Ako bi sveli Tivalis ili Tribalis kao temu Prevalis koja nikada nije pripadala temi Dalmacija. Znači Tribali se kao i Ilirske Gore svodi na geografski pojam a ne etnonim, Kako onda kod ane Komnine Dobijamo i Dukljane i Srbe kao Dalmate a nisu bili deo Dalmacije?
Sad postoji podatak da je Duklja oduvek bila Vizantijska da arheološka istraživanja pokazuju da nije bilo Slovena u Duklji u velikim gradovima i utrđenjima samo oko njih do 10-11-og veka kada se nešto menja posle navedenih ustanaka u Dulklji proterivanja grčkog življa. Tako da sa te strane Srbi čine prvu vladalačku kastu i aristoktratiju u Duklji,
Sad neobično koliko bi pojam Tribalije bio daleko od Duklje više veyan za Srbiju , pomoravlje , podunavlje i delovi današnje Bugarske.
Kako se sad taj sinonim Tribal Dukljanin Srbin seli u 13-14 i 15 veku de se Tribal isključivo koristi za Srbina iz Srbije i vladara Srbije.
Peimer iz wikipedie
Појам „Трибали“ се често сусреће у радовима византијских и других европских аутора Средњег века, који се искључиво односио на Србе.[1][2][3][4][5] Неки од ових аутора сасвим јасно назначавају да је “трибалски” синоним за “српски” [6][7][8][9][10] Никита Хонијат (1155-1215) у својој историји о владавини цара Јована Комнина наводи следеће: "... Кратко након тога, водио је поход против народа Трибала (који се такође могу назвати и Србима) ..." [11] Много касније, Димитриос Халкокондилис (1423–1511), пишући о хришћанском племићу који је примио Ислам, каже: "... Тај Махмуд, син Михајла, је Трибал, што значи Србин, по својој мајци и Грк по свом оцу."[12] И Мехмед II Освајач помиње Трибалију у својим описима пљачкања Србије.[13]
Територија на којој су живјели Трибали у V вијеку прије Христа, према Херодоту, налази се западно од ријеке Искар у Бугарској. Између осталог забиљежио је и ово: „Из илирске земље тече према сјеверу ријека Ангро и утиче у Трибалску равницу и у ријеку Бронго, а Бронго се улива у Истар."
Очигледно је да је ријеч о Јужној Морави, односно о Великој Морави која се улива у Дунав. На тај начин се Трибалска долина везује за Поморавље и Подунавље.
Према истраживањима др Милорада Стојића, Трибали су насељавали област цијелог српског Подунавља, комплетно Поморавље, доњу Посавину, дио Колубаре, источну Србију, сјеверозападну Бугарску и на југу до Скопља у Македонији. За њих се могу везати и открића из кнежевских гробова са сребрним и златним налазима. Ријеч је о налазима, односно појасевима типа „мраморац“, па према томе континуитет Трибала на овим подручјима траје хиљаду и по година, односно од 13. вијека прије Христа, па све до 2. вијека хришћанске ере. Све то је потврђено и археолошком грађом, налазима са локалитета који припадају Трибалима.
Вијести о Трибалима биле су спорадичне све до њиховог упада у тадашњу Македонију, као и борбама које је водио краљ Филип II Македонски са њима. Било је то 344/3 године хе. Исократ у свом говору о Трибалима напомиње да је ријеч о моћном и сложном народу. Јустин је написао да су Трибали пресрели Филипа када се враћао са похода на Ските тражећи дио плијена. Како га нису добили, дошло је до сукоба у коме је Филип тешко рањен.
На моћне и многољудне Трибале, у прољеће 335. године, пошао је и Александар Велики. Он је хтио да осигура немирну границу са те стране како би касније спокојно кренуо у велики поход ка Индији. Десет дана је путовао Александар док није стигао на планину Хем (Балкан). Након побједе над Трачанима наставио је ка ријеци Искар гдје га је сачекао Трибалски краљ Сирм. Трибали су пружили жилав отпор, али су на крају морали да попусте пред надмоћнијом војском великог Александра Македонског.
Због неочекивано снажног отпора, какав није очекивао, Александар Македонски је са поносом рекао: „Покорио сам Тракију, Илирик, са господарима Трибалима и Мезима."
Ako je za verovati gospodinbu Deretriću i njegovom tromesečnom kursu straogrčkog i čitanja M=B na srpskom. Kralj Tribala bi se zvao Sirb a ne Sirm.
PS I dalje mi je nejasno povezivanje teme Prevalis sa daleko udaljenim Tribalima i njihovoj teritoriji kod obrazovanih dvorskih viyantijskih pisaca.
Da li su i Tribali koji nestaju u 2 veku koristili srpski metog korišćenje Duklje kao zbeg i zapravo neki ostaci migrirali u Duklju gde su još nastavili da žive kao etnitet poznat Grcima još nekoliko vekova?