Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Dakle, dragi moji forumasi evo jedne teme koja bi mozda cak trebala da bude 'lepljiva'...

Takodje, ne treba da se vezuje iskljucivo za ovaj forum jer je sustinska, ali... Da odavde pocnemo.

Svi smo manje ili vise primetili kako na krstarici mnogi ljudi koji pusi ne znaju gramatiku, a neki ni pravopis. E pa na niske smo grane spali kada jedan masinac mora da otvara ovakvu temu, ali u svakom slucaju zamisao je da se potcetimo karakteristicnih gresaka koje pravimo dok pisemo (a neki i dok pricaju) jer ipak bili mi masinci, ili knjizevnici treba da poznajemo svoj jezik... :D

Dakle, ja cu da zapocnem a vi se setite jos primera:








Nepravilno: u vezi toga
Pravilno: u vezi sa tim

Nepravilno: po meni....
Pravilno: po mom misljenju...

Zadnje-poslednje

Zadnji sam bio na trci, i sedeo sam u zadnjem redu, i izasao sam na zadnja vrata...
A poslednju sam knigu procitao, poslednji put sam bio, poslednje sto sam rekao....



NE!

Odvojeno sa glagolima (osim onih izuzetaka) - zajedno sa svim ostalim...
Glagoli: ne znam, ne radimo, ne postoji...
Ostalo: neznanje, nerad, necovek... (i malo prideva) nekuturan, necovecan, nesrecan....


Sada malo vi!




Ova tema ce sluziti za razgovor o gramatici, jeziku, uopste o tome kakav je danas jezik u Srbiji, da li je tacno da izumire, o tome koliko ljudi zaista zna pravilno da govori, kao i da pise. Koliko se sve vise upotrebljavaju strane reci, kako se zloupotrebljava nas jezik, i o slicnim stvarima razgovarajte ovde! MadonnaGirl
 
Pozdravljam ideju, zaista je vrlo velik broj nepismenih.

S obzirom (a ne obzirom) na to da sam prof. knjizevnosti, rado cu odgovoriti na svaku jezicku nedoumicu bilo kog forumasa i na taj nacin pomoci.

Za pocetak, dopunicu tvoju listu glagola i izdvojiti jedina cetiri glagola u srpskom jeziku sa kojima se reccca 'ne' pise sastavljeno. Dakle:

NECU
NISAM
NEMOJ
NEMAM


Dodacu jos nesto vezano za glagole, a to je upotreba jedinog bezlicnog glagola u rpskom jeziku, glagola TREBA. Ovaj glagol nema lica, znaci, ispravni oblici su:

TREBA I TREBALO

Cela recenicka konstrukcija mora da se prilagodi ovim oblicima. Pr:
Nepravilno: Trebala bih da...
Pravilno: Trebalo bi da...

Ovo me sad podseti na jos jednu cestu gresku, a to je upotreba pomocnog glagola BITI. Navescu ispravne oblike za sva lica:
JA BIH
TI BI
ON BI
MI BISMO
VI BISTE
ONI BI
 
Aleksej_BASO:
Joj... Ups... Sad me bas blam, postavio bih onog smajlija koji crveni ali znamo da ne radi...

Ha,ha, sali na stranu tema ne uzima u obzir greske pri kucanju, to sam zaboravi da napomenem.

Da, ali njih uzima u obzir cika Zigi Frojd (tzv. 'slucajne omaske') te mislim da bi svasta-nesto imao da kaze na tvoje omaske, a jos kad bi video i tvog avatara... :)
 
Slažem se ja sa temom, ali - sumnjam da će oni kojima je namenjena da je čitaju.

Evo i mog priloga: strana imena za koja ne važe padeži. Neko je nedavno prodavao Hari Potera (!) umesto Harija Potera na ovom forumu, neko drugi je išao na koncert Elton Džona, iako svi znamo da je mogao da ide jedino na koncert Eltona Džona...

I, nezaobilazna tema u mojim dnevno-političkim govorima: novi prilozi za biografiju ministra Degena Jočića zvanog Diskaveri, koji je sa papira pročitao izjavu u kojoj opisuje "slučaj Ratko Mladića". Nema greške u kucanju! - za Degena Jočića Ratko Mladić je k'o nekakav glumac iz erotskih trilera - ne menja mu ime ni pod kakvim okolnostima: al' prezime zato uredno menja, da se poštuje gramatika; u njegovom sistemu vrednosti prezime je ohoho, a ime... koga je briga.
 
@ ljuba: zato prati i pamti.... ;)

@zoranh: da zaboravih.... i to je cesta greska, znaci naglasi:

nepravilno: koncert Elton Dzona
pravilno: konctert Eltona Dzona

@snezana: tacno! ima i toga poznat mi je taj pojam ali ono malo sto sam citao od Zigmunda Frojda (opet primer! :) ) mi se nije bas svidelo.... Bas konkretno, on omaske u govoru poveze sa necim sto je i meni samom bilo skroz jasno i logicno, ili ih poveze sa necim preko ko zna koliko drugih pojmova sa necim skroz nevezanim, sto opet mozemo da uradim boli sa cim ako malo aktiviramo mastu..... Tako da mi to sve malo deluje bzvz... Mnogo mi se vise svidjaju pristupi novijih psihoanaliticara (mislim da ima neki Bern, davno sam citao) blizi su mi praksi i realniji.

A avatar sluzi samo da "provocira" zene da se "prime" jer me to zabavlja, a za analizu ostaje zasto...
 
divlja u srcu:
SVE VREME, a ne CELO VREME. :lol:

Tacno!

I to prevideh, ali dozvolicu sebi slobodu da te ispravim (mislim da je ovaj oblik nepravilan, zato sto nisi TI kriva da bih te ispravljao ali ne znam kako da kazem drugacije)


Cuo sam bas pre naki dan da je usvojeno da od sada moze da se koristi samo SVE VREME, a ne kao do sada SVO lil SVE...

Ako neko zna blize detalje neka "me ispravi"...

(Sad se setih jos jedne svoje omaske... Cesto umesto Krstarica napisem KREStarica, ali opet e mi je pored r na tastauri...)
 

Back
Top