Upis u prvi razred OŠ

Goran_V:
Od prvog aprila počinje upis budućih prvaka u škole. Pošto mi po ceo dan zvoni telefon i postavljaju se pitanja vezana za to, hajde da malo pomognem i ovde.

U prvi razred osnovne škole upisuju se deca koja do početka školske godine, do 1. septembra, imaju najmanje šest i po, a najviše sedam i po godina. Dete starosti od šest i po do sedam i po godina upisuje se nakon ispitivanja pred polazak u školu. U školu se mogu upisati i deca od šest do šest i po godina, ali nakon provere spremnosti za polazak u školu.
Osnovna škola dužna je da upiše dete koje ima prebivalište na području škole. Škola može da upiše i dete sa područja druge škole, na zahtev roditelja, ukoliko ima prostorne mogućnosti.
Roditelj može da izabere osnovnu školu u koju će da upiše dete, o čemu podnosi zahtev izabranoj školi najkasnije do 1. februara tekuće kalendarske godine u kojoj se vrši upis. (Retko koja škola poštuje taj rok)

Dokumentacija potrebna za upis je lekarsko uverenje dokaz o zdravstvenom pregledu deteta (drzavni dom zdravlja), izvod iz matične knjige rodjenih i potvrda o prebivalištu. Od ove godine bice potrebna i potvrda o zavrsenom pripremnom razredu.
Proveru spremnosti deteta za upis u školu vrši psiholog škole.

Nemojte terati decu da uče i pišu slova. Naučiće u školi. Učiteljicama će biti teže da isprave greške u pisanju nego da krenu od nule.
Dajte deci što više da crtaju. Treba da jačaju šaku i sitne mišiće da bi kasnije lakše i lepše pisali.
Igrajte se sa decom. Pomozite im da shvate pojam broja. Idite u prodavnicu, pijacu...recite im "Daj mi DVE flaše, daj mi ČETIRI narandže..." Tako će shvatiti da broj nije - cifra.
Pričajte im o školi. Nemojte ih plašiti. Grozno je reći :"Videćeš ti kada kreneš u školu, tada će..." Ne! U školi će učiti, igrati se, družiti se.
Obiđite škole. Poštujte i mišljenje deteta. Ipak će ONO ići u tu školu.
Prilikom odlaska do izabrane škole, pokazjte detetu orijentire. Jednog dana će ići i samo.
Učite ga da pređe ulicu. Uvek razmišljajte i o tome da dete gleda sa visine od metar i nešto i da vidi stvari iz sasvim drugog ugla u odnosu na Vas.
Kad krenete da ga upišete u školu, da predate papire, obucite se lepo. Doterajte i dete. Odvedite ga posle u poslastičarnicu, Mekić... To je veliki dan za dete. Učinite ga svečanim!

Imate i par saveta na:
http://www.osbs.edu.yu/aktuelno/pocetak.php

A JOS VISE NA
http://www.osbs.edu.yu/aktuelno/prvaci.php

Blago vama ,u Bosni vec trecu godinu je devetogodisnje skolovanje i djeca moraju ici sa 6g. Teze torbe od njih samih.
 
To sam i ja pital al, nisam dobila odgovor, tj jesam al ne konkretan. Imaju u skolama oduvek neki princip po kome se prave ujednacenja odeljenja po spremnosti dece. secam se da se psiholog ljutio na moju mamu kad me je prebacila iz celodnevne u ovo obicno jer smo tako narusili harmoniju odeljenja.

Ako moze ja bih birala za svoje dete ono sto mi se ucini kao najbolje. Ne znaci da cu uraditi ispravno.
 
Mirka šizika:
To sam i ja pital al, nisam dobila odgovor, tj jesam al ne konkretan. Imaju u skolama oduvek neki princip po kome se prave ujednacenja odeljenja po spremnosti dece. secam se da se psiholog ljutio na moju mamu kad me je prebacila iz celodnevne u ovo obicno jer smo tako narusili harmoniju odeljenja.

Ako moze ja bih birala za svoje dete ono sto mi se ucini kao najbolje. Ne znaci da cu uraditi ispravno.

Tako je. Odeljenja moraju da budu ujednacena. U okviru toga dozvoljavamo da se bira učiteljica. Prošle godine (sadasnji prvaci) uspeli smo da ispunimo skoro sve zelje tako da je 50% dece po odeljenju upisano ispunjenjem zelja.Samo dve-tri zelje nisu ispunjene. Prakticno su odeljenja formirana po vrtićima u koje su deca isla. Ovi iz Stankom bajke su bili brojniji od ostalih pa su podeljeni u dva odeljenja. Iz "Andjela" su u jednom. Podjednako su roditelji insistirali na tome kao i na uciteljici.Opet, to ne znaci da cemo i sledeci put uspeti isto. Ove se godine tako "namestilo". Realno je 5 zelja po odeljenju.
 
Hellen:
Е, читали смо те у ''Блицу''...оно о мобилним телефонима....:wink:

He, novinari! ;-) Od petnaest minuta price objavi samo dve recenice. Bilo i u Danasu pre neki dan nesto opsirnije... U vezi ministarstva... Sutradan mi dosla inspekcija. Ha, ha, ha Mislim...nije zbog toga, ali ... hmmm? Ko zna? Evo, procitaj kako sam pokvren...izmedju redova http://www.danas.co.yu/20070212/hronika1.html
 
Ko?
Svi, derektorka, psiholog a najvise uciteljica, sada srecom bivsa.
Inace, skoro sve nase skole su ocajne...
Bitno je na kakvu uciteljicu naletis.
Njena bivsa je sve radila samo da ne radi...
Zamrzela je moje dete zato sto je pita... zasto tako cesto izlazi sa casova, pije kafu i pusi, ono sto treba da rade u skoli rade kuci (a jos im kaze da napisu skolski rad???), muzicko, građansko, odeljensku zajednicu,... toga nema..posalje ih napolje da se igraju...
Pocela da se izivljava... da je maltretira...
Odlican je đak, ali da zaradi te petice morala je da uci :shock: duplo vise od ostalih đaka, njenih miljenika sto joj donose pokloncice...
To sto je morala da zna mnogo vise da bi dobila 5 ustvari i nije lose.... ;-) jedino dobro iz tog loseg iskustva s njom...

Otisla ja u inspekciju rada i prijavila je... posle dve nedelje, stize nova uciteljica koja je OK
ceni znanje, ne prima poklone, ako im je nesto tesko da savladaju iz nekog predmeta nece ici na fizicko vec im jos jednom objasniti...JEDNOSTAVNO RADI SVOJ POSAO!

Zao mi je, ne mogu da ti dam dobar savet... jedino da se raspitas kakva je skola u koju zelis da je upises... a da biras uciteljicu... treba ti veza.... naravno.

Srecno buducem đaku-prvaku!
 
Moze li ali i treba li da se bira uciteljica?
Posto se sada upisujemo u prvi razred svi samo pitaju da li smo nasli vezu da odaberemo uciteljicu. Stvarno neznam sta da radimo. Meni niko nije trazio vezu kada sam polazila u prvi razred, srednju skolu, fakultet i nije mi nista falilo. Znam da ima puno losih iskustava, cula sam svakakve price, ali ipak mislim da kvalitetni ljudi (deca) mogu da se snadju i da uspeju bez vecih problema. Ne znam, mozda gresim.
Cak i ako biram uciteljicu, kako to da uradim? Ko je dovoljno kompetentan da mi kaze da li je neko dobar ili ne? Ljudi imaju razlicite kriterijume za takvo ocenjivanje i ko moze da bude dovoljno objektivan?
Da li sve skole praktikuju da prevode grupice iz vrtica u odeljenja prvog razreda? To izgleda kao dobra ideja. Deca se vec dobro poznaju pa ce proces prilagodjavanja valjda biti laksi.
Volele bih da cujem i druga misljenja i iskustva, narocito onih koji su strucni za ovu problematiku (roditelji, prosvetni radnici).
 
trejsi:
Moze li ali i treba li da se bira uciteljica?
Posto se sada upisujemo u prvi razred svi samo pitaju da li smo nasli vezu da odaberemo uciteljicu. Stvarno neznam sta da radimo. Meni niko nije trazio vezu kada sam polazila u prvi razred, srednju skolu, fakultet i nije mi nista falilo. Znam da ima puno losih iskustava, cula sam svakakve price, ali ipak mislim da kvalitetni ljudi (deca) mogu da se snadju i da uspeju bez vecih problema. Ne znam, mozda gresim.
Cak i ako biram uciteljicu, kako to da uradim? Ko je dovoljno kompetentan da mi kaze da li je neko dobar ili ne? Ljudi imaju razlicite kriterijume za takvo ocenjivanje i ko moze da bude dovoljno objektivan?
Da li sve skole praktikuju da prevode grupice iz vrtica u odeljenja prvog razreda? To izgleda kao dobra ideja. Deca se vec dobro poznaju pa ce proces prilagodjavanja valjda biti laksi.
Volele bih da cujem i druga misljenja i iskustva, narocito onih koji su strucni za ovu problematiku (roditelji, prosvetni radnici).

U principu moze da se bira uciteljica. Bar kod nas. Priao sam o tome. Ne ispune se bas sve zelje, ali veci broj da. Sada u vezi onog drugog pitanja - treba li? Mislim da treba, ali roditelji tu obicno pogrese. Oni koji imaju nemirnu decu traze stroge uciteljice ne bi li one ispravile sve roditeljske propuste, sto je nemoguce. Da bi se bilo sta uradilo, da bi bilo efekta mora da postoji saradnja ucitelja, skole i porodice. Ukoliko sam roditelj nije u stanju da pravilno usmeri dsvoje dete onda je manevarski prostor skole drasticno suzen.
Kada roditelji dodju u skolu, da upisu dete, obicno biraju ucitelje na osnovu komsijskih prica, a ne kako bi zaista trebao. Trebao bi traziti ucitelja koji po temperamentu, po stilu rada, ma po svemu odgovara detetu. Da budu kompatibilni. Moze ucitelj da bude najboji, ali ako se "ne nadju" on i dete nista od tog posla. Ja praktikujem da ti roditelji "probiraci" dovedu dete, malo popricamo i onda im dam ili ne dam predlog kod kog bi ucitelja trebalo da idu.
Sto se tice grupnog upisa, dece iz vrtica, iskustva su dvojaka. U sadasnjem prvom razredu imamo jedno odeljenje gde je upisana cela grupa iz jednog privatnog vrtica i, recimo tu, sve funkcionise savrseno. U drugom odeljenju je grupa iz drugog vrtica i i tu je ok, medjutim u tećem odeljenju u kom je cela grupa postoji problem. Cela grupa - nezrela. Tcnije imaju problem sto su prepodne u skoli, a posle nastave idu opet u boravak u vrtic. Tako da jos uvek nisu razdvojili i nisu shvatili gde su, da li u skoli ili u vrticu.Zbunjeni su
 
Dopada mi se taj Vas pristup kod upisa i odredjivanja kompatibilnosti dece i uciteljica. Vi verovatno posle obavljenih razgovora mozete imati ideju ko bi s kim mogao dobro da saradjuje. Ali ne verujem da bi ste mogli reci ova koleginica nista ne valja nemojte nju da birate.
A upravo komsijskih saveta se i plasim. Ljudi razlicito gledaju na stvari. Npr. masa roditeljima vaspitacima povremeno donosi kafu i bombone da bi im pazile decu. Nikada nisam nista nosila i zadovoljna sam kako mi cuvaju dete i kakav odnos imaju sa nama kao roditeljima.
Raspitacu se u nasoj skoli, ali ne verujem da tako izlaze u susret roditaljima i da ispunjavaju zelje.
 
Otisla ja u inspekciju rada i prijavila je... posle dve nedelje, stize nova uciteljica koja je OK
ceni znanje, ne prima poklone, ako im je nesto tesko da savladaju iz nekog predmeta nece ici na fizicko vec im jos jednom objasniti...JEDNOSTAVNO RADI SVOJ POSAO

Уф, па ја бих пре ову пријавила зато што не ради свој посао! Њен посао је да држи физичко, а ако деца не схвате нешто из неког предмета онда да држи допунски час, а не да одузима од физичког!
Увек се јежим од тога што учитељи масовно избегавају часове физичког. За мене - то је најважнији предмет, нарочито данас када деца 90% свог времена проводе испред компјутера, седећи или лежећи пред ТВ, а не умеју зглавно ни да потрче...
 

Back
Top