Iz grada u selo

Ima svako svoje gledište.

Devojka otvorila temu da dobije podršku za život u selu, a okupilo se društvo "Gargamel".

Na kraju treba reći da su većina gradova u Srbiji zapravo selendre sa statusom grada.

Da se iz najzabitije zabiti u grad stiže za sat vremena.

Da danas živeti u selu ne znači biti poljoprivrednik ni Robinson Kruso
najapsurdnije mi je da otvara temu za podrsku za zivot na selu..
ako joj se ide, ici ce... znaci, za sve otvaras temu.. :eek:
 
Pozdrav,

Pored čišćeg vazduha, i većeg prostora, prirode, povoljnijih cijena zemljišta, i naravno za vrijedne svoje baštice:
Da li biste mogli živjeti u selu, sa obzirom da nam većina prijatelja živi u gradu?
Da li bi vam mnogo nedostajala druženja, dešavanja(svirke, pozorište, kino itd.) ?

Razmišljam o tome koliko smo udaljeni sami od sebe, i pitam se da li nam život u gradu nameće svoja pravila i da li bismo živeći na selu bili "slobodniji ljudi" i zdraviji, ako bismo sijali svoje bašte i uzgajali svoje koke i jaja?

Zar sada nije lako i drugarima, ali i nama sjesti u auto i otići u grad drugarima?
Meni je to jedini minus - daljina društva.
Da imam mogućnosti vrlo rado bi se preselio iz grada negde u planinu
 
Oni ne rade oko toga?
Devojka je lepo napisala šta bi volela.
Kažem, ja ne radim.

Devojka je super .
Želim joj da ispuni sve svoje snove.

Sad govorim o tome da može i ne mora da se bavi baštovanstvom.

Niko je neće naterati ako sama ne oseća želju i potrebu za hranom koju je sama proizvela.

Više od polovine povrća tokom sezone dobijem za džabe od komšiluka i rodbine.

Ja njima odradim nešto, oni meni i tako...
 
Ja živim na selu i neznam šta bi me moglo natjerati da odem živjeti u grad.Ovdje imam svoju kuću,svoje zemlje i više nego mi treba..ne brinem svakodnevno za parking,nema gužve u prometu,blizu mi je more i rijeka.Ne vidim niti jedan razlog da ovo sve napustim i odem u džunglu od betona.Nitko mi ovaj mir nemože platiti.
 
Da da.... Nisam nikad bio ali sam video na televiziji kako to izgleda, kažu da kad se popneš na bundevu da možeš videti 20 km ispred sebe..
Kreni nizbrdicom i stićićeš.

Šalu na stranu, svako voli šta voli.

Ja samo želim da kažem da su nekretnine u gradovima preskupe i da seoski život nije "survajver"

Kod mene u ulici od kraja do kraja sela ima možda desetak kuća koje se bave poljoprivredom, od da kažem sto.
Ostali rade u obližnjem gradu i okolini.
Svi imamo placeve 19 x 100 i neki metar.

Do ulice kuća sa bašticom.
Pozadi dvorište,guske kokoške koze, na kraju bašta 20 ak šljiva kajsije lešnici kruške orah breskve višnje trešnje jabuke.
Sve neprskano.

Kupim s proleća po nekoliko jaganjaca i desetak guščića da mi služe umesto kosilice.
Na zimu, pun zamrzivač
 
Da je u selu tolika idila ne bi svi sa sela bezali u gradove. I to su pri tom ljudi koji umeju da obavljaju sve te seoske poslove. Oni svesno biraju da im se na selu ne odgovara da zive, vec idu da rade neke poslove od 500-1000 evra i putuju autobusom na posao svaki dan.

Mislim da je ljudima koji su naviknuti na grad jako tesko da se naviknu na seoski zivot. Kad da pustits zivotinju iz zoo vrta u divljinu, bila bi nesnadjena. Da ne pricam o smradu govana svakodnevno, blatu, a posle par dana i dosadi....
 
Da je u selu tolika idila ne bi svi sa sela bezali u gradove. I to su pri tom ljudi koji umeju da obavljaju sve te seoske poslove. Oni svesno biraju da im se na selu ne odgovara da zive, vec idu da rade neke poslove od 500-1000 evra i putuju autobusom na posao svaki dan.

Mislim da je ljudima koji su naviknuti na grad jako tesko da se naviknu na seoski zivot. Kad da pustits zivotinju iz zoo vrta u divljinu, bila bi nesnadjena. Da ne pricam o smradu govana svakodnevno, blatu, a posle par dana i dosadi....
Neka kaže svako za sebe, hoću da kažem da ne beže svi sa sela u grad i oni što odu u grad možda su primorani da odu iz kojekakvih razloga možda ne idu baš svojom voljom eto recimo ja gledam sebe. Što se tiče o smradu govana i blatu... hmmm 🤔 tu se baš ne bi složio sa tobom zato što recimo u gradu u kojem Ja živim ako se prošetaš u beloj majici na kraju dana ćeš imati sivu majicu.
Hoću da kažem da je ovde smrde gume smog kanalizacijei ko zna šta još.. ja opet kažem nisam trenutno u mogućnosti da odem iz grada negde u planinu ali čim mi se ukaže prilika otići ću. Ne mislim baš planinu kao planinu više možda kao neko brdo jer iako nisam nikad bio u Banatu rođen sam u ravnici i znam šta je to ali nekako mi je taj planinski ambijent nekako bliži nego more zato što ima manje ljudi Pa čovek može fino da se ispriča sam sa samim sobom I da se sabere..
 
Čula sam da sad na selu postoje struja, voda, čak i internet. Isto sam čula i da ima sela na desetak km od gradova, pa ljudi na selu žive, u gradu rade, na selu gaje malo povrća i jaja za sebe, u gradu kupuju ostalo. Pričali mi neki ljudi, ali kako čitam sad ovde, ispada da su na selu samo čobani. Evo ne znam, bogumi.
 
Da.A nisu ni sva sela,a ni svi gradovi istog mentaliteta.
Da li si kad cuo da za neko selo kazu "tamo nema covjeka da valja"?
I to nije predrasuda.To je zakljucak do koga se doslo iskustvom.
Posto manje ljudi zivi na selu,taj mentalitet je uocljiviji.
Ja npr.volim moje selo,i zbog ljudi i zbog prirode,i kad zamisljam zivot na selu,zamisljam ga samo u takvom ili slicnom selu.🙂
A to nije ravnicarsko selo.A nije ni planinsko.
Nego blago brezuljkasto.
Dok neko drugi ima sasvim drugaciju predstavu.
Nema jedinstvene ocjene za sva sela.
Ja bas mislim da je skroz nebitno o kom se selu Ili naselju radi.
Imas rdze I imas fine...svuda.
Malo si pristrasna jer je tvoje selo u pitanju.
Drugo, ako nemas pokucstvo Ili imas previse posla za sebe...oslanjas se na komsije....a tada se lagano ulazi u zamerke...
Ako imas posla koja ne mozes sam da zavrsis, nisi dobro odmerio...platio komsiji vise nego,recimo profesionalcu Ili nadnicaru, jedino tako neces ostati duzan.
Mozda sam tezak sagovornik,mozda sam I tezak covek, ali samnom uvek imas cist racun.
 
Isceljuje? Pa jesi li ti nekad videla one ispijene seljake i seljanke?
Da, ali ja ganjam posao od kuće. Za mene bi čist vazduh i eventualno moje koke i baštica mogli biti izcjeljujući. Od rada se radujemo.

Inače, saglasna sam da riječ "izcjeljuje" nije prava riječ za ljude koji žive isključivo od svoga rada na selu, jer to zavisi i od drugih faktora, a svjedoci smo i promjene klime.

Da je izcjeljujuće ne bi nam propala sela! Svi su se mahom preselili u grad iz njima poznatih razloga
A recimo mnogi su prošlog vijeka odlazili i završavali teške fakultete i birali odgovorna zanimanja, da bi imali "lakši" život, tako da je jasno da su tako i savjetovani jer lakše je biti i hirurg nego na selu krampati...

Ali sada smo se doveli do totalnog ocjepljenja od prirode.

Lijep pozdrav za tebe ako si asketa kao i nadimak
 
Važi u oba smera.
Možeš i da živiš u tom "svom kutku", a da ideš bajsom u grad na posao.
Sta ko preferira.
Kada neko ko nikad nije ziveo na selu razmislja o tome, mozda je bolje prvo postepeno.

Ja sam odrastao u manjem gradu, selo mi bilo na 4km i bar 3 puta nedeljno sam bio na selu. I volim selo, ali ne i da zivim.

Lakse je u gradu, pogotovo kad zivis u nekom mirnom delu grada.
 
dosadi gledati i u zeleno..
Baš sam i o tome razmišljala.
Mi se brzo zasitimo i postane nam brzo dosadno ono poznato.
A i ta idealizacija vrijedi kada smo u gradu, ali upitno je voli li se toliko priroda kad se tamo stalno živi.
Ali iako bi pogled dosadio, ne idem samo zbog toga mada mi mnogo znači da sam na uzvišenju i da gledam u daljinu.
Ja lično volim mnogo stvari...teško da ne bih popunila vrijeme tako da mi bude super samoj sa sobom

Ali u gradu čovjek umorniji i tromiji jer može biti. Na selu moraš biti jačeg duha jer za sve je cimanje.
I to mi se sviđa, da se trebam cimati i biti vitalna i pokretna
 
Sela umiru zbog toga što se od sela više ne može živeti. Ako seljaku plate za litar mleka oko 23 dinara, a u prodaji je preko 100 dinara, plus je iz njega izvučeno sve što je moglo, seljaku se ne isplati jer mora prilično kravu da hrani za taj jedan litar. Sela propadaju jer vlast više voli da uveze nego naše da plati.
 

Back
Top