Sta je vaznije, ljubav ili brak?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Smatram da ce oni koji misle da je brak vazniji od ljubavi dobro paziti da ne vole bilo koga, a ko bude smatrao ljubav vaznijom od braka, ce da uzme prvu osobu koju zavole, mada sigurno i ljubav ima stepene i nije svaka ni jednaka, ni vrijedna braka ili neceg ozbiljnog.

Sto ce reci da mi mozemo voljeti koga hocemo, nema tu niceg fenomenalnog niti "bozanskog".

LJUBAV! :cmok: :cmok2: :zag:
 
Ma ovaj me Arhimed izbacio iz takta svojim pretpostavkama, kao da sam ja neki klinac kojem se moze ukazivati na "mane", samo zato sto se babi snilo.

Iz ovoga nema skoro nikakvog izlaza.

Narod koji izgubi svoje obicaje, izgubio je svoj razum. On se sada 'vata sa svakim i to jos vise unosi nereda u njegovo ionako poljuljano samopouzdanje.

Meni se cini da je danas nemoguce naci zdravu, patrijarhalnu bracnu osnovu bilo gdje. Patrijarhat je proganjan sirom interneta (google) kao svinja zarazena svinjskim gripom u Teheranu.

Gdje naci casnu, moralnu i patrijarhalnu zenu na planeti? Ispalite me na Mars!

A ako bih negdje jos pokretao istrazivacke ekspedicije, onda samo u ruralnim oblastima Amerike i Rusije.
 
Ma ovaj me Arhimed izbacio iz takta svojim pretpostavkama, kao da sam ja neki klinac kojem se moze ukazivati na "mane", samo zato sto se babi snilo.

Iz ovoga nema skoro nikakvog izlaza.

Narod koji izgubi svoje obicaje, izgubio je svoj razum. On se sada 'vata sa svakim i to jos vise unosi nereda u njegovo ionako poljuljano samopouzdanje.

Meni se cini da je danas nemoguce naci zdravu, patrijarhalnu bracnu osnovu bilo gdje. Patrijarhat je proganjan sirom interneta (google) kao svinja zarazena svinjskim gripom u Teheranu.

Gdje naci casnu, moralnu i patrijarhalnu zenu na planeti? Ispalite me na Mars!

A ako bih negdje jos pokretao istrazivacke ekspedicije, onda samo u ruralnim oblastima Amerike i Rusije.

Dragi Plutarh evo stiže misija po tebe - a temu prepusti zemaljskim bićima.:zcepanje:
0_good_morning_alien_star-1.gif
 
Ma ovaj me Arhimed izbacio iz takta svojim pretpostavkama, kao da sam ja neki klinac kojem se moze ukazivati na "mane", samo zato sto se babi snilo.

Iz ovoga nema skoro nikakvog izlaza.

Narod koji izgubi svoje obicaje, izgubio je svoj razum. On se sada 'vata sa svakim i to jos vise unosi nereda u njegovo ionako poljuljano samopouzdanje.

Meni se cini da je danas nemoguce naci zdravu, patrijarhalnu bracnu osnovu bilo gdje. Patrijarhat je proganjan sirom interneta (google) kao svinja zarazena svinjskim gripom u Teheranu.

Gdje naci casnu, moralnu i patrijarhalnu zenu na planeti? Ispalite me na Mars!

A ako bih negdje jos pokretao istrazivacke ekspedicije, onda samo u ruralnim oblastima Amerike i Rusije.


Pa u Teheranu :D
 
ako to tražiš..časnu, poštenu, patrijahalnu ženu možeš naći i ovdje po selima...al' ti bi još i da je obrazovana, ambiciozna, prelijepa itd. ..e tu onda nastaje problem...
...ja da sam muško i da to želim ja bih to i našla....
..ljubav je po Frojdu idealizovanje seksualnog objekta...važno je da nam se osoba sa kojom planiramo provesti život sviđa u određenoj mjeri..ali garancije ne postoje..niko ti ne može garantovati ni ako je ljubav iz čiste ljubavi, ni ako je je iz interesa u smislu samog osnivanja braka radi djece ( što je sasvim prirodna težnja..imati djecu ) da će brak opstati, da će te žena voljeti do smrti, da te neće povrijediti....Ni sve navedene osobine koje tražiš, ili bilo ko drugi, ti to ne mogu garantovati....
...cijenu sposobnosti koju navodiš moraš moći i podnjeti....a dokazivat ćeš ju svaki dan...i šta će biti sutra nikad nećeš znati....:)
 
Ako ovo nije veoma slozen problem, onda ja ne znam ni sta je to filozofija. Svi filozofi su se pojavljivali u vremena moralnog raspada i kulturne dekadencije, i svakako je bolje kad je neki od njih potaknut da govori iz licnog iskustva, nego kad izmili iz neke rupcage u knjizi.
 
....u sustini sva ljudska bica su identicna i ne bi trebalo da bude vazno koga volimo...voleti nekog nije samo osecanje jer osecanja se radjaju i umiru...ljubav treba da bude stvar volje i odluka da svoj zivot posvetimo drugoj osobi ...ideja o vezi koju treba prekinuti kad nestanu osecanja je isto tako pogresna kao i ideja da se ta veza ne sme prekinuti
 
@plutarh, nije uopste u tome problem... problem je u nachinu izlaganja svog mishljenja... ovde u velikom broju postova nedostaje kvalitet izlaganja... nije svaki slozen provblem automaski stvar za filozofiju ili filozofija sama... a onda nije ni svaka filozofija slozena stvar... nazalost, ne moze se govoriti o filozofiji ukoliko je ona jedino potaknuta lichnim iskustvom... sto se ovde u mnogome primecuje...

@capljara, upravo u tom "pa sta"...


na primer... "u sustini sva ljudska bica su identicna i ne bi trebalo da bude vazno koga volimo"... I hate to break it to you... ali, greshish... sva ljudska bica pre svega- nisu identichna, pa onda nisu ni slichna a ni priblizno ista... zasto, svako je individuum... banalno: da li bi voleo da te neko uporedi sa ubicom ili silovateljem i da ti kazem- pa ja isto volim i njega i tebe... to su razike u kvalitetu... chim postoje razlike u kvalitetu, neodgovorno je a onda i prosto pogresno reci: svi ljudi su identichni... ako su identichni, cemu su onda oni identichni... drugo, ovo je logichka greshka u definiciji... i tako dalje i tako blize... za svaki post ovde je moguce dati ovakvo ako ne i opsirnije izlaganje...

...nesavesno mi je ono sto se ovde radi... lupetaju se gluposti a da nikom to ustvari ne bode oko... filozofija ne moze da bude hobi... za ime svega!
 
Pa koji je tvoj filozofski autoritet da bi ti mogla da vrsis provjeru kvaliteta?
Sta si procitala, koje imas zivotno iskustvo itd., predstavi se.

I prostitutke vole svoj posao. Da li su one zasluzile brak?

Mislim da ljubav i prave vrijednosti nemaju dodirnih tacaka, pogotovo ljubav bez pravih vrijednosti.


U jednom korumpiranom drustvu privilegije se dijele na osnovu "pripadnosti", a ne na osnovu sposobnosti... tek iz sposobnosti nicu vrijednosti.
 
Poslednja izmena:
nisi me razumeo...
...upravo se radi o iznoshenju svog lichnog isustvenog stava a da nije uoblichen nichim drugim nego upravo iskustvom... dakle, u pitanju su subjektivni dozivljaji... emocije, pre svega sto je onda stvar psihologije a kod nekih i psihijatrije... a sto definitivno nije stvar za filozofiju a onda se ni ne moze takvo "iskustvo" nazvati filozofskim... jer nije upotpunjeno takvim izrazom...

ne znam kome je namenjen komentar u vezi sa prostitukom, jer... ako je to izvedeno iz mog posta onda mi zaista nije jasno kako si dosao do toga da one nisu zasluzile brak...


sta je ljubav bez pravih vrednosti? sta su vrednosti u ljubavi... koje su to vrednosti koje pridolaze ljubavi a koje ljubav kao takva nema? da li te vrednosti uopste mogu da pridodju ljubavi... da kazem, da se asimiluju u njoj ili ljubav u njima?? da li su kompatibilne... opet... to je sve pitanje psihologije... jako malo filozofije ima u tome... sta vise, moguce je cak govoriti, a ima i takvih postova koji su vishe iz domena sociologije i socijalne psihologije, a sto nema veze sa filozofijom... chak ni sa f. antropologijom, sve i da zazmurimo na jedno oko...
 
na primer... "u sustini sva ljudska bica su identicna i ne bi trebalo da bude vazno koga volimo"... I hate to break it to you...

...otkricu ti jednu tajnu - u nama postoji mnogo razlicitih licnosti jer mi posedujemo svaku mogucu osobinu poznatu ljudskom rodu... ne postoji nista sto osudjujemo a da to nismo mi...iako ne moramo biti svesni tih licnosti one mogu da isplivaju bilo gde i bilo kad... kad to shvatis bice ti jasno zasto su ljudi sami sebi najveci neprijatelji
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top