Ne valja se to!

ne znam pizdim li više na" ne valja se" ili "valja se"..




To "valja se" posebno mi ide na živce kad je rakija u pitanju. "Valja se" za ovo, za ono, kako može da valja kad se nutka neko ko je za volanom došao i mora se tako i vratiti. Moji imaju običaj svraćati na piće za šta bilo. Kad bi udarili temelj za pasju kućicu zvali bi prolaznike jer "valja se" da se "zalije" temelj. Kod mene, jednom na svinjokolju, zadesile se neke komšije koje su bile u vječitom ratu i umalo se poklaše radi "valja se" jer su se žestoko nacvrcili. I sad sam bijesna kad se sjetim kako sam bacala noževe u živicu da ih se oni ne dokopaju.:roll:
 
nije ti to mozda toliko glupo npr moje misljenje je ko zna shta ce teorija struna da pokazhe :zper: to je valjda tek pocelo
zezam se ali sigurno da neke parapsihologije ima ali da ima i mnogo gluposti i da je bolje da zivis kao pravi covek znaci razumno
a nisam se sretala s praznoverjem tog tipa kao ta venchanja... ali ono kao "zamisli shta mi se desilo idem i sretnem tog i tog i bilo je to i to bash tada" to da, sinhroniciteti i onda se svi zacude ali dalje ti to bas ne pomaze osim sto je zabavno i sto pomislis da si prorok
 
e da, ovo mi je posebno zanimljivo.

ne valja se paliti tv ukoliko je neko, tih dana, umro u kući.
Ja sam pao na gozicu kad sam vidio da ovdje u Srbiji umrlice drze na kucama mjesecima , pa i godinama .
Ja sam odrastao u Slavoniji i tamo se umrlice drze dok ne prodje sahrana . To im je i funkcija , da se
obavijeste poznanici .Ovdje naprave takmicenje , pa dokazuju kako vise vole svog rodjaka nego komsija
svog . Naprave umrlicu u koloru pa je ustakle , a na umrlici pise kad ce i na kojem groblju biti sahrana .
Dzaba i svestenici pricaju da to nema veze sa pravoslavljem .Jedan budala nesto izmisli , a drugi to proglasi
obicajem .:confused:
 
Ja sam pao na gozicu kad sam vidio da ovdje u Srbiji umrlice drze na kucama mjesecima , pa i godinama .
Ja sam odrastao u Slavoniji i tamo se umrlice drze dok ne prodje sahrana . To im je i funkcija , da se
obavijeste poznanici .Ovdje naprave takmicenje , pa dokazuju kako vise vole svog rodjaka nego komsija
svog . Naprave umrlicu u koloru pa je ustakle , a na umrlici pise kad ce i na kojem groblju biti sahrana .
Dzaba i svestenici pricaju da to nema veze sa pravoslavljem .Jedan budala nesto izmisli , a drugi to proglasi
obicajem .:confused:
:eek:
I ovdje je samo dok prođe sahrana, eventualno sedmicu poslije...
Ali to je baš morbidno, ustakliti smrtovnicu.
 
Čuli ste te reči?

"Ne valja se" označava postupak koji ne trebate čini da biste izbegli zlo, ili kakvo baleže nagativno dejstvo zlih sila

"Varovati, varuje" =čuva se, čuvati, sačuvati se od zla i negativnih uticaja.

Ne čudim se starijim ženama, ali često i kod mlađih nailazim na to "ne valja se". Žene savremeno odevene, savremenih frizura...
Određenim praznikom od njih ne možete ništa uzeti, pozajmiti, neke reči im ne trebate pominjati, o značajnim događajima ne smete uraditi to i to...

Ovde je opšte prihvaćeno da "ne valja se" da majke idu na venčanja svoje dece, što je meni mnogo čudno...

Kod još mlađih imate savremeniji oblik praznoverice u obliku horoskopa, proroka koji vide njihovu budućnost, ekstra senzitivni koji u stanju su da osete njihovu energiju...

Opet, u svetlu priče o samosugestiji i snažnoj negativnoj sugestiji, ovakve pojave nisu nimalo naivne...
Koliko često vi to srećete?
Kako vi reagujete kada vam u njihovoj kući kažu da ste upravo uradili nešto što "ne valja se"?
Kako se osećate?
Kako se borite ako takve imate i bliskom okruženju?
Kako vreme prolazi i odnosi sa sobom starije žene iz porodice sve manje čujem te reči .
Mislim da će mi vremenom to nedostajati kao uspomena na neki period i na te starije ljude iz mog okruženja.
Uvek sam se protivila tim rečima...
U životu sam prihvatala samo činjenice tj. dokazane tvrdnje.
Znali su da sam takva i nisu se trudili da me okrenu . Teže bi im palo objašnjavanje zašto nešto ne valja ,jer ni same nisu imale objašnjenje.
Jednom sam imala takav problem , videli su da sa mnom ne vredi pričati i pustili su me da radim po svome.
Znali su da sam u kritičnom trenutku pozvala crkvu da pitam da li se hrana iznosi na groblje ... od tada mi više ništa ne pričaju.
 
Ja sam pao na gozicu kad sam vidio da ovdje u Srbiji umrlice drze na kucama mjesecima , pa i godinama .
Ja sam odrastao u Slavoniji i tamo se umrlice drze dok ne prodje sahrana . To im je i funkcija , da se
obavijeste poznanici .Ovdje naprave takmicenje , pa dokazuju kako vise vole svog rodjaka nego komsija
svog . Naprave umrlicu u koloru pa je ustakle , a na umrlici pise kad ce i na kojem groblju biti sahrana .
Dzaba i svestenici pricaju da to nema veze sa pravoslavljem .Jedan budala nesto izmisli , a drugi to proglasi
obicajem .:confused:

Ni moja mama nije htjela godinu i po dana skinuti smrtovnicu s kuće kad mi je otac umro. Kad god bih išla kod nje podsjećala me na taj nemili događaj. Kad je prošla godina (toliko narod kod nas kaže da mora da stoji) molila sam je da je skine i nije htjela. Tad se desilo da je snajka ostala u drugom stanju i ja sam izmislila da ne valja da stoji na zidu dok čekamo bebu. :)
 
Mama i ja smo držale 40 dana, i tad je mama skinula, jer NE VALJA SE :P ranije.
Šalim se, ali ono, pristojno je...
Ali meni je bila pretužna scena kad je ljetos drugaricina tetka umrla, i kćerkica nije bila kod bake na selu i nisu joj htjeli reći dok ne dođe kući, i kad je ulazila u zgradu vidjela smrtovnicu. Dijete se gušilo od plakanja.
Baš je netaktično ispalo.
 
pa da, da se pokrije ekran, kao marama il peškir il nešto
milje :lol:
jao izmislila sam to garant, prsla sam
odo da kupim cipele proklete:lol:

To je da se slučajno ne zaboraviš! :lol:
Vidim uglavnom ste sve nabrojali, al ja tvrdim da većina tih običaja ima logično objašnjenje, a više sile su uzete u opticaj da bi se sprovođenje nekih logičnih radnji lakše prihvatilo....
 
Ja sam mislio da toga ima samo u manjim sredinama a onda sam dosao u ns i sto puta opomenut da ne stavljam torbu na pod pa sam onda cuo da se nokti ne sjeku subotom da se mrve sa stola ne brisu rukom ...
 
Meni kad crna mačka pređe preko puta a ja u autu ,uvijek pljucnem tri puta onako za svaki slučaj i naravno opsujem sebi u bradu kud ćeš baš meni na put :D.
E sad napašćete me ali ja mislim da taj stari narod i nije bio toliko glupav koliko ga smatraju danas ,
 
Meni kad crna mačka pređe preko puta a ja u autu ,uvijek pljucnem tri puta onako za svaki slučaj i naravno opsujem sebi u bradu kud ćeš baš meni na put :D.
E sad napašćete me ali ja mislim da taj stari narod i nije bio toliko glupav koliko ga smatraju danas ,

Pa ne radi se o glupavosti uopšte. Tj. ne o glupavosti starih naroda, već ovih novih naroda.
Ja moram da priznam da bih vrisnula od smeha da vidim da neko pljucka sebi u bradu kad vidi mačku :lol:
 

Back
Top