VOLJA - Otkrovenje jednog cuda

Cinjenica koju svako mora prihvatiti kada je razume jeste da svoje JA ili subjekat ne mozemo opaziti jer bi u tom slucaju imali posla ne za subjektom vec sa objektom. Opaziti subjekat bila bi kontradikcija.
Dakle iz toga mozemo zakljuciti da nase JA nije objekat, to je nesto potpuno nesaglasno sa objektom a samim tim je i izvan domasaja saznanja koje ima posla samo sa objektima.
Sada sta bi to moglo biti nase JA kada ono nije objekat i kada niti ga mozemo opaziti, niti misliti?
Odgovor se nalazi u onome sto zovemo "Subjekt htenja" . Osim subjekta saznanja u svojoj neposrednoj svesti nalazimo i subjekat htenja jer JA SAZNAJEM ali JA I HOCU a tu se susrecemo sa jednim pravim cudom. .

ЈА не можемо опазити а ипак знамо за њега. Па како? Исисали из прста? Сазнали о ЈА ван сазнања?

По Шопенхауеру испаде да ЈА није ни објекат ни субјекат? Па шта је? ЈА који мисли, бира?? АЈДЕ? Измислио врућу воду, тај Шопенхауер.
И шта ако је ЈА објекат? Јел то нешто страшно? Или недопустиво? Шопенхауер је пропустио да види да ЈА може бити и субјекат и објекат, у зависности од употребе?! Због тога тај фолозоф и нема неког посебног угледа у мојим књигама.

Даље, ШТА ЈЕ ТО ВОЉА? Можеш ли да даш овде дефиницију ВОЉЕ? Ако не можеш, онда читава тема оде у провалију. Јер товја Воља и моја Воља се могу разликовати, те је онда свака даља дискусија беспредметна. Појмови се морају прво издефинисати, па онда да видимо шта и како с њима. Исто као и алат: ако ја кажем Мотика а ти мсилиш на пијук, па кад кажем: донеси ми мотику, ти ћеш ми донети пијук!?? Онда ми дође да узмем онај пијук и ударим те у главу њиме! Схваташ како услед неспоразума ствар може да оде скорз неконтролисано?

Даље: можеш ли ти да мислиш твојом главом а не Шопенхауеровом? Мислим: да неке мисли смислиш у СВОЈОЈ глави и изразиш својим речима?
 
ЈА не можемо опазити а ипак знамо за њега. Па како? Исисали из прста? Сазнали о ЈА ван сазнања?

Непосредним искуством самосвести долазимо до појма ЈА. То је оно што сазнаје објекте а што само не може бити сазнато јер је сваки објекат НАСПРАМ њега као његова представа.

Ево ти један експеримент:
Radi se o tome da zamislite neku scenu u svojoj predstavi na svom "unutrasnjem platnu". Najpogodnije je da scena bude dinamicna. Recimo zamislite orla kako napada coveka.

Ovde imamo:
1) Unutrasnje "platno" ispred nas (ne naseg tela) ...nesto kao u bioskopu
2) Imamo scenu coveka koji mase rukama dok ga orao napada.

Dakle imamo i prostor i vreme, i objekte, stvari , coveka , orla, kretanje. I nista od toga nije spolja vec "unutar nase svesti.

Ali sada sledi prosto pitanje. Ko tu scenu posmatra?
Ko sedi u "bioskopu" ? I kojim "ocima" on posmatra ovog coveka i ovog orla? Nikakvih ociju tu nema. Oci su spolja i gledaju u monitor. Pa ko je taj onda sto posmatra tog orla i coveka, ako to nisam ja telo, sa svojim ocima?
Odgovor je subjekat. Ono sto saznaje a sto nikada nije saznato a sto nalazimo u sebi kao samosvest i kao svedoka , kao gledaoca ... a to nije telo, vec ono sto sve saznaje a nikada nije saznato. To je subjekat kao korelat objekta!

Kantovo "sinteticko jedinstvo apercepcije" moze pojasniti sta je subjekat:
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=11470

По Шопенхауеру испаде да ЈА није ни објекат ни субјекат? Па шта је? ЈА који мисли, бира?? АЈДЕ?

У самосвести ЈА опажамо као вољу при чему долази до преклапања субјекта и објеката и наговештаја наше егзсистенције која није ни једно ни друго. Нити субјекат нити објекат већ "воља по себи".

И шта ако је ЈА објекат? Јел то нешто страшно? Или недопустиво?

То је немоугуће. Јер субјекат сазнаје објекат. Самим тим субјекат не може бити сазнат а да при томе не постане објекат и престане бити субјекат

Даље, ШТА ЈЕ ТО ВОЉА? Можеш ли да даш овде дефиницију ВОЉЕ? Ако не можеш, онда читава тема оде у провалију.

Воља се спознаје у самосвести непосредним исксутвом. Тако да никаква деифиниција не може ти рећи шта је воља ако исту не налазиш у себи.

Воља је наш дух, трајање, квалтиативна множина, основна супстанција свега.
 
Sta je tu genijalno? Obican apsurd nad apsurdima. Potpuno nerazumevanje onoga sto se kritikuje.

Problem iracionalne ,svake,opservacije i jeste u jednoj obićnoj,skoro prostačkoj nebrizi
koja tako lako i sledstveno stvara govorno-pisani malignitet reči.Witgenstein je, to uočivši,
nazvao metafiziku mistikom!
Isto funkcioniše kao u crkvi! Sveštenik kaže kako je smrt grozna tajna i to mističnim i unezverenim
glasom ,zapevavajući,skoro tuleći i sl...(:mrgreen:) A onda uzme knjigu starostavnu i iz nje od
"najvećih mudraca" (a u stvari od fariseja tek nešto pismenijih čobančina varvara)počne da čita
objašnjenja koja ih uteše,ali i trajno vežu za crkvu kao filijalu božiju na Zemlji...:lol:
Ništa drugo i ne pokušava iracionalni "filozof"( lažni ili lažljivi filozof jer vara i ne voli mudrost već slavu i novac,
a i popularnost za svoju sujetu) nego baš to što i sveštenik ! ! ! Uplašiti dragog čitaoca mistikom reči
i ponuditi mu rešenje! ! ! Tako će se čitaoc prikloniti njegovoj crkvi i biti njegov vernik! ! !
Ozi je vernik Šopenhauerov ! ! !
Hajde neka neko kaže da nije!
A što ne bi bilo da je Artur (naravno da je vbio ingeniozan,ali prevarant) izmišljao bilo šta
što bi ga dovelo na pijadestal najvećeg mudraca???
Pa zar nije bio iskompleksiran tako ružan i nikakav kakvog ni majka baš nije mogla lako
voleti...
I zar nije pokazao grdnu ljubomoru prema Hegelu koji je napisao onu neverovatnu (još
iracionalniju) Fenomenologiju duha ? !
Za mene je sve što je pisao pod sumnjom! ! ! Jer mu namere nisu poštene i jer zloupotrebljava
saznajni put za slovohlepne ciljeve!
Uostalom,ono što priča o transcedentnom ,o volji je- bul šit! ! !

Ja sam na ovom pdf več nešto o mislima,a sad ću ukazati na put na kom treba istraživati i
yebe mi se za slavu i veću glavu (:mrgreen:)! Što reče Bora:"...I zato nek me pokriva ljuta kopriva
i poneki maslačak-da me podseća na Čačak...":roll:
Naime-govorio sam o kvantnosti misli...Tj da se misli mogu raslojavati do atomiziranja,čak do jednog
jedinog elektrona koji menja poziciju i spin...Ne mistificiram-to je iz fizike poznato i kesa je od znanja već...
Obrnuto,misli se mogu uslojavati ,nadograđivati i obuhvatanjem uopštavati do grandioznosti.
Da se vratim na najprostiju misao,na elektron.Njegov spin +1 i -1 ili da-ne ili...kako god,ali takav,sa mnoštvom sličnih ,
čini skup koji možemo nazvati i misao!
Pritom,imamo u klempi generator tih elektrona koji stalno vrti...A šta ga pogoni?Hrana koju
uzimamo?Moguće...Međutim,ostavimo načas to...
Onaj elektron deluje pametno! Ima da i ne.Kad koje koristi?
A što bi "koristio"?
To mu se ,baš kako kvantna fizika i kaže-dešava kao nova pozicija! Ako se nekom
silom,a to može biti samo drugi kvant,deluje na njega-menja spin i njegova informacija
nije više -1 već +1 ! Sasvim u skladu s fizikom!
Tako da perceptivni nadražaj menja elektronu spin! I eto nova misao!
Ovo još ne objašnjava "volju" ili "elan vital"!
Ali...Nastankom kvanta iz "ništa" -pojavom u Hilbertovom prostoru,tj samo
matematički zapaženom i evidentiranom dobili smo pre svega poremećaj
tog mirnog prostora-kanula nam kap mastila na čist beli papir ! ! !
Pobuna "nepostojanja"? ? ?
Ne znam! ! !
Neću da se kurčim i da kažem da znam,a ko to ustvrdi da zna bez matematičkog
objašnjenja samo je glupa budala!
Ne znamo zašto se prostor iz ničega buni i poremećuje u postojanje!
Pitanje "zašto" je dijalektično i očigledno postavlja nas u prvu funkciju važnosti!
A nismo važni kod odgovaranje na to pitanje ,tako da je i pitanje "zašto" pogrešno...
Drukčije bi trebalo postaviti to pitanje...No dovoljno je da to znamo!
Dakle,to je put na kom treba tražiti odgovore...Ustvari-tim putem treba ići,makar
i ne dobili ikad odgovor jer će se na njemu nalaziti usputni korisni odgovori...
Već sad imamo brojnih upotrebljivih odgovora o silama i tenzijama na tom putu
koji su nam u tehnologijama,ali i u medicini omogučili nove prodore i nove mogućnosti...
Sveštenicima filozofije tipa Šopenhauer,Hegel,Bergson i sl-Ciao ragati ! ! !:hvala:
 
Poslednja izmena:
Ja sam na ovom pdf več nešto o mislima,a sad ću ukazati na put na kom treba istraživati i
yebe mi se za slavu i veću glavu (:mrgreen:)! Što reče Bora:"...I zato nek me pokriva ljuta kopriva
i poneki maslačak-da me podseća na Čačak...":roll:
Naime-govorio sam o kvantnosti misli...Tj da se misli mogu raslojavati do atomiziranja,čak do jednog
jedinog elektrona koji menja poziciju i spin...Ne mistificiram-to je iz fizike poznato i kesa je od znanja već...


Dragoljube... zar ne primjećuješ da si i ti vjernik, samo vjernik koji mijenja vjeru kako vjetar duva!?

Od kako si povjerovao u 'kvante' zamisli 'KVANTE'... ne možeš da se odlijepiš od tog ubjeđenja, vjernik si nad vjernicima, ne, previše sam skroman u riječima; postao si proklamator vjere. Ti propagiraš 'kvantnu' teoriju kao da je tvoja. Dragoljube, udahni, izdahni... dah smiruje misli, bolje reći, oslobađa te od misli.

Misli postoje, Dragoljube, samo u razumu onoga koji misli. Njihova pozicija je određena pozicijom mislioca, posmatrača. Inače, ono što postoji prije misli jeste ono što uvijek JESTE: POSTOJANJE (apsolut) koje kroz svoju refleksiju (Duh) ZNA za Sebe. Kada se to Znanje-o-Sebi (Svijest) pokrene, a jedino Znanje-o-Sebi i može da se pokrene dok apsolut ostaje nedirnut (proces pokretanja je vječan), ono iz Sebe, iz Svijesti, stvara jednačine, formirajući tako individualne Svjesnosti-o-postajućem Sebi ... i tako to Znanje-o-Sebi (kao jedno individualno Ja) dođe i do iskustva Sebe zvanog 'čovjek'... i onda biće počne misliti i ne znajućii kako ni zašto. Kada počne misliti ono prihvati mehanizam kojim misli za svoju osnovu i njega smatra osnovom Života. I onda, pošto jedino zahvaljujući razumu, dakle mehanizmu razmišljanja, sklapa teorije o tome kako sve jeste... i dođe i do 'kvanta'... kako??? Posmatrajući ono što svojim razumom smisli i projektuje. To se zove predstava ili projekcija, nazovi kako hoćeš. U toj projekciji gledaš svijet stvoren po scenariju nastalom tvojim učestalim promatranjem već projektovanog. I onda zaključiš, na osnovu analize (sopstvene projekcije) kako Svijet, Život jeste... baš onakav kakvim si ga razumio. To jest, zaključuješ tako sve dok se ne probudiš iz tog sna i prebaciš svoju pažnju za projekcije razuma u kojem si centriran, na suštinu Života, na SEBE-apsolut, kad više nećeš imati potrebu niti razlog da misliš...jer sve tad JESI a Sviješću ZNAŠ da to JESI.

Ako se pak opet vratiš u 'čovjeka' i Svjesnost koju si kao 'čovjek' nadgradio do tada, znat' ćeš da bez Tebe-posmatrača (Sebe-bića-koje-jesi) ne postoje nikakve misli, nikakvi 'kvanti'. :)
 
Poslednja izmena:
Dragoljube... zar ne primjećuješ da si i ti vjernik, samo vjernik koji mijenja vjeru kako vjetar duva!?

Od kako si povjerovao u 'kvante' zamisli 'KVANTE'... ne možeš da se odlijepiš od tog ubjeđenja, vjernik si nad vjernicima, ne, previše sam skroman u riječima; postao si proklamator vjere. Ti propagiraš 'kvantnu' teoriju kao da je tvoja. Dragoljube, udahni, izdahni... dah smiruje misli, bolje reći, oslobađa te od misli.

Misli postoje, Dragoljube, samo u razumu onoga koji misli. Njihova pozicija je određena pozicijom mislioca, posmatrača. Inače, ono što postoji prije misli jeste ono što uvijek JESTE: POSTOJANJE (apsolut) koje kroz svoju refleksiju (Duh) ZNA za Sebe. Kada se to Znanje-o-Sebi (Svijest) pokrene, a jedino Znanje-o-Sebi i može da se pokrene dok apsolut ostaje nedirnut (proces pokretanja je vječan), ono iz Sebe, iz Svijesti, stvara jednačine, formirajući tako individualne Svjesnosti-o-postajućem Sebi ... i tako to Znanje-o-Sebi (kao jedno individualno Ja) dođe i do iskustva Sebe zvanog 'čovjek'... i onda biće počne misliti i ne znajućii kako ni zašto. Kada počne misliti ono prihvati mehanizam kojim misli za svoju osnovu i njega smatra osnovom Života. I onda, pošto jedino zahvaljujući razumu, dakle mehanizmu razmišljanja, sklapa teorije o tome kako sve jeste... i dođe i do 'kvanta'... kako??? Posmatrajući ono što svojim razumom smisli i projektuje. To se zove predstava ili projekcija, nazovi kako hoćeš. U toj projekciji gledaš svijet stvoren po scenariju nastalom tvojim učestalim promatranjem već projektovanog. I onda zaključiš, na osnovu analize (sopstvene projekcije) kako Svijet, Život jeste... baš onakav kakvim si ga razumio. To jest, zaključuješ tako sve dok se ne probudiš iz tog sna i prebaciš svoju pažnju za projekcije razuma u kojem si centriran, na suštinu Života, na SEBE-apsolut, kad više nećeš imati potrebu niti razlog da misliš...jer sve tad JESI a Sviješću ZNAŠ da to JESI.

Ako se pak opet vratiš u 'čovjeka' i Svjesnost koju si kao 'čovjek' nadgradio do tada, znat' ćeš da bez Tebe-posmatrača (Sebe-bića-koje-jesi) ne postoje nikakve misli, nikakvi 'kvanti'. :)
Vidi...Neću ja tebe ubeđivati u kvantnost misli...Nema potrebe...Slikaj ti i dalje i misli kako misliš...
A nauke će da se bave dalje svojim istraživanjima...Tu u prvom redu mislim na neurologiju kojoj treba da
pomognu i to izdašno,fizičari i (praktično u primeni elektronike i softvera) tehnolozi i informatičari...Kakve
ti imaš veze s tim... Ti slikaj-to ti je posao...:lol:
To šta je volja...? To pitanje,na kraju krajeva i ne mora naći konačni odgovor...Ali indicije su povoljne
za istraživanje jer to je put da se pobudom snažne volje leče baš opake bolesti...
Svrati malo do tvojih domorodaca Aboriđina pa š se uveriti...:mrgreen:
No,pošto postoji mogućnost prodora znanja i u tu oblast-zašto to kočiti??? Jer su ugroženi
Šopenhauer i neki bogtepita? Zabole me...:mrgreen:
Samo nek se istražuje-ti se ne petljaj...:hahaha:
 
Vidim da ova tema opstaje već 4 godine !
To samo znači da pojam volje nije objašnjen na pravi način.

Setimo se šta sam pisao na temi o ( ne )prevodivosti filozofije !
Da li je u tome stvar ?!

Nemam sad vremena
ali da bi shvatili Kanta, Nemce, volju ..
Morate prvo znati šta je u srpskom jeziku volja !

Volja dolazi od voleti !


Odatle krenite !
 
Ali...Nastankom kvanta iz "ništa" -pojavom u Hilbertovom prostoru,tj samo
matematički zapaženom i evidentiranom dobili smo pre svega poremećaj
tog mirnog prostora-kanula nam kap mastila na čist beli papir ! ! !
Pobuna "nepostojanja"? ? ?
Ne znam! ! !
Neću da se kurčim i da kažem da znam,a ko to ustvrdi da zna bez matematičkog
objašnjenja samo je glupa budala!

Ти имаш то погрешно уверње да је математиком могуће решавати метафизичка питања. Па те та предрасуда лишава могућности да истима прилазиш на прави начин.
То што је данашњи научни метод изграђен на математици па ако уклонимо математику уклањамо и сам научни метод као валидан, то је оно што тебе кочи. Јер ако ти неко уклони математику уклања темељ твог утувљеног погледа на свет. Зато ћеш ту своју "грађевину" бранити од рушења свим психолошким механизмам одбране... свесним и несвесним.

Зато ћу ти овде поновити мој одговор на овај твој пост, можда се некако пробије до твог разума:
онда се оператор производа дефинише као:

(x_1,x_2,x_3)\cdot (y_1,y_2,y_3) = x_1y_1+x_2y_2+x_3y_3.

Оператор производа задовољава следеће услове:

Симетричан је у односу на x и y: x·y = y·x.
Линеаран је у односу на први аргумент: (ax'1 + bx'2)·y = ax'1·y + bx'2·y за било које скаларе a, b и векторе x1, x2 и y.
То је позитивна билинеарна форма: за све векторе x, x·x ≥ 0, где знак једнакости важи ако и само ..

Које траћење мисаоне енергије а све под плаштом наводног бављења суштином света и живота, несвесни да се ту бавите у основи бројањем објеката спољашњег света и ничим другим.
Можеш ти бројати до бесвести тиме се нећеш ни корак приближити "ствари по себи" или трансцендентној суштини изван појавног света.
Математика претпоставља тај појавни свет. Претпоставља простор и јукстапозицију делова у том простору које она узима као јединице и онда њима барата у једначинама. Тиме остаје потпуно у домену појаве.
У том домену она открива многе законитости али ништа више од тога.
И немој математику да протураш као неку метафизику тј одговор на исту јер то нема везе једно са другим..

Najzad, matematika razmatra puke forme, to jest vreme i prostor, u kojima se - zarad saznanja, svojstvenog subjektu kao jedinki - ideje pojavljuju u bezbrojnim fenomenima. Znači, sve one: etiologija, morfologija i matematika, čiji je zajednički naziv nauka, slede načelo razloga u njegovim raznovrsnim oblicima, i njihova tema ostaje pojava, njeni zakoni, veze i odatle proistekli odnosi.
цитат Шопенхауер
 
Neki ljudi stalno mantraju o volji... a drugi (opet ljudi)... mantraju o 'ljudima koji mantraju o volji'.
jel bi ovu nizalicu sad netko trebao nastaviti?
muede-smilies-0011.gif
 
Ти имаш то погрешно уверње да је математиком могуће решавати метафизичка питања. Па те та предрасуда лишава могућности да истима прилазиш на прави начин.
То што је данашњи научни метод изграђен на математици па ако уклонимо математику уклањамо и сам научни метод као валидан, то је оно што тебе кочи. Јер ако ти неко уклони математику уклања темељ твог утувљеног погледа на свет. Зато ћеш ту своју "грађевину" бранити од рушења свим психолошким механизмам одбране... свесним и несвесним.

Зато ћу ти овде поновити мој одговор на овај твој пост, можда се некако пробије до твог разума:


Које траћење мисаоне енергије а све под плаштом наводног бављења суштином света и живота, несвесни да се ту бавите у основи бројањем објеката спољашњег света и ничим другим.
Можеш ти бројати до бесвести тиме се нећеш ни корак приближити "ствари по себи" или трансцендентној суштини изван појавног света.
Математика претпоставља тај појавни свет. Претпоставља простор и јукстапозицију делова у том простору које она узима као јединице и онда њима барата у једначинама. Тиме остаје потпуно у домену појаве.
У том домену она открива многе законитости али ништа више од тога.
И немој математику да протураш као неку метафизику тј одговор на исту јер то нема везе једно са другим..
Pokušaj bar shvatiti taj Eukidski izraz Hilbertovog prostora...Ako možeš zamisliti vektorski proizvod,a mislim da možeš
(recimo kao dinamičku ravan koja pod uglom prodire oktant!) tada si samo korak od shvatanja koliko je to mnogo više
složeno i sjajno od bilo koje metafizike...Jer tom se vektorskom proizvodu dalje pridodaje inverzna komponenta (kompleksan broj)
što izraze izmešta u imaginaciju!
A ovu metafiziku koja nije ništa drugo do dejstvo reči na druge reči,što izbija čudne produkte-misli,
možeš kao bezvrednu i istrošenu-o klin...
 
Vidim da ova tema opstaje već 4 godine !
To samo znači da pojam volje nije objašnjen na pravi način.

Setimo se šta sam pisao na temi o ( ne )prevodivosti filozofije !
Da li je u tome stvar ?!

Nemam sad vremena
ali da bi shvatili Kanta, Nemce, volju ..
Morate prvo znati šta je u srpskom jeziku volja !

Volja dolazi od voleti !


Odatle krenite !

Zajebo si se ricepe ovog puta...
VOLJA DOLAZI OD VOLA. Ende!:hahaha::mrgreen:
 
Problem iracionalne ,svake,opservacije i jeste u jednoj obićnoj,skoro prostačkoj nebrizi
koja tako lako i sledstveno stvara govorno-pisani malignitet reči.Witgenstein je, to uočivši,
nazvao metafiziku mistikom!
Isto funkcioniše kao u crkvi! Sveštenik kaže kako je smrt grozna tajna i to mističnim i unezverenim
glasom ,zapevavajući,skoro tuleći i sl...(:mrgreen:) A onda uzme knjigu starostavnu i iz nje od
"najvećih mudraca" (a u stvari od fariseja tek nešto pismenijih čobančina varvara)počne da čita
objašnjenja koja ih uteše,ali i trajno vežu za crkvu kao filijalu božiju na Zemlji...:lol:
Ništa drugo i ne pokušava iracionalni "filozof"( lažni ili lažljivi filozof jer vara i ne voli mudrost već slavu i novac,
a i popularnost za svoju sujetu) nego baš to što i sveštenik ! ! ! Uplašiti dragog čitaoca mistikom reči
i ponuditi mu rešenje! ! ! Tako će se čitaoc prikloniti njegovoj crkvi i biti njegov vernik! ! !
Ozi je vernik Šopenhauerov ! ! !
Hajde neka neko kaže da nije!
A što ne bi bilo da je Artur (naravno da je vbio ingeniozan,ali prevarant) izmišljao bilo šta
što bi ga dovelo na pijadestal najvećeg mudraca???
Pa zar nije bio iskompleksiran tako ružan i nikakav kakvog ni majka baš nije mogla lako
voleti...
I zar nije pokazao grdnu ljubomoru prema Hegelu koji je napisao onu neverovatnu (još
iracionalniju) Fenomenologiju duha ? !
Za mene je sve što je pisao pod sumnjom! ! ! Jer mu namere nisu poštene i jer zloupotrebljava
saznajni put za slovohlepne ciljeve!
Uostalom,ono što priča o transcedentnom ,o volji je- bul šit! ! !

Ja sam na ovom pdf več nešto o mislima,a sad ću ukazati na put na kom treba istraživati i
yebe mi se za slavu i veću glavu (:mrgreen:)! Što reče Bora:"...I zato nek me pokriva ljuta kopriva
i poneki maslačak-da me podseća na Čačak...":roll:
Naime-govorio sam o kvantnosti misli...Tj da se misli mogu raslojavati do atomiziranja,čak do jednog
jedinog elektrona koji menja poziciju i spin...Ne mistificiram-to je iz fizike poznato i kesa je od znanja već...
Obrnuto,misli se mogu uslojavati ,nadograđivati i obuhvatanjem uopštavati do grandioznosti.
Da se vratim na najprostiju misao,na elektron.Njegov spin +1 i -1 ili da-ne ili...kako god,ali takav,sa mnoštvom sličnih ,
čini skup koji možemo nazvati i misao!
Pritom,imamo u klempi generator tih elektrona koji stalno vrti...A šta ga pogoni?Hrana koju
uzimamo?Moguće...Međutim,ostavimo načas to...
Onaj elektron deluje pametno! Ima da i ne.Kad koje koristi?
A što bi "koristio"?
To mu se ,baš kako kvantna fizika i kaže-dešava kao nova pozicija! Ako se nekom
silom,a to može biti samo drugi kvant,deluje na njega-menja spin i njegova informacija
nije više -1 već +1 ! Sasvim u skladu s fizikom!
Tako da perceptivni nadražaj menja elektronu spin! I eto nova misao!
Ovo još ne objašnjava "volju" ili "elan vital"!
Ali...Nastankom kvanta iz "ništa" -pojavom u Hilbertovom prostoru,tj samo
matematički zapaženom i evidentiranom dobili smo pre svega poremećaj
tog mirnog prostora-kanula nam kap mastila na čist beli papir ! ! !
Pobuna "nepostojanja"? ? ?
Ne znam! ! !
Neću da se kurčim i da kažem da znam,a ko to ustvrdi da zna bez matematičkog
objašnjenja samo je glupa budala!
Ne znamo zašto se prostor iz ničega buni i poremećuje u postojanje!
Pitanje "zašto" je dijalektično i očigledno postavlja nas u prvu funkciju važnosti!
A nismo važni kod odgovaranje na to pitanje ,tako da je i pitanje "zašto" pogrešno...
Drukčije bi trebalo postaviti to pitanje...No dovoljno je da to znamo!
Dakle,to je put na kom treba tražiti odgovore...Ustvari-tim putem treba ići,makar
i ne dobili ikad odgovor jer će se na njemu nalaziti usputni korisni odgovori...
Već sad imamo brojnih upotrebljivih odgovora o silama i tenzijama na tom putu
koji su nam u tehnologijama,ali i u medicini omogučili nove prodore i nove mogućnosti...
Sveštenicima filozofije tipa Šopenhauer,Hegel,Bergson i sl-Ciao ragati ! ! !:hvala:

Umesto tog teksta gde bih ja sad trebao da padnem na kolena od odusevljenja odgovori jednostavno na pitanje.

Jesu li slike na samim predmetima....onako zalepljene ko nalepnica ili nisu?
 
Vidi...Neću ja tebe ubeđivati u kvantnost misli...Nema potrebe...Slikaj ti i dalje i misli kako misliš...
A nauke će da se bave dalje svojim istraživanjima...Tu u prvom redu mislim na neurologiju kojoj treba da
pomognu i to izdašno,fizičari i (praktično u primeni elektronike i softvera) tehnolozi i informatičari...Kakve
ti imaš veze s tim... Ti slikaj-to ti je posao...:lol:
To šta je volja...? To pitanje,na kraju krajeva i ne mora naći konačni odgovor...Ali indicije su povoljne
za istraživanje jer to je put da se pobudom snažne volje leče baš opake bolesti...
Svrati malo do tvojih domorodaca Aboriđina pa š se uveriti...:mrgreen:
No,pošto postoji mogućnost prodora znanja i u tu oblast-zašto to kočiti??? Jer su ugroženi
Šopenhauer i neki bogtepita? Zabole me...:mrgreen:
Samo nek se istražuje-ti se ne petljaj...:hahaha:

Ajd reci mi pre nego sto tvoji Hokingovci pronadju volju ili svest u mozgu sta ti ocekujes kakva ce ona bude? Kog oblika, mase, boje, mirisa, ukusa jer eto to je nesto sto se saznaje po tebi jel tako? Kad konacno precesljate neurone i saznate tu svest koja su tvoja ocekivanja? Kako bi trebala da izgleda?
 
Umesto tog teksta gde bih ja sad trebao da padnem na kolena od odusevljenja odgovori jednostavno na pitanje.

Jesu li slike na samim predmetima....onako zalepljene ko nalepnica ili nisu?
Šefe,pa da ih vidiš i u umu,opet imaš neke "prenosnike"!:lol:
"Slikaju" ti ih kvanti...
Jbt,al je teško shvatiti da su i nosioci tog duhonog.Pa to i jesu paketići energetskih
informacija po poslednjim saznanjima-znači malene energije duhovne! ! !
Roj takvih (to je moj izraz-pravilno je "skup") je i naša "duša"...I to veoma bliska
izvoru-ništavilu...Vala i nisam jedini s tim razumevanjem...Samo nam se reči
pomalo razlikuju i na istoku i na zapadu,a bogami i na jugu (Aboriđini...)...
 
Šefe,pa da ih vidiš i u umu,opet imaš neke "prenosnike"!:lol:
"Slikaju" ti ih kvanti...
Jbt,al je teško shvatiti da su i nosioci tog duhonog.Pa to i jesu paketići energetskih
informacija po poslednjim saznanjima-znači malene energije duhovne! ! !
Roj takvih (to je moj izraz-pravilno je "skup") je i naša "duša"...I to veoma bliska
izvoru-ništavilu...Vala i nisam jedini s tim razumevanjem...Samo nam se reči
pomalo razlikuju i na istoku i na zapadu,a bogami i na jugu (Aboriđini...)...

Pitam te gde je percepcija...u tebi ili na samim stvarima? Duhovno je osnovna supstancija svega i nema veze sa kvantima i bilo cim, ne zavisi od bilo cega.
 
znatiželjni kako izgleda gravitacija

И шта са тим? То поређење као нешто оспорава, доказује шта ли?

То поређење заправо показује апсурдност твог сопственог става да су мисли, воља, свест у мозгу.

Гравитација нема изглед јер се ради о сили чија је суштина у кретању, а кретање не постоји у спољашњем свету већ само у духу као интуиција трајања. Зато не можеш видети гравитацију јер је нигде у спољашњем свету нема.

Међутим , оно што важи за гравитацију важи и за мисли, вољу, свест. Важи за све оно што ви сирови матерјалисти тврдите да се налази у мозгу.

Па како гравитација није у јабуци исто тако воља, мисли, свест...нису у мозгу? Зар не?
 

Slične teme


Back
Top