestvuju u metabolizmu gvožđa, a one često mnogo više utiču na anemiju.

Pa to sam i napisala ranije - raznovrsna ishrana.
Usput svakome organizam razlicito funkcionise. Moja mama nije jela meso pa je zato upala u anemiju. Tvoja prica je suprotna od toga, ali to samo pokazuje da covek treba od svega da jede po malo. Nit je zdravo jesti samo meso, nit je zdravo ne jesti ga uopste.
 
Inace na dugovenost i vitalnost jedne osobe prvo uticu geni pa tek onda nacin zivota i ishrana. To naravno ne znaci da ce osoba kojoj su roditelji i rodbina ziveli 90 godina u proseku moze da se ne krece i jede sve sto stigne a da opet dozivi iste godine, ali takodje da osoba koja u genima nosi razne potencijalne bolesti i kratkovecnost moze da dozivi 105 godina uz izuzetno pravilnu ishranu. Mada kad smo vec kod toga po meni "zdrava" ishrana u nasem drustvu ne postoji, bolje receno u prodavnicama se ne moze kupiti. Zdrava hrana moze da se dobije sa sigurnoscu samo ako osoba ima svoju bastu, koju ne prska (ali onda dolazi pitanje da li ce ta basta onda opstati zbog stetocina), i koja se nalazi kliomterima od prvog prometnog puta. Prema tome nemojmo da se lazemo o "zdravoj" i "nezdravoj" ishrani, sve sto kupimo na pijaci i u prodavnici je mahom konzervisano, prskano, napunjeno vestackim aromama, vitaminima i slicnim glupostima. U gradu kao sto je nas "zdrav zivot" kao takav kakvi bi neki hteli ne postoji.
 
Ali postoji nezdrav, sigurno :grin:
Ne treba mešati nutritivnu vrednost namirnica sa štetnošću nekih stvari koje one mogu da sadrže. Naravno da je sve nečim faktički "zagađeno" ali hranljiva vrednost jednog prskanog "nezdravog" paradajza sigurno je veća od kesice "uvek svežeg" čipsa - o tome se radi. Pa sad, od čega ćeš duže živeti - da li od 1 takvog paradajza ili 1 kesice takvog čipsa dnevno, presaberi pa javi ;) Ovo drugo je ne samo puno hemikalija nego i nimalo hranljivo, dok je ovo ostalo barem koliko toliko hranljivo, dovoljno da zadovolji optimalne dnevne potrebe.
 
Naravno da, ne samo da postoji, nego jeste nezdrav zivot.
Ono sto mi mozemo da uradimo je da izvucemo najbolje od toga. To sto kazes za paradajz i chips je naravno tacno, ali poenta price je da treba imati mere u svemu. Recimo zivot samo na paradajzu takodje moze da bude izuzetno nezdrav kao i zivot samo na chipsu (samo na drugaciji nacin). Ljudi kao vrsta su prosto receno svastojedi, s tim sto im je ranije (a i sad, samo sto neki poricu) glavni deo ishrane bio meso a zatim biljke (tj voce i povrce). Danas nam dnevno ne treba tolika kolicina mesa kao sto je bila potrebna ljudima u recimo srednjem veku koji su se izdrzavali prvenstveno od fizickog rada, pa tako mozemo lepo da izbalansiramo meso, voce, povrce i sve ostale namirnice da nam oranizam pre svega bude zdraviji sto moze najvise. Iskljucivanje jedne od osnovnog dela ishrane moze vrlo pogubno da deluje na organizam. Iskljucivanje mesa moze da bude steto isto kao iskljucivanje voca ili povrca.
Raznovrsnost vodi ka zdravlju, to je zakljucak moje teze (jos jednom).
 
"Samo se u životinje mogu pouzdati da će prema meni biti to bolje što ću ja biti bolji prema njima" Pol Žan

"Ako prihvatiš izgladnjelog psa i nahraniš ga, on te neće ujesti. To je glavna razlika između psa i čovjeka" Mark Tven

"Kad čovjek želi da ubije tigra, on to naziva sportom. Kad tigar želi njega da ubije, on to naziva okrutnošću". Bernard Šo
 
A o psima:

"U Raj se ide po milosti; da je po zasluzi, čovek bi ostao ispred nebeske kapije, a pas bi kroz nju prošao." (Mark Tven)

"Psi su naša veza sa Rajem. Oni ne znaju za zlo, zavist ili nezadovoljstvo. Sedeti sa psom na padini brda u lepom danu znači ponovo biti u Raju, gde nedostatak aktivnosti ne znači dosadu već mir." (Milan Kundera)

"Na ovom mestu leže ostaci onoga,
koji poseduje lepotu bez taštine,
snagu bez drskosti,
hrabrost bez surovosti,
i sve vrline čoveka
bez njegovih poroka." (Epitaf jednom psu, lord Bajron)
 

Back
Top