Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Najcheshce govorne i paropisne greshke [bar ljudi oko mene] su.. zadnje, a kazhe se poslednje, jer zadnje mora da ima i prednje, onda oba dvoje, a kazhe se oboje..onda dupli demunativ, tipa mala kucica, onda pogreshno korishcenje instrumentala, tj kad neko kazhe..npr pishem SA olovkom, onda par i neoliko, ako se kazhe par, to znachi da ima dva nechega a za nekoliko kada je vishe od dva..seticu se josh :)
 
Najcheshce govorne i paropisne greshke [bar ljudi oko mene] su.. zadnje, a kazhe se poslednje, jer zadnje mora da ima i prednje, onda oba dvoje, a kazhe se oboje..onda dupli demunativ, tipa mala kucica, onda pogreshno korishcenje instrumentala, tj kad neko kazhe..npr pishem SA olovkom, onda par i neoliko, ako se kazhe par, to znachi da ima dva nechega a za nekoliko kada je vishe od dva..seticu se josh :)

što se tiče odnosa zadnje i poslednje, noviji lingvisti ne zameraju upotrebu zadnje um. poslednje. dakle dozvoljeno je i jedno i drugo. mislim da je to ok, jer mi je ta distinkcija uvek bila nekako cepidlačka...
i još nešto: ne postoji dupli deminutiv kao termin, to na šta misliš je pleonazam (mala kućica)
 

Back
Top