Ne valja se to!

Čuli ste te reči?

"Ne valja se" označava postupak koji ne trebate čini da biste izbegli zlo, ili kakvo baleže nagativno dejstvo zlih sila

"Varovati, varuje" =čuva se, čuvati, sačuvati se od zla i negativnih uticaja.

Ne čudim se starijim ženama, ali često i kod mlađih nailazim na to "ne valja se". Žene savremeno odevene, savremenih frizura...
Određenim praznikom od njih ne možete ništa uzeti, pozajmiti, neke reči im ne trebate pominjati, o značajnim događajima ne smete uraditi to i to...

Ovde je opšte prihvaćeno da "ne valja se" da majke idu na venčanja svoje dece, što je meni mnogo čudno...

Kod još mlađih imate savremeniji oblik praznoverice u obliku horoskopa, proroka koji vide njihovu budućnost, ekstra senzitivni koji u stanju su da osete njihovu energiju...

Opet, u svetlu priče o samosugestiji i snažnoj negativnoj sugestiji, ovakve pojave nisu nimalo naivne...

Koliko često vi to srećete?

Kako vi reagujete kada vam u njihovoj kući kažu da ste upravo uradili nešto što "ne valja se"?

Kako se osećate?

Kako se borite ako takve imate i bliskom okruženju?

Одакле ти ово ''варовати'' и ''варује'' тј.из којег дела Србије?
На руском варују значи варају

По мени је то празноверица....што шта се не сме па опет те исте или ти исти то раде када им одговара...
Немаш аргумент,немаш одговор и онда се позовеш на ТРАДИЦИЈУ и на оно НЕ ВАЉА СЕ...
Мени када тако нешто кажу ја их питам а шта је са милијарду ипо Кинеза и још толико Индуса??
Да ли је њихов бог бољи од нашег и да ли је њихово празноверје боље од нашег јер њих има пола света а нас једва милиона??
 
od detinjstva sam, valjda shvativši glupost tog babinog "ne valja se" za ovo i ono, uvek iz inata radio baš tako kako se ne valja, krišom da niko ne vidi.

I sad se čudim što sam 'vaki ispao... :)
 
Dobro vece.

Imam 21 godinu i udata sam i imam malu bebu (sina).

Mnogo sam sujeverna. Juce mi se prosula sol na sto dok sam cistila sto. Citala sam da je to velika nesreca. Sad sam u panici.

Dali je nekad nekome od vas se prosula sol i dali mu se desilo nesto. Neznam sta da radim i kako da se oslobodim tog straha.


Hvala unapred.


Pozdrav S.
 
Kad sam u merkatoru dobio racun sa sest sestica pomislio sam iz zajebancije sta mi ovo necastivi porucuje. Poslije par dana zivot mi se pretvorio u pakao. Naravno da jedno nema veze sa drugim ali je zanimljivo kako se stvari poklope, neka simbolika sa losim dogadjajem.
 
Meni lično nije se desilo, no čula sam od drugih sledeće:
so je prilično opasna stvar, pogotovo kada se prospe po stolu domaćinske kuće. Navlači nesreću kako na domaćina, tako i na ostale članove domaćinske kuće, pa čak i na samu kuću. Postoje svedočenja kako su stakla počela da se lome sama od sebe, kako su stvari nestajale jedna po jedna iz kuće (forumašici iznad nestao je truleks!!), pa čak i kako je muž našao drugu - sve zbog prosute soli, verovala ili ne.

Da bi neutralisala nesreću koja preti da ti se nadvije nad kuću, plašim se da neće biti dovoljno da samo zaključaš kuhinjska vrata: potrebno je da se svakog jutra umivaš brašnom umesto vodom (onoliko jutara koliko je bilo prosuto zrnaca soli) i da za vreme umivanja bajaš sledeću bajalicu:
soli soli vraže, ne bilo ti sreće,
tvoja vražja batina u moju kuću neće.

Ako ne znaš koliko si zrnaca prosula...... :sad2:
 
hajde sta plasite zenu,vidite da je nova :hahaha:fino ti tu so sto se prosula polizi,zalij niksickim pivom,u flasu od piva ubaci kosti od ribe koji ste jeli kad ste zadnji put postili,baci u vodu,ali da nekako ode uzvodno i sve si rijesila.
 
Dobro vece.

Imam 21 godinu i udata sam i imam malu bebu (sina).

Mnogo sam sujeverna. Juce mi se prosula sol na sto dok sam cistila sto. Citala sam da je to velika nesreca. Sad sam u panici.

Dali je nekad nekome od vas se prosula sol i dali mu se desilo nesto. Neznam sta da radim i kako da se oslobodim tog straha.


Hvala unapred.


Pozdrav S.

Da li je moguće, da u 21. veku čitam ovo? :roll: Dete, devojko, ženo, ne znam kako da ti se obratim...da li ti sada stvarno misliš da će sada nebo da ti se sruši na glavu, da ne znam ovo, ne znam ono? MiSim, meni ovo malo zabrinjavajuće. Daj se ženo, opusti, aman. Neće ništa loše da se desi. Što bi se desilo, aman zaman. Daj, racionalno razmišljaj. Shvatam, imaš malo dete, očito si previše u nekom strahu, zabrinuta, možda umorna i opterećena, ali moraš prestati sa tim. Sve što je preterano, nikome dobra nije donelo, pa šta god da je u pitanju. Vidiš, meni se nije prosula so, pa sam pre koju godinu najstrašnije nastradala u životu, pa nikom ništa, znači batali to sa solju i tako tim, bapskim pričama, ženo, dvadeset je prvi vek. Kako da se oslobodiš straha? Zaokupi se s nečim, imaš malo dete, verujem da ne stigneš da digneš glavu od obaveza; čitaj, imaj hobi, šetaj, vežbaj...Niko se nije rešio strahova, za jedan dan. Ako to navedeno, ne pomogne, moj ti je savet, obrati se psihologu ili psihoterapeutu, jer vremenom, ako ne prevaziđeš i ne držiš pod kontrolom šta ti utiče na život, postaće samo još gore. Razumem ja tebe i shvatam, ali život je upravo to - nepredvidiv. I to je tako, od dana od kada ugledaš svet. I zato ej tako, jer šta bi bilo, da sutra znaš da će nešto ružno da se desi, bojala bi se da osvaneš, a da je lepo, ne bi mogla da dočekaš. Znači, olabavi malo i opusti se - sve će biti dobro. Imaš bebu, sretna si, imaš to divno biće i njemu se posveti, kakva so, kakvi bakrači.

Svako dobro i sve najbolje.

:hvala:
 
:eek:
Joj, prosuta so... :sad2: Pa jel znaš šta sve može da se desi, breeeeee?
Prvo, ako je prosuta po drvenom stolu, pa ne ne počistiš dobro, može da se, vremenom, obavije masnoćom i tako postane ružna mrlja na stolu.
Onda, može se desiti da jedete nešto slatko, pa se slučajno prstom dodirne ta so, pa se slatkiš tim rukama stavi u usta i - potpuno drugi ukus slatkiša
Ako padne na pod, može dete, ako puzi, da pipne ručicom, pa posle tom ručicom da protrlja oko i da ga pecka :(
Pa, opet pod pretpostavkom da dete puzi, može dodirnuti ručicom, pa polizati tu ručicu i osetiti slan ukus ( što obično proprate gadljivim grimasama i pljuvanjem )
Pa sledeće, ako padne na pod, a ne očisti se dobro, može krckati pod nogama. ( doduše, ovo ima i jednu prednost - mravi beže od prosute soli, valjda ih odbija miris, šta li, pa je zgdno što nećeš imati mrave u kuhinji ako so nije dobro očišćena )
...
Sigurno da ima još negativnih stvari koje se mogu desiti zbog prosute soli.. eh, da, ima! Što se više prosipa, pre se potroši, pa moraš davati pare da kupiš novo pakovanje...

Osim ovoga - nisam čula da ima drugih negativnih posledica :lol:
Opusti se, bre, ništa se loše neće desiti. :ok:

Hmmm.... a što se ljudi ne tangiraju ovoliko kada se prospe šećer? :think: So odbija mrave, a prosut šećer ih privlači, pa niko frku ne diže oko toga, samo oko soli.... :think:
 
prstohvat soli se baci preko levog ramena,tri puta se poskoči,okrene oko sebe tri puta i pljune takođe tri puta,pazeći da nije šerpa s ručkom na pljucometu ili muž,što za posledicu ima velike nesrećne batine :rtfm:
 
A jeste smešno... mislim, pa jeste... ali da znate samo kako je opterećujuće kada živite sa sujevernim ljudima :roll:
- Nemo' da biješ dete metlom, ne valja se ( a ja uzela metlicu malenoj iz ruke, onu malu metlicu, i šljepnula je po guzi iz šale, dete se smejalo )
- Nemo' da ga preskačeš, ne valja se ( a mališa-bebiša legao na ledja, raširio se po celom hodniku, pa kako zaboga da prodjem ako ga ne preskočim? )
- Nemo' da zviždiš u kući uveče ( ebote, pa krenula pesma na tv-u, svidja mi se, počela da zviždućem i nesvesno )
- Nemo' da ti se prospe so, ne valja se ( jeste, opet ta so :roll: )
- Nemo' da bi ti se desilo da ti dete dodje u kontakt sa nepoznatim ljudima, a da ga pre spavanja ne umiješ svetom vodicom
- Nemo' da zasmejavaš mnogo dete pre spavanja, ne valja se
- Nemo' da ti se dete gleda u ogledalo uveče, ne valja se
- Nemo'.....

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA :dash:
Ma, ne 'ebem ništa od toga ni 0,2%, ali je smorno slušati više... Ja ignorišem, pravim se da ne čujem, ali muka je što ipak čujem, pa me u trenutku oblije znoj od muke... Pa, 'ebo vas poljski miš, umuknite više i ostavite me da živim na miru. Robujte vašim sujeverjima, običajima i strahovima- ja to neću!
Al' ne vredi... :roll:
 
Dobro vece.

Imam 21 godinu i udata sam i imam malu bebu (sina).

Mnogo sam sujeverna. Juce mi se prosula sol na sto dok sam cistila sto. Citala sam da je to velika nesreca. Sad sam u panici.

Dali je nekad nekome od vas se prosula sol i dali mu se desilo nesto. Neznam sta da radim i kako da se oslobodim tog straha.


Hvala unapred.


Pozdrav S.

Jos bolje sto se prosula, kad si vec sujeverna - so tera demone i kuca se cisti sa rastvorom vode i soli zbog toga, ali je jako vazno da batalis te strahove jer biti toliko sujeveran nije zdravo, a ti jos malo pa u panici.
Lek je za tebe citanje molitvi da ti se razbiju te gluposti koje te opterecuju.
Zamisli ti tako mlada, mala beba, a ti opterecena sa glupostima i ti kazes "citala si", pa pogresne si stvari citala.
 
Naravno da molitve nisu sujeverje, nemoj da ti se neko smeje, bas kao sto se ti sada smejes...
naravno da nije bitno kolko puta, nego je bitno ako ne zeli da pocne da pije lekice i ide kod cika doce, da preduzme nesto, a kod mnogih se molitva i vera pokazala kao vrlo efikasna, to ne znaci da to moze i treba da radi svako...
 
Naravno da molitve nisu sujeverje, nemoj da ti se neko smeje, bas kao sto se ti sada smejes....
Znači ti se moliš Shivi i on reši sve tvoje probleme? Ili Zevsu? Ili Horusu? Ili Odinu?
Kako si utvrdila koji je pravi? Nemoj mi reći da si zbog mesta rođenja izabrala omiljeno božanstvo koje je popularno u lokalnom folkloru?

(to bi bilo krajnje neprofesionalno)
 
Znači ti se moliš Shivi i on reši sve tvoje probleme? Ili Zevsu? Ili Horusu? Ili Odinu?
Kako si utvrdila koji je pravi? Nemoj mi reći da si zbog mesta rođenja izabrala omiljeno božanstvo koje je popularno u lokalnom folkloru?

(to bi bilo krajnje neprofesionalno)

Kazem lepo da to nije za svakoga... Molim se Bogu, nebitno je to sto me sad pitas...
 

Back
Top