Стефан Твртко, краљ Србљем и Босне

тај харизматски вођа, зачетник владајућег рода, може да буде и потомак божанства, као у Јапану нпр.. због наглашеног народњаштва нововековних српских династија, нама је Монархија и пропала.
Добро , то 'потомак божанства' , свакако у буквалном смислу није тачно.
Ово за наше династије се донекле слажем. Мада мислим да би и без наглашавања ситуација била слична.
 
Све у реду за то. Моја поента је да нема крила. Зашто не би тај лав био с крилима!? Зато сам написао бугарски. Бугарски нема крила и шета по пољу.

Krila nijesu bitna. Lav je bio simbol Venecije. Krila postaju zvanicno obilezje Venecijskog lava tek kasnije.

Grb venecijanskog Kipra:

Coat_of_arms_of_Venetian_Cyprus.png
 
Добро , то 'потомак божанства' , свакако у буквалном смислу није тачно.
Ово за наше династије се донекле слажем. Мада мислим да би и без наглашавања ситуација била слична.
небитно је шта је тачно. битно је у шта владар и нација верују. а цео Јапан верује да је њихов Цар истински потомак божанства.
 
небитно је шта је тачно. битно је у шта владар и нација верују. а цео Јапан верује да је њихов Цар истински потомак божанства.
То стоји. Ја сам из другог угла посматрао то о краљу и народу. У смислу, како се јавио међу Србима а не међу , не знам, Камерунцима (ово банализујем као пример). То ти , кад погледаш вуче корене у давнија времена. У смислу Библије, Христа и изабраног народа - што би био можда корен од тога да је краљ од Бога.
 
То стоји. Ја сам из другог угла посматрао то о краљу и народу. У смислу, како се јавио међу Србима а не међу , не знам, Камерунцима (ово банализујем као пример). То ти , кад погледаш вуче корене у давнија времена. У смислу Библије, Христа и изабраног народа - што би био можда корен од тога да је краљ од Бога.
хехехе. само што Бог није допустио свом Изабраном Народу да себи сам изабере Краља. поставио га лично Он, својим Указом.
 
Mogu da citam izmedju redova Slavene.

Pa iskreno, sumnjam.

Ja ne znam koje je poreklo grba crnogorskog lava. Oni koji se bave ovim kažu da je biblijsko i da su lava u pokretu kao znamenje koristili srpski episkopi, te da je ušao u takvu upotrebu zahvaljujući cetinjskim mitropolitima. O tome nikakve detalje ne znam, sem o tome da postoji ta tvrdnja.

Moguće je da nikakve veze nema sa Brankovićima, istina. Ja sam samo to izneo na osnovu vizuelne sličnosti.

cglav.jpg
branko.jpg


Meni je ovo jako slično, a sa neke strane i logično, zato što se dinar iz epohe Brankovića koristio na području Crne Gore. Novac, zbog široge upotrebe i cirkulisanja, nebitno da li se radi čak i o pogrešnim predstavama (većina istorije je zasnovana upravo na pogrešnim predstavama) ima vrlo veliki uticaj na donošenje odluka kad je u pitanju ovako nešto. Tako da je meni sa tog stanovišta dotično i logično.

Svakako je nemerljivo logičnije nego da neke veze ima sa krilatim lavom Sv. Marka.
 

Back
Top