Ијекавски српски

Ne vredjam ali ovakvi bolidi koji bi sredinu u koju su dosli da prilagodjavaju svom dijalektu, svojim obicajima i svojim nazorima zasluzuju takvu reakciju. Znaci vas par stotina hiljada koji ste dosli medju 6,5 miliona ljudi koji imaju svoj dijalert i svoje obicaje ste "ispravni" a oni koji su nadjosi su "falicni", ima li smisla u toj "logici"?

Tako je bilo i kod nas dok sam živeo u Pančevu i BG. Dođu , neki čobani, s Miroča ili iz Vlasotince s dva padeža, zatrpaju đubretom ceo komšiluk ( niko im nije objasnio da si đubre iznosi iz kuće), pušta nekakvu muziku sve sa zurle u po noći i još bi da se svađa i bije kad mu se to spomene. O pečenju paprike na ringli i kuvanju kupusa od kog miriše cela zgrada da i ne pričamo.
 
Ауторска

Ово није само језичко већ и политичко питање. Зашто говорничко тело у Србији иако је већином ијекавског порекла и поред тога што је ијекавски изговор гласа јат исправан и правилан и употребљив, никако не користи тај облик језика?

Зашто се људи бече кад чују "разумијеш"? Зашто људи у Србији одбијају данас рабити ијекавицу која итекако јесте у њој била присутна до скора?
Ma bre, koji đavo, što se sad pravite fini? Ko vas j*be šta ko priča, bitno je da se razumemo. Nego, zašto vas briga šta drugi koriste, šta hoćete da nam sad namećete kako treba da govorimo? Ajde radije izađite na ulicu i tražite veće plate i bolje uslove, a ne da se sekirate oko gluposti kao što je jezik. Svi smo mi ovde isti, i ije i je, bitno je da se razumemo. Ajmo, marš na posao, bre, ima još posla da se obavi!
 
Ma bre, koji đavo, što se sad pravite fini? Ko vas j*be šta ko priča, bitno je da se razumemo. Nego, zašto vas briga šta drugi koriste, šta hoćete da nam sad namećete kako treba da govorimo? Ajde radije izađite na ulicu i tražite veće plate i bolje uslove, a ne da se sekirate oko gluposti kao što je jezik. Svi smo mi ovde isti, i ije i je, bitno je da se razumemo. Ajmo, marš na posao, bre, ima još posla da se obavi!
Па то и ја причам, ко да је битно је л млеко, млико, мљеко или млијеко!
 
Па то и ја причам, ко да је битно је л млеко, млико, мљеко или млијеко!
Nemoj da si tako glup, pa i vrapci na grani znaju da se neki ljudi trude da saznaju pravilno pisanje.

A ti, očigledno, nisi jedan od njih, već se ponašaš kao kompletna nula.

Umesto da učiš i radiš na sebi, ti se zabavljaš vređanjem ljudi koji pokušavaju da doprinesu obrazovanju.

Da li ti je mozak napustio glavu, ili si jednostavno rođen bez njega? Smrade jedan nevaspitali!
 
Nemoj da si tako glup, pa i vrapci na grani znaju da se neki ljudi trude da saznaju pravilno pisanje.

A ti, očigledno, nisi jedan od njih, već se ponašaš kao kompletna nula.

Umesto da učiš i radiš na sebi, ti se zabavljaš vređanjem ljudi koji pokušavaju da doprinesu obrazovanju.

Da li ti je mozak napustio glavu, ili si jednostavno rođen bez njega? Smrade jedan nevaspitali!
🤣🤣
 
Ha ha, zvučiš kao šala sitna,
Al' duša ti je prazna, ništa nije skita.
Ha ha, smeješ se bez razloga,
Al' ispod maske, skrivaš tugu i briga.

Ha ha, osmeh ti kao maska stoji,
Ali u srcu tami, tuga ti samo broji.
Ha ha, smej se, ali suze teku ti tajno,
Jer u dubini duše, osećaš samo zlo.

Ha ha, smeješ se, al' oči ti sužene,
Sakrivaš bol i patnju, misliš da si srećne.
Ha ha, ali istina je duboka,
Smeješ se spolja, a unutra duša te kopa.

Ha ha, smeješ se, ali sreća ti je krhka,
Jer kad padne noć, tuga ti je veća.
Ha ha, smeješ se, ali suze te prate,
Jer ti si zarobljenik u sopstvenoj mržnje klati.
 
Ha ha, zvučiš kao šala sitna,
Al' duša ti je prazna, ništa nije skita.
Ha ha, smeješ se bez razloga,
Al' ispod maske, skrivaš tugu i briga.

Ha ha, osmeh ti kao maska stoji,
Ali u srcu tami, tuga ti samo broji.
Ha ha, smej se, ali suze teku ti tajno,
Jer u dubini duše, osećaš samo zlo.

Ha ha, smeješ se, al' oči ti sužene,
Sakrivaš bol i patnju, misliš da si srećne.
Ha ha, ali istina je duboka,
Smeješ se spolja, a unutra duša te kopa.

Ha ha, smeješ se, ali sreća ti je krhka,
Jer kad padne noć, tuga ti je veća.
Ha ha, smeješ se, ali suze te prate,
Jer ti si zarobljenik u sopstvenoj mržnje klati.
🤣🤣🤣🤣
 
A šta je smešno, drugaru, šta to slatko gledaš,
Dok mi ovde radimo kao robovi i trpimo jedaš?
Umesto smeha, treba da se digne glas,
Za naša prava i dostojanstvo, da se bori snažno, baš!

Smehom se neće promeniti naša sudbina,
Treba akcija, solidarnost, hrabrost, da se gradi nova scena.
Dok se ti smeješ, naši poslodavci nas gazduju,
A mi kao ovce samo ćutimo i poslušno slušamo, naivno.

Zato prekini sa tim smehom i pokreni se u akciju,
Ne dozvoli da ti se smeju na račun tvoje volje i sposobnosti, stvarno!
Smeh može biti lek, ali i maska za strah i bežanje,
A mi trebamo hrabrosti da se izborimo za bolje dane!
 

Back
Top