Dobar covek

Sta je to "dobar covek"?
Da li dobar moze biti onaj ko misli dobro?
Da li dobar moze biti onaj ko ponekad ucini nesto dobro?
Da li je dobar onaj ko vecini ljudi cini dobro, ali na sopstvenu stetu?
Da li dobar covek cini i losa dela?
Da li dobar covek ima zle misli?
Da li je Isus bio dobar covek? Buda? Gandi? Svaki od njih je nekome naneo zlo.

Da li moze da postoji dobar covek? Kako bi izgledao, cime bi se bavio?
Da li je Kale Gospodar Svemira dobar covek?

Znamo li ista o dobroti? Da li je makar naslucujemo? Moze li odrastao covek da bude dobar?
Da li odrastanje znaci odbacivanje dobrote i prihvatanje uniforme okoline?

Mnogo pitanja za jedan post. Moze li neko, ko je makar nekada bio dobar, da mi odgovori?
Hvala.
Jako relativna stvar...
 
"Kad sam bio mlad pozeleo sam da budem bilo ko, samo ne ja sam.
Dr Bernard Hazelhof je rekao da kada bi dospeo na nenaseljeno ostvo, da bi se onda morao naviknuti biti sam sa sobom.
Samo ja i kokosovi orasi.
Rekao je da moram prihvatiti samog sebe, zajedno sa mladezima i ostalim.
Oni su deo nas i moramo ziveti sa njima.
Jedino sto mozemo je birati prijatelje.
I meni je drago sto sam izabrao tebe."
 
gurdjijev je i definisao malo :confused: "Prvi znak dobrog čoveka jeste ako voli svog oca i majku"
http://www.gurdjijev-drustvo.org/
hmm koliko nas je palo... a bicemo i mi to mozda a neki vec jesu :sad2: roditelj

... kad mi kazu da sam dobra onda mi sad malo lakne, a nekad mislim da su pogresili, a nekad mi je drago, da ne ispadnem ovde divna
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da definicija dobrog coveka ne postoji. Dobar covek za pojedinca je onaj od koga taj pojedinac ima neke koristi. Prvenstveno mislim da je ovo veoma povezano sa religijom jer da bi bio dobar covek u hriscanstvu moras postovati 10 Bozijih zapovesti, da bi bio dobar covek u budizmu moras postovati onih 5 pravila itd. Definicija dobrog coveka varira od religije,kulture,svesti itd. ;)
 
Pa dobro, kako dozivljavate, kako se osecate kada vam neko kaze da ste dobri?
Ili kada vam kaze da niste?

Da li se osecate iznevereno u oba slucaja i zasto? Da li su vasa ocekivanja veca od vas?

volim kad mi neko kaze da sam dobra, jer to jos uvek smatram najvecim komplimentom koji se coveku moze dati
volim kad se osetim "dobra"
osetim se onda bukvalno ganuto, dobijem potvdu svoje nade da sam duboko iznutra i izistinski dobar covek
medjutim, vrlo brzo me ponovo obore sumnje- da li sam zaista dobra, da li bih trebala da budem bolja, da li bih trebala da budem "dobra" prema ustaljenim normama dobrote, ili prema onome sto ja u svom srcu osecam da je dobro?
ko sma uopste ja da sebi dajem za pravo da definisem "dobro" i "lose"?
mozda sam ipak jako losa osoba, bez obzira sto nikome ne zelim zlo?
da li je "ne zeleti nikome zlo" -nula, zero na tasu merenja dobrote, da li treba "ciniti dobro" pre nego "ne misliti i raditi lose"
da li je neophodno i jedno i drugo?
da li se isto "racunaju"?
i tako onda unedogled
 
Dobar covek je onaj koji je naivan, koji ne poznaje uopste zlo. Dobar covek je onaj koje je iskren i prema sebi i prema drugima. Dobar covek je onaj koje se posteno ponasa, posteno sprovodi svoju volju. Dobar covek je onaj koji postuje prirodu, ljude, zivotinje, sve sto nas okruzuje.Dobrom coveku je svaka zivotna forma jednaka sa njim. Dobar covek je onaj koji misli, jer bez misljenja nastaje zlo, i ne samo bez, vec i kada ga ima ali najednom prestane. Dobar covek je sama ljubav

Sve je tako kako si rekao. Dobri ljudi nisu popularni. Zasto? Zato sto vecina nisu dobri. Zato sto vecina zena nisu dobre. Dobar mora naci dobrog, ili sto bi Balasevic rekao: samo retki nadju retke. Svi drugi prave kompromise, jer nisu dobri.

 
Niko se ne radja kao dobar ili los covek, nego kao dete.
Umesto da dete odraste kao uspravno i svoje, okolina ga sa svih strana neujednaceno pritiska, dok ga u jednu stranu ne iskrivi.
Tako iskrivljen covek celog zivota trazi dete u sebi. Ali dete ne mozes uglaviti u kalup. Zato se ljuti, place, svadja. Udara.

I magare se rodi kao beba. Odrasta bez emotivnog pritiska, i celog zivota bude magare. Ni dobro ni lose, samo magare.
Mi ga prihvatamo, jogunastu cud, jer je magare upravo takvo. Voli da se mazi, a hoce i da ritne.
Samo slobodnog coveka ne prihvatamo. On ima obicnu ljudsku, detinju narav. Ne mozemo ga opisati jednim kalupom, jednom recju.
Odbacujemo svakoga ko je svoj, van kalupa.
A narocito osudjujemo one koji pokusavaju da se oslobode sopstvenih kalupa i granica. Svojih okova.
Deca ne osudjuju, samo ljudi.
 
"Neukalupljen" je neuklopljen i tako slobodan - štrči.
Opasnost je i za sebe i za sve ostale.
Dive mu se, ali se ne usuđuju da budu kao on.
A i korisnije je biti "ukalupljen" i manje boli.

Ne osuđuju ga.
Vole ga.

Utešno je što slobodan čovek postoji.
 
"Neukalupljen" je neuklopljen i tako slobodan - štrči.
Opasnost je i za sebe i za sve ostale.
Dive mu se, ali se ne usuđuju da budu kao on.
A i korisnije je biti "ukalupljen" i manje boli.

Ne osuđuju ga.
Vole ga.

Utešno je što slobodan čovek postoji.

Dive mu se samo retki koji bi hteli da budu kao on ali ne mogu zbog straha od osude okoline i zbog uticaja na njegov dalji zivot
Vecina ga osudjuje iz zavidnosti i opet zelje da budu kao on,ali ne mogu.A onda kada shvate da ne mogu,trude se na sto vise nacina da ga sapletnu,da ga ukalupe i nacine jednim od njih.To treba izdrzati u odupreti im se.Zbog toga ako si "neukalupljen" cesto ces teze prolaziti u zivotu
 
Poslednja izmena:
"Neukalupljen" je neuklopljen i tako slobodan - štrči.
Opasnost je i za sebe i za sve ostale.
Dive mu se, ali se ne usuđuju da budu kao on.
A i korisnije je biti "ukalupljen" i manje boli.

Ne osuđuju ga.
Vole ga.

Utešno je što slobodan čovek postoji.

Dal' si je izabrao a mogao si i drugacije bez problema ili je ona izabrala tebe je pitanje? Retko su stvari tako jednostavne.
 
Covek je stvoren od dve polovine, jin i jang. Mali covek ima pola sebe dobrog. Zbog vidljive druge polovine njega okolina ne smatra dobrim.

Dobar covek je ceo dobar. Zatvorio je pola sebe, zlu polovinu, i takav, polovan i prepolovljen, bez nedostajuce polovine, zivi u nerazumevanju. Niti on razume svet, niti svet njega.
Da bi izbegao tu nepodnosljivu tezinu nerazumevanja, a zbog potrebe za prihvatanjem, covek svoju dobrotu pruza izvan sebe.
Tada vise nije dobar samo sebi, nego i svakome ko se priblizi, ko udje u njegovu zonu dobrote. Svima je dobar. Svi vide samo dobru polovinu.
Prihvata tudji teret, tudje probleme, tudje brige, nesebicno pomaze. Daje sve i trpi sve, sa osmehom verujuci da cini dobro. Zato ga okolina smatra dobrim.
Nude mu svoje probleme, brige, cak i svoje odluke. Dobar bez pogovora prihvata, misleci da prihvatanjem zla i pretvaranjem sebe u kantu za tudje djubre popravlja svet.
Ali on sebi cini zlo. Nesposoban da reciklira, puni svoju glavu, srce i zivot tudjim brigama i amortizuje tudje udarce, dok se jednom ne prepuni.
Ili ne pukne.
Samo je pitanje trenutka.

Nemojte dobrim ljudima nuditi svoje brige, ne trazite da umesto vas donose teske odluke. Cuvajte dobre da vam duze traju.

Dobar covek, osim za sebe, preuzima odgovornost i za drugoga.
Ja pokusavam da ne budem dobar. I kada mi je dozvoljeno da odlucim umesto nekoga, ja to necu uciniti.
Verujem da dobrota ne sme da preraste coveka. Mora ostati samo njegova. Ako utice na druge, onda to nije dobrota nego vlast.
 
Poslednja izmena:
Hakime, negde si zapao u patetiku. Ovaj koga si ti opisao nije samo dobar nego i budala.
Tako da nisi pogodio pravi opis.
Dobar covek je onaj koji zna da se postavi, zna da pomogne i zna svoje granice, ako jedno od ovoga fali
taj je stetocina i budala.
 
Za sve moje dobre ljude...

arrow.jpg
 
Hakime, negde si zapao u patetiku. Ovaj koga si ti opisao nije samo dobar nego i budala.
Tako da nisi pogodio pravi opis.
Dobar covek je onaj koji zna da se postavi, zna da pomogne i zna svoje granice, ako jedno od ovoga fali
taj je stetocina i budala.

Dakle, proracunat.
Tako je, i on moze biti dobar, ali je prvo bio pametan, pa tek onda postao dobar.

Tesko glupom koji pokusa da bude dobar. Glup ne zna granice.
 
Sta je to "dobar covek"?
Da li dobar moze biti onaj ko misli dobro?
Da li dobar moze biti onaj ko ponekad ucini nesto dobro?
Da li je dobar onaj ko vecini ljudi cini dobro, ali na sopstvenu stetu?
Da li dobar covek cini i losa dela?
Da li dobar covek ima zle misli?
Da li je Isus bio dobar covek? Buda? Gandi? Svaki od njih je nekome naneo zlo.

Da li moze da postoji dobar covek? Kako bi izgledao, cime bi se bavio?
Da li je Kale Gospodar Svemira dobar covek?

Znamo li ista o dobroti? Da li je makar naslucujemo? Moze li odrastao covek da bude dobar?
Da li odrastanje znaci odbacivanje dobrote i prihvatanje uniforme okoline?

Mnogo pitanja za jedan post. Moze li neko, ko je makar nekada bio dobar, da mi odgovori?
Hvala.

nema na cemu.
 

Back
Top