PREPORUKE... knjige koje volite...

Hmm... meni jedino nije jasno kako moze neko da trazi 'argumente', a da pritom zna sta ta rec znaci, zasto neko ne voli nesto...

A slazem se da je 'zaplet' u Karenjinoj 'jevtin', tacnije, meni je cela knjiga ogavna, i ne shvatam zasto se toliko popularizuje kad ima daleko boljih knjiga za koje nas prosecan skolarac nikad nece cuti... Dodje mu skoro kao bajka o napacenoj dami zbog svakakvih razloga... I mi teramo nasu decu da se identifikuju sa likovima iz takvih romana... Pa Ana Karenjina (kao lik iz knjige, naravno) je bila prvoklasna guska... Ono sto devojka NIKAD ne bi trebala da bude... No, ja necu da ulazim u to zasto tako mislim... jednostavno, tako sam se osecao kad sam par puta procitao to delo, i stavio ga na policu da ga nikad vise ne podignem...

Drugo, da li imate predstavu koliko je ruzna cirilica na monitoru? I to ne zato sto je cirilica, vec zato sto su fontovi krajnje neprofesionalno odradjeni... Zasto je uopste toliko propagirate? Jeste vi veci Srbi od nas koji koristimo nativno kompjutersko pismo: engleski alfabet? Kao oni jadnici iz Obraza koji neznaju da postoji poklapanje glasova? Ili vam je stalo da vrsite rusifikaciju drustva? Agrh... sad pocinjem da napadam, a to ne volim...

Zasto se lepo ne slozite da se ukusi razlikuju, i da svako moze da voli i mrzi nesto?

Sto se teme tice, daleko najsavrsenija knjiga: Frank Herbert - Dune ... I ako je SciFi, koji kao zanr ne preferiram previse, knjiga je jedno prosto savrsenstvo!

I zaista, ako zelite da budete kriticari i trazite argumente u svemu i svacemu, pa postanite to... Zna se zasto niko ne voli kriticare :!:
 
Incognito:
Hmm... meni jedino nije jasno kako moze neko da trazi 'argumente', a da pritom zna sta ta rec znaci, zasto neko ne voli nesto...

A slazem se da je 'zaplet' u Karenjinoj 'jevtin', tacnije, meni je cela knjiga ogavna, i ne shvatam zasto se toliko popularizuje kad ima daleko boljih knjiga za koje nas prosecan skolarac nikad nece cuti... Dodje mu skoro kao bajka o napacenoj dami zbog svakakvih razloga... I mi teramo nasu decu da se identifikuju sa likovima iz takvih romana... Pa Ana Karenjina (kao lik iz knjige, naravno) je bila prvoklasna guska... Ono sto devojka NIKAD ne bi trebala da bude... No, ja necu da ulazim u to zasto tako mislim... jednostavno, tako sam se osecao kad sam par puta procitao to delo, i stavio ga na policu da ga nikad vise ne podignem...

Drugo, da li imate predstavu koliko je ruzna cirilica na monitoru? I to ne zato sto je cirilica, vec zato sto su fontovi krajnje neprofesionalno odradjeni... Zasto je uopste toliko propagirate? Jeste vi veci Srbi od nas koji koristimo nativno kompjutersko pismo: engleski alfabet? Kao oni jadnici iz Obraza koji neznaju da postoji poklapanje glasova? Ili vam je stalo da vrsite rusifikaciju drustva? Agrh... sad pocinjem da napadam, a to ne volim...

Zasto se lepo ne slozite da se ukusi razlikuju, i da svako moze da voli i mrzi nesto?

Sto se teme tice, daleko najsavrsenija knjiga: Frank Herbert - Dune ... I ako je SciFi, koji kao zanr ne preferiram previse, knjiga je jedno prosto savrsenstvo!

I zaista, ako zelite da budete kriticari i trazite argumente u svemu i svacemu, pa postanite to... Zna se zasto niko ne voli kriticare :!:

A kontrausluga?
 
Anonymous:
A kontrausluga?

Pa, zna se, naturalno :twisted:

Salim se...

Sad najozbiljnije, nije ovo nikakva usluga, jer ja zaista tako mislim... Samo nisam hteo da se spustam toliko nisko da raspravljam sa pro-rusko orijentisanim ljudima, koji upijaju izjave svojih profana i omiljenih kriticara bez da se zamisle sta cini jedno dobro knjizevno delo...

A sad, zasto moramo voleti sam 'dobra dela'? Pa svako bi trebao da bude bar dovoljno pametan da izabere ono sto voli, a ne ono sto mu kazu da cita.

Najvise mrzim glorifikaciju nekih dela koja su zaista trula, ali su godinama popularisana u nasem komunistickom drustvu, da sada svi misle da su to legende knjizevnosti... Zbog istog tog komunizma mnoga dela, mozda nasih najvaljanijih piscaca, nisu videla svetlo dana...

Ma, uostalom, citajte sta god vam se dopada, ali ne trazite razloge zasto se to nekom drugome ne dopada, jer ni vi nikad necete svojim recima objasniti zasto vam se nesto dopada ili ne... To je osecanje koje se ne moze recima opisati!

Poz.
 
Incognito:
Anonymous:
A kontrausluga?

Pa, zna se, naturalno :twisted:

Salim se...

Sad najozbiljnije, nije ovo nikakva usluga, jer ja zaista tako mislim... Samo nisam hteo da se spustam toliko nisko da raspravljam sa pro-rusko orijentisanim ljudima, koji upijaju izjave svojih profana i omiljenih kriticara bez da se zamisle sta cini jedno dobro knjizevno delo...

A sad, zasto moramo voleti sam 'dobra dela'? Pa svako bi trebao da bude bar dovoljno pametan da izabere ono sto voli, a ne ono sto mu kazu da cita.

Najvise mrzim glorifikaciju nekih dela koja su zaista trula, ali su godinama popularisana u nasem komunistickom drustvu, da sada svi misle da su to legende knjizevnosti... Zbog istog tog komunizma mnoga dela, mozda nasih najvaljanijih piscaca, nisu videla svetlo dana...

Ma, uostalom, citajte sta god vam se dopada, ali ne trazite razloge zasto se to nekom drugome ne dopada, jer ni vi nikad necete svojim recima objasniti zasto vam se nesto dopada ili ne... To je osecanje koje se ne moze recima opisati!


Poz.
Inco dusho al' si se raspisao..kako ono beshe 'mudro zborish' :wink: :wink: :wink:
 
Incognito:
Sto se teme tice, daleko najsavrsenija knjiga: Frank Herbert - Dune ... I ako je SciFi, koji kao zanr ne preferiram previse, knjiga je jedno prosto savrsenstvo!


nakon sto sam procitao dinu, mogao sam da osetim kako me ideje ove knjige inspirisu da se menjam. ko uspe da vidi kroz prvi sloj naucne fantastike, verovatno ce naci nacin da ispita, i mozda prosiri, granice do kojih moze da angazuje sve ono sto cini njegovu ili njenu licnost. razumevanje dine zahteva od citaoca da kontrolise svoje parametre psiholoski normalnog i prihvatljivog, a ne da se perpusti knjizi i kroz filter maste "gleda film" u glavi.
 
Pa zato je i smatram najboljom (ili barem medju najboljim)... ta knjiga je zaista izmenila neke moje poglede i stvari u zivotu na bolje... Ali treba je razumeti, a ne, kao sto rece 'gledati film u glavi'... Knjige koje na prvi pogled deluju kao neka tamo mastarija nadarenog pisca, umeju cesto da iznenade onime sto je ispod povrsine... Dune, LOTR, ma cak i Mobi Dik (moram na srpskom, zbog cenzure ;) )... to su neverovatno dobro napisane knjige, sa jasnim porukama i pozivom na razmisljanje, upakovane u sarenu pricicu o nekom fantazijskom svetu ili dogadjaju... Ljudi koji citaju knjige 'da bi ih procitali', bolje neka gledaju filmove... manje vremena oduzima... a za ostale, treba dobro razmisljati kad god se cita neka knjiga, ne samo vizualizovati dogadjaje objasnjene u istoj...

No, drago mi je da se neko slaze sa mojim izborom...

Poz.
 
- Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji , Bora Cosic
- Krotka , Dostojevski ( isva ostala dela)
- Otok, divni novi svet, Majmun i bit, Aldous Huxley
- Svetlost u avgustu, William Faulkner
- Ljubavnik, Margaret Diras
- Dnevnik, Andre Zid
- Anna Soror, Margaret Jursenar
- Nepodnosljiva lakoca postojanja, Knjiga smeha i zaborava, Sala... Milan Kundera
 
"autoelektrika za svakoga" Radomira Belacevica (ako niste upuceni,on je rezirao "Dechak iz Junkovca",po meni film velike umetnichke vrednosti).Imam sva njegova dela pa ako nekog zanima njegova knjizevnost,neka mi se obrati.Necete pogresiti,ne berite brigu.
"ostrvo muskaraca obala zena" gospodje Vesne Radusinovic,sjajno,cinichno,lako ali prodorno shtivo kao i
"sloboda" Dragovic Miodraga,kao i njegov putopis "shta sam sve kupio curicama u las vegasu",zaista zaista originalno i duhovito delo.
i prikljuchejem se,kada ste vec u sukobu na relaciji Tolstoj-Dostojevski,poklonicima Tolstoja,u svakom smislu.
 
Knjige delim na one za putovanja(kad sedis u prevoznom sredstvu, malo citas, malo gledas kroz prozor, jedno drugom ne smeta)i pravu knjizevnost. To jest,na "stivo" i "knjige". Pri tome ovo prvo moze biti zabavno, intrigirajuce, napeto...i brzo zaboravljeno. Stivo mi je beogradska zenska hiperprodukcija, knjige su mi...npr."Bog malih stvari" ,"Spletkarenje sa sopstvenom dusom"...to od novijih stvari...
 
Pa da, Evo ga novi Bauk, vaskrsao, u svom punom sjaju. Sramota me je da chitam tvoje provale, odmah se uchlani ljubi te Ana u drushtvo ljudi koji treba ozbiljno da porade na svom duhu. Koliko si me samo nasmejao sa onim da spremash teshke uvrede za sutra, xe xe. Slaaaadak si. Iiiiiiiii, ne smesh da zaboravish, nikad ne skidati grilonke.
 

Back
Top