Ko hoce da nabije VELIKI odraz!!!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Samo sledite uputstva i hteo ne hteo MORA DA SE POVECA .. a koliko ce se povecati zavisi od vas .. Ako se u toku vezbi trudite da ih odradite i ako treba da skocite u tamo u vezbi koja trazi da se skoci vi to uradite maximalno da bi se misici privikavali na sve vecu visinu i doskok .. nemojte da radite samo koliko da uradite vezbu. Ne budite mrzovoljni radite punom parom i snagom i bice sve kako treba !

Aj uzdravlje !
 
Grunt:
Pa buraz,ja vec znam da driblam i da sutiram,tako da mi to ne treba...MENI TREBA ODRAZZZZZZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ne bih da budem pogresno shvacen-kao bivsi kosarkas dao bih ti jedan savet
bez obzira koliko si visok i kakve si gradje u kosarci ti je najbitnije kretanje,zatim dribling i sut,jer se kosarka igra na poene a ne na skokove.
i kod zakucavanja,jer tebe odraz zanima(pretpostavka) se mnogo gubi snaga,sasvim nepotrebno.lepo je biti atraktivan ali je jos lepse biti koristan ekipi ali i sebi.
mlad si ali verovatno pamtis bodirogu,obrati malo paznju na njegovu igru,da li si ikada primetio da je on zakucao u igri,pa cak i u situaciji 1:0,gotovo nikad.
ali on je jedinstven,sa njegovom visinom moze igrati 4 pozicije bez ikakvih problema,i to je njegov najveci kvalitet-raznovrsnost.
pokojnog drazena petrovica sigurno ne pamtis,ali je on imao svakodnevne suterske treninge na kojima je imao po 500 UBACENIH trojki,a ne sutnutih.obzirom da treniras,onda shvatas kojika je brojka u pitanju.tesko je sutnuti 500 puta a ne pogoditi.
zato vise paznje posveti shutu i tehnici,to ce ti se kasnije mnogo isplatiti,a skok i odraz ce doci sam po sebi dok ojacas i oformis se jer si jos u periodu rasta.
kasnije ce ti sve teze biti rad na tehnici.sad je pravi trenutak
pozzzz
 
SUPER:
ne bih da budem pogresno shvacen-kao bivsi kosarkas dao bih ti jedan savet
bez obzira koliko si visok i kakve si gradje u kosarci ti je najbitnije kretanje,zatim dribling i sut,jer se kosarka igra na poene a ne na skokove.
i kod zakucavanja,jer tebe odraz zanima(pretpostavka) se mnogo gubi snaga,sasvim nepotrebno.lepo je biti atraktivan ali je jos lepse biti koristan ekipi ali i sebi.
mlad si ali verovatno pamtis bodirogu,obrati malo paznju na njegovu igru,da li si ikada primetio da je on zakucao u igri,pa cak i u situaciji 1:0,gotovo nikad.
ali on je jedinstven,sa njegovom visinom moze igrati 4 pozicije bez ikakvih problema,i to je njegov najveci kvalitet-raznovrsnost.
pokojnog drazena petrovica sigurno ne pamtis,ali je on imao svakodnevne suterske treninge na kojima je imao po 500 UBACENIH trojki,a ne sutnutih.obzirom da treniras,onda shvatas kojika je brojka u pitanju.tesko je sutnuti 500 puta a ne pogoditi.
zato vise paznje posveti shutu i tehnici,to ce ti se kasnije mnogo isplatiti,a skok i odraz ce doci sam po sebi dok ojacas i oformis se jer si jos u periodu rasta.
kasnije ce ti sve teze biti rad na tehnici.sad je pravi trenutak
pozzzz

Ok,razmislicu o tome...Ali kada gledam svog druga koji je moje visinei laksi nekih 6-7 kg kako kuca onda bi i ja da kucam...P.S. Ovih dana se vratio iz Francuske,tamo je osvojio 2. mesto u zakucavanju,a 1. mesto je jedan lik koji je visok 202cm,a ovaj je samo 180cm...On ide u NBA 100% kada vec sada moze 360 stepeni da uradi,dok ja jedva pipam obruc :-(
 
Ja mislim da je super delom upravu, ne slazem se da u kosarci nije potreban veliki odraz.kosarka se mnogo promenila od onda kad je igrao pokojni Drazen Petrovic, danas atlete igraju kosarku.
sto se zakucavanja tice jeste da se gubi snaga ali kad nekoj ekipi zakucas odma si im ubio moral, pa se jos i ispalis i sve ti ide ko po loju(makar tu cetvrtinu)
 
@SUPER
Evo potrudicu se da ponovo odgovorim na tvoj post, i nadam se da cu ovog puta imati vise srece sa ovim ludim kompom.
SUPER uz duzno postovanje za trud i postavljanje posta, ali kao sto sam vec rekao mislim da tvoja prica danas skoro u potpunosti pada u vodu. Iz prostog razloga sto se iz tvog posta zakljucuje da je fizicka sprema nebitna ili manje bitna, sto je u potpunosti pogresno!
--- “bez obzira koliko si visok i kakve si gradje u kosarci ti je najbitnije kretanje,zatim dribling i sut,jer se kosarka igra na poene a ne na skokove.”
Suludo bi bilo da kazem da je ova recenica potpuno netacna, ali mi se cini da joj dajes pogresan smisao. Kazes bitno je kretanje, kakvo je kretanje bitno? Ako nisi brz i explozivan, a u poslednjim minutima utakmice i izdrzljiv, da bi to kretanje odrzao na visokom nivou, cela prica o kretanju pada u vodu! Ti mozes da se setas po terenu, ali savremnoj kosarci tako sigurno neces primiti loptu! Dakle za uspesno kretanje imas preduslov vrhunsku fizicku spremu! Naravno, odmah da se razumemo, ovde ne pricamo o ulicnom basketu, gde igras protiv kojekakvih persona kojima je sve jedno da li ce izgubiti ili ne! Vec o vrhunskom sportu, gde ce ti odbrana za svaku loptu “odseci ruke”!
Dribling! U pravu si, vrlo bitna stvar, medjutim ne vredi danas biti cirkusant i driblati u mestu, napravis dobru fintu i izbacis protivnika na delic sekunde iz igre, sta se onda desava? Samo od explozivnosti tvog prvog koraka zavisi da li ces obici odbranu ili ne! Dakle opet smo se vratili na fizicku spremu!
Sut! Verovatno si mislio na skok sut, posto se pored kvalitetne odbrane danas obican sut ne moze ni upotrebiti! Pazi sad, mozes biti sjajan suter, da stanes na 6,25 i da vezujes hiljade komada, ali sve je to dzaba ako ti nisi dovoljno brz da bi se oslobodio odbrane i pokazao svoje znanje! Dakle po ko zna koji put fizicka sprema! Evo da napravim jedno poredjenje. Kazes da si igrao kosarku, ne znam na kom nivou ali bih voleo da cujem. Sigurno i danas ponekad odes na basket, i na terenu vidis milion penzionera koji ne umeju da promase, jednostavno sta god sutnu to ulazi. I sta se desava, krene basket, ti zagrizes odbranu, njih nigde nema, uopste se nevide, jedva da mogu da prime loptu, a i ako je prime nedozvoljavas im da vide kos a kamoli da upute sut prema njemu! I sta odjednom bi, sjajan suter, ali slaba fizika ga onemogucava da igra na nivou svoje preciznosti (u ovom slucaju je to zbog godina starosti, a kod mladih igraca je to zbog lenjosti, neznanja itd...).
Mozda neko ne shvata poentu onoga sto zelim reci, jer nije imao to iskustvo da mu se crnja spusti u odbranu i da mu se kosarka smuci. Ali evo da napravim jedno poredjenje sa tenisom! Pazi mozes imati najbolji backhand na svetu, ali sve dzaba ako ti ne mozes stici lopticu!
Taj stil igre sa nezakucavanjem i u situacijama 1 na 0, je nestao sa scene jos od povlacenja Reda Oerbaha! Nesto slicno je igrao Medzik Dzaonson i Danas Bodiroga i to je to! Razlog zbog kojeg je mnogo bolje zakucavati? Ima ih milion, evo da pokusam da nabrojim neke. Menadzer te gleda na utakmici, 10 tvojih polaganja ne vredi kao neciji tomahavk preko trojice, iz razloga sto ce taj koji se digne i zakuca preko trojice biti onaj “koji ima perspektivu” odnosno u ocima menadzera ima perspektivu!!! Zatim psiholoska prednost, verovatno si video kako nakon dobrog zakucavanja cela ekipa poludi, i odjednom krece igra u mnogo boljem smeru nego sto je bila do tog trenutka! Takodje protivnik koji je bio na posteru se oseca osramoceno, i njegova igra je uglavnom slabija nakon postavljanja na poster... itd itd
E da, nesto o igri Bodiroge! On covek ima 205cm otprilike i moze da igra na cetiri pozicije, to je pre njega mogao Medzik... i ko jos? Takoreci niko! Ima pojedinaca koji s vremena na vreme mogu odigrati pod kosem ili spolja a da im to nije pozicija, ali maltene niko osim njih dvojice do sada nije mogao tokom cele utakmice (i bez obzira ko da ga cuva) da igra na bilo kojoj od te 4 pozicije! Dakle ako je njih u istoriji bilo samo dvojica sumnjam da momak po nicku Grunt treba da se ugleda na taj stil igre! Evo jos par reci o Bodirogi pa idem dalje. Kad ga cuva nizi igrac na poziciji 1, s obzirom da je mnogo jaci njegovo prevodjenje lopte do 6,25 se uglavnom svodi na igru i guranje ledjima zbog vece jacine (dakle opet fizika), ako ga cuva visi igrac u pozicionom napadu (kad kazem nizi podrazumevam brzi, i visi – sporiji) on ga izvlaci na 1 na 1 i obilazi ga (brzina – snaga, odnosno fizicka sprema).
Svaka cast pokojnom Drazenu (iako me nervira kao covek), ali on je covek sutirao/ubacivao po 1700 lopti dnevno (imam negde taj podatak, ali me mrzi da ga trazim). Ali treba naci nekoga ko ce da ti vraca ce dan lopte, Grunt ako imas tako nekoga onda je to sjajno!

--- “zato vise paznje posveti shutu i tehnici,to ce ti se kasnije mnogo isplatiti,a skok i odraz ce doci sam po sebi dok ojacas i oformis se jer si jos u periodu rasta.
kasnije ce ti sve teze biti rad na tehnici.sad je pravi trenutak”

Kao prvo nista ne dolazi samo po sebi! Kao drugo, svako antropomotoricko svojstvo ima svoj senzitivni period razvoja (vreme kada se na njega najvise moze uticati). Explozivna snaga je oko 80% genetski uslovljena, dakle samo na 20% mozes treningom da utices (prema dosadasnjim saznanjima). Senzitivni period razvoja (dakle period kada postoje najvece sanse za napredak) explozivne snage je oko 13-14 godine zivota, i posle vremenom postepeno opada da bi oko 18 godine dostigao svoj maximum... Da prevedem. Ako bude sedeo i cekao da se oformis, propustices nesto sto kasnije nikad neces moci da nadoknadis!!! Ovde sam govorio o explozivnoj snazi iz razloga sto odraz pretstavlja explozivnu snagu.
Pozdrav
U nadi da sam bio jasan i da te nisam uvredio. Pozdrav
 
E sad ako ne smeta forumasima, krenucu da citiram neke bitnije postove od pocetka teme i da ih komentarisem
sa mog aspekta kao kondicionog trenera. Voleo bih i da se diskusiji prikljuci The Nlo (sorry sto ti oduzimam
znam da si busy :D) pa da me ispravi ako gresim, mada sumanjam da cu iznositi pogresne podatke... Takodje ako
nekome nesto nije jasno potrudicu se da nadjem istrazivanje na tu temu, ili da pokusam objasniti to sa naucne
srtane.
P.C. Sve je u zelji da se pruzi malo edukacije mladim osobama koje treniraju, tako da ne bih zeleo da se niko oseti prozvanim
ili uvredjenim.



@Nitroglicerin
Cao drustvo ... sigurno svakom od vas tj. nas nesto hvali sto se tice sporta. Nekome visina a nekom odraz.
E sad ovom prilikom necu nista da kazem samo cu da vam dam ovaj sajt gde mozete procitati
sve o programu AIR ALERT III: The complete vertical jump program inace jedini u svetu koji
bez ikakvih pomagala za 15 nedelja moze da podigne odraz za neverevotnih 90 cm
ukoliko ste aktivni i pravilno radite vezbe.
Naravno sve ovo nebi imalo smisla da vam ne dam link a on je www.airalert.com
e sad posto se program placa nekih 30$ svako ko zeli da ga ima a da ga ne placa toliko neka mi se javi ...
Eto ... pa se javite ili na PP ili na moj mali passenger@neobee.net

Cela ova prica oko toga "jedini u svetu" je klasicna reklama. Po ovoj tvojoj prici zvuci da niko ne moze imati
skok od 90cm ukoliko ne koristi AA3... sto naravno nije tacno...
Takodje svi AA programi su radjeni suludo, vec smo pomenuli da je skok explozivna snaga, dakle treba naterati
sto veci broj misicnih vlakana na koncentricnu kontrakciju u sto kracem vrmenskom periodu, da li je to moguce
nakon milion skokova kao sto se radi u AA? Pa naravno da nije! To ti je kao kad bi trenirao brzinu,
trceci maraton!



@Nitroglicerin
Kolena trpe veliko opterecenje u slucaju koriscenja dodatnih otezanja npr. tegova na nogama,
teskih prsluka i vrecica za ledja ... ove vezbe se rade bez ikakvih dodatnh opterecenja ...
znaci zamo patike, sorts i majca ... nema rizika nema opasnosti ...
P.S. Svaka vezba vezana za odraz opterecuje kolena na svoj nacin ...
a najvise ih opterecuje teratana i tegovi ... svoja sopstvena tezina ne.

Prvo da kazem da svaki vrhunski sport znaci unistavanje organizma! Kod tenisera se javlja - teniski lakat,
kod skijasa - skijasko koleno, kod balerina (da ih nazovemo sportistima) - "baletsko stopalo", kod vecine
sportista se javljaju prosirene vene (ako pogledate NBA nema tog tima u kome neki njihov igrac nije operisao prosirene
vene), kod sprinterskih disciplina i bacackih disciplina u atletici i kod dizaca tegova se javljaju hronicni
problemi sa lumbalnim delom ledja.... itd, itd... da ne nabrajam dalje...
Ono sto hocu reci jeste, da treba teziti dostizanju sto vecih perfomansi svog tela, ali da se ono sacuva
koliko god to je moguce.
Sto se tice odnosa skok i rad sa tegovima po opterecenje kolena, mnogo vece opterecenje zglobovi trpe skokovima
nego pri radu sa tegovima, to je inace i jedan od razloga zasto se skokovi sa tegovima na ledjima retko rade,
naravno ima dosta izuzetaka.


@232323
Ajde ne lupaj,u tom aa3 treba da radis po 200-300 i vise skokova u jednom treningu
to je jako veliko opterecenje na kolena,savetujem vam da ne radite aa3
ako ocete da povecate odraz treba vebati sa tegovima ali pravilno
npr. radis squat(cucanj),deadlift,lunges,step ups..........
mozes i da radis vezbe be tegova to se ove ''plyometrics" mozes ukucati
tu rec u google i nace ti neke programe za odraz,inace sve te vebe te treba da
skaces po 50 puta nisu dobre,treba manje ponavljanja a vise truda,npr. kad
radis leap ups u aa3 bolje je da uradis 10 skokova ali da skaces maksimalno nego 20 puta da skoci malo
Ako bas ocete da radite aa3 bolje je da malo snizite ponavljanja,umesto 40 pta da radite 20-30


Bez obzira Grunt sto si ti na ovaj post stavio prozivku, i to na malo bzvz nacin, on je skoro 100% tacan!
Malo ima terminoloskih gresaka, ali mislim da to Grunt tebi nije bitno, vec da je bitno ono sto se zeli reci
postom!
Inace Grunt mislim da bi se trebao malo raspitati sta je plyometric (na Srpskom - pliometrija).
To je sistem rada na explozivnoj snazi (moze se primeniti za bilo koji deo tela,
dakle od ruku preko trbuha i ledja do nogu) koji su cini mi se izmislili Cesi (vrlo je moguce da gresim,
ali taj podatak sam tako nasao), danas je to nesto sto je NEZAMENLJIVO u vrhunskom sportu! Nema vrhunskog
sportiste, a da ne pricamo o NBA igracima, koji nije prosao kroz pliometrijski sistem rada! Dakle rade ga
skoro svi, atletski sprinteri, trkaci srednjih staza (nasao sam isrtazivanje da ga rade i trkaci na 5000m),
plivaci, dizaci tegova (discipline snage - trzaj, nabacaj), gimnasticari, svi borilacki sportovi,
svi ekipni sportovi... kad malo bolje razmislim ne znam ko ne radi pliometriju!
Ako budes trazio na netu, mislim da je bolje da potrazis pod nazivom
"stretsh shortening cycle" (dakle "ciklus skracenje-izduzenje).
Medjutim Pliometrija je mac sa dve ostrice, ili ce te odvesti na vrh ili ce te unistiti (da se tako izrazim),
odnosno treba strogo postovati pravila po kojima se ona radi!!!!!!!!!!!!!!!!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top