Za vodju ili za sistem?

Za vodju ili za sistem?

  • Za vodju

    glasova: 2 7,7%
  • Za sistem

    glasova: 21 80,8%
  • Ne razumem

    glasova: 3 11,5%

  • Ukupno glasova
    26
Unutrašnja logika dinamike liberalne ideologije nema kraja i granica ona teži ka oslobađanju subjekta ideologije (a u ovom slučaju to je individua) do nesagledivosti . Tu se vremenom menja predmet subjekta , to jest individue ali i sam objekt "tlačitelj" , ono od čega se oslobađa. S druge strane imamo kulturu čiju osnovi čini kodifikovana ljudskost to jest kanonizacija protivprirodne delatnosti s osnovnog ljudskog (društvenog) stanovišta a kako smo videli datu ideologiju to ne zanima ona ne poznaje granice. Znači nije stvar samo u kašnjenju srpske kulture u odnosu na zapadnu (različitim civilizacijskim osnovama) iliti u njenoj izvesnoj nekonpaktibilnosti prema liberalnoj ideologiji zdaj već su procesi mutacije subjekta/objekta kod te ideologije toliko odmakli da se ona suprostavlja svakoj kulturi.

Da li ovde postoji insinuacija da je 'sistem' iskljucivo zasnovan na 'zapadnom' modelu tako da je 'sistem' = (recimo liberalna demokratija)? Ima mnogo razlicitih sistema. Da ne bi pominjao kinu kao neki primer otici cu na drugu stranu - ima neka opstina/regija sta znam sta je u Spaniji - koja je uvela komunizam i tako zive skroz unutar Spanskog sistema. Hocu da kazem, modeli sistema su razliciti i moguce je sastaviti svakakav sistem OSIM ako se smatra da je 'sistem' izmisljotina samo jednog tipa sistema - koji se siri.
 
Самодржавна Монархија као најбоље решење! Само ког би изабрали за Монарха. :think:
Opet vođa?.. Nebitno je ko je ,bitna je monarhija kao institucija ..

Vođa i sistem ne idu zajedno..Vođa se bori protiv sistema jer u njemu gubi svoju poziciju .. Mnogo je zeznuto poslagati te interese a jos ih je teze ocuvati jer vođa uvek teži ka vise vlasti tj manje sistema ..Na narodu je da zahteva i čuva a za to treba imati iskustvo i. Nas narod teako može doci do nekog fincionalnog sistema jer su iskustva karastrofalna ..
 
Preko vodje do sistema. Djindjic je to mogao.
Za ovakve zemlje jos uvek je potreban vodja jer kod mnogo babica kilava deca. Gledam danas Vucica na sajmu,kao bog da je sisao sa nebesa ,on se istopio jer misli da ga ovi poltroni vole. Ozbiljno misli da je Tito.
Treba samo ubosti nekog ko će se dobrovoljno odlreci vlasti ?.. Sretno
 
Teza 2:

Srbi su sumnjicavi prema sistemu zato sto ih sistem tera da rade ono sto oni ne bi. Srbi bi najradije da zaebu sistem, kakav god da je, cak i kad je u njihovu korist.

Vodja sa druge strane ako nama Srbima odgovNara, se voli i sledi, ali isto tako Srbi znaju i da okrenu curak naopako i koknu/maknu vodju. Izmedju ta dva ekstrema ima jedna zgodna svakodnevna varijanta koja stipulise da je vodja bolje resenje - kad smo raspolozeni (djokovic ubo grend slem) onda je vodja ('djokovic') obozavan, kad se probudimo na levu nogu i nista nam ne odgovara - naravno da je vodja kriv (sram ga bilo djokovic nije osvojio grand slam turnir - crn i kriv, pu pu pu)
Namerno pominjem djokovica jer i on na neki nacin prikazuje kako mi tretiramo one koje smatramo nekim vrstama vodja. Dakle sve moze da se isto tako aplicira na führer-a, samo mozda malo drugacije.

Dakle: srbi biraju vodju da mogu da ga pljuju do besvesti i nazad.

naravoucenije: izbrojte vodje u srpskoj istoriji koji nisu bili koknuti
 
Da li ovde postoji insinuacija da je 'sistem' iskljucivo zasnovan na 'zapadnom' modelu tako da je 'sistem' = (recimo liberalna demokratija)? Ima mnogo razlicitih sistema. Da ne bi pominjao kinu kao neki primer otici cu na drugu stranu - ima neka opstina/regija sta znam sta je u Spaniji - koja je uvela komunizam i tako zive skroz unutar Spanskog sistema. Hocu da kazem, modeli sistema su razliciti i moguce je sastaviti svakakav sistem OSIM ako se smatra da je 'sistem' izmisljotina samo jednog tipa sistema - koji se siri.
To što si citirao nisam pisao o sistemu. Pisao sam kolegi kao odhovor na njegovu poruku o odnosu kulture i neoliberalne ideologije u perspektivi.
Hteo sam da kažem kako liberalna ideologija za vreme Dositeja Obradovića nije ista sa onom koja postoji danas. U njegovo vreme bit oslobađanja individue (pojedinaca) se odnosio na oslobađanje od stega crkve ( sekularizacija društva kao krajnji rezultat) dok se danas zagovara oslobađanje od ljudskosti jer transhumanizam kaže kako individua nema razloga da Između prave noge i sintetičke koja je neuporedivo snažnija i efikasnija ne odabere ovu drugu opciju. Između ove dve vremenske tačke (Dositeja i neke bliske ili dalje budućnosti transhumanizma) postojalo je nekoliko međufaza ; oslobađanje individue od staleža , oslobođenje žena od muške dominacije, oslobađanje od nacije , oslobađanje od polnosti . Ova u perspektivi zadnja faza nije usmerena samo protiv srpske kulture već i protiv kulture kao takve i ne može se porediti sa početnim oblicima liberalne ideologije.


Što se tiče sistema o njemu ću pisati drugi put idem spavati :zzzz:
 
Za sistem, kao na zapadu.:sije:

____________

Ali ovo "ne razumem" :hahaha: kome je namenjeno? I jos neko stvarno glasao?! Sad cu i ja da promenim glas, dobar stos.:lol:

Screenshot 2024-02-22 at 00-49-06 Za vodju ili za sistem .png
 
Sistem, kao mafijaški, kao monarhistički, kao demokratski? ajd ne nasmejavajte me...
Pa sistem propusti da ubije svedoka svoje namere da ubiju Zorana Djindjića, koji zna kako funkcionišu, jer je morao da nauči....a šta sa Legijom i Zvezdanom?
kad oni ispričaju....Vreme je ljudi, da bežite....Redom počevši sa pravosudjem, koštunicom, policijom....
 
Za sistem, kao na zapadu.:sije:

____________

Ali ovo "ne razumem" :hahaha: kome je namenjeno? I jos neko stvarno glasao?! Sad cu i ja da promenim glas, dobar stos.:lol:

Pogledajte prilog 1502821

Sta da ti kazem, potpuno legitimna opcija za one koji se tako osecaju.

Mene uvek nerviraju upitnici u kojima je svet beo ili crn. Uvek postoji neka alternativa.
Ko zna sta misli - zna. Ko ne zna - ne moze se diskriminisati - moze lepo da kaze - ne znam, ne razumem i onda ce da cita sta mudraci foruma imaju da kazu o postavljenom problemu.

A da je humoristicka opcija - jeste! Ne osporavam.

Isto tako ako neko zna t.j. razume, moze da se napravi blesav, pa da izabere tu opciju - ona je ilustracija srpskog pristupa da: 'svaki sistem svakako s.ebati' - pise to i na srpskom grbu - ona cetiri S!
 
Sistem, kao mafijaški, kao monarhistički, kao demokratski? ajd ne nasmejavajte me...
Pa sistem propusti da ubije svedoka svoje namere da ubiju Zorana Djindjića, koji zna kako funkcionišu, jer je morao da nauči....a šta sa Legijom i Zvezdanom?
kad oni ispričaju....Vreme je ljudi, da bežite....Redom počevši sa pravosudjem, koštunicom, policijom....
Misliš da bi ti bio bolji ?
 
Sta da ti kazem, potpuno legitimna opcija za one koji se tako osecaju.

Mene uvek nerviraju upitnici u kojima je svet beo ili crn. Uvek postoji neka alternativa.
Ko zna sta misli - zna. Ko ne zna - ne moze se diskriminisati - moze lepo da kaze - ne znam, ne razumem i onda ce da cita sta mudraci foruma imaju da kazu o postavljenom problemu.

A da je humoristicka opcija - jeste! Ne osporavam.

Isto tako ako neko zna t.j. razume, moze da se napravi blesav, pa da izabere tu opciju - ona je ilustracija srpskog pristupa da: 'svaki sistem svakako s.ebati' - pise to i na srpskom grbu - ona cetiri S!
Preozbiljno su ljudi u tome
 
OK.

ako se uzme u obzir taj momenat da treba da se potvdi odredjena kultura i dalje je pitanje - to se postize:

  • putem vodje
  • putem sistema
Вожд ствара систем који је у складу са српским културним кодом. Онда се тај систем даље одржава. Али потребна је чврста рука која неће допустити да нешто изнутра или споља разори тај систем.
И још нешто ћу рећи, што можда ,,демократама" није популарно, али сматрам истинитим- стабилност државе и друштва важнија је од демократије, људских права, слободних избора, итд. Најважнија је стабилност државе, јер стабилна држава је гарант мира и безбедности свога народа и својих грађана.

Једино кад је оправдано бунити се против власти, јесте кад је у питању издајничка власт, која уништава свој народ и сами државу, али и то се не сме чинити тако да се угрози сама држава, да се уруши њена стабилност и уведе хаос у друштво.
 
Opet vođa?.. Nebitno je ko je ,bitna je monarhija kao institucija ..

Vođa i sistem ne idu zajedno..Vođa se bori protiv sistema jer u njemu gubi svoju poziciju .. Mnogo je zeznuto poslagati te interese a jos ih je teze ocuvati jer vođa uvek teži ka vise vlasti tj manje sistema ..Na narodu je da zahteva i čuva a za to treba imati iskustvo i. Nas narod teako može doci do nekog fincionalnog sistema jer su iskustva karastrofalna ..
Није тачно. Вођа ствара систем око себе и сво су људи систем. Сада наравно, у том систему, највише је полуга власти у његовим рукама, али опет систем постоји. Вођа није супротност система, систем траје и после његове смрти.
Ево, рецимо, руски цареви су направили систем који је постојао и трајао и младом њихове смрти. Или Стаљин је изградио совјетски систем који је трајао и после његове смрти.
И имаш примера колко хоћеш. Вођа и систем нису у таквој супротности.
 
Opet vođa?.. Nebitno je ko je ,bitna je monarhija kao institucija ..

Vođa i sistem ne idu zajedno..Vođa se bori protiv sistema jer u njemu gubi svoju poziciju .. Mnogo je zeznuto poslagati te interese a jos ih je teze ocuvati jer vođa uvek teži ka vise vlasti tj manje sistema ..Na narodu je da zahteva i čuva a za to treba imati iskustvo i. Nas narod teako može doci do nekog fincionalnog sistema jer su iskustva karastrofalna ..
Čija iskustva? Naša? Mi zapravo nemamo iskustva s tim, ako ne računamo pokušaj u periodu 2000. - 2003. koji je propao kad je ubijen Đinđić.
 
Pitanje je malo nespretno formulisano jer u biti oba pojma i "sistem" i "vodja" asociraju na neku represiju, jer u biti svaki sistem je masina koja gleda da te samelje ukoliko joj se ne povinujes a vodja je samo neko ko makar samo prividno upravlja tom masinom.

Inace ja sam u biti anarhista i samoupravljac, a sad sta to znaci, to znaci da prezirem bilo kakav elitizam, cvrstu hijerarhiju, kult nekakvog vodje, idolopoklonstvo i drustvo prestiza, ja sam za uredjenje bazirano na solidarnosti, bratstvu, slobodi, jednakosti, zivotu u skladu sa prirodom i 10 Bozijih zapovesti (sto znaci bez ikakvog nametanja nekome bilo cega) i uredjenju gde bi svako svako bio gospodar svoje sudbine i gde bi svi bili ukljuceni u sve, sto znaci da bi sredstva za proizvodnju bila u vlasnistvu radnika i da bi radnici odlucivali o sudbini radnika a ne nekakav vodja, politicari i vlasnici krupnog kapitala, gde bi o sudbini zdravstva odlucivali lekari i pacijenti, o sudbini skolstva prosvetari, ucenici i njihovi roditelji, sudbini fudbala ili nekog drugog sporta fanovi i igraci i treneri (a ne neki funkcioneri i sponzori), itd.

Znaci poenta je stvoriti jedno srecno, solidarno i slobodno drustvo i jedno pre sve svega srecno drustvo gde se niko ne bi osecao potcinjeno, zapostavljeno, manje vredno, eksploatisano, itd, a to nuzno ne znaci ni visok BDP, ni jaka vojska, ni prestiz, ni jake institucije, ni snazno liderstvo ni sta ti ja znam (jer onda se opet vracamo na ono prvo i to onda opet znaci "masina" gde bi se opet vecina osecala potcinjeno, eksploatisano, zapostavljeno, manje vredno i nesrecno).
 
Da li ste:

za vodju?
ili za sistem?

Ovo je esencijalno drustveno pitanje. Od ovog pitanja zavisi kakvo je uredjenje drustva.
Mislim da nije potrebno da objasnjavam detalje, trebalo bi da bude ocigledno.

Nikad do sada nisam postavljao neku anketu, pa ako radi radi. Ako ne molim da se popravi ako moze.
Za sistem.
 
Posto je diskusija zamrla po ovom pitanju, idealno je vreme da se podvuce crta.
Anketa kaze da je 80% za sistem, a imali smo i misljenja u porukama za vodju i za sistem pri cemu su se cini da je takodje vecina za sistem.

E sad moze da se postave sledeca pitanja....

Sad bi bilo lepo imati neki ranking sistem kao na reditu - da upvote i downvote temu.
 
Posto je diskusija zamrla po ovom pitanju, idealno je vreme da se podvuce crta.
Anketa kaze da je 80% za sistem, a imali smo i misljenja u porukama za vodju i za sistem pri cemu su se cini da je takodje vecina za sistem.

E sad moze da se postave sledeca pitanja....

Sad bi bilo lepo imati neki ranking sistem kao na reditu - da upvote i downvote temu.
Kada bi došlo do sukoba izmedju vodje i sistema većina bi stala na stranu vodje a sistem bi prozvali dubokom državom i stranom agenturom. :per:
 
Kada bi došlo do sukoba izmedju vodje i sistema većina bi stala na stranu vodje a sistem bi prozvali dubokom državom i stranom agenturom. :per:

Problem je sta se shvata a sta jeste. Uvek za nesto moze da se nalepi etiketa sa nekom insinuacijom.

Ono sto ja ne shvatam ovde je da ljudi ne shvataju da sistem nije samo i iskljucivo NEKI ZAPADNI SISTEM nego moze da bude autohtoni srpski sistem. Mogu da prihvatim cinjenicu da je kod nas sinapsa tako duboko zaprzena da kad neko pomene SISTEM to je isto kao da je rekao OKUPATOR!

Mislim da Srbi zapravo imaju sistem, ali ga ne prepoznaju, niti ga formalno opisuju.
 
Poslednja izmena:
Sta da ti kazem, potpuno legitimna opcija za one koji se tako osecaju.

Mene uvek nerviraju upitnici u kojima je svet beo ili crn. Uvek postoji neka alternativa.
Ko zna sta misli - zna. Ko ne zna - ne moze se diskriminisati - moze lepo da kaze - ne znam, ne razumem i onda ce da cita sta mudraci foruma imaju da kazu o postavljenom problemu.

A da je humoristicka opcija - jeste! Ne osporavam.


Isto tako ako neko zna t.j. razume, moze da se napravi blesav, pa da izabere tu opciju - ona je ilustracija srpskog pristupa da: 'svaki sistem svakako s.ebati' - pise to i na srpskom grbu - ona cetiri S!
Ok...
 

Back
Top