Upis u prvi razred OŠ

Meni se Ved sistem te uciteljice izuzetno svidja. Naime, u nasim skolama se ne uci, u nasim skolama se "prelazi gradivo". Ne bi verovala koliko ucenika visih razreda i koliko srednjoskolaca ima problema sa osnovnim racunskim operacijama. To sto neko dete ne zna razliku izmedju srne i kosute, laneta i bambija mu nece otezati ucenje paramecijuma, a ako ne ume mnoziti nece znati ni raditi razlomke i sta vec dolazi u visim razredima. Ucenici osmog razreda uce sastav skupstine kraljevine SHS, a kad ga pitam ko je bio Gavrilo Princip on ne zna jer mu niko nije rekao da je on bitnija istorijska licnost nego Mehmed Spaho, nastavnik podrazumeva da ce dete zapamti obojicu, a zapamtiti svaku glupost koja se uci u skoli je nemoguce tako da prst gore za uciteljicu koja obucava najvaznije stvari.

Moje dete ide u predskolsku i poceli su raditi grafomotoriku, pisu brojeve, a slova ce raditi kradom jer je vaspitacicama zabranjeno da uce slova. Nisam od onih koji forsiraju decu po svaku cenu, ne moraju oni znati pre skole, ali braniti deci da to rade je po meni debilno. Pa neka zapamti njih 30% bolje je nego niko. U teoriji ce oni uciti slova u prvom razredu, ali kad danas ucis tri slova uz gradivo iz drugih predmeta pitanje je koliko dete bez ikakvog predznanja to moze usvojiti, tako da sam ja za to da se deca ipak malcice pripreme, bez pritiska i obaveza da se nesto mora savladati, ali zalepiti poster sa azbukom, nauciti dete da napise svoje ime i tome sl nece skoditi.
 
Veksi, ti si bukvalno shvatila ovo što si boldovala.

Nije se ona 4 godine trudila SAMO to, postoji plan i program po kom se radi, valjda, nego je poenta u tome da se mnogo više pažnje obraća na to da svi budu prosečni. Pa je onima koji su iznadprosečni dosadno, i stoje u mestu, ili zahvaljujući svojoj radoznalosti i inteligenciji znaju mnogo više od potrebnog. Ali tu onda nema mesta stvaranju radnih navika, jer ne možeš detetu da soliš pamet da u određeno vreme, na određenom mestu sedi i uči, kada ono to sve već zna, i više od toga. Nemaš argumente kojima ćeš da ga zalepiš za stolicu, kada je ono superiorno u svakom pogledu. I tako prođe 4 razreda. O tome sam pisala.

јао, тек сад сам све проитала како треба
види се да нисам била узела своју дозу кафе јутрос
:mrgreen:
 
Evo, bliži se početak upisa u prvi razred..(upis u prvi rezred u školi u koju idu moja deca je od !. aprilado 31.maja)
Od dokumenata je potrebno: Izvod iz matične knjige rođenih, lekarsko uverenje i Upitnik koji sekretar daje roditelju pri upisu.
(to stoji na ulaznim vratima škole)
Da li je u svim školama tako? Da li neka škola traži potvrdu o prebivalištu?
Za mlađeg sina mi ova potvrda nije trebala, a za starijeg jeste...
Da li je neko već obavio sistematski pregled?

I možda najvažnije pitanje: kako pripremiti dete za polazak u školu?
 
kako odabrati skolu?
dal upisivati u najblizu ili zrtvovati daljinu i svakodnevna putovanja radi skole na boljem glasu

Увек у најближу, не само због тога што ће дете само моћи да иде у њу већ и због тога што ће бити усамљено у крају уколико се буде издвојило избором школе.

Неки родитељи се воде само својим малограђанским мотивима (школа на гласу, јбт...) а притом уопште не мисле на дете и на његове потребе.
 
to je strogi centar
najbolje bi bilo da dolaze ljudi sa zvezdare tamo
ima li nesto na Paliluli, Vracaru
Vračar ima malo škola jer nema mnogo dece, tamo je prosečna starost 46 godina? ili tako nešto
tako da ni izbor nije veliki
Deca iz nekih delova Palilule su ranije putovala u školu Skadarlija (opet Stari grad) jer kod njih nije postojala škola pa im je bilo najbliže autobusom, posle su izgradili školu
Inače Peta gimnazija (ista trolejbuska stanica kao Drinka) nalazi se na Paliluli
 

Back
Top