Sveto ime Boga i Mesije?

Zasto nema ime Boga i mesije u bibl. tekstu, konkretno objasni, zar je to tako strasno, znati ime Boga, :?:
Zasto pise u originila: YHWH Elohim i YAHUsha Hamashiach :?:

- - - - - - - - - -



Kako od cetriri slova YHWH: Yod-He-Vav-He, dobijes Jahve :?:

- - - - - - - - - -



Hajde malo da se edukujes :

7 Then YHWH Elohim formed man of the dust of the earth, and breathed into his
nostrils the breath of life, and man became a living soul.

- - - - - - - - - -



Kada bi ti jos samo znao, zasto je ime Alah u Islamu, :):

Ti bi da me edukujes, ali se uopste ne osvrces na ono sto sam napisao...drugo, Allah je bio bog Mjeseca, glavni bog arapskog plemena Kurejs, iz koga potice Muhamed...svako pleme je imalo svoje bogove, njihovi kipovi su bili poredani oko Kabe..ali ti to sve znas, pa nema potrebe da nastavim pricu...
 
Ti bi da me edukujes, ali se uopste ne osvrces na ono sto sam napisao...drugo, Allah je bio bog Mjeseca, glavni bog arapskog plemena Kurejs, iz koga potice Muhamed...svako pleme je imalo svoje bogove, njihovi kipovi su bili poredani oko Kabe..ali ti to sve znas, pa nema potrebe da nastavim pricu...

Normalno da znam, mnogobostvo, isto kao u ortodoksiji i rimokatolicanstvu, :)
 
Nor
malno da znam, mnogobostvo, isto kao u ortodoksiji i rimokatolicanstvu, :)

Bog je jedan, jedinstven...ono sto je bozansko, priroda bozja, je neuporedivo sa bilo cim - to je takodje unikatno, jedno jedino...ako bog odluci da kao Bogocovjek, boravi medju ljudima ili da kao Duh boziji nadahnjuje pravednike, to znaci da ta priroda bozija ostaje nepromijenjena, u bilo kom obliku se ispoljavala....ne moze biti drugog boga, kad je bozija esencija jedna, neuporediva, i pripada samo Njemu...kada prospes casu vode, ona se rasprsi u stotine kapi, ali svaka ta kap je i dalje voda, potpuno ista kao kad je bila u casi...
 
Gdje to pise...posto si ekspert za citate, logicno bi bilo da si ovo potkrepila citatom...i obrati paznju - lik i osobine nemaju nista zajednicko...lik je fizicka odrednica, a osobine su duhovne karakteristike...gdje pise da Bog stvori covjeka po uzoru na svoje duhovne osobine....

Kako gde pise u Bibliji.

a to sto ti mislis da je lik nesto spolja bukvalno tumacis.

cela Biblija nam daje osobine Boga, i mozemo videti da smo stvoreni tako.

Imamo sve osobine Tvorca.
 
Bog je jedan, jedinstven...ono sto je bozansko, priroda bozja, je neuporedivo sa bilo cim - to je takodje unikatno, jedno jedino...ako bog odluci da kao Bogocovjek, boravi medju ljudima ili da kao Duh boziji nadahnjuje pravednike, to znaci da ta priroda bozija ostaje nepromijenjena, u bilo kom obliku se ispoljavala....ne moze biti drugog boga, kad je bozija esencija jedna, neuporediva, i pripada samo Njemu...kada prospes casu vode, ona se rasprsi u stotine kapi, ali svaka ta kap je i dalje voda, potpuno ista kao kad je bila u casi...

Svevisnji je samo i jedino Bog, nikada nije bio covek, a nas je stvorio prema svom oblicju.
 
od nastanka sveta samo je jedan bogočovek i bogočovečica koji su ikada hodali zemljom... oni su danas ovde i Srbi su i znaju ko su i šta su...

Srbi imaju genetiku koja vuče korene iz Palestine i Bliskog Istoka. Doselili su se nakon Potopa nekih 100 godina nakon na ove prostore..naravno nisu se zvali Srbi već je stanovništvo kasnije nazvano Iliri. Sloveni kasnije dolaze i daju ime ovom narodu Srbi. Naravno, da Srbi i ostali stanovnici Balkana imaju isti koren iz Palestine pa sev. Afrikom ka Balkanu.. prilagodivši se genetski ovim prostororima.

Pozdrav.
 
Svevisnji je samo i jedino Bog, nikada nije bio covek, a nas je stvorio prema svom oblicju.

:think:

Da li na taj nacin "tumacis" i ovo :

"...1:26 Potom reče Bog:

Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.
1:27 I stvori Bog čoveka po obličju svom, po obličju Božjem stvori ga; muško i žensko stvori ih.


1:28 I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog:
Rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svih zveri što se miče po zemlji...."...Postanje 1 Moj. Glava 01

Smatras li da :

"...Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi,..."

...ima samo to "tumacenje i znacenje" ili , mozda nekim slucajem "dozvoljavas" jos i neka druga , koja nisu iskljucivo u fizickom i anatomskom smislu ...?

"5 Jer koji su po telu telesno misle, a koji su po duhu duhovno misle.

Lk. 6:45, 1 Kor. 2:15, Gal. 5:22"...
 
Poslednja izmena:
Srbi imaju genetiku koja vuče korene iz Palestine i Bliskog Istoka. Doselili su se nakon Potopa nekih 100 godina nakon na ove prostore..naravno nisu se zvali Srbi već je stanovništvo kasnije nazvano Iliri. Sloveni kasnije dolaze i daju ime ovom narodu Srbi. Naravno, da Srbi i ostali stanovnici Balkana imaju isti koren iz Palestine pa sev. Afrikom ka Balkanu.. prilagodivši se genetski ovim prostororima.

Pozdrav.

Da vidimo, gde si ovo pronasao da Srbi imaju genetiku palestinsku, postavi link :?:

- - - - - - - - - -

:think:

Da li na taj nacin "tumacis" i ovo :

"...1:26 Potom reče Bog:

Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.
1:27 I stvori Bog čoveka po obličju svom, po obličju Božjem stvori ga; muško i žensko stvori ih.


1:28 I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog:
Rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svih zveri što se miče po zemlji...."...Postanje 1 Moj. Glava 01

Smatras li da :

"...Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi,..."

...ima samo to "tumacenje i znacenje" ili , mozda nekim slucajem "dozvoljavas" jos i neka druga , koja nisu iskljucivo u fizickom i anatomskom smislu ...?

"5 Jer koji su po telu telesno misle, a koji su po duhu duhovno misle.

Lk. 6:45, 1 Kor. 2:15, Gal. 5:22"...

bakonja, kada budes razumeo da hebrejska rec : Elohim, znaci doslovce Bogovi, sve ce ti biti mnogo jasnije.

Apostol Saul je Tvrdio da je Mesija jedini posrednik i Covek izmedju Boga i ljudi.

Hebrejska rec BARA znaci : Oblikovati, :)
 
Da vidimo, gde si ovo pronasao da Srbi imaju genetiku palestinsku, postavi link :?:

Ima mnogo o tome...ko želi može da sazna. Narano, tebi se ne dopada sigurno ali narodi na ovim proistorima imaju zajedničku haplo grupu sa ovim narodima na tim prostorima naravno malo izmenjenu nakon seobe posle Potopa kada je genetika bila podložnija promenama radi prilagođavanja...dalje pokušaj sam da istražiš. Zato je Biblija Božija Reč..daje smernice za sve grane nauke:)
 
Da vidimo, gde si ovo pronasao da Srbi imaju genetiku palestinsku, postavi link :?:

- - - - - - - - - -



bakonja, kada budes razumeo da hebrejska rec : Elohim, znaci doslovce Bogovi, sve ce ti biti mnogo jasnije.

Apostol Saul je Tvrdio da je Mesija jedini posrednik i Covek izmedju Boga i ljudi.

Hebrejska rec BARA znaci : Oblikovati, :)

Moze biti da je ipak u pitanju ovo sto kaze jedan od Apostola tadasnjim Rimljanima :

""5 Jer koji su po telu telesno misle, a koji su po duhu duhovno misle.

Lk. 6:45, 1 Kor. 2:15, Gal. 5:22"...
 
Poslednja izmena:
Uvijek sam se pitao zasto prevodi Biblije koriste titulu Bog umjesto svetog imena Yahuveh? Isto tako smo zamjenuli sveto ime mesije Yahusha sa grckim/engleskim imenom Isus Hrist? Osim sto je to mozda uradjeno iz prakticnih razloga da bi pojednostavilo prevod, izbaciti sveta imena i zamjeniti ih titulama je zaista upitno.
Hebrejsko ime stvoritelja i sina pocinje sa Yah i to nije slucajno.

Ko to ima pravo da nam zaklanja sveta imena naseg kreatora i spasa?

Nije tako veliki, a jeste veoma značajan i nedopustiv, jer prevođenje sa nekog tuđeg jezika znači što prisnije prevod primaknuti originalu, sve drugo je samo interpretacija i sa ozbiljnim prevodom nema ništa zajedničkog, najveći problem je što su prevodi Biblije, naročito na manje, i još uvek dovoljno ne normirane, jezike , katastrofalno slabi, gotovo smešni … Prevodima, što je jedino logično, sa drevnih jezika (u Bibliji su, uglavnom,originali na jevrejskom i st. grčkom jeziku) bi se morali da bave, samo takvi prevodi su relevantni, klasični filozofi, a ne samouki šarlatani kao što je bio na pr. Vuk St. Karadžić...
 
:think:

Da li na taj nacin "tumacis" i ovo :

"...1:26 Potom reče Bog:

Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.
1:27 I stvori Bog čoveka po obličju svom, po obličju Božjem stvori ga; muško i žensko stvori ih (nije IH nego GA).


1:28 I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog:
Rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svih zveri što se miče po zemlji...."...Postanje 1 Moj. Glava 01

Smatras li da :

"...Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi,..."

...ima samo to "tumacenje i znacenje" ili , mozda nekim slucajem "dozvoljavas" jos i neka druga , koja nisu iskljucivo u fizickom i anatomskom smislu ...?

"5 Jer koji su po telu telesno misle, a koji su po duhu duhovno misle.

Lk. 6:45, 1 Kor. 2:15, Gal. 5:22"...

Poštovani prijatelju, da bismo pravilno razumeli to što sam boldovao i obojio moramo za početak razmišljanja imati misaono najsublimiranije Jevanđelje po Jovanu ( Κατὰ Ἰωάννην εὐαγγέλιον) koje započinje baš ovako:


1. Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ Λόγος, καὶ ὁ Λόγος ἦν πρὸς τὸν Θεόν, καὶ Θεὸς ἦν ὁ Λόγος … U početku bješe Riječ (bolji i pravilniji izraz Mudrost), i Riječ (Mudrost) bješe u Boga, i Bog bješe Riječ (Mudrost).
2. Οὗτος ἦν ἐν ἀρχῇ πρὸς τὸν Θεόν… Ona bješe u početku (samo) u Boga.

Dakle, poštovani prijatelju, da bismo razumeli čovekovu "bogolikos" , uzgred budi rečeno - nigde, baš nigde u Bibliji, ne postoji ni jedna reč koja se može tako prevesti na srpski jezik ... Nema nigde ništa što asocira na OBLIČJE, ali ima ona OUSIJA koja asocira na OBLUČJE (Utvrdi gradivo iz onoga što se zove: 4 prirodne pojave i 12 oblutaka)

Takođe, poštovani prijatelju, ako sa st. grčkog jezika imenicu "anthropos" (st. grč. ἄνθρωπος) prevodimo kao čovek nećemo pogrešiti, ali samo pod uslovom ako imamo pravilno značenje i tumačenje tog "u Nebo zrećeg" stvorenja Božijeg. U posebnom smislu ta imenica označuje u kompleksnoj hipostatički hijerarhiji hermetičke filozofije:

Bestelesnog Čoveka, koji proizilazi (proishodi) od Boga i, kao takav, je Božija podoba

Elem, da utvrdimo gradivo, čovek je Bogu samo logolik (istovetan po Logosu = Mudrosti) i sva druga značenja i tumačenja su odraz neznanja ...
 
Poslednja izmena:
Da vidimo, gde si ovo pronasao da Srbi imaju genetiku palestinsku, postavi link :?:

- - - - - - - - - -



bakonja, kada budes razumeo da hebrejska rec : Elohim, znaci doslovce Bogovi, sve ce ti biti mnogo jasnije.

Apostol Saul je Tvrdio da je Mesija jedini posrednik i Covek izmedju Boga i ljudi.

Hebrejska rec BARA znaci : Oblikovati, :)
Elohim znaci Bog.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Elohim
בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ
BeRešit bara Elohim et haŠamaim veet haArec
U početku stvori Bog nebesa i zemlju.

U hebrjeskom jeziju postoji i majistestka množina kao u slučaju kod genesis 1:1 Elohim, interesantno je zapaziti da se uvjek jada se koristi majistetska množina uvjek isprjed(ili iza) stoji rječ u množini, BARA = STVORI a ne stvoriše Sobzirom da se u Bibliji osim za rječ Elohim skroz rjetko koristi za druge rječi.

Elohim- אלהים = Bgovi, Majistetsko oslovljavanje
Doslovno: "Bogovi". Titula elohim u hebrejskom je tekstu ovdje u množini radi naglašavanja častva i moći, a ne kao naznaka da se radi o više(2,3,4...) osoba ili bogova.

dakle ko zna hebrejski zna da je tako :)

U hebrejskom jeziku postoji "Plural MAJISTETIC"
Ovdje je imenica na hebrejskom u množini zbog uzvišenosti i odličnosti
 
Poslednja izmena:
OTKRIVENJE 3,12
"Pobjednika ću postaviti stupom
U HRAMU BOGA (Oca JHVH) MOGA
i odande on više neće izići i napisat ću na njemu
IME BOGA (Oca JHVH) SVOGA
I
IME GRADA BOGA (Oca JHVH) SVOGA
,
novog Jeruzalema koji siđe s neba
OD BOGA (Oca JHVH) MOJEGA,
i
ime moje novo.


…………………………………………………………………………
OTKRIVENJE 3,12
"Pobjednika ću postaviti stupom U HRAMU BOGA MOGA
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima svoga Boga – a Taj je JHVH.
G Yehoshua je uvijek išao u Hram Boga Oca Jedinoga JHVH.
----------------------------------------------------------------------------------

OTKRIVENJE 3,12
i odande on više neće izići i napisat ću na njemu
IME BOGA SVOGA
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima svoga Boga – a Taj je JHVH.
----------------------------------------------------------------------------------

OTKRIVENJE 3,12
I IME GRADA BOGA SVOGA, novog Jeruzalema
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima svoga Boga – a Taj je JHVH.
-----------------------------------------------------------------------------------

OTKRIVENJE 3,12
koji siđe s neba OD BOGA MOJEGA,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima svoga Boga – a Taj je JHVH.
-----------------------------------------------------------------------------------

OTKRIVENJE 3,12
i ime moje novo.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima novo IME!
TO Ime NIJE Ime Boga – JHVH!
 
OTKRIVENJE 3,12
"Pobjednika ću postaviti stupom
U HRAMU BOGA (Oca JHVH) MOGA
i odande on više neće izići i napisat ću na njemu
IME BOGA (Oca JHVH) SVOGA
I
IME GRADA BOGA (Oca JHVH) SVOGA
,
novog Jeruzalema koji siđe s neba
OD BOGA (Oca JHVH) MOJEGA,
i
ime moje novo.


…………………………………………………………………………
OTKRIVENJE 3,12
"Pobjednika ću postaviti stupom U HRAMU BOGA MOGA
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima svoga Boga – a Taj je JHVH.
G Yehoshua je uvijek išao u Hram Boga Oca Jedinoga JHVH.
----------------------------------------------------------------------------------

OTKRIVENJE 3,12
i odande on više neće izići i napisat ću na njemu
IME BOGA SVOGA
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima svoga Boga – a Taj je JHVH.
----------------------------------------------------------------------------------

OTKRIVENJE 3,12
I IME GRADA BOGA SVOGA, novog Jeruzalema
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima svoga Boga – a Taj je JHVH.
-----------------------------------------------------------------------------------

OTKRIVENJE 3,12
koji siđe s neba OD BOGA MOJEGA,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima svoga Boga – a Taj je JHVH.
-----------------------------------------------------------------------------------

OTKRIVENJE 3,12
i ime moje novo.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
G Yehoshua ima novo IME!
TO Ime NIJE Ime Boga – JHVH!
Da...

Ime Boga je JHVH Jehova

A Ime Mesije - Jehosuha znaci "Jehova je spasenje"
 
Uvijek sam se pitao zasto prevodi Biblije koriste titulu Bog umjesto svetog imena Yahuveh? Isto tako smo zamjenuli sveto ime mesije Yahusha sa grckim/engleskim imenom Isus Hrist? Osim sto je to mozda uradjeno iz prakticnih razloga da bi pojednostavilo prevod, izbaciti sveta imena i zamjeniti ih titulama je zaista upitno.
Hebrejsko ime stvoritelja i sina pocinje sa Yah i to nije slucajno.

Ko to ima pravo da nam zaklanja sveta imena naseg kreatora i spasa?

Priznajem da sumnjam da te je ovo pitanje baš oduvek zanimalo ali mislim da te ovo zanima od kada si došao u kontakt sa Mesijanskim Jevrejima i Sacred Name Bible pokretom.
 
Zašto čovek govori u Božije ime pa u prevodu kaže : "Ja koji Jesam" umesto "Onaj koji Jeste"?

Ako je On Onaj Koji Jeste, šta sam onda Ja? Zašto vam je uopšte bitno to Jesam, kada i ja isto tako Jesam. Zašto se primate na to Ime?
 
Cudna neka skupina ljudi koji raspravljaju o imenu boga koji je bez pocetka i bez kraja. Kako moze, uvazeni Sale, da tvrdi da bog ima ime? Ko mu je kum kad je on, bog, prvi i poslednji. Kakva je to igra u pitanju: biblijasi protiv kuranista ili obe strane protiv toraista, tj. judaista? Mislim da bi Sale mogao da raspetlja ovaj Gordijev cvor?
 
Srbi imaju genetiku koja vuče korene iz Palestine i Bliskog Istoka. Doselili su se nakon Potopa nekih 100 godina nakon na ove prostore..naravno nisu se zvali Srbi već je stanovništvo kasnije nazvano Iliri. Sloveni kasnije dolaze i daju ime ovom narodu Srbi. Naravno, da Srbi i ostali stanovnici Balkana imaju isti koren iz Palestine pa sev. Afrikom ka Balkanu.. prilagodivši se genetski ovim prostororima.

Pozdrav.
Jovane, niodakle nismo stigli, vec smo starosedeoci na Blakanu, Srbica-cirilica je stara 7,5 Hiljada godina, najstarije pismo na svetu, od kojeg su potekla sva ostala pisma.
A inace je bilo vise potopa u starim vremenima, nije to jedini potop.
 
Jovane, niodakle nismo stigli, vec smo starosedeoci na Blakanu,

Iliri jesu ali ne Sloveni..Sloveni su došli i nametnuli ime, jezik i kulturu

Srbica-cirilica je stara 7,5 Hiljada godina, najstarije pismo na svetu, od kojeg su potekla sva ostala pisma.

Sva pisma su slična jer potiču od raijeg univerzalnog jezika pre podele jezika...

A inace je bilo vise potopa u starim vremenima, nije to jedini potop.


To je tvoje mišljenje..nauka i Biblija potvrđuju jedan golobalni :)
 
Cudna neka skupina ljudi koji raspravljaju o imenu boga koji je bez pocetka i bez kraja. Kako moze, uvazeni Sale, da tvrdi da bog ima ime? Ko mu je kum kad je on, bog, prvi i poslednji. Kakva je to igra u pitanju: biblijasi protiv kuranista ili obe strane protiv toraista, tj. judaista? Mislim da bi Sale mogao da raspetlja ovaj Gordijev cvor?
Gde to tvrdim da bog ima ime?
 

Back
Top