Svetska banka kroji srpski obrazovni sistem

Kriza u prosveti, nezadovoljni roditelji i nastavnici
U Srbiji višak 11.000 školskih odeljenja

Svetska banka je savetovala Srbiji spajanje odeljenja i škola, tako da se formiraju razredi sa po 30 učenika. Ovakva preraspodela pokazala bi da u našoj zemlji ima 11.000 odeljenja viška, a njihovim zatvaranjem država bi uštedela 14,7 milijardi dinara.

Nezadovoljni su nastavnici, koji se plaše za svoja radna mesta, ali i roditelji koji strahuju da na taj način njihova deca neće imati kvalitetnu nastavu.

Nadležni u Ministarstvu prosvete kažu da su ove strepnje neosnovane. Nijedan nastavnik nije i neće ostati bez posla, a spajanje odeljenja u školama neće uticati na kvalitet nastave, tvrde u tom ministarstvu.

Ministar prosvete Žarko Obradović je nedavno za naš list izjavio da se ne slaže sa procenama Svetske banke da odeljenja u Srbiji treba da imaju po 30 učenika jer je prosečan broj učenika u odeljenju u zemljama EU 18 do 26 učenika.
....
Po tom planu racionalizacija škola bi počela da se sprovodi od naredne školske godine.


http://www.blic.rs/temadana.php?id=110690

***********

Opet neko eksperimentiše našim školstvom a ova naša vlada se prima!
I ko to eksperimentiše našim školstvom - ne evropsko pa čak ni američko školstvo, već SVETSKA BANKA! :eek:

Dakle, na sve će da se prime samo da zaštite svoje fotelje i sve ostalo što uz fotelju ide (čitaj: novac)... :evil:

I umesto da ovo malo dece što se rađa u Srbiji drže k'o malo vode na dlanu i ulažu u njihovo znanje i budućnost, a samim tim i u budućnost Srbije, ova naša vlada se zdušno trudi da postigne upravo suprotno.

Kako su nam kratkovidi ovi naši političari, pogled im ne dopire dalje od sopstvenog džepa! :evil:

Pa normalno da će da savetuju kad SB i MMF kreditiraju budžetski deficit.
 
С једне стране, пошто су нам Сајмон Греј (директор канцеларије Светске банке у Србији) и Светска банка открили фантастичну истину да "не постоји искуство у свету које показује да одељења са мање од 30 ученика воде већем квалитету", ми, српски просветни радници, одмах ћемо да исправимо ову нашу страшну, провинцијалну заблуду. И са ударничким еланом не само што ћемо укинути 11.000 одељења, већ ћемо избрисати још 11.000! Јер, зашто да останемо само на томе, зашто да не уштедимо још више пара. Замислите само колико новца би остало ако би српска одељења имала не 30, већ 50 ученика! Ма шта 50, и по 100 ученика не би било пуно! Само ако се тиме оставља довољно пара за остале преке потребе... Укључив и НВО...

С друге стране, са овим невероватним открићем да "не постоји искуство у свету које показује да одељења са мање од 30 ученика воде већем квалитету" под хитно ћемо да обавестимо и наше колеге у Европи и САД. Јер, замислите само, тамошњи наставници и педагози, и даље погрешно мисле да су мања одељења боља за ђаке. Због тога је просечан број ученика у државним школама (у основном образовању) у Аустрији 20, Белгији 20, Чешкој 21, Данској 20, Немачкој 22, Грчкој 18, Мађарској 20, на Исланду 17, у Ирској 24, Италији 18, Луксембургу 16, Пољској 21, Португалији 16, Словачкој 20, Шпанији 19, Британији 26 (у приватним основним школама 11 ) и у САД 24 (у приватним 19 ). Како ће се само Данци, Белгијанци, Грци и остали одушевити кад сазнају за истину да "не постоји искуство у свету које показује да одељења са мање од 30 ученика воде већем квалитету"! Сигурни смо да ће то изазвати праву педагошку револуцију, чију ће поносну авангарду чинити чиновници из Светске банке, и реформатори из српског Министарства просвете, који су први направили ово фантастично научно откриће!
 

Back
Top