Ko hoce da nabije VELIKI odraz!!!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mmaxi:
Eksplozivnost je sposobnost sa se ispolji,realizuje maksimalna snaga za veoma mali vremenski interval.Shto se tiche skoka iz mesta i skoka iz zaleta i kod jednog i kod drugog skoka se ispoljava i eksplozivnost i snaga u vecoj ili manjoj meri.Neki strucnjaci komentarishu da je za skok iz koraka bitnija eksplozivnost a iz mesta ili naskoka snaga (i ja tako mislim)ali ostavimo da na ovo pitanje odgovori neko kompetentniji po ovom pitanju.

Shto se tiche mishica, vecina mishica nogu ucestvuje u skoku, neki vishe , neki manje, ali smatram da su za skok presudni mishici u butinama, posebno kvadriceps(koji je najveci misic u nashem oragaizmu,a mislim i najachi) a i sam kvadriceps se sasoji ustvari od 4 "glave" (misica), a listovi imaju manju ulogu jer kod skoka ti je bitno ispravljanje noge shto rade mihici butina. :) :)

Gresis u vezi listova, oni imaju ogromnu ulogu u odskoku!!! A isto vazi i za opruzace u zglobu kuka!!!
Kvadriceps je najjaci misic iz prostog razloga sto je i najveci (tj. ima najveci fizioloski presek). Sto se tice kvadrcepsa on je opruzac samo u zglobu kolena, a ti opruzanje pri odskoku ne vrsis samo u zglobu kolena, vec i u skocnom zglobu i u zglobu kuka! Takodje i zamah iz zgloba ramena preuzima cini mi se nekih 10% posto visine odskoka (s tim sto i tu treba voditi racuna o pravilnom zamahu).
Pozdrav
 
Nisam mislio da nemaju skoro nikakvu ulogu u skoku listovi nego sam rekao da smatram da imaju manju ulogu od mishica butina.
Kod skoka sem kao shto rece od velike vazhnosti je i taj cimaj ramenima, rukama uvis kao i kod skoka iz zaleta cimaj suprotnom nogom od koje se skache uvis-primer Jordana koji je znao i da podigne desnu nogu i koleno skoro do brade pri skoku.A :)
 
Zvercina:
Sto se tice explozivnosti i snage... evo da pokusam na brzinu da ti objasnim o cemu se tu radi, explozivnost (ili explozivna snaga) je samo jedan od, da kazem, modaliteta ili vidova ispoljavanja snage... kao sto na primer imas repetetivnu snagu. Tako da sama rec explozivnost oznacava snagu (tacnije jedan njen vid). Ono sto kod nestrucnih ljudi pravi zabunu i od cega sve pocinje jeste mesanje pojmova sila (jacina) i snaga, tako da vecina ljudi kada misli na silu (jacinu) govori o snazi, sto je velika greska, koja kasnije uslovljava mesanjem explozivnosti i brzine... Elem, tu se ne radi samo o terminoloskim zabunama, vec je stvar u tome da se ta svojstva potpuno razlicito treniraju!!! Tako da na primer odes kod trenera i kazes mu zelim da budem sto snazniji (a pri tome imas u vidu max potisak iz benca ili cucnja - sto je u sustini jacina ili t sila), trening ce biti za totalno drugacije svojstvo misica od onoga sto s ti zeleo...ako razmes sta hocu da kazem...
Mozda ce ti ovo pomoci:
Explozivnost - skokovi, bacanja, kratki sprintevi (startovanja)
Evo iskucah ovo bas na brzinu, samo se nadam da nisam uveo jos vecu zabunu!
Poz svima

Ja te shvatam u potpunosti...Znachi explozivnost su dobre "Kamikaze" ili "Samoubistva" kako god,a zasnagu je npr: Cucnjevi.

Jel sam dobro shvatio??
 
Grunt:
Ja te shvatam u potpunosti...Znachi explozivnost su dobre "Kamikaze" ili "Samoubistva" kako god,a zasnagu je npr: Cucnjevi.

Jel sam dobro shvatio??


Evo me opet na brzinu.... skontao si i dobro i lose.... da probam da kazem ovako... explozivnost pripada snazi :)))
Inace kamikaza je dobra... ali ima mnogo mnogo mnogo boljih vezbi... osim toga treba paziti da ne traje dugo, a traje i to je njen glavni problem.....

A sto se tice stepenica zaista nisam stigao da procitam post... a i malo je tu drugacija analiza... osim toga nije stvar u tome sta je teze, vec u tome sta je efikasnije... Pozzzzzzz
 
Zverchina skapirao sam.Zanima me da li je sledeca vezba za snagu ili explozivnost..."Namestis noge da ti budu u paralelnom polozaju,onda se naslonis na zid i spustis se 90 stepeni" Tu vezbu radimo na kondicionim treninzima,znam da je ubistvo za noge,znachi ne osecam ih posle 30 sekundi...Mene interesuje kako se ta vezba zove,ako uopste ima ime i za sta je ona dobra,za snagu ili explozivnost???
 
Grunt:
Zverchina skapirao sam.Zanima me da li je sledeca vezba za snagu ili explozivnost..."Namestis noge da ti budu u paralelnom polozaju,onda se naslonis na zid i spustis se 90 stepeni" Tu vezbu radimo na kondicionim treninzima,znam da je ubistvo za noge,znachi ne osecam ih posle 30 sekundi...Mene interesuje kako se ta vezba zove,ako uopste ima ime i za sta je ona dobra,za snagu ili explozivnost???


Pazi sad, ako krenem da teoretisem samo cu te zbuniti... mogu ti konkretno odgovoriti da vezba koju si neveo nije za eksplozivnu snagu... (ako te bas zanima, sa njom se radi izdrzljivost u sili)... Mada cim vam kond trener daje tu vezbu da radite, onda se ona verovatno uklapa u njegovo plan rada... ali, moje neko misljenje je da nju ne treba raditi sada na kraju sezone iz nekih drugh razloga... Sad bih ti postavio pitanje, koje si godiste, jer mi je rezultat od 30sec malo nelogican... drugo pitanje bi bilo, gd treniras?
Pozzzzzzzz
 
turbo-ajvar:
to ti se zove "sedim bez stolice".
koji je razlog da ja skacem manje za 15cm iz mesta nego iz zaleta?


Jedan od razloga (vrlo verovatno i najbitniji) mogu biti fizicki slabe noge.... to ti mogu opisati ovako, pri sprintu na 60m ti ces verovatno brze startovati iz poluvisokog (ili poluniskog, medjustava... nazovi kako hoces) nego sto bi to ucino iz niskog stava. Medjutim vrhunski atleticari, koji imaju extremno jake i snazne noge ce imati mnogo bolji start iz niskog stava.
Toliko za sad... ako ima jos pitanja pitajte... Pozzzzzzz
 
Grunt:
Zverchina skapirao sam.Zanima me da li je sledeca vezba za snagu ili explozivnost..."Namestis noge da ti budu u paralelnom polozaju,onda se naslonis na zid i spustis se 90 stepeni" Tu vezbu radimo na kondicionim treninzima,znam da je ubistvo za noge,znachi ne osecam ih posle 30 sekundi...Mene interesuje kako se ta vezba zove,ako uopste ima ime i za sta je ona dobra,za snagu ili explozivnost???

30 sec?? koliko dugo treniras, pretpostavljam basket je u pitanju? ja to ne radim cesto, kad sam procitao post ustao sam i imao sam 1 min 05 sec, bez zagrevanja, cisto onako... nemoj da neko pomisli da se hvalim, samo kazem...
 
Zvercina:
Jedan od razloga (vrlo verovatno i najbitniji) mogu biti fizicki slabe noge.... to ti mogu opisati ovako, pri sprintu na 60m ti ces verovatno brze startovati iz poluvisokog (ili poluniskog, medjustava... nazovi kako hoces) nego sto bi to ucino iz niskog stava. Medjutim vrhunski atleticari, koji imaju extremno jake i snazne noge ce imati mnogo bolji start iz niskog stava.
Toliko za sad... ako ima jos pitanja pitajte... Pozzzzzzz
Za 12 dana cu imati 15 godina... Jel je 30 sekundi lose..? P.S. Nije nam to rekao kondicioni trener da radimo,vec smo radili na treningu samo sto nismo poneli lopte pa smo imali kondicioni trening,i to je 1 od vezbi koju smo radili.. I da,treniram kosarku...!! Visok sam oko 180 cm i tezak 88 kg,imam snagu u rukama,samo sto nemam dobar odraz...Mislim da mi treba explozivnost...To sam zakljucio tako sto samo nekih 5 cm. mogu da skocim vise sa zaletom.
 
Bilo bi dobro da porazgovaras sa kond trenerom iz kluba, i da ga pitas da ti sastavi plan i program rada... da ne radis nasumicno... jer pravilnim radom JAKO JAKO JAKO mnogo mozes dobiti... Nisi mi rekao gde treniras? Osim toga, na prvi pogled bih rekao da imas malo vise kg nego sto bi trebalo, to je ono s obzirom na visinu i godine.... Pozzzzzzz svima...
P.C. The Nlo javi nam se :))))))))))
 
ehej ljudi !

dok se ja skijam vi razviste temu samo tako.

super sto su neki ipak postavili pitanja, ali nije super sto ustvari niko nista nije shvatio.

ono sto bih da dodam jeste da nikako ne treba zaboraviti misice zadnje loze buta, u onoj prici koji misici ucestvuju u skoku. i jos nesto da napomenem, izuzetno je vazno da se ojacaju i "misici koji vrse odredjeni pokret i oni sa suprotne strane, tj oni koji na neki nacin koce pokret", da ne bi doslo dopovredjivanja. znaci, ni u kojem slucaju neko ne sme da radi samo biceps ili samo prednju lozu u teretani, vec mora isto toliko vremena da posveti i tricepsu odnosno u drugom primeru zadnjoj lozi buta.

drugo, kakve bre kamikaze za eksplozivnost! kamikaze su vezba za brzinsku izdrzljivost, ili ako su rastojanja izmedju mesta okreta kratka, onda i za agilnost. vezbe za snagu i eksplozivnost traju 2-3sekunde, to su znaci kratka, brza kretanja (kao sto je zvercina rekao npr bacanje, skok, sprint).

trece, trcanje uz stepenice je vezba koja ce posredno delovati na neciji odraz, tako sto ce ojacati odredjene misice koji ucestvuju u opruzanju pri skoku. vecini vas najpre fali da ojacate svoje noge dovoljno. tako da je kombinacija vezbi snage i skokova najbolje resenje, ali opet ne nasumicno, vec po odredjenom planu, jer tacno postoje smernice kog dana sta , kako raditi, koliko odmoriti, posle kolikok dana smes opet da radis isti trening , ili kad smes da povecas opterecenje.ali, kao sto rece zvercina, nadjite sebi kondicionog trenera da vas lepo usmeri

ona vezba izdrzaj u polucucnju, to je takodje vezba koja kod nekih od vas posredno moze delovati na povecanje odraza, ali mnogo je bolje da radite cucnjeve nego to jer cucnjevi mnogo vise lice na stvarnu situaciju u igri i pri skoku nego, radi se o rezimu rada misica, kad vi u igri ili bilo gde stojite u jednom polozaju 61sec ili 30sec ili 2 minuta, koliko ste vec rekli da mozete da izdrzite...

neki od vas mnogo vise skacu iz zaleta nego iz mesta iz razloga koji su vec pomenuti u nekim od mojih postova, a to su da umeju da iskoriste horizontalnu brzinu i transformisu je u vertikalnu, umeju da se odraze iz zaleta, umeju da iskoriste zamah rukama...tehnika je vazna.

slazem se da grunt ima malo vise kilograma nego sto mu je potrebno. probaj da skines koje kilo, pa da vidis kako ces da letis ! ali i to kako da skines kilograme nije nimalo bezazlena tema. nikako nemoj pokusavati da drzis dijete, to je najgluplja stvar koju moze uraditi bilo ko, a kamoli dete u razvoju kao ti.dakle, i za to treba neko da te posavetuje
 
Zvercina:
Bilo bi dobro da porazgovaras sa kond trenerom iz kluba, i da ga pitas da ti sastavi plan i program rada... da ne radis nasumicno... jer pravilnim radom JAKO JAKO JAKO mnogo mozes dobiti... Nisi mi rekao gde treniras? Osim toga, na prvi pogled bih rekao da imas malo vise kg nego sto bi trebalo, to je ono s obzirom na visinu i godine.... Pozzzzzzz svima...
P.C. The Nlo javi nam se :))))))))))

Znam,malo pre sam se izmerio kog druga imam 86 kg. pre 3 nedelje sam imao 88 kg. i doktorka mi je rekla da skinem oko 7 kg. jbg. ugojio sam se za vreme zime.. U januaru ove godine sam imao 91 kg. zbog ove zime nisam izlazio na basket,a sta jadni treninzi mogu kada jedem ko' stoka :-)
I da,treniram u KK Stari Dif.
 
the nlo:
ehej ljudi !

dok se ja skijam vi razviste temu samo tako.

super sto su neki ipak postavili pitanja, ali nije super sto ustvari niko nista nije shvatio.

ono sto bih da dodam jeste da nikako ne treba zaboraviti misice zadnje loze buta, u onoj prici koji misici ucestvuju u skoku. i jos nesto da napomenem, izuzetno je vazno da se ojacaju i "misici koji vrse odredjeni pokret i oni sa suprotne strane, tj oni koji na neki nacin koce pokret", da ne bi doslo dopovredjivanja. znaci, ni u kojem slucaju neko ne sme da radi samo biceps ili samo prednju lozu u teretani, vec mora isto toliko vremena da posveti i tricepsu odnosno u drugom primeru zadnjoj lozi buta.

drugo, kakve bre kamikaze za eksplozivnost! kamikaze su vezba za brzinsku izdrzljivost, ili ako su rastojanja izmedju mesta okreta kratka, onda i za agilnost. vezbe za snagu i eksplozivnost traju 2-3sekunde, to su znaci kratka, brza kretanja (kao sto je zvercina rekao npr bacanje, skok, sprint).

trece, trcanje uz stepenice je vezba koja ce posredno delovati na neciji odraz, tako sto ce ojacati odredjene misice koji ucestvuju u opruzanju pri skoku. vecini vas najpre fali da ojacate svoje noge dovoljno. tako da je kombinacija vezbi snage i skokova najbolje resenje, ali opet ne nasumicno, vec po odredjenom planu, jer tacno postoje smernice kog dana sta , kako raditi, koliko odmoriti, posle kolikok dana smes opet da radis isti trening , ili kad smes da povecas opterecenje.ali, kao sto rece zvercina, nadjite sebi kondicionog trenera da vas lepo usmeri

ona vezba izdrzaj u polucucnju, to je takodje vezba koja kod nekih od vas posredno moze delovati na povecanje odraza, ali mnogo je bolje da radite cucnjeve nego to jer cucnjevi mnogo vise lice na stvarnu situaciju u igri i pri skoku nego, radi se o rezimu rada misica, kad vi u igri ili bilo gde stojite u jednom polozaju 61sec ili 30sec ili 2 minuta, koliko ste vec rekli da mozete da izdrzite...

neki od vas mnogo vise skacu iz zaleta nego iz mesta iz razloga koji su vec pomenuti u nekim od mojih postova, a to su da umeju da iskoriste horizontalnu brzinu i transformisu je u vertikalnu, umeju da se odraze iz zaleta, umeju da iskoriste zamah rukama...tehnika je vazna.

slazem se da grunt ima malo vise kilograma nego sto mu je potrebno. probaj da skines koje kilo, pa da vidis kako ces da letis ! ali i to kako da skines kilograme nije nimalo bezazlena tema. nikako nemoj pokusavati da drzis dijete, to je najgluplja stvar koju moze uraditi bilo ko, a kamoli dete u razvoju kao ti.dakle, i za to treba neko da te posavetuje
Naravno,nikada o dijetama nisam ni razmisljao...Moja ortak je imao 105 kg. sa 183 cm. i kada je dosao na 95 sad moze i obruc da pipne,a pre je imao losiji odraz od mene,tako da sam ja odlucio da se vise krecem na treninzima pa cak i na obichnom basketu... P.S. sada imam 86 kg.
 
the nlo:
...mnogo je bolje da radite cucnjeve nego to jer cucnjevi mnogo vise lice na stvarnu situaciju u igri i pri skoku nego, radi se o rezimu rada misica, kad vi u igri ili bilo gde stojite u jednom polozaju 61sec ili 30sec ili 2 minuta, koliko ste vec rekli da mozete da izdrzite...
e ovo je istina, dok sam ranije radio chucnjeve svako veche mogao sam da zakucam kako hocu, mogao sam i na drugi obruch, malo mi je falilo da kucam iz okreta... a sad kad sam ih batalio i pored teretane i svega nikako da se povratim... mislim mogu da zakucam,al ne ko pre... i jos gore nikako da provalim shto... sad znam :-D :-D :-D
sad opet krecjem po starom rezimu :-D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top