KAKO VASPITATI DETE DA OSTANE NORMALNO...

Sada dok su na raspustu,skoro svaki dan neko dolazi,ali su to deca odobrena sa moje strane{ne znam da li je to dobro}.Mada njega i ne privlace neki mali davolci,stoji da su oni "extra" i deca se otimaju sa druzenje sa njima.Sto se tice droge,ja je nikada nisam probala i mogu samo da se nadam da nece ni oni.Mislim da o tome treba samo pricati dok im se ne usadi u mozak,daj boze da se i primi!

Htela sam nesto da dodam vezano za ovo - mislim da svojoj deci treba dati da sami izaberu sebi drustvo, i da im ne treba govoriti stvari tipa 'sa ovim detetom nemoj da se druzis, jer je ovakvo i onakvo'. Znam da sam se ja svaki put osecala lose kad bih to cula od mojih jer nisam znala zasto moram da prekidam komunikaciju sa odredjenom decom a mislila sam da se lepo slazem sa njima. Onda bih se cepala izmedju toga da udovoljim svojim roditeljima a da se ne zamerim tom detetu i da ne izgubim prijatelja.
Ono sto mislim da bi roditelji trebalo da urade je da obrate paznju kakvu decu njihova deca biraju za prijatelje i da ako misle da ovi nalaze neke male lazljivce ili one koji vole da iskoriscavaju da treba vise da se koncentrisu na to zasto njihovo dete bira takvo drustvo. Deca nisu ni glupa ni beskrajno naivna da ne vide da ih neko iskoriscava ili cak potkrada (to se meni desilo), razlog tome lezi negde drugde, a to je cini mi se uloga roditelja, da nadje gde je problem i pomogne detetu da ga se resi. Samim tim ce i dete shvatiti da od takve dece nece dobiti kvalitetno prijateljstvo.
 
Aco bre oladi malo s tom tvojom gorcinom... mi ovde pricamo prave stvari.

Jelena, zaboravih da ti kazem jos za drogu. Stalno, stalno, stalno ... kad god je prilika za to treba mu ukazivati na pogubnost takvog izbora. Detetu to mora u podsvest da se ugradi duboko da je to nesto sto je zlo.

Bilo je na nekim programima , ja sam gledala na NG (national geografic) ali sigurno ima i negde drugde, dokumentarnih filmova o pogubnom uticaju droge. Nemoj ga stititi, odgledajte zajedno takav film, treba da vidi i te krize, i ta umiranja, nije rano ....

I stalno pricaj, pricaj.... da iz sna kad ga probudis zna da po cenu zivota to ne sme uzeti..
 
Moras znati s kim ti se dete druzi, podsticati ga od malena da dovodi prijatelje da ih upoznas. Deca znaju da se povedu za losim drustvom, treba pratiti i njihova interesovanja i njihova druzenja. Tu direktne zabrane ne vaze, nego pricati, pricati, pricati...

Dete mora u sebi da izgradi sta je dobro a sta lose, da ima snage da se u drustvu odupre losim uticajima.Cinjenica je da recimo na drogu se jako lako navuku uglavnom dobra i poslusna deca koja se nikad nisu suprotstavljala roditeljima, pa ne umeju da se odupru ni nekom vodji loseg drustva (ovo nije moja izmisljotina, to su iz centra za maloletnicku delikvenciju zajedno sa skolskim pedagozima zakljucili).Dete treba uciti da zna da kaze ne, ali pre toga mora imati postavljena merila duboko u sebi kome ce se odupreti, mora da zna i da vecina nije uvek u pravu, da ne dozvoli da ga masa uvuce u nesto lose.

Kad su mali, ne mogu sebi birati drustvo, tu smo da ih usmerimo.

Ja sam narkomane za razliku od vas APSOLVIRAO. I radi se o deci koja ceo zivot zive pod pritiskom u porodici raznih vrsta, koja su ubijena u pojam, nesigurna u sebe i koja traze izlaz preko droge jer im droga bar malo na neko bar kratko vreme pruza osecaj da im je zivot lep.

Sve ostale price o drogi tipa: "Kako divna porodica....a dete narkoma" mozete da okacite macku o rep.
 
Sine: "Droga je losa stvar" COOL. Sta je receno ovom recenicom APSOLUTO NISTA. Osnovni problem sa drogom je sto je ona za jednu stabilnu licnost losa stvar. Za korisnika droge , a to je mlad covek koji je ceo zivot ubijan u pojam, iz problematicne porodice, sa totalno ubijenim samopouzdanjem DROGA JE EXTRA STVAR, nesto sto mu omogucava da se oseca mocno i lepo i sto mu pruza bar prividno to neko samopouzdanje. Neko vas udari i vi udarac prercipirate kao nesto lose. A droga daje osecaj lepote , osecaj moci, osecaj srece a iz nuta vas ubija ali vi te negativne posledice i ne osecate. Zato treba graditi stabilne licnosti, sigurne u sebe koje nece izlaz traziti u drogi to je pravi pristup a ne pristup "droga je losa" jer kad mlad covek dodje u situaciju da pocne da se drogira zato sto je nesrecan taj nece videti drogu kao losu.
 
""kad mlad covek dodje u situaciju da pocne da se drogira zato sto je nesrecan taj nece videti drogu kao losu."" pa upravo zato ga treba uciti da droga ne resava probleme,los je covek koji je koristi.detetu treba objasniti ikoja je cena tog"mocnog" oseceja. osim toga,ovde se radi o jos "maloj"deci koja pocinju sa kradom,ismejavanjem,psovkama...
 
A sta sam ja do sada pisala ako ne to Aco? Da decu treba izgradjivati u odgovorne, samopouzdane, samosvesne i sposobne licnosti? Postovati ih da bi bili zreli?
Upravo to sto ti sad pricas ja pricam tebi vec na sve tri teme na kojima se srecemo....

Vidis, vec napredujes. Vec znas kako ne treba vaspitavati dete. Jos samo da sam ocvrsnes i odrastes, da se potpuno otreses stereotipa iz tvojej porodice...
 
Jos pre skole dete bi trebalo provoditi vise vremena u prirodi na selu..sa sto manje besmislenih igracaka..tv-a..kompa..mobilnih telefona..uz sport i u nekom zdravijem okruzenju normalnije dece..ako se to propusti deca nemaju nikakav osecaj prema zivotinjama..razmazena su i prave vrednosti su im totalno strane i u takvom okruzenju se ne snalaze.
 
""kad mlad covek dodje u situaciju da pocne da se drogira zato sto je nesrecan taj nece videti drogu kao losu."" pa upravo zato ga treba uciti da droga ne resava probleme,los je covek koji je koristi.detetu treba objasniti ikoja je cena tog"mocnog" oseceja. osim toga,ovde se radi o jos "maloj"deci koja pocinju sa kradom,ismejavanjem,psovkama...


A koliko ima dece koja to isto ne rade? Ili ne rade bar nesto od toga?
Moras dete da ucis da bude skot kad treba da bude skot. To je na zalost tako ali je tako. Jer u ovoj zemlji ce da vecina roditelja uci svoju decu da budu skotovi i da se prikljuce masi da bi opstali. I onda kad provale da tvoje dete nece biti skot onda ce da svi skoce na njega. I sta si napravila?
 
Jos pre skole dete bi trebalo provoditi vise vremena u prirodi na selu..sa sto manje besmislenih igracaka..tv-a..kompa..mobilnih telefona..uz sport i u nekom zdravijem okruzenju normalnije dece..ako se to propusti deca nemaju nikakav osecaj prema zivotinjama..razmazena su i prave vrednosti su im totalno strane i u njima se ne snalaze.

:ok:, jedino nisam sigurna za comp i sl., jer je to jedan od nacina razvijanja mozdanih vijuga a i trebalo bi da budu u skladu sa sadasnjom civilizacijom, kulturom, da bi ih drustvo prihvatilo :neutral:
 
Zaboravila sam da kazem najvazniju stvar.

Dete morate odgajati sa puno ljubavi, ono mora znati da ima vasu bezrezervnu ljubav i podrsku bez obzira na sve. Da zna da ste mu najveci prijatelj i da moze u svako doba da vam se obrati ako ima problem, i kad pogresi da niko nije savrsen, da ga volite isto i kad mu nesto ne ide.. Mora da ima veliko poverenje u to, da cete mu pomoci da resi svaki svoj problem. Ako ga naucite da vam se bez straha od odbijanja obraca, i da ste vi tu uvek za njega, nece imati potrebu da se dokazuje na tako tezak nacin kao s drogom i slicno...

Samo deca koja imaju osecaj da su voljena, imaju tu tako potrebnu sigurnost u sebe.

Znaci, dobar roditelj ne smara svoje dete i ne dosadjuje mu, ali je uvek tu kao podrska na pravi nacin, kad to detetu zatreba.
 
:ok:, jedino nisam sigurna za comp i sl., jer je to jedan od nacina razvijanja mozdanih vijuga a i trebalo bi da budu u skladu sa sadasnjom civilizacijom, kulturom, da bi ih drustvo prihvatilo :neutral:

A reci sta cemo sa onim 40ogodisnjacima i starijim koji ne koriste racunare..znas li koji je % tih pc obrazovanih kod nas..nije bas tako;)a mislio sam na igrice i vreme provedeno uz komp..ne na totalnu izolaciju
 
Kad su moja deca bila mala, svi su imali Video (u ono vreme hit) ,ali ja ga nikad nisam kupila. I TV su gledali dozirano. Uceni su da se igraju u dvoristu, na ulici, sa loptom, sa drugom decom....
Nije to tako davno bilo.
Sad roditelji daju deci igrice i dvd i puste dete da se samo igra.
Pa kad se nadje troje takve dece na decjem rodjendanu oni ne umeju uopste da komuniciraju medjusobno... to je ta greska roditelja.
Detetu se moras posvetiti na pravi nacin.Prezauzetost roditelja je izgovor.

Ja sam puno radila, puno otsustvovala, bila i samohrana majka, ali kad pricam sa detetom onda samo to radim i potpuno mu se posvetim, ne kad ja to hocu nego kad njemu to treba,

Objasnite mi molim vas, sta ce detetu od 6 god mobilni? Ionako nigde ne ide samo.
Za komp se slazem da je potreban, neophodan u danasnje vreme ali isto tako dozirano.
Ne moze dete da sedi satima za kompom a da se u zivo u susretu s drustvom ne snalazi ....
I naravno, posete selu da se upoznaju i da zavole zivotinje. A ne da ih muce kao sto se neki uce.U kuci smo uvek imali nekog ljubimca, dete tako nauci da je odgovorno i da mora da se stara o necemu.
 
I sta dobijes time?
Asocijalnog idiota, izopstenog iz drustva, koji kasnije nece moci da nadje ni vezu jer nece imati sa kim da izadje da bi uopste nasao devojku, zatim seksualno isfrustriranog pickopacenika koji ce na kraju da pukne sa mozgom.

Nemas pojma aco..to su sve razmazena..retardirana deca..koja se zabijaju u kuce i druze samo sa decom svojih prijatelja..da ne govorimo koliko je rivalstvo i samozivost medju njima..i bice sve gore
 
Nemas pojma aco..to su sve razmazena..retardirana deca..koja se zabijaju u kuce i druze samo sa decom svojih prijatelja..da ne govorimo koliko je rivalstvo i samozivost medju njima..i bice sve gore

Ne ne i NE.
To su deca razmazenih i retardiranih roditelja koji su zatvorili svoju decu u kuce i naterali ih da se druze samo sa decom njihovih prijatelja i tako napravili razmazenu i retardiranu decu.
 
Pa opet se vracamo da decu treba voditi na selo i ne dozvoliti da sede u kuci uz komp iako im to diktiraju vrsnjaci..to je pod 2;)

Ne nego treba malosvno edukovati roditelje da je takav pristup poguban. Jer svaki roditelj gleda da svoje dete zastiti maksimalno od uticaja druge nesavrsene dece jer svaki zeli da mu se dete druzi sa savrsenom decom.

Roditelj A vidi decu roditelja B C i D kao losu za svoje dete, roditelj B vidi decu roditelja A C i D kao losu za svoje dete, roditelj C bide decu roditelja A B i D kao losu za svoje dete itd itd itd i svi oni vide nesto lose i svi imaju isti razlog zatvaranja dece u kuce i kupovine kompijutera.
 

Back
Top