Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Pozdrav svima. Tek sam se učlanila u nadi da netko može da mi pomogne: potreban mi je spisak i redoslijed pravopisa koji su bili službeno prihvaćeni za srpskohrvatski jezik od II svjetskog rata pa do danas.
Unaprijed hvala.

pogledaj u "žutoj" gramatici (Stanojčić i Popović) ili kod Stevanovića; ne znam zašto ti to treba, ali ako su neki tzv. profesionalni razlozi nazovi Institut za srpski jezik ili Maticu Srpsku, ili svrati do njih
 
ne bi bilo loše da navedete celu rečenicu ili tačno poglavlje u kome se pominje izraz.
poldekokovski= u maniru Pola de Koka, kao npr. "andrićevski"; mada kod Dostojevskog možda može imati ironično, sarkastično značenje, u smislu "prozivke", ali ne mora da znači, morala bih da vidim ceo pasus, zaista se ne sećam gde se pominje; inače, ovo je baš detalj, to ne treba za prijemni; uvek je lepo znati što više detalja, ali ovo je (naročito u kontekstu Karamazova) nevažno. Hoću da kažem da aluzija na Pol de Koka danas nije isto što i tada, kada je Dostojevski pisao. U svakom slučaju, da bismo razumeli ovu aluziju, potrebno je da znamo o čemu i na koji način govore dela Pol de Koka.
dakle:
Šarl Pol de Kok - francuski pisac iz 19. veka, holandskog porekla. U svoje vreme bio je popularan u inostranstvu, i u Francuskoj. Pisao je najviše o pariskom životu svog vremena. Stil: sentimentalistički, romantičarski, moralizatorski itd.
 
ali možda može još nešto da se kaže. U pitanju je prva knjiga, četvrta glava pod naslovom Ispovest vatrenog srca. U anegdotama, drugi pasus.
Izvinjavam se zbog grešaka, nisam savladala ovu ćiriličnu tastaturu pa ne znam gde su navodnici i sl. :)


ne želim da me pogrešno shvatite, ali moram još jednom da naglasim: vaše pitanje se odnosi na NEVAŽNU stvar.
Karamazovi su jedno od najkomplesksnijih i najsloženijih dela ikada napisanih i u njima ima mnogo važnijih stvari kojima se treba baviti i o kojima se ima šta reći.
Za ma koji prijemni ispit "poldekokovski" je apsolutno nevažno.
Hoću da kažem, ne rasipajte pažnju na trivijalnosti, naročito ne kad je u pitanju Dostojevski.
 
Poslednja izmena:

Back
Top