Izujedano dete

Постоје школе за децу са посебним потребама, али психијатар, рецимо, сматра да дете које има просечну интелигенцију не треба да иде у ту школу, без обзира што је, на пример, аутистично и што су његове потребе заиста другачије од већине друге деце.
Због тога су специјалне школе данас углавном само за ону децу која имају исподпросечну интелигенцију, а не заиста за сву ону децу која имају другачије потребе, која захтевају другачији приступ васпитању и образовању, која захтевају индивидуални рад, више посвећивања, рад у мањим групама, кретање у средини у којој неће превише ''штрчати'' својом необичношћу...

Инклузија је нешто што ће све више узимати маха и ја лично немам велике отпоре према њој, али мислим да није довољно припремљена и да наставнички кадар није довољно обучен за рад са таквом децом....:confused:
 
Не знам. Не видим решење за то. И ми у школама се сусрећемо са таквим ситуацијама, али психијатри дају препоруке гледајући добробит тог једног детета, а то што уз њега страда још двадесетак друге деце - то ником ништа! :confused:

Pa da,to je problem-sta da rade ta druga deca koja moraju da trpe nasilje?
U odeljenju moje sestre,kad je bila prvi osnovne,bio je jedan decak koji je tukao koga je stigao,skoro svakog u odeljenju.Uciteljica je nebrojeno puta zvala njegove roditelje i razgovarala sa njima,ukazivala im na problem,ali oni bi se uvek pravdali time da je decak prosao kroz veoma teske situacije i da je zato agresivan.Mislim,to jeste strasno da je on svasta preziveo,ali onda je roditelji trebalo da se pojacano angazuju oko njega,da potraze strucnu pomoc,ako vec oni ne mogu da izadju na kraj sa njegovim ponasanjem,i ako ni razgovori sa uciteljicom i skolskim psihologom ne pomazu.Hocu reci,koji god da je razlog sto se on tako ponasao,na roditeljima je bila odgovornost da to resavaju.Ovako,oni bi svaki put ispricali istu pricu,a on je nastavljao da tuce i tuce...I tako je bilo dok se cela porodica nije odselila u inostranstvo.E,onda su svi odahnuli.:super:Inace,uciteljica stvarno nije nista vise mogla da uradi,osim da ih stalno zove na razgovor,a njega da salje kod psihologa.
I ja dan-danas ne mogu da verujem da nije postojao neki mehanizam koji bi naterao roditelje da povedu vise racuna,i/ili da takvo dete izmesti iz kolektiva RADI DOBROBITI DRUGE DECE.Da oni kojim slucajem nisu resili da se odsele,ostala deca bi,valjda,jedino mogla da se,jedno po jedno,ispisu iz tog odeljenja,i tako se spasu maltretiranja.:eek:Znaci,sve je zavisilo od volje i odluke te porodice.
Da se razumemo,ja ovde ne krivim skolu,vec ceo sistem koji ne pruza dodatne opcije sem da nesavesne roditelje molite,kumite,i da se nadate da ce se odseliti...
 
Moja drugarica i sve mame iz te grupe u vrticu imaju ogroman problem slican onom u uvodnom postu. Zapravo, u toj grupi se nalaze trojke od kojih je jedno dete autistichno i agresivno i grize i udara ostalu decu tako sto se zaleti u nekog koga u datom trenutku zapazi i pocne da ujeda i chupa. Vaspitachice dolete, intervenisu i mame posle leche decu kod kutje, a vecina se plashi da ih pusti u zabaviste pa se snalaze, ukljucujuci i moju drugaricu. Pisane su molbe, zhalbe i slicno i sve mame su potpisale da se to dete premesti u neku grupu ili ustanovu gde idu takva deca i sve je odbijeno sa napomenom da je za njega najbolje da ostane u grupi gde su mu brat i sestra da mu se ne bi pogorsalo psihicko stanje. Znaci jedno dete boravi u zabavistu na stetu druge dece i sve pravne stvari osim privatne tuzhbe su vec iscrpljene. Da li neko mozhda zna kako se mozhe resiti ovakav problem, a da izrevoltirane mame ne moraju da pokrenu svaka svoju licnu parnicu?

Eeee, mislim da njihova mama radi samnom... 99% sam sigurna...To jeste jedan veliki problem, jer znam da se i ta zena zalila kako ne zna sta da radi sa njim...Ocigledano je da postoji problem koji ne treba ignorisati, ali zaista ne znam sta bi jos mogli da uradite. Inace, svarno nisam znala da je decak autistican...Ukoliko je u pitanju ista osoba.
JauLjubav - hvala na podrsci...
 

Back
Top