Bog je mrtav

On je besmrtan.
Hm... a kako neko ko je besmrtan bože da bude mrtav.
Au, čoveče, ti postojiš zahvaljujući Njemu, pa tako kažeš.
Ma da, ništa bolje i nije za očekivati.
Još da me banuju zbog ovog posta i sva moja očekivanja su se ispunila (ovo nije sarkazam).
 
Da, mislim da Niče nije bukvalno mislio da je Bog mrtav, nego da je više govorio o padu ljudske civilizacije, o padu svih vrednosti....., ako nije tačno dajte svoje objašnjenje tih čuvenih reči.... :?
 
neverovatno ali istinito, ako je nesto bog onda ono ima svojstva boga po kojima mi poznajemo da je nesto bog.a bog ima svojstvo besmrtnosti dakle bog ne moze da umre jer mu to priroda ne dozvoljava.
citajte malo bolje...
 
Nice je tom recenicom uputio kritiku filozofiji i religiji koje su robovale hriscanskoj dogmi i ukazao na potrebu uspostavljanja novih vrednosti koje ce biti oslobodjene okova hriscanske crkve. Time su postavljeni preduslovi za razvoj ateistickog egzistencijalizma u filozofiji.

P.S. mene su ovako ucili :wink:
 
ms:
Da, mislim da Niče nije bukvalno mislio da je Bog mrtav, nego da je više govorio o padu ljudske civilizacije, o padu svih vrednosti....., ako nije tačno dajte svoje objašnjenje tih čuvenih reči.... :


Nije Niceta nigde govorio o PADU, ( dobro, ima ono parce : " Bauk komunizma kruzi Evropom " ! ) vec o PREVREDNJIVANJU, jer je Covek Antike ( homo ludens ) unisten religijom, kao ISKLJUCIVOM mislju, tj. dogmom, izgubio MOC za slobodnu, stvaralacku misao i delanje, koje ga determinise kao vise bice ! A, Bog nije mrtav, vid'o ga ja na pijaci, juce, kad se cenjkao za neki paradajz !
 
Jakyll_doesnt_Hyde:
"P.S. mene su ovako ucili :wink:
Pomaze_Bog:
Loše su te učili
Pomaze_Bog, kako bi bilo da ti za promenu shvatis o cemu se prica na bilo kom topicu, pre nego sto uzmes ucesce u diskusiji...
NARAVNO da opet nisi u pravu, NARAVNO da nisi skontao objasnjenje, NARAVNO da nisi skontao Niceov nacin razmisljanja, I NARAVNO da ga nisi ni citao.
Ako govorimo o filozofiji, onda je Nice sa svojom BOG JE MRTAV pricom gotovo nezaobilazan, ali ti u svom verskom fanatizmu ne mozes da razdvojis neke stvari, zar ne?
Da li ces ti verovati u nesto ili ne, to je samo tvoja stvar, ali veci si agitator cak i od Patrijarha Pavla...
Razumes li da ova Niceova recenica ne znaci da je bog umro od starosti ili srcanog udara?
Razumes li njeno dublje znacenje?
Procitaj jos jednom sta je J. napisala, dobro su je ucili, to je ono sto je NICE hteo reci ovom recenicom, a to sto se ti sa tim ne slazes ne znaci da je ona lose razumela njegovu filozofiju...cak ne znaci ni da se sa njom slaze...kapiras?
 
Jekyll_doesnt_Hyde:
Nice je tom recenicom uputio kritiku filozofiji i religiji koje su robovale hriscanskoj dogmi i ukazao na potrebu uspostavljanja novih vrednosti koje ce biti oslobodjene okova hriscanske crkve. Time su postavljeni preduslovi za razvoj ateistickog egzistencijalizma u filozofiji.

P.S. mene su ovako ucili :wink:

Meni je sve to nekako, još uvek nejasno...jel znaš nešto o teorijama nadčoveka i svečoveka, imaš tamo otvorenu temu o Ničeu i Dostojevskom....to je valjda suština borbe između religije i ateizma, a možda ni ateizam nije baš na istoj liniji sa tom teorijom nadčoveka, da nije ona jednaka sa rasizmom, a možda i nije....možda nisu shvatili Niče-a kako treba...hm... :? Da li je Niče egoista ili je on nešto drugo....neshvaćeni genije....hm...šta mislite o tome.... :?
 
Okovi Hrišćanske Crkve... A rekao je On: ko HOĆE da krene za mnom neka uzme Krst svoj. I još: Da nisam došao i doneo vam jevanđelje ne biste imali greha. Ovako je vaš greh na vama. (zapravo, tako nešto, ali smisao je isti). Javi se u čoveku onaj impuls: ja nisam tražio da Ti siđeš da me spaseš. A o tome i na takav način, ako se ne varam, govori i Niče.
 
krvolok - "A, Bog nije mrtav, vid'o ga ja na pijaci, juce, kad se cenjkao za neki paradajz !"

pustili ga da se cenjka?! c c c
kao vernik, dao bih mu taj paradajz ispod cene samoinicijativno u svako doba there's no question about it

inace, mislim da ova junacina pod nickom pomaze_Bog jaca svoju veru i krci svoj duhovni put kroz konflikte sa racionalistima koji ga napadaju, jer suprotnosti daju tenziju, a tenzija je zivotna energija, potrebna i jednima i drugima, cuj me ti poslednji mohikance na ovom podforumu - ne daj se, pokazi im
 
Da, Niče jeste napisao "Bog je mrtav", ali je isto tako izvesno da je on te reči stavio u usta ni manje ni više nego ludaku. Morate biti oprezni u razlikovanju između onoga šta autor misli i onoga šta govore njegovi junaci.

Na nesreću, mnogi uopšte nisu oprezni, pa je stoga postao deo popularne kulture da se kaže da je Niče rekao "Bog je mrtav". (Verovatno ste videli onaj grafit gde ispod ove navodne Ničeove uzjave stoji "Niče je mrtav" - u potpisu: Bog.)

Pitanje je šta Ničeov ludak zaista misli? Malo je verovatno da želi reći da postoje i ateisti na ovom svetu jer to zaista nije ništa novo. On takođe ne govori da je Bog bukvalno umro jer to ne bi imalo nikakvog smisla. Jer ako je Bog umro, to je posredno priznavanje da je nekada bio živ, zar ne? Međutim, istovremeno je jasno da ako je Bog (hrišćanski?) ikada bio živ onda bi on uz to svakako bio i večan i nikada ne bi umro.

Dakle, jasno je da ludak ne govori o bukvalnom Bogu, onom u koga veruju milioni teista. Umesto njega, on govori o predstavi Boga u evropskim kulturama, ona zajednička kultirna predstava Boga koja je nekada bila spoznajna i ujedinjavajuća karakteristika.
U Antihristu, Niče je mnogo specifičniji i kaže (parafraziram): "Hrišćanski koncept Boga je jedan od najpokvarenijih predstava Boga koja je ikada postojala na Zemlji..."

Ovde možemo da se zaustavimo i da malo razmislimo jer je jasno da Niče kaže da je zapravo hrišćanska predstava Boga mrtva. U vreme kada je on ovo pisao, krajem devetnaestog veka desio se značajan napredak nauke, umetnosti i politike gde ove oblasti izbijaju u prvi plan, daleko ispred religije koja je do tada imala primat.

Zašto su mnogi intelektualci i pisci u Evropi napustili tradicionalno hrišćanstvo do kraja devetnaestog veka? Da li je to bio rezultat industijskog i naučnog napretka? Da li je razlog bio Čarls Darvin, i njegove genijalne ideje? Kako A. N. Vilson piše u svojoj odličnoj knjizi "Božja sahrana", razlozi za ovo su mnogobrojni i raznovrsni.

Na mestu gde je Bog nekada stajao sam, u centru znanja i života sada se čuje čitava gomila bučnih glasova koji Boga guraju sa tog trona. Za mnoge, naročito one koji bi se mogli ubrojati u kulturnu i intelektualnu elitu, Bog je u potpunosti nestao.
Međutim, glasovi koje sam pomenuo u suštini su stvarali prazninu. Nisu se ujedinili i nisu ponudili istu izvesnost kao i pojam Boga. Ovo nije stvorilo samo krizu vere, već i krizu kulture. Pošto su nauka, filozofija i politika Boga smatrali irelevantnim, čovečanstvo je još jednom postalo mera svih stvari, ali niko nije izgledao pripremljen da prihvati takav standard.

Naravno, možda je bolje da Bog umre nego da visi okolo nepoželjan, kao neki Deus Emeritus, figura koja je nadživela svoju korisnost a koja odbija da prihvati promenu realnosti. Neki ostaci autoriteta mogu postojati još neko vreme, ali njegov natprirodni status ne može se promeniti. Mislim da je bolje da ga lišimo sopstvene (i naše) bede i otarasimo ga se pre nego što sve postane previše patetično.
 
ms:
Jekyll_doesnt_Hyde:
Nice je tom recenicom uputio kritiku filozofiji i religiji koje su robovale hriscanskoj dogmi i ukazao na potrebu uspostavljanja novih vrednosti koje ce biti oslobodjene okova hriscanske crkve. Time su postavljeni preduslovi za razvoj ateistickog egzistencijalizma u filozofiji.

P.S. mene su ovako ucili :wink:

Meni je sve to nekako, još uvek nejasno...jel znaš nešto o teorijama nadčoveka i svečoveka, imaš tamo otvorenu temu o Ničeu i Dostojevskom....to je valjda suština borbe između religije i ateizma, a možda ni ateizam nije baš na istoj liniji sa tom teorijom nadčoveka, da nije ona jednaka sa rasizmom, a možda i nije....možda nisu shvatili Niče-a kako treba...hm... :? Da li je Niče egoista ili je on nešto drugo....neshvaćeni genije....hm...šta mislite o tome.... :?

Meni je taj deo njegove filozofije jos i najjasniji, mislim na taj gde proglasava Boga mrtvim a natcoveka zivim..ostatak je brrrrr :?
Nice poziva coveka da ostane veran Zemlji i da okrene ledja nadama u nadzemaljski zivot. Evo ovo su neki citati iz "Tako je govorio Zaratustra" koji o tome govore:

"Još se mi borimo korak po korak sa dzinom slucajem, i jos je dosad celim covecanstvom vladao besmisao, nesmisao. Vas duh i vasa vrlina neka sluze smislu zemljinu, draga braco: i svima stvarima odredite vi novu vrednost! Toga radi treba da budete oni koji se bore! Toga radi treba da budete stvaraoci! Znanjem se cisti telo; praveci pokusaje u znanju uzvisuje se; u onoga koji ide za saznanjem posvecuju se svi nagoni; onome koji se uzvisio razvedri se dusa."

"Sto ste nazivali svetom, to tek vi treba da stvorite: to treba da postane vasim razumom, vasom slikom i prilikom, vasom voljom, vasom ljubavlju! I, zaista vam kazem, sve to treba samo vasega blazenstva radi, vi koji idete za saznanjem! Kako biste i mogli podnositi zivot bez ovakve nade, vi koji idete za saznanjem? Ne smete ostati ukorenjeni za svagda ni u neshvatljivome, ni u nerazumnome."

A sto se tice natcoveka, ovo je samo deo onoga sto o njemu govori Nice:

"Neiscrpni su i neotkriveni jos uvek covek i zemlja covekova. Ostajte budni i osluskujte, usamljeni! Od strana buducnosti dolaze vetrovi udarajuci tajanstveno krilima; i dobrim usima donose dobre glasove. Vi koji ste danas usamljeni, vi koji se odvajate od ostalih, vi cete nekad postati narodom: od vas koji se sami izabraste, rodice se izabrani narod: – a od tog naroda natcovek. Zaista vam kazem, zemlja ce još postati mesto ozdravljanja! Vec je okruzuje nov duh koji nosi isceljenje, – i nova nada!"

"Te danasnje gospodare prevladajte mi, o braco moja, –te male ljude: oni su najveca opasnost za natcoveka! Savladajte mi, o vi visi ljudi, sitne vrline, sitne mudrolije, k'o zrno peska sitne obzirice, sav taj komešaj mravinjacki, to bedno samouzivanje, tu »srecu najvise njih«! – A bolje je da ocajavate nego da se pokorite. Zaista vam kazem, ja vas stoga volim sto ne umete da zivite danas, vi visi ljudi! Jer na taj nacin vi zivite – ponajbolje!"

Natcovek (pripada rasi visi ljudi) je onaj koji se prema Niceu uzvisio iznad svojih ucitelja, on je otelotvorenje volje za moc, on je onaj koji sa visine posmatra Zemlju i postavljen kao antiteza coveku (malim ljudima) koji sa zemlje masta o nadzemaljskom zivotu i Bogu, on je stvaralac, on je nada...eto otprilike tako nekako...

Da me opet pogresno ne bi razumeli moram da naglasim da nisam ja nikakav apologeta Niceov (jos manje sledbenik), samo citiram i parafraziram ono sto je on napisao, a sto sam ja uspela od svega da razumem

P.S. ko je citao "Tako je govorio Zaratustra" zna kako je tesko tu se snaci i pokapirati neke stvari narocito ako niste filozof...
 
Jekyll_doesnt_Hyde:
ms:
Jekyll_doesnt_Hyde:
Nice je tom recenicom uputio kritiku filozofiji i religiji koje su robovale hriscanskoj dogmi i ukazao na potrebu uspostavljanja novih vrednosti koje ce biti oslobodjene okova hriscanske crkve. Time su postavljeni preduslovi za razvoj ateistickog egzistencijalizma u filozofiji.

P.S. mene su ovako ucili :wink:

Meni je sve to nekako, još uvek nejasno...jel znaš nešto o teorijama nadčoveka i svečoveka, imaš tamo otvorenu temu o Ničeu i Dostojevskom....to je valjda suština borbe između religije i ateizma, a možda ni ateizam nije baš na istoj liniji sa tom teorijom nadčoveka, da nije ona jednaka sa rasizmom, a možda i nije....možda nisu shvatili Niče-a kako treba...hm... :? Da li je Niče egoista ili je on nešto drugo....neshvaćeni genije....hm...šta mislite o tome.... :?

Meni je taj deo njegove filozofije jos i najjasniji, mislim na taj gde proglasava Boga mrtvim a natcoveka zivim..ostatak je brrrrr :?
Nice poziva coveka da ostane veran Zemlji i da okrene ledja nadama u nadzemaljski zivot. Evo ovo su neki citati iz "Tako je govorio Zaratustra" koji o tome govore:

"Još se mi borimo korak po korak sa dzinom slucajem, i jos je dosad celim covecanstvom vladao besmisao, nesmisao. Vas duh i vasa vrlina neka sluze smislu zemljinu, draga braco: i svima stvarima odredite vi novu vrednost! Toga radi treba da budete oni koji se bore! Toga radi treba da budete stvaraoci! Znanjem se cisti telo; praveci pokusaje u znanju uzvisuje se; u onoga koji ide za saznanjem posvecuju se svi nagoni; onome koji se uzvisio razvedri se dusa."

"Sto ste nazivali svetom, to tek vi treba da stvorite: to treba da postane vasim razumom, vasom slikom i prilikom, vasom voljom, vasom ljubavlju! I, zaista vam kazem, sve to treba samo vasega blazenstva radi, vi koji idete za saznanjem! Kako biste i mogli podnositi zivot bez ovakve nade, vi koji idete za saznanjem? Ne smete ostati ukorenjeni za svagda ni u neshvatljivome, ni u nerazumnome."

A sto se tice natcoveka, ovo je samo deo onoga sto o njemu govori Nice:

"Neiscrpni su i neotkriveni jos uvek covek i zemlja covekova. Ostajte budni i osluskujte, usamljeni! Od strana buducnosti dolaze vetrovi udarajuci tajanstveno krilima; i dobrim usima donose dobre glasove. Vi koji ste danas usamljeni, vi koji se odvajate od ostalih, vi cete nekad postati narodom: od vas koji se sami izabraste, rodice se izabrani narod: – a od tog naroda natcovek. Zaista vam kazem, zemlja ce još postati mesto ozdravljanja! Vec je okruzuje nov duh koji nosi isceljenje, – i nova nada!"

"Te danasnje gospodare prevladajte mi, o braco moja, –te male ljude: oni su najveca opasnost za natcoveka! Savladajte mi, o vi visi ljudi, sitne vrline, sitne mudrolije, k'o zrno peska sitne obzirice, sav taj komešaj mravinjacki, to bedno samouzivanje, tu »srecu najvise njih«! – A bolje je da ocajavate nego da se pokorite. Zaista vam kazem, ja vas stoga volim sto ne umete da zivite danas, vi visi ljudi! Jer na taj nacin vi zivite – ponajbolje!"

Natcovek (pripada rasi visi ljudi) je onaj koji se prema Niceu uzvisio iznad svojih ucitelja, on je otelotvorenje volje za moc, on je onaj koji sa visine posmatra Zemlju i postavljen kao antiteza coveku (malim ljudima) koji sa zemlje masta o nadzemaljskom zivotu i Bogu, on je stvaralac, on je nada...eto otprilike tako nekako...

Da me opet pogresno ne bi razumeli moram da naglasim da nisam ja nikakav apologeta Niceov (jos manje sledbenik), samo citiram i parafraziram ono sto je on napisao, a sto sam ja uspela od svega da razumem

P.S. ko je citao "Tako je govorio Zaratustra" zna kako je tesko tu se snaci i pokapirati neke stvari narocito ako niste filozof...

Hvala ti na iscrpnom odgovoru...Ipak, mislim da je pitanje Boga, prevashodno pitanje VERE, i ako neko hoće , namerno, slepo da veruje, to je njegovo PRAVO, kao što je i pravo ateista, da neveruju...I to ne znači da ja prihvatam SPOLJNE AUTORITETE, nego podrazumeva moju LIČNU ODLUKU da verujem, a ne neko spoljno nametanje...Ako ja sebi kažem, BOG NIJE MRTAV niko me neće ubediti u suprotno, a i kako biste mogli, jer za postojanje Boga i ne trebaju da postoje dokazi,....do njega vodi samo vera...srce...humanost...Oni koji omalovažavaju vernike, ili nevernike...nisu ni jedno ni drugo, ni pravi vernici, a ni pravi nevernici.....
Ukoliko bih rekla da je Bog mrtav, to bi bilo isto kao kada bih rekla da su LJUDI MRTVI...Ukoliko ljudi ne cene SOPSTVENO POSTOJANJE, ne mogu ni da cene TVORCA, a mi smo STVORENI, nismo pali s neba, niti nas je donela roda....MI SMO STVORENI....Verujem da nešto POSTOJI....neka sila...neka ISTINA TEŠKO POJMLJIVA MALOM LJUDSKOM UMU....


Prema tome, BOG NIJE MRTAV
 

Back
Top