Mi nismo bosanci

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma kakav crni bosanac,pa jel u Srbiji postoji opcija da shiptar mora da se izjasnjava kao Srbin,shiptar iz Srbije,Srpski shiptar :roll:

Jel ima u Brazilu opcija da se opredelis da si Brazilski srbin :roll:

Ma nema nikakvog pominjanja bosne i slicnih gluposti,bosanci ne postoje ni u kom obliku.

Gresis, Mitt ima pravo...Neka ti kaze koju opciju ima u Austriji!
 
al ces ovde uvek biti Bosanac ma koliko se trudio da objasnjavas :mrgreen:
uostalom cela prica je debilna , svako ima pravo da se izjasnjava kako hoce ,al stvar je u tome da je Bosanac regionalna odrednica isto kao i Sremac , Sumadinac, Hercegovac i to ne iskljucuje i srpsku nacionalnost
ko kada bi se sada neki Cacanin ili Kragujevcanin ljutio i poceo da vristi ja sam Srbin ,a ne Sumadinac , budi Bog s'nama


Moglo bi se to tako predstavljati da ovde nije nesto drugo po srijedi a radi se o tome da se danas pokusava pod geografskom odrednicom stvoriti nacionalna
Pa bi oni sutra Srbe koji se izjasne kao bosanci pretvorili u pripadnike bosanske nacije,
Razumijete o tome se ovde radi o opasnosti koja prijeti nama na svakom koraku zato se Srbi ovde osjecaju samo kao Srbi i nadju se uvredjeni kada im neko kaze da su bosanci.
Uostalom u popisu se ne naznacava geografska ili zavicajna pripadnost vec nacionalna i zato ne treba ni stavljati u kontekst pricu sumadinac Srbin i bosanac Srbin . Jer ne postoji bosanac Srbin vec samo Srbin.

I jos jedan prijmjer Gradska biblioteka u Sarajevu je srpske pisce preimenovala u bosanske i sva njihova dijela postase bosanska knjizevnost naravno da mi ovde u RS to ne priznamo i borimo se protiv toga na sve nacine a izmedju ostalog i tome sto naglasavamo da su oni samo srpski pisci a ne neki virtuelni bosanski.
 
Sve ovde na Balkanu pokusava da potire jedno drugo,kao i kod goraca tako i u Bosni.

A ostatak necu ni da komentarisem.

E pa prijatelju, ja sam siguran u svoj identitet. Znam da sam Srbin i šta me Srbinom čini. Znam i to da se neću izjasniti drugačije na popisu nego Srbin.

Međutim, znam i to da Srbi iz Bosne nose svoju crtu koju Srbi iz ostalih krajeva nemaju. Ja ne mogu pobeći od toga da me moji prijatelji u Srbiji zovu Bosancem, niti želim da bežim od toga, zato što to predstravlja deo mene. Ti sada možeš usled politike nastale u najmodernije doba da prišiješ nazivu Bosanac ono što taj naziv prirodno ne poseduje, ali ja vidim i shvatam ono što je on uvek značio - ljude rođene u Bosni: Srbe, Hrvate i muslimane (sada Bošnjake).
 
Moglo bi se to tako predstavljati da ovde nije nesto drugo po srijedi a radi se o tome da se danas pokusava pod geografskom odrednicom stvoriti nacionalna
Pa bi oni sutra Srbe koji se izjasne kao bosanci pretvorili u pripadnike bosanske nacije,
Razumijete o tome se ovde radi o opasnosti koja prijeti nama na svakom koraku zato se Srbi ovde osjecaju samo kao Srbi i nadju se uvredjeni kada im neko kaze da su bosanci.
Uostalom u popisu se ne naznacava geografska ili zavicajna pripadnost vec nacionalna i zato ne treba ni stavljati u kontekst pricu sumadinac Srbin i bosanac Srbin . Jer ne postoji bosanac Srbin vec samo Srbin.

I jos jedan prijmjer Gradska biblioteka u Sarajevu je srpske pisce preimenovala u bosanske i sva njihova dijela postase bosanska knjizevnost naravno da mi ovde u RS to ne priznamo i borimo se protiv toga na sve nacine a izmedju ostalog i tome sto naglasavamo da su oni samo srpski pisci a ne neki virtuelni bosanski.

Pa kome se pravdaš čoveče ,jel ti vidiš kakvo je to društvo
 
E pa prijatelju, ja sam siguran u svoj identitet. Znam da sam Srbin i šta me Srbinom čini. Znam i to da se neću izjasniti drugačije na popisu nego Srbin.

Međutim, znam i to da Srbi iz Bosne nose svoju crtu koju Srbi iz ostalih krajeva nemaju. Ja ne mogu pobeći od toga da me moji prijatelji u Srbiji zovu Bosancem, niti želim da bežim od toga, zato što to predstravlja deo mene. Ti sada možeš usled politike nastale u najmodernije doba da prišiješ nazivu Bosanac ono što taj naziv prirodno ne poseduje, ali ja vidim i shvatam ono što je on uvek značio - ljude rođene u Bosni: Srbe, Hrvate i muslimane (sada Bošnjake).

Pa ti si siguran,ali ta ista prica je preobukla jedno 40% srba u CG u nekakve crnogorce,mosh misliti :roll:

A ta crta je velika okrugla glava :mrgreen:
 
mi nismo bosanci
Politika - Pre 31 minut

BANJALUKA - Ne želimo da budemo Bosanci, mi smo Srbi i većina nas želi da se tako izjasni, izjavio je premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik i ocenio da bi Evropska komisija svoju zabrinutost zbog pitanja popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini (BIH) trebalo da uputi zvaničnom Sarajevu.

"Mi nismo krivci što još nema dogovora u vezi popisa. RS traži da se u popis obavezno uvrsti izjašnjavanje o nacionalnoj, verskoj i jezičkoj pripadnosti", rekao je Dodik novinarima.

"To nije protiv evropskih standarda, ali jeste protiv nekih koncepcija koje žele da ovde ođednom naprave Bosance ili neke druge narode. Mi ne želimo da budemo Bosanci, mi smo Srbi i većina nas želi da se tako izjasni", naglasio je on.

Dodik je podsetio da je RS pripremila zakon o popisu stanovništva, ali da čeka da vidi kako će to pitanje biti rešeno na nivou BiH.

Direktor Direkcije zapadni Balkan pri Evropskoj komisiji Pjer Mirel izrazio je zabrinutost zbog pitanja popisa stanovništva u BiH, jer još nikakva odluka nije doneta.

"Ostalo je još samo nekoliko sedmica da se donese pozitivna odluka. Ako ne, onda će biti kasno da se popis uradi 2011. godine i BiH će ponovo biti iza svih ostalih država. Kako da otvorimo pregovore o članstvu, a nemamo pouzdanih podataka", rekao je Mirel, prenosi "Dnevni avaz".

:klap:

СРПСКА ИЛИ СМРТ!
Нема друге..

:super:
 
Treba definisati šta znači Srbin, a šta znači Bosanac.
Srbi su nacionalna odrednica. Narod koji deli određene istorijske, tradicionalne, jezičke, religijske, kulturološke i mnoge druge karakteristike.
Bosanci su ljudi koji dele teritoriju na kojoj su se rodili i/ili odrasli. Dakle teritorijalna odrednica.

Prema tome, ja se nikada nisam osećao neudobno pod nazivom Bosanac, jer sam znao da me ta klasifikacija ne potire kao Srbina.
Međutim, Dodik se osvrće na jednu drugu stvar, a to je nacija Bosanaca, što ne postoji. U tom smislu podržavam to što kaže o popisu.

Ja sam Srbin koji živi u Bosni, odnosno bosanski Srbin, odnosno Srbin Bosanac i želim da to stoji u zvaničnoj statistici zemlje u kojoj živim.
Bilo kakva lažna predstava zajedništva u BiH kroz igranje sa statistikom ne dolazi u obzir.

:ok::ok:
 
E pa prijatelju, ja sam siguran u svoj identitet. Znam da sam Srbin i šta me Srbinom čini. Znam i to da se neću izjasniti drugačije na popisu nego Srbin.

Međutim, znam i to da Srbi iz Bosne nose svoju crtu koju Srbi iz ostalih krajeva nemaju. Ja ne mogu pobeći od toga da me moji prijatelji u Srbiji zovu Bosancem, niti želim da bežim od toga, zato što to predstravlja deo mene. Ti sada možeš usled politike nastale u najmodernije doba da prišiješ nazivu Bosanac ono što taj naziv prirodno ne poseduje, ali ja vidim i shvatam ono što je on uvek značio - ljude rođene u Bosni: Srbe, Hrvate i muslimane (sada Bošnjake).

Митре сасвим је разумљиво да различите географске и историске чињенице донесуразличит тип менталитета и неке разликости
Али мене су увек више интересовле сличности
 
Jedino ako se vi Hrvati nazovete katolički Balkanci ili tako nešto. Dakle ne!


Pa ja sad objasnih da sami pojmovi Srbin i Bosanac ne označavaju istu kategoriju pojave. Isto kao što se ti možeš bezazleno izjasniti kao čovek i belac, a da jedno ne potire drugo, možeš i kao Srbin i Bosanac.

Nadam se da ti je toliko jasno, ili si i ti podlegao propagandi onih koji žele da stvore bosansnu naciju. Ja nisam.

..ma tu nešto ne štima..
..pravoslavac.katolik...rodjen u Grčkoj...Rusiji....nije Srbin..Hrvat..može biti porijeklom...On je ili Grk..ili Rus..samo druge manjinske vjeroispovijesti..ima kineza katolika pa nisu Hrvati...niti Italijani..mislim da se 3 koljeno rodjeno..racuna vec kao domicilno..stanovništvo..
..Zaključak...
...svi koji su rodjeni u BiH..mogu biti raznih vjeroispovijesti..ali su Bosanci( univerzalni naziv spominjanje Hercegovine je predugačko)...
 
..ma tu nešto ne štima..
..pravoslavac.katolik...rodjen u Grčkoj...Rusiji....nije Srbin..Hrvat..može biti porijeklom...On je ili Grk..ili Rus..samo druge manjinske vjeroispovijesti..ima kineza katolika pa nisu Hrvati...niti Italijani..mislim da se 3 koljeno rodjeno..racuna vec kao domicilno..stanovništvo..
..Zaključak...
...svi koji su rodjeni u BiH..mogu biti raznih vjeroispovijesti..ali su Bosanci( univerzalni naziv spominjanje Hercegovine je predugačko)...
Ti to u duhu nove hrvatske države?Vidiš,ja sam pripadnik određenog naroda ma gde bio i državljanin određene države.
 
..ma tu nešto ne štima..
..pravoslavac.katolik...rodjen u Grčkoj...Rusiji....nije Srbin..Hrvat..može biti porijeklom...On je ili Grk..ili Rus..samo druge manjinske vjeroispovijesti..ima kineza katolika pa nisu Hrvati...niti Italijani..mislim da se 3 koljeno rodjeno..racuna vec kao domicilno..stanovništvo..
..Zaključak...
...svi koji su rodjeni u BiH..mogu biti raznih vjeroispovijesti..ali su Bosanci( univerzalni naziv spominjanje Hercegovine je predugačko)...

Теби тата онда католик Србин мада ако се неварам и ти си рођен у Сланкамену , Србине католиче
 
Treba definisati šta znači Srbin, a šta znači Bosanac.
Srbi su nacionalna odrednica. Narod koji deli određene istorijske, tradicionalne, jezičke, religijske, kulturološke i mnoge druge karakteristike.
Bosanci su ljudi koji dele teritoriju na kojoj su se rodili i/ili odrasli. Dakle teritorijalna odrednica.

Prema tome, ja se nikada nisam osećao neudobno pod nazivom Bosanac, jer sam znao da me ta klasifikacija ne potire kao Srbina.
Međutim, Dodik se osvrće na jednu drugu stvar, a to je nacija Bosanaca, što ne postoji. U tom smislu podržavam to što kaže o popisu.
Ja sam Srbin koji živi u Bosni, odnosno bosanski Srbin, odnosno Srbin Bosanac i želim da to stoji u zvaničnoj statistici zemlje u kojoj živim.
Bilo kakva lažna predstava zajedništva u BiH kroz igranje sa statistikom ne dolazi u obzir.

Gde su tu onda Hercegovci jer je zvanican naziv drzave Bosna i Hercegovina?Po tvojoj logici bi trebao biti Bosnohercegovac.Sprdnja od drzave,bar ima jedna smesnija od Srbije.:mrgreen:
U Velikoj Britaniji se niko ne izjasnjava kao Britanac vec kao Englez,Skot,Velsanin,...Srbin je Srbin pa makar bio i u karikaturi zvanoj BiH
 
-iwo jima

Лупеташ колико си тежак:
ХЕРЦЕГОВИНА
HERCEGOVINA VOJVODSTVO SVETOG SAVE


Proteklo je punih 540 godina otkako Hercegovina i hercegovački Srbi Hercegovci, žive pod tim imenom, a drevne srpske zemlje Travunija, Zahumlje i Paganija (Neretljanska oblast) na čijim je teritorijama Hercegovina formirana, pominju se u istorijskim izvorima više od deset vijekova, kao zemlje koje su nastanjivali Srbi još u VII vijeku naše ere.

Vizantijski car-pisac Konstantin Porfirogenit (912-959) pominje srpske zemlje Travuniju, Konavli, Zahumlje i Paganiju kao zemlje u kojima žive Srbi.

Istorijski gledano, hercegovačka društvena, istorijsko-kulturološka i duhovna prošlost bile su dramatične i bogate dogadjanjima i Hercegovina
je vijekovima bila zemlja bogate kulturne tradicije brojnih civilizacija koje su se u njoj smjenjivale od praistorije do novog doba. Ona je od ranog srednjeg vijeka bila zemlja u kojoj su uvijek većinu stanovništva činili Srbi, pa čak i onda kada je bila pod turskom okupacijom od 1465. do 1878. godine, dakle punih 413 godina. Za ovo vrijeme robovanja pod Turcima Osmanlijama, hercegovački Srbi su stekli svoj nacionalni osjećaj u bunama, ustancima i u oslobodilačkim ratovima i oblikovali ga u borbama protiv svojih neprijatelja kroz dugi istorijski tok vremena.

Najsnažniji pečat Humskoj zemlji dali su: humski knez Mihailo Višević, humski knez Ljutovid i župan Zemljidrag u XI vijeku, veliki župan Nemanja u XII vijeku, rodonačelnik Nemanjića i njegov polubrat humski knez Miroslav, Rastko Nemanjić (Sveti Sava) gospodar Humske zemlje i prvi srpski arhiepiskop i pisac svetih knjiga, Stefan Prvovjenčani, prvi srpski krunisani kralj, humski veliki knez Andrija, arhiepiskop Danilo, biograf i pisac "Života kraljeva i arhiepiskopa srpskih", vojvoda Vlatko Vuković, veliki vojvoda Sandalj Hranić, rodonačelnik Hercegovine i osnivač "Vojvodstva Svetog Save" herceg Stefan Vukčić Kosača, Sveti Vasilije Tvrdoški i Ostroški i Sava Vladislavić Raguzinski, diplomata na dvoru ruskog cara Petra Prvog, koji je 1728. godine razgraničio dva najveća svjetska carstva Rusiju i Kinu. On je, na carigradskoj pijaci kupio Crnca hanibala, pradjedu ruskog pjesnika Puškina i poklonio ga caru Petru u Petersburgu čime se i danas ponosimo, te ističemo " da nije bilo Gackonca i Hercegovca Save Vladislavića ne bi bilo ni Puškina.

Ni drugi Hercegovci, počevši od vojvode Grdana Nikšića i Jovana Maleševca do Luke Vukalovića, Mića Ljubibratića i Nićifora Dučića i cijelog korpusa duhovnih, kulturnih i javnih radnika Hercegovine na srpskim prostorima do moderne poetike i diplomatije XX vijeka koju je uzdigao do uzvišenosti hercegovački pjesnik i diplomata Jovan Dučić - nisu svojom djelatnošću i javnom riječju zaostajali iza svojih velikih prethodnika prošlih vijekova.

* * *
Hercegovina je onaj geografski prostor na Balkanu izmedju
Jadranskog mora i planinskog gorja u unutrašnjosti kontinenta uz tokove rijeka Neretve, gornje Drine, Pive i Tare koji su u VII vijeku naše ere naselili Srbi i na kome su osnovali svoje prve arhontije, župe i vojvodstva, a nešto kasnije i svoju prvu kraljevinu. Na toj su teritoriji osnovane prve srpske oblasti: Travunija s Konavlima, Zahumlje, Paganija (Neretljanska oblast) i Zagorska Srbija u planinskim stranama, kako piše vizantijski car-pisac Konstantin Porfirogenit polovinom X vijeka.

Prostranstvo današnje Hercegovine, koju sada srpski narod naziva Srpska Hercegovina, u praistoriji su naseljavali hercegovački prastanovnici paleolićani, još u starokremenom dobu prvi paleolitski lovci na divlje životinje praljudi tipa "homo erectus". Ovi "starokremeni ljudi" ostavili su svoje tragove u starokremenom kulturnom nasljedju i u materijalnoj
kulturi kamenokremenih artefakata, koji su deponovani u kulturnim majdanima istočne Hercegovine.

Arheološko-istorijska nauka utvrdila je praistorijski kontinuitet naseljenosti Hercegovine od starijeg paleolita na Gackonskom polju, srednjeg u Crvenoj stijeni u dolini Trebišnjice i Ružinoj pećini u Pustom Polju i mladjeg u Badnju kod Borojevića u Stocu u dolini Bregave sve do neolitskih staništa na prostorima cijele Hercegovačke regije od Jadranskog mora do durmitorskih visova i istočnih granica Stare Hercegovine nekadašnjeg Vojvodstva Svetog Save.

Hercegovina je ona srpska zemlja koja se prostirala od Jadranskog mora do rijeke Lima i od Kotora do rijeke Cetine na zapadu, gdje je graničila s Hrvatskom.

U Hercegovini se praistorijski ljudski život zasnovao još u kvartaru, kada je pračovjek ovladao vatrom i izradom kameno-kremenih orudja i oružja, negdje oko milion i po do osam stotina hiljada godina prije današnjosti, što potvrdjuju i arheološki nalazi i kremeni artefakti starijeg paleolitika sa Okolišta na Gackonskom polju. Od starijeg i srednjeg kamenog doba (paleolita i mezolita) pa kroz mladje kameno doba (neolit) bakreno doba, željezno doba, ilirski helenizam i ilirsko doba pa sve do poznog srednjeg vijeka, kroz antički period, doba velikih seoba naroda i rani srednji vijek u Hercegovini vrijeme je stalne i kontinualne naseljenosti hercegovačkog prostora. Dosadašnji arheološko-antropološki nalazi upućuju na zaključak da su u Hercegovini u gore naznačenom vremenu prebivali autohtoni stanovnici Dinaridi, o kojima nauka još nije jasno definisala svoje, još uvijek nepotpune zaključke i saznanja.
Hercegovina je, s obzirom na svoj geofizički položaj i na vremenske prilike i neprilike u praistoriji, protoistoriji i u ranom istorijskom dobu na Balkanu i u Evropi, kao oblast naslonjena na Jadransko more i Mediteran bila naseljena ljudskim populacijama različitih kultura i kulturnih uticaja Istoka i Zapada mnogo prije od drugih krajeva susjednih joj oblasti u zaledju. Znatan dio praljudskih staništa u Hercegovini identifikovano je i djelomično arheološki istraženo i naučno objašnjeno. U istraživanju praistorijskih lokaliteta, naročito gackonskih, pored domaćih naučnika iz Sarajeva i Beograda, zapaženo mjesto imali su i strani naučnici-paleolitičari iz Francuske (Pariz i Bordo), Engleske (London), Amerike (Mičigen), Italije (Rim).

Hercegovina je bila raskršće drumskih pravaca i kultura od najranijih ljudskih kretanja paleolitskih populacija, balkanskih stočarskih plemena u praistorijsko i ranoistorijsko doba, velikih seoba naroda na južne prostore ka Jadranu i migracionih kretanja brojnih vlaških grupacija u srednjem vijeku, pa sve do najnovijih migracionih kretanja stanovništva u naše doba.

Kroz Hercegovinu je u srednjem vijeku i u tursko doba prolazio najfrekventniji drum, nazivan Dubrovački put (Via Ragusa) karavanski, trgovačko-diplomatski i vojni put, kojim su kao putnim koridorom Istoka i Zapada prolazili i trgovci i diplomati i vojske i karavani od Jadrana u unutrašnjost i obratno. Ovim putom su išli i diplomati i emisari: Francuzi, Italijani, Španci i drugi Evropljani sa Zapada na Istok i istočni diplomatski predstavnici i misionari u zapadne evropske zemlje. Hercegovačkim drumovima su prolazili i carevi i kraljevi, arhonti i župani, vojvode i kneževi, carski izaslanici i diplomate najvišeg ranga i Istoka i Zapada, paše i veziri; sve vojske i vojskovodje od rimskih legiona i teških pješaka, skitačkih sjevernih plemena i slovenskih ratnika do vizantijskih pukova i franačkih krstaša, srpskih vitezova i turskih azijatskih osvajača, madjarskih i bugarskih četa i vojski najnovijeg vremena; njima su prolazili krstaši u "sveti hrišćanski rat" i dolazili osvajači "Hercegove zemlje" jedni sa Zapada, a drugi sa Istoka. Gotovo na svakom koraku Hercegovine stoji i danas "in situ" bezbroj nijemih svjedoka hercegovačke daleke i bogate prošlosti, ili je na kamenoj lapidi napisana kratka epigrafska poruka o životu koji je bio:

"Bio sam ono što si,
bićeš ono što sam..."
 
Теби тата онда католик Србин мада ако се неварам и ти си рођен у Сланкамену , Србине католиче

..ne..otac mi je rodjeni Slankamenac..ja sam rodjen..u Osijeku...kršten u Osiječkoj katoličkoj crkvi( u donjem gradu) 1965..u Listpadu..mogu reci samo..da sam porijeklom..Srijemac...:ok:..:per: :per:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top