13. Godina od upokojenja patrijarha Pavla

tacno ali sta je uradio da se skromnost istera u samoj crkvi?
Шта је требао, бичем да тера друге на скромност ?
poznat je njegov komentar za automobile svestenstva..a sto im nije oduzeo te automobile?
Патријарх Павле је помињао и вернике који треба да се поправе. Али је најлакше уперити прст у другог.
imao je tu moc ali umesto da uradi nesto konkretno, samo je prokomentarisao.
dozvolio je da rade sta zele.
on jeste bio super ali nije bio za tu funkciju, nije imao snage da se bori sa azdajama.
Једном приликом када су га питали у време рата зашто неки епископи говоре другачије, он је одговорио да и није принцип да оно што он каже да сви остали кажу на то "амин".
Разлике мишљења су нешто нормално, исто мишљење постоји само у сектама.
Он је и те како радио доста тога, нпр разговарао је са муслиманима и римокатолицима и трудио се да објасни положај Србије. Знаш ли колико је тога урадио док је био епископ Рашко призренски ? Када је постао патријарх, сачувано је много његових апела, интервјуа и писама где се види нпр. да је покренуо пастирско саветодавни центар који постоји већ више од 25 година и где свако може да разговара са психологом а да му не треба здравствено осигурање.
Пастирско саветодавни центар је раније био у Београђанци.
Са друге стране, власт у СПЦ је од стране епископа, а не само и једино патријарха. То се и показало повлачењем потписа патријарха Павла на мировном споразуму у Босни, где је он иницијелно потписао, а касније у договору са епископима повукао потпис.
 
aj budi realna..on je samo odlicno odradio self marketing
vozio se busem..
Он је пензионер, то прво. И као пензионер имао је право на бесплатан превоз.
Тог патријарха Павла кога ми називамо као скромног уствари је био човек који је знао много заната, да направи ципеле, да поправи путир, носио је свој алат са собом и ако треба нешто да се поправи, поправљао је.
pazi..takva osoba na prvom mestu iz bezbednosnih razloga ne bi smela da ide prevozom.
Није он премијер па да не сме да се вози аутобусом. Он је патријарх, зашто се не би возио аутобусом ? Неко ће га претући ? Па на Косову и Метохији су га шутирали па се није плашио. Чак је одбио да сведочи против албанца који га је шутнуо.
Vučić ima odličan self marketing, ali to ne prolazi. Može da se preznojava,
i da uzdiše al ništa mu ne pomaže.
Сврати мало на пдф политика, неким људима ово још није јасно.
 
to su crkvena kola..da uredbu i oduzmu im..
Слажем се, али патријарх је изабрао да то не учини.
То што је он изабрао да не буде апсолутни диктатор и да наређује људима шта ће возити га не чини мање успешним патријархом.
 
Nisam pravoslavac ja sam Srbin ateista. Namerno kažem ovo Srbin jer ja jesam Srbin i to pravo mi niko neće oteti.
Nisi ti Srbin,ti si oličenje svega što je bilo loše i ružno u našoj istoriji.
Imaš ti pravo,niko ti to neće oteti da si se okopilio u Srbiji ali....svaki Srbin se stidi takvih poput tebe.Narodna kaže,u svakom žitu ima i kukolja.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Зашто би истина била ужас?
Није срамота бити само грађанин Србије, без крштења и без вере.
Или?
Патријарх Павле нигде није рекао "ако ниси православац, ниси Србин". Одговараш на неке цитате који нису аутентични.
 
Био је декларисани екумениста. Као и сви његови наследници, и његов предходник који га је и препоручио за патријарха.
То је проста чињеница, нема негативну конотацију. Али наравно екуменизам нисмо сви прихватили као природност у православљу.
 
Патријарх Павле нигде није рекао "ако ниси православац, ниси Србин". Одговараш на неке цитате који нису аутентични.
Небитно, ради се о правној грешци. Права и обавезе и Срба и грађана Србије треба да буду иста.
 
ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ

ПОУКЕ ЖЕНАМА

“Покривање главе је симбол покорности жена мужу и цркви; то је знак власти мушкараца над женама, то је принцип узвишености и части”.

“Налажући женама као обавезу, без обзира на све лоше особине мужа, да буде послушна и да му чини уступке, хришћанство види у томе средство за укорењивање мира у брачним односима и поновно успостављање брачне среће“.

“Жене нису пожељне у цркви током менструације, али савремена хигијенска средства могу ефикасно спречити да се случајним истечењем крви храм не учини нечистим, као и ублажити задах који истицањем крви настаје“.

“Православна црква није против тога да жене носе панталоне због природе посла који врше, на пример, у фабрикама, или путовању зими на коњима, мотоциклу, скијању и тако даље....Црква је против таквог облачења кад је оно због моде и погрешног схватања једнакости полова“.

(Патријарх Павле, Да нам буду јаснија нека питања наше вере, Београд, 1998.)

“Многе мајке, које нису желеле да имају више од једног детета, данас чупају косе и горко ридају над изгубљеним синовима, у овим ратним сукобима, проклињући често Бога и људе, али при том заборављајући да оптуже себе што нису родиле још деце да им остану као утеха“.

(Патријарх Павле, у Божићној посланици, 1995.)

“Бити Србин значи бити обавезно православац… Србин не може бити атеиста… Србин некрштен не бива”.

(Патријарх Павле, Да нам буду јаснија нека питања наше вере, 1998, према писању листа Време.)

“Јасно је да другог пута није било. Тако је сада и нама наметнут рат. Зато је тај наш рат праведан јер је одбрамбени. Не нападачки ни освајачки“. (Патријарх Павле, Дуга 10-23 април 1999.)

О еманципацији жене​

Махатма Ганди, велико име индијског народа и велико име човечанства, каже: „Кад би жена у себи подизала оно што је мајчинско, оно што је женствено, што је заиста дато жени - не би јој се могао свет опирати." А овако често, што каже и Ото Вајнингер, изгледа да је тражење еманципације жене у ствари еманципација не личности у жени, него блуднице. Тога има.

https://xn--80aaaahbp6awwhfaeihkk0i...na-porodica/1499-patrijarh-pavle-pouke-zenama

Monstruozne i bolesne izjave.
 
ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ

ПОУКЕ ЖЕНАМА


“Православна црква није против тога да жене носе панталоне због природе посла који врше, на пример, у фабрикама, или путовању зими на коњима, мотоциклу, скијању и тако даље....Црква је против таквог облачења кад је оно због моде и погрешног схватања једнакости полова“.

(Патријарх Павле, Да нам буду јаснија нека питања наше вере, Београд, 1998.)
У чему је овде проблем ?
“Многе мајке, које нису желеле да имају више од једног детета, данас чупају косе и горко ридају над изгубљеним синовима, у овим ратним сукобима, проклињући често Бога и људе, али при том заборављајући да оптуже себе што нису родиле још деце да им остану као утеха“.
Шта је проблем са овом изјавом ?
“Бити Србин значи бити обавезно православац… Србин не може бити атеиста… Србин некрштен не бива”.
У ком тексту је патријарх Павле ово написао ? Наведи цео пасус.
“Јасно је да другог пута није било. Тако је сада и нама наметнут рат. Зато је тај наш рат праведан јер је одбрамбени. Не нападачки ни освајачки“. (Патријарх Павле, Дуга 10-23 април 1999.)
Добро, и шта онда ? Кад би неко напао тебе и твоју породицу ти се не би бранио ?
 
Razni ljudi dobrih namera obraćaju mi se sa pitanjima, brigama pa i negodovanjima zašto se Srpska Pravoslavna Crkva, po njima, više bavi svojim unutrašnjim odnosima nego narodom za koji je Bogu odgovorna. Sveti Arhijerejski Sabor, čije redovno zasedanje uskoro započinje, jedini je koji punovažno odlučuje kada će se, i kako, naša Crkva obraćati javnosti, domaćoj i stranoj, a Srpska Crkva se kloni da to čini na uobičajen način, dnevnim povodima i pitanjima. Po sebi se razume da to ne može sprečiti, a i ne treba, da pojedini visoki predstavnici Crkve iznose svoja mišljenja u javnosti, naravno u svoje ime. Ako to sada ja činim, za mene važi isto što i za druge, bez obzira na dužnost koju vršim.
https://www.rastko.rs/istorija/ppavle-bez_osuda.html


Dok sam bio u Rači, mi u manastiru nismo živeli izdvojeno od naroda, tako da smo saznavali šta se događa oko nas i u kakvom smo vremenu. Svoje teskobe i slutnje mi monasi uprezali smo u dnevne poslove koje nismo uvek stizali da posvršavamo do večeri. Nekad bismo uzimali samo po komad hleba i čitav dan radili u polju, nadgledali manastirsku stoku, dovlačili drva iz šume. Jedno vreme radio sam i u manastirskoj vodenici. Jedva smo čekali veče ne samo radi odmora, već da se u molitvi saberemo.
 
Poslednja izmena:

Back
Top