Da li je moguci bolji svet?

Poruka
6.359
Godinama se zalazem za osnivanje Pokreta za racionalno organizovanje sveta.Da li sam na pravom putu i da li je moguca izgradnja jedne Nove civilizacije?
Da li mi obicni,mali ljudi treba da se borimo ili da sve prepustimo mocnim pojedincima kod nas i u svetu???
O ovome cete naci vise ako na internetu otkucate naziv Pokreta.
Da li je sve unapred presudjeno ili mi mozemo da oblikujemo svoju buducnost?
 
Godinama se zalazem za osnivanje Pokreta za racionalno organizovanje sveta.Da li sam na pravom putu i da li je moguca izgradnja jedne Nove civilizacije?
Da li mi obicni,mali ljudi treba da se borimo ili da sve prepustimo mocnim pojedincima kod nas i u svetu???
O ovome cete naci vise ako na internetu otkucate naziv Pokreta.
Da li je sve unapred presudjeno ili mi mozemo da oblikujemo svoju buducnost?

Da je moguć bolji svet od ovoga u kome živimo, sigurno bi bio bolji. Zato mislim da nije moguć. Možda će biti bolji nego što jeste, a nikada neće biti bolji, od želje i nade ukupnog čovečanstva za boljim svetom. A što se tiče "Nove civilizacije", svaka civilizacija danas, novija je od one juče i starija od one sutra. Unapred odredjeno je jedino nastajanje i nestajanje, namerno izbegavam upotrebu pojmova kao što radjanje i smrt, jer su ovi pojmovi vezani za ljudsko poimanje života, koje je relativno u odnosu na univerzum i prirodne procese u njemu.
Što se tiče moćnih pojedinaca koji vladaju svetom, pa oni nisu ništa drugo, nego proizvod po meri ovoga i ovakvog čovečanstva i ove i ovakve civilizacije kakvu danas imamo.
 
Poslednja izmena:
Odlicna tema. *** ne moze se citav svijet uzdici na neko drugo vise duhovno stanje, jer da nema zla onda ni dobro ne bi imalo smisla i znacaja koliko danas ima.

Ali smatram da se moze odredjen nivo ljudi u svojoj blizoj ili daljoj okolini ozbiljno zaloziti za to. Krenuvsi od samog pojedinca tj. od samog sebe svijest se moze podici na visi nivo a samim tim i razumjevanje drugog sto je jedan od osnovnih razloga boljeg svijeta.
Ali uvijek ce biti ljudi zeljnih manipulacije, samoljublja i zelje za kontrolom.

Ova tema ide ka tome da moze ljude pojedinacno "opametiti" da razmisljaju, jer ko ne bi volio ljepsi, bolji i sigurniji svijet?
 
Naravno da treba da se borimo , ali ne znam da li zelis da ovde pricamo o psiholgiji mase ili cemu vec ???
mislim da se ne bi otislo u politiku....
Mislim na sve vazne aspekte(sreca u malim stvarima,biti uspesan u neuspesnom drustvu,zivot je veliki dar dat coveku,sta mogu mali ljudi uciniti ako su organizovani,da li filozofi i ^ filozofi^ treba da rade i prakticne aktivnosti ili da se bave samo filozofiranjem itd. itd.) vezane za zivot na ovoj planeti.
 
Mislim na sve vazne aspekte(sreca u malim stvarima,biti uspesan u neuspesnom drustvu,zivot je veliki dar dat coveku,sta mogu mali ljudi uciniti ako su organizovani,da li filozofi i ^ filozofi^ treba da rade i prakticne aktivnosti ili da se bave samo filozofiranjem itd. itd.) vezane za zivot na ovoj planeti.

Pa vidis covek ne moze ocekivati da se bilo sta u svetu promeni dok tu promenu ne stvori u sebi..
dakle taj korak izmedju misli i delovanja je jako bitan i obavezan...
no zavisi od onog najproblematicnijeg kod svakog coveka , a to je njegova jacina karaktera...
ako smo slabi i promene ce biti poput slabih jecaja pobune i nista vise...
jos je bolje da se ovakve ,,mislene frekvencije udruze ,,
tada zaista nastaje pokret u drustvu,
ali za zaista bitna rekao bih egzistencijalna pitanja poput ovog o kom pricamo
bitno je i ma kako iskompromitovano zvucalo cisto srce...
jer u svim globalnim planovima postoji i globalna manipulacija , pa da ne bi doslo do slucajne ili namerne zloupotrebe dobijenog poverenja , statusa i moci potreban je i taj segment ...
dakle ako pricamo o jednom utopijskom svetu...
 
na tu tvoju brigu za narod sam vec odgovorio na spomenutoj temi
Kada govorimo o brizi za narod mislimo najpre na svoju porodicu,na sebe i sve svoje bliznje.Neko ce onda reci a zasto onda govorimo o svetskim i opstedrustvenim pitanjima?Govorimo zato sto svi zivimo u jednom sirokom svetu koji direktno utice na zivote svih nas!
Dobro je dok razgovaramo i razmenjujemo misljenja,jer to je jedini put za moguce usaglasavanje oko bitnih pitanja.Posle toga treba da usledi i neka organizovana akcija,jer cemu golo filozofiranje ako ono nista ne menja?
Pokusavamo da spoznamo sustinu sveta zbog sebe i da bi taj svet prilagodili nama,ljudima u granicama moguceg.
Jedan praktican primer.Mnogi danas masovno ubijaju civile koji su se slucajno zatekli na nekom mestu u trenutku eksplozije radi ostvarivanja nekih politickih ciljeva.Da li je to ispravno i moralno? Da li se takvo ponasanje moze braniti ili se protiv njega moramo boriti?
Centralno je ipak pitanje da li se covek evolucijom moze izdvojiti iz zivotinjskog carstva i uci u carstvo razuma i ljudskosti?
Ispravno je da se borimo da u svetu nema ratova,ali je takodje bitno da on bude po meri coveka.Sve u svemu potreban je jedan sasvim novi pogled na razvoj ljudske civilizacije odnosno jedna Nova ideologija.
 
Godinama se zalazem za osnivanje Pokreta za racionalno organizovanje sveta.Da li sam na pravom putu i da li je moguca izgradnja jedne Nove civilizacije?
Da li mi obicni,mali ljudi treba da se borimo ili da sve prepustimo mocnim pojedincima kod nas i u svetu???
O ovome cete naci vise ako na internetu otkucate naziv Pokreta.
Da li je sve unapred presudjeno ili mi mozemo da oblikujemo svoju buducnost?

Nikad obicni ljudi nisu stvarali nista. Ili su bili natprosjecno sposobni (i slavni) ili je svijet propadao.
 
Treba da prvo volimo sebe i svoje bliznje, pa s tim da krenemo. Poznato je da mi Srbi ne volimo jedni druge(ne moze me niko ubjediti u suprotno) pa samim tim ne mozemo voliti ni sebe. Ne prosipam ovdje nikakav nacionalizam vec pricam o toleranciji medju narodom i ljudima. To je ono prije ce ti neko nas zabit noz u ledja neko neko "tudji". Samo malo vise tolerancije i razumjevanja i vidjecete ljudi kako ide sve bolje.

Ne mozemo voliti svjet kada ne volimo bracu i bliznje pa je moj predlog da se Srbi zaloze za slogu. Neko ce reci nacionalizam ne vodi nicemu. Ne vodi u zemljama koje su davno rijesile svoje nacionalno pitanje, ali nas stalno podbadaju sa nekim sankcijama i glupostima tako da ne mozemo biti u miru. Ali ovo nije ni nacionalizam ovo je ljubav prema jednom narodu koji je prosao mnogo tutorenja, ISTREBLJIVANJA i jos kojekakvih gluposti i sam znam po sebi *** meni sve jedna generacija u ratu, a to nam ne treba.

Nadam se da ste razumjeli moju poruku.VOLIMO SE I POSTUJMO
 
Poslednja izmena:
Da li je moguce da radimo na stvaranju jednog sveta u kome je razum vrhovni arbitar i koji je iznad strasti koje vode ka razgradnji drustva i sveta u celini?
Gde je uopste tu mali covek ako samo natprosecni stvaraju istoriju?Koja je onda uloga takozvanog nevladinog sektora?
Da li je nasilje,posebno ratno dokaz da smo jos u periodu divljastva odnosno da nismo mnogo daleko od zakona koji vladaju u dzunglama?
 
Treba da prvo volimo sebe i svoje bliznje, pa s tim da krenemo. Poznato je da mi Srbi ne volimo jedni druge(ne moze me niko ubjediti u suprotno) pa samim tim ne mozemo voliti ni sebe. Ne prosipam ovdje nikakav nacionalizam vec pricam o toleranciji medju narodom i ljudima. To je ono prije ce ti neko nas zabit noz u ledja neko neko "tudji". Samo malo vise tolerancije i razumjevanja i vidjecete ljudi kako ide sve bolje.

Ne mozemo voliti svjet kada ne volimo bracu i bliznje pa je moj predlog da se Srbi zaloze za slogu. Neko ce reci nacionalizam ne vodi nicemu. Ne vodi u zemljama koje su davno rijesile svoje nacionalno pitanje, ali nas stalno podbadaju sa nekim sankcijama i glupostima tako da ne mozemo biti u miru. Ali ovo nije ni nacionalizam ovo je ljubav prema jednom narodu koji je prosao mnogo tutorenja, ISTREBLJIVANJA i jos kojekakvih gluposti i sam znam po sebi *** meni sve jedna generacija u ratu, a to nam ne treba.

Nadam se da ste razumjeli moju poruku.VOLIMO SE I POSTUJMO

U potpunosti se slazem sa porukom!
 
Da li je moguce da radimo na stvaranju jednog sveta u kome je razum vrhovni arbitar i koji je iznad strasti koje vode ka razgradnji drustva i sveta u celini?
Gde je uopste tu mali covek ako samo natprosecni stvaraju istoriju?Koja je onda uloga takozvanog nevladinog sektora?
Da li je nasilje,posebno ratno dokaz da smo jos u periodu divljastva odnosno da nismo mnogo daleko od zakona koji vladaju u dzunglama?

Pa uopšte nije upitno da li je moguće stvaranje boljeg sveta u kome je vrhovni arbitar razum. To pitanje ima smisla isto kao o ono već davno poznato "Šta bi bilo kad bi bilo..". Mislim da je pravi smisao i suština pitanje: Da li je čovek kao pojedinac i čovečanstvo uopšte sposoban za stvaranje boljeg sveta? Mislim da dokle god postoji težnja, želja i nada za boljim svetom čovek i čovečanstvo će usavršavati i jačati svoju sposobnost kao preduslov za stvaranje boljeg sveta. Ali svaka generacija, ona prošla, ova sadašnja i sve buduće generacije ljudi živele su, žive i živeće u jedino mogućem, sebi primerenom , svetu sa svim njegovim vrlinama i manama.
Kada je reč o istoriji, nju stvaraju mali bar isto toliko, a možda i više od velikih, jer ti "veliki" nisu ništa drugo, nego proizvod upravo tih malih, s tom razlikom što se ti tzv "veliki" vrlo često usudjuju da nipodaštavaju značaj malih, da istorijske činjenice iskrivljavaju i prilagodjavaju sebi i svojim potrebama.
Ratovi i nasilje postoje od kako je čoveka na planeti zemlji a postojaće i u bližoj i daljoj budućnosti usudjujem se reći dokle god postoje ljudska bića samo što će se menjati sredstva i načini ratovanja i nasilja u skladu sa usavršavanjem sposobnosti za stvaranje bolje budućnosti.
 
Nisam dobio odgovor na neka napred postavljena pitanja.Da li uopste te hiljade i hiljade organizacija doprinose stvaranju boljeg sveta?Kakvo misljenje imate o ucinku nevladinog sektora kod nas?
Ne slazem se sa tezom da ce ratova uvek biti u okviru ljudskog roda.No,za sada je uspeh kada sto manji broj zemalja ratuje i kada su periodi mira sto duzi.
U jednoj svojoj knjizi maloj po obimu postavio sam tezu da je zadatak covecanstva da zaseje zivot na okolne bezivotne planete i da kasnije nastavi dalje,a da prestane sa medjusobnim ratovima.Ustvari sustinsko pitanje je da li ce ljudi dalje evoluirati posto od svih zivih bica jedini poseduju razum?
Predlazem da ne suzavamo temu i da u sto vecoj meri iznesemo misljenje da li obicni ljudi i njihove organizacije mogu doprineti potpunoj rekonstrukciji sadasnje civilizacije.Ako su ratovi najtezi problem kazimo koji ih sve uzroci izazivaju!
 
Pa hajde da krenemo matematicki..tj.,pretpostavimo da takve organizacije NE postoje. Svet bi sigurno bio gori. Dakle, pomazu da koliko toliko bude bolji.
:)
Bilo bi korisno za ovu raspravu kada bi nam neko prikazao bar neke vaznije organizacije u svetu koje se bore za neki visi nivo civilizacije.
Pored niza drugih predloga datih javno vec nekoliko godina zagovaram originalan nacin legalizacije koriscenja droga zato sto smatram da bi zavisnici i njihove porodice manje patili a bilo bi i manje kriminala u svetu.Stampa ovih dana javlja da je Ceska krenula tim putem.Ovo je samo jedno od pitanja koje mozemo pretresati u okviru postavljene teme
Smatram vrlo vaznim i stav Amina Malufa,arapsko-francuskog pisca koji je izjavio ili cemo izgraditi zajednicku civilizaciju ili cemo pasti u varvarstvo.
 
Bilo bi korisno za ovu raspravu kada bi nam neko prikazao bar neke vaznije organizacije u svetu koje se bore za neki visi nivo civilizacije.
Pored niza drugih predloga datih javno vec nekoliko godina zagovaram originalan nacin legalizacije koriscenja droga zato sto smatram da bi zavisnici i njihove porodice manje patili a bilo bi i manje kriminala u svetu.Stampa ovih dana javlja da je Ceska krenula tim putem.Ovo je samo jedno od pitanja koje mozemo pretresati u okviru postavljene teme
Smatram vrlo vaznim i stav Amina Malufa,arapsko-francuskog pisca koji je izjavio ili cemo izgraditi zajednicku civilizaciju ili cemo pasti u varvarstvo.

Čudnu viziju boljeg sveta imaš. Umesto da se zalažeš za zabranu proizvodnje i prometa opojnih droga na globalnom nivou, kao preduslova za bolji svet, zalažeš se za legalizaciju najvećeg zla savremene epohe. Uskoro će, ako već i nije ova pošast, zajedno sa prostitucijom i krminalom naneti veću štetu čovečanstvu nego oba svetska rata zajedno.
Ovim samo potvrdjuješ moje uverenje da je svet upravo onakav kakvog smo ga mi napravili, po meri nivoa svesti celokupnog čovečanstva. U ostalom da je tvoje mišljenje u trendu, govori i činjenica da je u savetu mnogo lakše i jednostavnije doneti Zakone o zabrani pušenja, nego doneti Zakone o zabrani proizvodnje i prometa duvana. Moje mišljenje je da su droga, oružje, nafta i duvan osnova ekonomske i političke moći velikih sila. U ostalom u našem narodu se kaže: "Ne laje kera sela radi nego sebe radi"
 
Poslednja izmena:

Back
Top