Antički Makedonci (helenski identitet i ostalo)

A ko priča o današnjima? Upravo i mislim na antičke.
aha je.bote pa tako i reci. antički makedonci su doista i bili grci, samo što su pričali tako različitim dijalektom da ih ostali grci nisu razumjeli. zbog toga i njihovog načina života ostali grci su ih smatrali polubarbarima, čak nisu smjeli sudjelovati na olimpijskim igrama do vremena filipa II.
 
aha je.bote pa tako i reci. antički makedonci su doista i bili grci, samo što su pričali tako različitim dijalektom da ih ostali grci nisu razumjeli. zbog toga i njihovog načina života ostali grci su ih smatrali polubarbarima, čak nisu smjeli sudjelovati na olimpijskim igrama do vremena filipa II.

Pa to i piše u naslovu teme - Makedonci - nisu bili Grci?

Ne tvrdim valjda da su (moderni) Makedonci ustvari Heleni bili donedavno! ;D

Inače, to nije tačno. Makedonski kralj prvi Aleksandar, Filhelen, učestvovao je početkom V st. prije n. e. na Olimpijskim igrama, davno prije Filipove vladavine.
 
Možda antički Makedonci u etničkom smislu nisu bili Grci (Heleni, Jelini), možda su bliži Tračanima, Dardancima ili starim Pelazgima, ali je vjerovatno da su u kulturnom smislu Grci a od vremena Filipa II Makedonskog sigurno pričaju (i) grčki! A veoma jaka helenizacija i grčki uticaj je postojao i u prethodnim godinama! O ovim stvarima se može nagađati jer jezik antičkih Makedonaca nije poznat, slično je i sa jezicima Tračana, Ilira i drugih prastanovnka Balkana kod kojih je poznata samo pokoja riječ!

Ono u šta sam siguran je da potomke antičkih Makedonaca (ako je o tome ozbiljno govoriti) trebamo tražiti među današnjim GRCIMA, a nikako Makedoncima koji su nastali stapanjem Slovena doseljenih u 6 i 7 vijeku ( i eventualno Sklavina i Anta koji se doseljeni nešto ranije a takođe spadaju u Slovene) i romanizovanih prastanovnika unutrašnjosti Balkana!
E ja koristim ovu temu da spomenem jednu stvar koja me veoma čudi i pomalo i nasmijava! Velika većina današnjih Makedonaca (uključujući i obrazovane ljude, intelektualce) tvrdi kako njihova nacija ima kontinuitet sa antičkim Makedoncima sa Aleksandrom Makedonskim sa Filipom II,Carem Samuilom itd. Ja sam skoro pričao sa jednim studentom Makedoncem koji je rođak jednog mog prijatelja i koji se veoma naljutio kad sam mu ja rekao moje mišljenje (odnosno mišljenje koje preovlađuje u nauci) o porijeklu današnjih Makedonaca! A još nisam ni ulazio u rasprave tipa- Vi ste Srbi, ili većina vas ste Srbi, Dušanovo Skoplje, Markov Prilep...

Da li je moguće da oni i na fakultetima uče keko su antički Makedonci bili Sloveni, kako su i u starom vijeku bili neprijatelji sa Jelinima, kako ih je junačko momče Makedonče, Sašo porazio, kako su njegovi vojnici pričali jezikom sličnim današnjem makedonskom itd.? Tako mi je ovaj dečko rekao!
 
Poslednja izmena:
Od Orfea ovdi prvo,
neka se uvijek pak začinje,
ču zvijer, ptica, kami i drvo
skladne i slatke bugarkinje.
Bugarin ih slavni ostavi
slovinskomu svom jeziku,
djela od slave da u slavi
bugare se u njih viku.
Tim u njih se još začina
što se u pjesan stavi odavna
od Lehsandra Srbljanina
vrh svijeh cara cara slavna.
U njih svud se vitez hvali
koga krunom kopje obdari:
Stjepan Uroš i ostali
od Nemanjić kuće cari.

Molim za vašee vidjenje ovih Gundulićevih stihova:rtfm:
 
Od Orfea ovdi prvo,
neka se uvijek pak začinje,
ču zvijer, ptica, kami i drvo
skladne i slatke bugarkinje.
Bugarin ih slavni ostavi
slovinskomu svom jeziku,
djela od slave da u slavi
bugare se u njih viku.
Tim u njih se još začina
što se u pjesan stavi odavna
od Lehsandra Srbljanina
vrh svijeh cara cara slavna.
U njih svud se vitez hvali
koga krunom kopje obdari:
Stjepan Uroš i ostali
od Nemanjić kuće cari.

Molim za vašee vidjenje ovih Gundulićevih stihova:rtfm:

Steta sto nema cvrleta da ti objasni da je rec zapravo o hrvatima:rtfm:
 
Antičke Makedonce svrstavaju u Helene samo zbog kulturne srodnosti, etnički su u pitanju različiti narodi

Anticki Makedonci, Traki i Ilirska grupacija trackih plemena, i svi ostali Pelasgi imaju vezu sa Helenima.

U zacetku Heleni su samo jedan deo Pelazga, t.s. oni Pelazgi koji su za vogju imali Deukalinovog sina Elina, a u vreme trojanskih ratova ziveli su na uzanom prostoru danasnje Jugo-istocne Tesalije, konkretno u okolini danasnjeg Volosa koji se je po pretku Elinu zvao Elada.
----------------------------------------------------------------------------

U svom zacetku Grci nisu Heleni vec Danajci.
---------------------------------------------------------------------------------

Danasnji Grci i oni iz vremena Platona su postali Heleni isto onako kako sto su u danasnje vreme nastali Makedonci (sa sloveniziranim govornim jezikom), i isto onako kako su se Shkipitari identifikovali sa Ilirskom grupaciom trackih plemena.
---------------------------------------------------------------------------


A, dali postoje potomci, i to direktni Antickih Makedonaca; - pogledajte na temu "Ima li Cincara na internetu?".
 
Možda antički Makedonci u etničkom smislu nisu bili Grci (Heleni, Jelini), možda su bliži Tračanima, Dardancima ili starim Pelazgima, ali je vjerovatno da su u kulturnom smislu Grci a od vremena Filipa II Makedonskog sigurno pričaju (i) grčki! A veoma jaka helenizacija i grčki uticaj je postojao i u prethodnim godinama! O ovim stvarima se može nagađati jer jezik antičkih Makedonaca nije poznat, slično je i sa jezicima Tračana, Ilira i drugih prastanovnka Balkana kod kojih je poznata samo pokoja riječ!

Ono u šta sam siguran je da potomke antičkih Makedonaca (ako je o tome ozbiljno govoriti) trebamo tražiti među današnjim GRCIMA, a nikako Makedoncima koji su nastali stapanjem Slovena doseljenih u 6 i 7 vijeku ( i eventualno Sklavina i Anta koji se doseljeni nešto ranije a takođe spadaju u Slovene) i romanizovanih prastanovnika unutrašnjosti Balkana!
E ja koristim ovu temu da spomenem jednu stvar koja me veoma čudi i pomalo i nasmijava! Velika većina današnjih Makedonaca (uključujući i obrazovane ljude, intelektualce) tvrdi kako njihova nacija ima kontinuitet sa antičkim Makedoncima sa Aleksandrom Makedonskim sa Filipom II,Carem Samuilom itd. Ja sam skoro pričao sa jednim studentom Makedoncem koji je rođak jednog mog prijatelja i koji se veoma naljutio kad sam mu ja rekao moje mišljenje (odnosno mišljenje koje preovlađuje u nauci) o porijeklu današnjih Makedonaca! A još nisam ni ulazio u rasprave tipa- Vi ste Srbi, ili većina vas ste Srbi, Dušanovo Skoplje, Markov Prilep...

Da li je moguće da oni i na fakultetima uče keko su antički Makedonci bili Sloveni, kako su i u starom vijeku bili neprijatelji sa Jelinima, kako ih je junačko momče Makedonče, Sašo porazio, kako su njegovi vojnici pričali jezikom sličnim današnjem makedonskom itd.? Tako mi je ovaj dečko rekao!

Ne, ne vjerujem da se to uči na visokom nivou obrazovanja.

Zašto razdvajati 'etnički' smisao od 'kulturološkog'?
 
Ne, ne vjerujem da se to uči na visokom nivou obrazovanja.

Zašto razdvajati 'etnički' smisao od 'kulturološkog'?

dobro pitanje! Zavisi kako ko gleda na te stvari, i kako shvata naciju i etnos uopšte. Za identitet jedne grupe, jednog naroda, obe stvari su bitne, ali meni lično etničko je bitnije od kulturnog, jer je etničko stvar porekla, krvi, genetike, nešto nepromenjivo.... dok se ono kulturno može lako menjati i biti preuzeto od nekog drugog, ne mora izvorno špripadati određenoj zajednici
 
Makedonci nemajuneke veze sa grcima
1- Grci su za njih smatrali da su varvari i pagani, jer nisu imali svoje pismo
2 - Stari jezik makedonaca je izgubljen u istoriji ni danas ne znamo kojim su jezikom anticki makedonci koristili, ali se zna iz istoriskih izvora da to nije bio grcki

Najpribliznije tacno za sada objasnjenje makedonaca je da su bili grci pomesani sa ilirima ii tribalima.
 
Makedonci nemajuneke veze sa grcima
1- Grci su za njih smatrali da su varvari i pagani, jer nisu imali svoje pismo
2 - Stari jezik makedonaca je izgubljen u istoriji ni danas ne znamo kojim su jezikom anticki makedonci koristili, ali se zna iz istoriskih izvora da to nije bio grcki

Najpribliznije tacno za sada objasnjenje makedonaca je da su bili grci pomesani sa ilirima ii tribalima.

Stari jezik Makedonaca nije izgubljen.

Sacuvan je 100% u jeziku Makedon-Arma'na (Cincara).
 
Pa zar jezik Cincara nije romanski jezik?

Prema savremenim kvalifikacijama, da, pripada romanskoj grupi jezika.

Ali,

shiroko rasprostranjena hipoteza "latinizacije" je cista izmisljotina i naiveca laz koja je proturena u lingvistickoj nauci.

Tracka i ilirska plemena u sustini su istog porekla. Tracki identitet je stariji, a ilirski je nastao neposredno posle trojanskih ratova XIII vek.p.n.e. i odnosi se na deo trackih plemena okupljenih u posebnoj administrativnoj zajednici.

Pelazgi su mesavina severnih Aramskih (Skitskih) plemena, preko Dunava i autohtonih Traka, kako rezultat tog mesanja Pelasgi su govorili cincarski jezik sa brojnim "aramskim" (skitskim) recima.

Rimljani poticiu od Trojanaca,
Trojanci od Dardanaca,
a Dardanci pripadaju grupi pelazgiskih plemena.

Onda gde je tu "latinizacija'.

Anticki Makedonci u sustini su Cincari (trako-ilirska plemena) sa planina i srodni Pelasgi koi su bili zemljoradnici.

Kako moze neko sam sebe da "latinizuje"?
 
Тврдња да су антички и савремени Македонци исти народ је комична.
Мада не мора да значи да су тадашњи Македонци били Хелени, пошто су их Грци звали варварима. Могуће је да су грецизирани, али да су имали друго порекло, рецимо да су пореком од Пелазга који су били староседеоци Грчке пре доласка Ахајаца...
 
Тврдња да су антички и савремени Македонци исти народ је комична.
Мада не мора да значи да су тадашњи Македонци били Хелени, пошто су их Грци звали варварима. Могуће је да су грецизирани, али да су имали друго порекло, рецимо да су пореком од Пелазга који су били староседеоци Грчке пре доласка Ахајаца...

Ahajci, Jonci i Eolci su pelazgiskog porekla,

Dorci poticiu direktno od Makedonaca.

Jedini Grci do trojanskih ratova su Danajci; - o tome pisu svi anticki grcki pisci, Platon, Diodor Sikuli,.............. a sistematizovna objasnjenja daje Herodot.

Svakako tu ne mozemo da izostavimo Homera koji je mnogo toga zapisao u "Ilijadi" IX/VIII vek p.n.e. koja prema svim indicijama, u prvobitnoj verziji je bila napisana na pelazgiskom eolskom narecju, preseljenih Eolaca u Maloj Aziji.
 
Prema savremenim kvalifikacijama, da, pripada romanskoj grupi jezika.

Ali,

shiroko rasprostranjena hipoteza "latinizacije" je cista izmisljotina i naiveca laz koja je proturena u lingvistickoj nauci.

Tracka i ilirska plemena u sustini su istog porekla. Tracki identitet je stariji, a ilirski je nastao neposredno posle trojanskih ratova XIII vek.p.n.e. i odnosi se na deo trackih plemena okupljenih u posebnoj administrativnoj zajednici.

Pelazgi su mesavina severnih Aramskih (Skitskih) plemena, preko Dunava i autohtonih Traka, kako rezultat tog mesanja Pelasgi su govorili cincarski jezik sa brojnim "aramskim" (skitskim) recima.

Rimljani poticiu od Trojanaca,
Trojanci od Dardanaca,
a Dardanci pripadaju grupi pelazgiskih plemena.

Onda gde je tu "latinizacija'.

Anticki Makedonci u sustini su Cincari (trako-ilirska plemena) sa planina i srodni Pelasgi koi su bili zemljoradnici.

Kako moze neko sam sebe da "latinizuje"?

Prijatelju,
kod tebe postoji čudna kombinacija poznavanja podataka, nerazlikovanja istorijskih činjenica i mitologije i elemenata alternativnih teorija!

Vidi se da znaš mnogo više od mene kad je riječ o lingvistici ali ti je istorijska podloga stvari okrenuta naglavačke!
Npr. Trojanski rat je mit, ne može se sa sigurnošću reći kad se (i da li se) on odigrao a i sam lokalitet Troje je po mnogima upitan! E sad, priča da su Rimljani trojanskog porijekla je LEGENDA, koju su primili od svojih komšija, kulturno superiornih Grka sa juga Italije (Magna Graecia) i nikakve veze nema sa istorijskim činjenicama!
Nije valjda da stvarno vjeruješ da je Romula i Rema odgojila vučica, da im je Bog Mars otac, da je Romul ubio Rema što je preskočio brazdu itd.
 
Poslednja izmena:

Back
Top