Ne valja se to!

Čuli ste te reči?

"Ne valja se" označava postupak koji ne trebate čini da biste izbegli zlo, ili kakvo baleže nagativno dejstvo zlih sila

"Varovati, varuje" =čuva se, čuvati, sačuvati se od zla i negativnih uticaja.

Ne čudim se starijim ženama, ali često i kod mlađih nailazim na to "ne valja se". Žene savremeno odevene, savremenih frizura...
Određenim praznikom od njih ne možete ništa uzeti, pozajmiti, neke reči im ne trebate pominjati, o značajnim događajima ne smete uraditi to i to...

Ovde je opšte prihvaćeno da "ne valja se" da majke idu na venčanja svoje dece, što je meni mnogo čudno...

Kod još mlađih imate savremeniji oblik praznoverice u obliku horoskopa, proroka koji vide njihovu budućnost, ekstra senzitivni koji u stanju su da osete njihovu energiju...

Opet, u svetlu priče o samosugestiji i snažnoj negativnoj sugestiji, ovakve pojave nisu nimalo naivne...

Koliko često vi to srećete?

Kako vi reagujete kada vam u njihovoj kući kažu da ste upravo uradili nešto što "ne valja se"?

Kako se osećate?

Kako se borite ako takve imate i bliskom okruženju?

Uh nevidjeno me smara ta jos uvek neiskorenjena pojava. To su narodne izmisljotine koje sluze za opravdavanje necinjenja nekih stvari koje zapravo treba raditi.
 
Mene ništa više ne nervira, ali mi je mnogo toga smešno.

A to da ne valja da majka ide ćerki na venčanje sam prvi put u životu čula pre 3 nedelje na svadbi, a gde drugo nego u Bosniji...:eek:
Tamo sam svašta nešto čula, ali to mi je najidiotskije od svega.
 
Ne obracam paznju na to. Stariji, iz okruzenja koji bi mi mozda i skrenuli paznju znaju moj stav o tome, pa se ne usudjuju.
Desilo mi se da je devojka, inace na oko ultra moderna, razrogacila oci kada je cula da nisam krstena, kao da sam pala s' Marsa. Njenom vencanju, kako si naveo, mama nije prisustvovala iz pomenutih razloga. Deci vezuje neke koncice oko ruke,... Njena stvar.
Jedino cega se drzim je izbegavanje svesnog i namernog nanosenja zla drugima. Ali to nije stvar sujeverja, nego filozofije zivota.
(Smrt nije tesko izbeci, to zna svaki vojnik- treba samo pobeci. Mnogo je teze izbeci zlobu- ona trci brze od nas.
Sokrat (nisam sigurna da sam bas tacno citirala, ali sustina je ista))
 
Ranije sam se glasno cudila iznad tudjih odluka. Par puta sam dobila po jeziku dovoljno brzo da sam znala zasto sam kaznjena. Od tada, kad hocu da osudim i presudim drugima, ugrizem se i vratim reci u sebe.
Sto bi moja baka kazala "pljuni se u nedra" i "u zlu se ne ponizi u dobru se ne ponesi", najiskrenije verujem u to, k'o u neku karmu, sta li je vec...
 
..pisala sam davno, na temama o bebama, o tim "ne valja se" stvarima..
..90% tih "gluposti" Ima sasvim jasnu logiku, kad se malo bolje razmisli..
..empirijski utvrdjene stvari ih uvek imaju, samo shto je nekad teshko nazreti sushtinu..

..ne smetaju mi previshe, uvek razmislim o njima i odbacim ih tek ukoliko ne uspem da uvidim ikakvu logiku,
poshto sam sasvim sigurna da su nastale iz najbolje namere i brige i ljubavi,
da se zashtiti neshto osetljivo kao novorodjena beba, neizvesno kao novi brak, zastrashujuce kao bolest ili smrt,
a naravno, interpretacija istih ume da bude i zlobna i patetichna i paranoichna i samoziva i histerichna i na mnogo drugih nachina neprihvatljiva,
ali to je do odnosa onog koji govori i onog kome su rechi upucene, ne do rechi samih po sebi..
 
Moram da priznam da ne vidim logiku da ne valjda da majka ide na ćerkinu svadbu. Nisam za to ranije čuo.
To je već ozbiljnije sujeverje, za razliku od, kako ih ja doživljavam, nekih izreka iz prošlosti.
 
..slazem se, to bi valjda spadalo u onih 10%.. :)
Od onog što sam ja čula ni 10% nema logike.
Naročito svekar i svekrva su me smarali glupostima oko dece. Sad već slabije jer su skontali da ih ne zarezujem 2%, ali mi je puno vremena trebalo da oćutim te njihove idiotluke. Kad odem u Bosnu kod njihove rodbine i čujem njihove tek idiotluke onda pomislim da su ovi moji još i koliko toliko normalni.
 
Od onog što sam ja čula ni 10% nema logike.
Naročito svekar i svekrva su me smarali glupostima oko dece. Sad već slabije jer su skontali da ih ne zarezujem 2%, ali mi je puno vremena trebalo da oćutim te njihove idiotluke. Kad odem u Bosnu kod njihove rodbine i čujem njihove tek idiotluke onda pomislim da su ovi moji još i koliko toliko normalni.

..daj neki primer.. :lol:
 
најпре нисам ни обраћала пажњу на "не ваља се", мислила сам да у то верују стари и неписмени
међутим, кад сам кренула на факултет, моје цимерке нису хтеле да уче тог дана јер је црвено слово. ..то сам тад приписивала лењошћу, коју сам касније сретала и код одраслих жена, које нису хтеле да перу, пеглају итд јер је црвено слово
кад сам се удала, отишла сам на северозапад неше лепе нам земље Србије, па кад сам остала трудна и ту сам се сретала са "не ваља се" нпр, не ваља да се беби пре порођаја купују ствари...жена ми то рекла мртва озбиљна, Ја сам мислила, па добро, жена је старија, у њено време, доста је деце умирало, било је глупо унапред спремати беби, јер не знаш да ли ћеш га живо родити, далеко било
а кад су ми,трудној на послу нуткали да једем, рекли су ми да је то због тога да трудница не сме остати жељна хране јер оном који не да трудници да једе изаћиће му чмичак на око ....ја сам се цепала од смеха
 
kad sam rodila dete krenuli su sa ''ne valja se i valja se''
samo sam rekla da mi nista ne pricaju, jer sto ne znam to me ne opterecuje..
imam tetku koja je frik za ''narodne obicaje koje treba sacuvati od zaborava'' pa kad cuje da na crveno slovo nesto radim, ili nedeljom, ili na dane bozica, uskrsa, tri dana oko slave redovno je solila pamet sa ne valja se..
a ko ce ako necu ja?
a kad cu ako necu tad?
ako si toliki vernik u praznoverja, bog nikog nije kaznio zato sto je radio :roll:
ne volim te prinudne radnje - ne stavljaj cipele na sto (cak ni nove kad tek kupis, pa spustis kutiju koju si izvadio iz kese), ne cisti kucu tri dana posle bozica i sl..
 
да, верници кад треба да се не ради на празник, све остало није битно (одлазак у цркву, нпр, да не причам о другим стварима)
 
meni su jedino smesni rituali prilikom vencanja koji se kao ispostuju i opet dodje do razvoda:lol:

:lol: Da. Ne sme se videti vencanica pre obreda i sl. gluposti.

A najalergicnija sam na kvazi vernike, koji slave slavu (novokomponovano, kicerajski), doniraju i podizu crkve, glume moral... A nema koga nisu zavrnuli, pokrali, za vreme rata dezertirali, prave vanbracnu decu o kojoj ne vode racuna,... I onda tih par dana u godini, za najvece praznike, glume nevinasca. A tacno vidis da im je mozak kopija Homera Simpsona. Ni trunke grize savesti i zadovoljavanje iskljucivo niskih pobuda.
 
meni su jedino smesni rituali prilikom vencanja koji se kao ispostuju i opet dodje do razvoda:lol:

:zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Joooooj, sad si me podsetio...
Priprema mog venčanja, prvo u opštini, pa crkva, pa restoran i dalje "parada pijanstva i kiča"... Dan-dva pre svadbe, jedna komšinica mi kaže - ako hoćeš da ti muž bude dobar, da te sluša u braku, da ne bude naprasit i slično, dok vas popa ( prvo sam ovde odvalila od smeha - popa :lol: ) šeta u krug tamo po crkvi ( pa sam ovde htela da puknem - popa nas šeta :lol: ), ti ponavljaj u sebi:

vodim vola oko stola,
niti muče, niti riče,
niti ume na mene da viče

:zcepanje::zcepanje::zcepanje:

Eto, prava pravcata svadbarska pesmica.... :rotf:
 
sve to valjda vuce korene od nasih paganskih obicaja koje smo vremenom zaboravili a ostalo to famozno ne valja se... a kad pitas babu a sto se ne valja, obicno dobijes odgovor, pa eto tako se ne valja :lol:
ne bacaj mrve iz kuce posle mraka, ne valja da majka ide na krstenje svoje dece u crkvu, ne valja cistiti kucu nakon sto nekog ispratis na put(bar dok ne stigne tamo gde je krenuo), ne jesti viljuskom na bozic(ili na badnji dan, ne mogu da se setim), ne valja se u crkvu ako imas mecu, ne valja se praviti zimnica ako imas mecu, ne valja se pomagati na vencanjima i sahranama ako imas mecu... :roll:
 

Back
Top