U Zagrebu o Tesli: "Tesla je hrvatski brend"

Nešto nisu zainteresovani ni za Savu Šumanovića.Baš me čudi, on je bio veliki slikar. Ah, da...zaboravila sam,pa ustaše su ga teško mučile i ubile.

Nikola Tesla bi prošao isto da se zatekao u endehaziji, ali je imao više sreće .

samo mi nije jasno zasto je jugoslovenska akademija nauka odjebala teslu? koliko znam nije bio clan. ni pocasni?
 
I samo da dodam za one koji tvrde da je Tesla Amerikanac. Tesla je kraj života dočekao u najvećoj bedi , jer mu Amerika nije dala NIŠTA. Živeo je od penzije koju mu je dao srpski Kralj.

Toliko o Tesli i Americi. A o nekakvoj Hrvatskoj je tek bespredmetno da se govori

- - - - - - - - - -

samo mi nije jasno zasto je jugoslovenska akademija nauka odjebala teslu? koliko znam nije bio clan. ni pocasni?

To ne znam. Verovatno kao i danas, sujeta .
 
I samo da dodam za one koji tvrde da je Tesla Amerikanac. Tesla je kraj života dočekao u najvećoj bedi , jer mu Amerika nije dala NIŠTA. Živeo je od penzije koju mu je dao srpski Kralj.

Toliko o Tesli i Americi. A o nekakvoj Hrvatskoj je tek bespredmetno da se govori

- - - - - - - - - -



To ne znam. Verovatno kao i danas, sujeta .

Ziveo u bedi, a godinama stanovao u hotelu?

- - - - - - - - - -

samo mi nije jasno zasto je jugoslovenska akademija nauka odjebala teslu? koliko znam nije bio clan. ni pocasni?

Ali je zato bio clan SANU...
 
Kada je Tesla rodjen Hrvatska nije ni postojala i u to vreme a Lika i Smiljane su bili cisto naseljeni Srbima u Austrougarskoj.
Tesla je ustvari rodjen u Austrougarskoj stoga Austrijanci (Nemc) ili Madjari imaju vise prava da govore da je Tesla njihov nego Hrvati.
Hrvati su tako mali i mizerni bez ikakvog nacionalnog i kulturnog identiteta, da nije Vatikana nigde ih nebi ni bilo..
 
Poslednja izmena:
I samo da dodam za one koji tvrde da je Tesla Amerikanac. Tesla je kraj života dočekao u najvećoj bedi , jer mu Amerika nije dala NIŠTA. Živeo je od penzije koju mu je dao srpski Kralj.

Toliko o Tesli i Americi. A o nekakvoj Hrvatskoj je tek bespredmetno da se govori

Ne lazi, to absolutno nije tacno Tesla je ima sasvim dovoljno para od svojih patenata da plati sobu u cuvenom hotely Njujorker i nikada nije ziveo u bedi u Americi.
 
‘Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim’

Nikolaus Tesla bio je Likota novovinodolskog podrijetla. Rodio se 10.07.1856 u Smiljanu. Napominjem da je Austrougarska konstituirana dvanaest godina kasnije. Teslina obitelj živjela je u Gospiću! Njegov roditelj-1 bila je Hrvatica Georgina Mandić, zvana Đurđa, koja je priženila roditelja-2: Hrvat Milan Draganić iz Novog Vinodolskog. Tesla je patio od opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Možda Tesla nije bio niti Hrvat niti Srbin? Njegov prijatelj Mark Twain naslušao se o Teslinom djetinjstvu u Austrougarskoj – nije spominjao Hrvate i Srbe. Twain mu se radosno javlja iz njegove domovine – iz Beča! Twainova novela The Misterious Stranger posvećena je Tesli i njegovom djetinjstvu u Austrougarskoj! Tu je i zbunjujući citat Ljubice Štefan iz tko zna kojeg “Teslinog” dnevnika: “Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prepreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (možda ženidba, a možda bijeg pred zakonom) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed bio je časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!” Riječ je o vremenu kada nije došlo do potpunog posrbljivanja hrvatskih pravoslavaca. Fabriciranje Teslinog srpstva palo je onoga trenutka kada su se pojavili “originalni” zapisi koji mu stavljaju u usta pozivanje na jugoslavensko podrijetlo u vrijeme kada se jugoslavenska ideja tek formirala. Takve konstrukcije bacaju sumnju na mnoge “Tesline” rukopise. Možda je najobjektivnije reći da je Nikola Tesla američki znanstvenik podrijetlom iz Hrvatske.

Не другар. Ни Мађари се не одричу ни једног Мађара који је добио Нообела, само зато што је живео и радио у Америци. ТО не ради не други народи, па нећемо ни ми Срби. Дакле, Тесла није рођен у хрватској, јер тако нешто није постојало тад, а сад на жалост, привремено постоји. Дакле Рођен је у Аустрији. Друго, нејасно је шта је то ликота. Може бити само Србин, а не неки тамо ликота. Дакле, нетачно говориш. Треће Теслини су отац, деда, прадеда.. у ствари, предци из девет олена пре њега, сви до једног били Правосавни Свешетници. Ратко се дешава да је неки хрват Православни свештеник. Шта хрвати мисле о породици Тесла, показали су тако што су на стотине Тесла у Смиљану и околним селима поклали ко јагањце. Многе мучили, па тек онда заклали. Спаљивали, клали и вадии очи у СМиљанну и теслама и осталим комшијама Николе Тесле. Дакле, то је став хрватског народа према њему. Е сад., пошто би могло неке користи бити за хрвате од његовог имена. онда га својатају. хе би га.
 
Не другар. Ни Мађари се не одричу ни једног Мађара који је добио Нообела, само зато што је живео и радио у Америци. ТО не ради не други народи, па нећемо ни ми Срби. Дакле, Тесла није рођен у хрватској, јер тако нешто није постојало тад, а сад на жалост, привремено постоји. Дакле Рођен је у Аустрији. Друго, нејасно је шта је то ликота. Може бити само Србин, а не неки тамо ликота. Дакле, нетачно говориш. Треће Теслини су отац, деда, прадеда.. у ствари, предци из девет олена пре њега, сви до једног били Правосавни Свешетници. Ратко се дешава да је неки хрват Православни свештеник. Шта хрвати мисле о породици Тесла, показали су тако што су на стотине Тесла у Смиљану и околним селима поклали ко јагањце. Многе мучили, па тек онда заклали. Спаљивали, клали и вадии очи у СМиљанну и теслама и осталим комшијама Николе Тесле. Дакле, то је став хрватског народа према њему. Е сад., пошто би могло неке користи бити за хрвате од његовог имена. онда га својатају. хе би га.

Не смета то што си рекао овој људској мизерији од "Народа". Нема то трунке образа. Сутра би ти они рекли да су и Високи Дечани део хрватске културе.
 
Kada je Tesla rodjen Hrvatska nije ni postojala i u to vreme a Lika i Smiljane su bili cisto naseljeni Srbima u Austrougarskoj.
Tesla je ustvari rodjen u Austrougarskoj stoga Austrijanci (Nemc) ili Madjari imaju vise prava da govore da je Tesla njihov nego Hrvati.
Hrvati su tako mali i mizerni bez ikakvog nacionalnog i kulturnog identiteta, da nije Vatikana nigde ih nebi ni bilo..

Naravno da ga nece svojatati, za razliku od Hrvata, Austrijanci dobro znaju da je Tesla Srbin. Teritorija na kojoj je neko rodjen ne igra nikakvu ulogu.
Ako se u beckom zoo parku rodi Nilski konj, on tim svojim rodjenjem ne postaje automatski "Becki konj" nego i dalje ostaje Nilski konj...
Ovako jednostavne stvari su jasne svakom Austijancu, samo eto Hrvatima nisu...
 
Naravno da ga nece svojatati, za razliku od Hrvata, Austrijanci dobro znaju da je Tesla Srbin. Teritorija na kojoj je neko rodjen ne igra nikakvu ulogu.
Ako se u beckom zoo parku rodi Nilski konj, on tim svojim rodjenjem ne postaje automatski "Becki konj" nego i dalje ostaje Nilski konj...
Ovako jednostavne stvari su jasne svakom Austijancu, samo eto Hrvatima nisu...

svojevremeno , ne tako davno , su pokušali da prisvoje i Marka Pola pa su im italijani objasnili ko je ko . Danas niko pametan tamo ne spominje Marka .

Na sve pokušaje da se Tesla prisvoji , samo treba pokazati fotografiju DVA PUTA RUŠENE kuće u kojoj je rođen kao dela akcije uništavanja imovine SRBA .
 
U Tehničkom muzeju u Zagrebu je održan okrugli sto sa tom temom, čiji je moderator Božo Skoko, koji je i ranije isticao da je naučnik srpskog etniciteta, rođen na teritoriji današnje Hrvatske – “neiskorišćeni hrvatski brend“.

Skoko je na svom sajtu naveo i da u Hrvatskoj “ne postoji konsenzus oko toga koji bi “sinovi te zemlje“ najbolje predstavljali Hrvatsku u svetu“, pa je u Teslu stavio u društvo Josipa Broza, Franje Tuđmana, ali i kardinala Alojzija Stepinca.

“Oko Tesle postoji priličan konsenzus, ali je problem što se ne veže dovoljno za Hrvatsku, Amerikancima je poznato njegovo ime, ali ne i njegovo poreklo i treba ga tek otkriti. Problem je i što ga istovremeno svojataju i Hrvatska i Srbija. Činjenica je da Hrvatska ima najviše mogućnosti za eksoploataciju njegovog lika i dela jer je rođen u Hrvatskoj. Pokazao je da se može biti i domoljub i rodoljub“, istakao je Skoko.

2969502405a0ed0d54700d208883465_v4_big.jpg


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=11&dd=17&nav_category=167&nav_id=1326486

Da li ce vise prekinuti da zloupotrebljavaju ime ovog velikog coveka?

Da da samo se nadajte:hahaha:
 
Ne lazi, to absolutno nije tacno Tesla je ima sasvim dovoljno para od svojih patenata da plati sobu u cuvenom hotely Njujorker i nikada nije ziveo u bedi u Americi.

Auu..kakva agresija :lol:Vidi, ako ja lažem, onda laže i tadašnji gradonačelnik NY koji je u svom govoru rekao da je Tesla živeo u skromnoj hotelskoj sobi i umro u siromaštvu.

Ali, šta objašnjavati osobi koja život u hotelskoj sobi veličine spremišta za metle, smatra vrhunskim kvalitetom života.
 
nažalost, ovo je sve tačno, od reči do reči




nažalost, i ovo je tačno

inače, u dokumentarnom filmu o tom velikom čoveku ameri pominju da je Tesla naučnik rođen na prostorima današnje hrvatske, edisona stavljaju ispred i iznad Tesle kad govore o otkrićima vezanim za ee, i samo kratko pominju koliko je naprednija naizmenična od jednosmerne struje. edison ostaje glavni baja, a emisiju začine neobičnostima vezanim za Teslu. Obzirom da se on odrekao naplate kilovata koja bi uništila Morgana, da mu zarada nije bila na prvom mestu, verujem da mu ni etnička pripadnost nije bila bitna, jer, realno gledano, svi ljudi su isti, na svim prostorima, a on nije imao vremena a ni želje da razmišlja o takvim trivijalnostima, već o dobrobiti čovečanstva. Verujem da bi on bio iskreno tužan kad bi mogao da vidi otimačinu oko njegovog lika i dela. Naravno, voleo bih da ga svi smatraju Srbinom, ali čak i da je nemac bio, zaslužuje naše poštovanje i neizmernu zahvalnost čitave planete.

Postoji jedna politika demonizacije i guranja Tesle u zaborav.

Tu su politku sprovodile kako srpske vlasti koje svoju decu ništa nisu učile o Tesli. Zasita, ja vas pitam sve, šta ste učili u školi o Nikoli Tesli? Navedite mi u kom udžbeniku se igde pominje Tesla?


Zatim, prvenstveno su tu skreivenu politiku i propagandu vodile svetske elite, neki od njih koji su finansirali snimanje svih tih dokumentaraca, kao i crtanih filmova u kojima je Tesla bio nekakav ludak, nekakav ludi naučnik sa idejama da uništava i pravi destrukcije.

Čisto da se ne zaboravi, da napomenem, prva epizoda čuvenog crtanog filma Supermena je snimljena da se od Tesle načini nekakav ludak. Onaj naučinik koji živi u Kuli je zapravo Nikola Tesla protiv koga se Supermen bori i koji ga pobeđuje i strpava u zatvor. Svi ste gledali kao mali taj crtani film.

Ali kako se to obično sudbina poigrava sa svima nama. Stvari su danas potpuno okrenute.

Danas Tesla važi za urbanu legendu koga uglavnom svi vide kao velikog vizinara i naučnika čija se postignuća porede sa naučnom fantastikom i otkrićima koja prevazilaze i savremeni svet. Jednom rečju, čovek budućnosti.

Čovek budućnosti, ali takođe i čovek strahopoštovanja. Svi ga najviše vole i govore o njemu zbog bežične i besplatne električne energije. Razne teorije se o tome spevaju. I to sve tamo negde u inostranstvu, ništa u Srbiji.

Tesla je danas zapravo popularniji nego ikad. Bez obzira na sve napore nekih davnih velikih igrača da se on gurne u zaborav.
 
svojevremeno , ne tako davno , su pokušali da prisvoje i Marka Pola pa su im italijani objasnili ko je ko . Danas niko pametan tamo ne spominje Marka .

Na sve pokušaje da se Tesla prisvoji , samo treba pokazati fotografiju DVA PUTA RUŠENE kuće u kojoj je rođen kao dela akcije uništavanja imovine SRBA .

Сстока усташка-гребаторска ПОКУШАВА ДА СЕ "ОКИТИ ТУЂИМ ПЕРЈЕМ" -------- тако је било кроз целу њихову тзв."историју".........
 
svojevremeno , ne tako davno , su pokušali da prisvoje i Marka Pola pa su im italijani objasnili ko je ko . Danas niko pametan tamo ne spominje Marka .

Na sve pokušaje da se Tesla prisvoji , samo treba pokazati fotografiju DVA PUTA RUŠENE kuće u kojoj je rođen kao dela akcije uništavanja imovine SRBA .

Nisu Talijani nista objasnili.

Mi tvrdimo da je sa otoka Korčule, Talijani da nije..

Ne trebamo mi nista prisvajati sto je nase.
 
U gradu Gospiću, postavljen je 1981. godine kip sličan onome na slapovima Niagare. U Domovinskom ratu je uništen od strane hrvatskih snaga, zajedno s muzejem i rodnom kućom[1].

Teslina rodna kuća u Smiljanu donedavno je bila okružena minskim poljem.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Spomenici_Nikoli_Tesli

Dobri su. :lol:

Стока усташка проценила ДА БИ МОГЛИ МОЖДА ДА СЕ МАЛО ОГРЕБУ ОД УГЛЕДА НИКОЛЕ ТЕСЛЕ - па покушавају да га присвоје, да кажу МИ СМО ТИ ГЕНИЈАЛЦИ - А ОНИ СУ ОБИЧНИ ГОВНАРЦИ.........
 

Back
Top