Gde se krije covekov ego?

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Gde se krije u nama ono "JA" koje nas vodi da nesto uradimo ili ne uradimo?

Ko je to JA?

To je jedna celija ili skup celija?

Nalazi li se u mozgu ili svim celijama tela?

Gde bi ostalo "JA" ako zamislimo da coveku odvojimo glavu od tela i on nastavi da zivi?

Da li bi se "JA" ocuvalo da ljuski mozak spojimo sa vantelesnim krvotokom i cuvamo u mozdanoj tecnosti sterilnim uslovima van lobanje?
 
Ovo je tema pre svega za filozofiju a mozda u nekom povrsnijem smislu i za psihologiju ali mislim da nije za ovaj forum ovde.

Bilo kako bilo na tvoje pitanje sam vec odgvorio na svom blogu pa cu nesto od toga preneti i ovde jer mislim da je to znanje sustinsko za svakog ko uspe da ga pojmi:

Ko sam ja?
Posmatram albume na ovom forumu i skoro uvek naidjem na opis albuma " Ovo sam ja" pri cemu taj misli na svoje telo. Da li se neko ikada zapitao sta je zapravo to "JA" ?
Ovde se susrecemo sa velikim filozofskim ucenjem o nemogucnosti saznanja subjekta .

1)Subjekat je jedno kada tu rec uzimamo u logici gde imamo subjekat suda sa svojim predikatima.

2)Subjekat je drugo kada ga uzimamo kao vrsioca radnje u recenici

3)On je trece kada se u uobicajenoj upotrebi za subjekat uzima neka osoba ,tj njeno telo.

"SUBJEKAT"nije nista od ovoga kada ga uzmemo u smislu korelacije sa objektom .Kada ga uzmemo kao ono sto opaza opazaje u svesti a sto je najblize znacenju reci "JA".
Pa sta je to "Ja" ?

Njega niko nikada nije video ,niti ce ga videti, jer bi sam taj dogadjaj bio protivurecnost.. Telo je takodje objekat u svesti subjekta, dok on sam nikada nije bio opazen, bas kao sto oko ne moze samo sebe da vidi.

Da si rodjen u pustinji i da nikada nisi izasao iz nje, da li bi znao koje su boje tvoje oci ?

Ne bi, jer oko ne moze samo sebe da vidi !

Isto tako ako bi neko opazio svoj subjekat ,ono sto bi tako opazio, ne bi bio subjekat vec objekat nekog drugog subjekta koji bi i dalje ostao izvan mogucnosti opazanja.

U jednoj recenici:
Ono sto sve saznaje a ni od koga nije saznato jeste subjekat.

Dakle ja ne znam ko sam. To ne znate ni vi. To ne zna niko jer je "Ja" nedostupno ljudskom saznanju.Do njega moramo doci drugim putevima nego sto je opazanje i misljenje.

ČOVEK I ORAO
Šiva rece: O, ti sa lotosovim ocima , ciji je dodir tako sladak, budi svestan da jesi. kad pevas , kad gledas, kad probas i otkri vecno zivoga"

Radi se o tome da zamislite neku scenu u svojoj predstavi na svom "unutrasnjem platnu". Najpogodnije je da scena bude dinamicna. Recimo zamislite orla kako napada coveka.

Ovde imamo:
1) Unutrasnje "platno" ispred nas (ne naseg tela) ...nesto kao u bioskopu
2) Imamo scenu coveka koji mase rukama dok ga orao napada.

Dakle imamo i prostor i vreme, i objekte, stvari , coveka , orla, kretanje. I nista od toga nije spolja vec "unutar nase svesti.

Ali sada sledi prosto pitanje. Ko tu scenu posmatra?
Ko sedi u "bioskopu" ? I kojim "ocima" on posmatra ovog coveka i ovog orla? Nikakvih ociju tu nema. Oci su spolja i gledaju u monitor. Pa ko je taj onda sto posmatra tog orla i coveka, ako to nisam ja telo, sa svojim ocima?
Odgovor je subjekat. Ono sto saznaje a sto nikada nije saznato a sto nalazimo u sebi kao samosvest i kao svedoka , kao gledaoca ... a to nije telo, vec ono sto sve saznaje a nikada nije saznato. To je subjekat kao korelat objekta!
 
Veoma si interesantno ovo objasnio sa filozofske strane.

Mene takodje zanima i fizioloska strana: naime da li mozak moze da funkcionise bez tela i da li ono JA (o kome pricamo) ostaje u njemu?
Moze li mozak bez tela da MISLI, OSECA, KONTAKTIRA SA OKOLINOM...?

Da li ZIVOT odlazi sa telom ili ostaje sa mozgom?

Od srcanih oboljenja danas umire najvise ljudi na svetu......U skoro svim tim slucajevima u momentu smrti mozak je neostecen....

Interesantno je pitanje da li on moze nekako da se ocuva i nakon odumiranja organa i organizma u nekakvim sterilno-idealnim uslovima, na vestackom krvotoku (ovo je drugo, tehnicko pitanje).

Trece je pitanje da li ce takav mozak biti od koristi, kako i kome...To je jedna takodje velika tema.
 
.Skup u kom glavne uloge imaju Tijelo,oci,mozak..Jednako....Covjek ...
Tijelo, *masina* slozena iz vise djelova gdje svaki dio ima svije uloge i funkcionisu samo udruzeni.
Oci, *kamera* koje snima i salje to vidjeno mozgu koji upravlja nasim tijelom ....
Mozak, *konpjuter* ili velika slicnost za poredjenje sa mozgom gdje mozak dobija prevlast.
Masinu, kameru i konpjuter napravio je covjek...
Robota po ugledu na sebe...
Razlika covjek robot, meni tu lezi covjecije JA..
Ko je to ja... Odgovor...Svaki covjek ove planete,koliko god nas je cak i kad smo fizicki jako slacni ipak se razlikujemo.
Jedna ili skup celija...Odgovor...Milijarde celija po skupovima u zavisnosti koji organ cine. Da bi se sacinilo tijelo... Opet za radi sveukupne djelatnosti tijela...mozga i ociju na kojima sam istakla posebnost da opisem covjeka....
Covjek bez tijela mozga ociju i njihove uzajamnosti ne bi bio to sto jeste....Ne bi bilo ni njegovog JA.
Poslednje pitanje postavljaca teme po mene ne bih da doticem jer sve sto sam rekla do sad bi palo u vodu..
Covjekov EGO, se ne krije on zraci i nalazi se u COVJEKU... Pomaze mu da zivi zivot ...Sam u casu radjanja i casu umiranja....Moje je skromno razmisljanje....:)
 
Ja=duša= elektromagnetno polje ..................koje se nalazi u svakoj živoj ćeliji.
Ona sila koja remodeluje i vraća u prvobitno stanje sve što se popraviti može.

Primer, kad se posečeš izraste ti samo onoliko novog tkiva koje je potrebno da se povrati prvobitni oblik i funkcija.Da tome nije tako svaka krasta rasla bi ko surla .
Nije da nije za oaj pdf nego nije za način na koji se vode sve diskusije na njemu .

Stoga:bye:
 
Ego se ne krije ..ego je tu, u tvom postu ..može biti privremeno nefunkcionalan na najoptimalnijem nivou, usljed konflikata, raznoraznih emocionalnih stanja...ego je spoj genetičkih faktora i faktora okoline koji su izuzetno važni u formiranju 'zdrave' ličnosti..ne postoji ego u egu....
...nasmij se :) a onda razmisli ... otkrio si ga ...

..a ako si mislio anatomski i fiziološki...
..limbički sistem - id
..Vernikeovo područje + frontalni korteks - ego i superego ...
..jasna granica nemoguća....sve je povezano sinapsama..u mozgu..čitav organizam je povezan razno raznim vezama i funkcioniše najvećim djelom nezavisno od naše svijesti...
..ego će pokrenuti ruku, ako si žedan...
..id-u se neće svidjeti, ako je voda topla..
..superego će odbiti (ako nisi previše žedan) ili pretrpjeti, saglasiti se (ako si jako žedan)....
 
Gde se krije u nama ono "JA" koje nas vodi da nesto uradimo ili ne uradimo?

Ko je to JA?

To je jedna celija ili skup celija?

Nalazi li se u mozgu ili svim celijama tela?

Gde bi ostalo "JA" ako zamislimo da coveku odvojimo glavu od tela i on nastavi da zivi?

Da li bi se "JA" ocuvalo da ljuski mozak spojimo sa vantelesnim krvotokom i cuvamo u mozdanoj tecnosti sterilnim uslovima van lobanje?

оно што си решио да будеш је твоје ја.
оно у шта би требало да се сјединиш је божанско.

док си свестан нема савршеног.
 
Danas sam cuo da je najbitnija na svetu personalna inteligencija....Po onome sto sam cuo , to je ego koji je toliko naduvan da je makijaveli bio malo dete.....
Mislite o tome, ako zelite da ste u trendu , budite inteligentni , ali personalno inteligentni narocito....to je vrh....
 
Gde se krije u nama ono "JA" koje nas vodi da nesto uradimo ili ne uradimo?

Ko je to JA?

To je jedna celija ili skup celija?

Nalazi li se u mozgu ili svim celijama tela?

Gde bi ostalo "JA" ako zamislimo da coveku odvojimo glavu od tela i on nastavi da zivi?

Da li bi se "JA" ocuvalo da ljuski mozak spojimo sa vantelesnim krvotokom i cuvamo u mozdanoj tecnosti sterilnim uslovima van lobanje?

JA nisu celije, kosti, koza, organi za varenje i reprodukciju, limfa, oci, aparat za disanje, 80% vode i pregrst ostataka. Sve to je samo skup fizicki opipljivog i kvarljivog, poroznog i prolaznog koje ima vrednost dok pulsira i daje, dok otpusta i greje. Skup koji u jednom manje ili vise privlacnom pakovanju drzi nevidljivo JA sakriveno na posebnom mestu. JA zivi u nasem duhu kome ne trebaju sterilni uslovi (naprotiv, sto su uslovi losiji to ce on biti sve zdraviji i jaci). Ne treba mu ni lobanja, premda je to privremeni stan koji mu sluzi kao otvoreni salter za komunikaciju sa strankama. Kada mu dosadi privremeno boraviste, JA promeni stanodavca (tj. lobanju) ali iskusnije i obogacenije trazi mnogo bolje uslove za svoje dalje usavrsenje. Cak i da ostane na ulici JA jeste u stanju da prezivi jer njemu ne smetaju hladnoca, jara, kise, oluje, globalna otopljenja. JA je jedina besmrtna stvar koje nismo svesni da imamo, nerazumno se oslanjajuci (za to su drugi krivi) na vec proverene zube, kosu, oci i sl. skapavajuce stvari koje imaju rok trajanja. JA ili Ego mogu da oshamute i pokusaju da usmrte i drugi i samo JA u trenutku beznadja, ali njegova moc samoizlecenja je ogromna, samo ga treba staviti u prave eksperimentalne uslove.



Danas sam cuo da je najbitnija na svetu personalna inteligencija....Po onome sto sam cuo , to je ego koji je toliko naduvan da je makijaveli bio malo dete.....
Mislite o tome, ako zelite da ste u trendu , budite inteligentni , ali personalno inteligentni narocito....to je vrh....

Jesi li na vrhu? Hajd' nabaci neki test da se uporedjujemo...mislim na forumase sa psihoticnog podforuma.
 
Jesi ti sigurna da moje imanje nije ego....?
A moj taxi mercedes?
To je moja persona, a persona publica tacnije zahteva i tucu da bi se odbranila...
A tuca je ugrozavanje moje fizicke persone , koja daje krv za moju mozdanu i emotivnu personu...
Razbice me njih 7 taksista iz beotaksija, a ja pinkovac, ali ili ziv ili mrtav....sve je to mafija...

Jel ovaj primer razmisljanja taksiste izpred usce soping centra ispravno vidjenje njegovog ega....
Po njemu je sve ego...
 
Jesi ti sigurna da moje imanje nije ego....?
A moj taxi mercedes?
To je moja persona, a persona publica tacnije zahteva i tucu da bi se odbranila...
A tuca je ugrozavanje moje fizicke persone , koja daje krv za moju mozdanu i emotivnu personu...
Razbice me njih 7 taksista iz beotaksija, a ja pinkovac, ali ili ziv ili mrtav....sve je to mafija...

Jel ovaj primer razmisljanja taksiste izpred usce soping centra ispravno vidjenje njegovog ega....
Po njemu je sve ego...

Nisam sigurna obzirom da nisam s vrha, jos uvek sam u podnozju pa ne mogu dobro da izbaratam podacima. Ako je moj shvatimetar dobro izmerio, ti si na konto svog ega stavio neko imanje (neke njive, stan, sta li), taxi i to mercedes (wow), uz vec vidjen talenat verbalnog centrifugiranja. Fizicka persona je po datoj izjavi spremna na box mec ukoliko neko navali na ugrozavanje emotivnog i mozdanog dela celovitosti njegovog bica, tj. njegovog super ega. Mislim da je irelevantno da li je u pitanju sedmorica ili samo jedan beo na jednog pink, mnogo je vaznije da se ne urusi integritet celovitosti ni na javnom a ni na nekom drugom mestu, makar to bio forum. No, ja i dalje ostajem pri stavu da je najvaznije odrzavati tu centrifugu koliko toliko u movement statusu a sto se ostalih potkrepljujucih stavki tice (hektari, kvadratni metri i lim) one su kao i ostalo, fizicki nestabilno i sklono promeni, manje bitni.

@Blajbinger, covek nije samo prah i ako tako misli tretirace ga kao prah, to sam zaboravila da napomenem a htela sam.
 
Ja te nisam razumeo sta si rekla...
Kretanje je bitno , a imanje nije...odnos prema imanju jeste, ali imanje nije...
Precizno gledano to sam i mislio ali nisam spretno izrazio , pa se stvarno bukvalnim tumacenjem dolazi da je imanje i lim deo ega...
 

Back
Top