Izujedano dete

ja tek sada čitam šta se desilo pre neki dan,nisam u zemlji..pa to dete nije mostrum samo zato što je ugrizlo drugo dete...ali ti podlivi na licu,pobogu,toliko ugriza ne može da se uradi za par sekundi dok vaspitačica stigne,no chance...sigurno da nije bila prisutna kada se to desilo...a što mi je još nejasnije kada je videla kakve podlive ta devojčica ima zašto nije odmah zvala roditelje?...nego je čekala da dođu po nju u regularno vreme...e to mi nije jasno...svi znamo da ljudski ugriz može biti mnogo opasniji nego recimo ugriz kućnog ljubimca koji je regularno vakcinisan..dete nije mostrum samo zato što još nije naučio da se ne sme ujedati...ali apsolutno dovodim u pitanje kredibilitet vaspitačice...i nemojte mi popovati kako težak posao imaju blablabla...niko ih nije terao lopatom da budu vaspitači,a ako već jesu,onda neka budu na mestu kada treba...i koliko sam ja obaveštena deca do 3 godine imaju po 2 vaspitačice u grupi,a ne jednu...po zakonu je tako određeno..
 
.i koliko sam ja obaveštena deca do 3 godine imaju po 2 vaspitačice u grupi,a ne jednu...po zakonu je tako određeno..

Dok je moja devojcica u tom periodu isla u vrtic,jedna vaspitacica je bila do 11 ili 12 a druga nakon toga...
Koliko radno vreme tolika i plata.Posao jeste tezak ali sto zia kaze niko ih nije lopatom bio da to izaberu.Ima i tezih poslova...
 
Da, trebalo bi da imaju bar 2 vaspitacice. Kod nas u vrticu ujutru decu docekuje samo 1 vaspitacica. Juce kad sam vodila Stefana ta 1 vaspitacica je morala da izadje u hodnik kako bi iz ranca nekog deteta uzela dal' dudu ili flasicu nebitno. Doduse ona se vratila odmah unutra, ali te 3-4 sec su mozda bile dovoljne da jedno dete ujede drugo vise puta...
 
e sad opet po zakonu jeste da jedna vaspitačica dočekuje decu,ali druga stiže u 9 sati,pa su 2 vaspitačice sve do 1 sat popodne,onda ponovo ostaje samo jedna dok ne pokupe svako dete...ponovo podvlačim jeste težak njihov posao,ali jesu sami odlučili da budu vaspitači...onda moliću lepo...oni su odgovorni za tu decu...
 
Но, не може бити монструм двогодишње дете!
oh znam ja jednog takvog malog monstruma u pravom smislu te reci. :lol:
taj kad dodje kod mene rusi sve pred sobom, udara, sutira, grize, skace po zidovima i tako... ako je neko i rekao da je taj mali monstrum, verovatno je mislio na ovo o cemu pisem... ali se nije bas najsrecnije izrazio.
ne krivim vaspitacice, roditelji su krivi, par puta sam prisustvovala sceni u kojoj brizni tata prosto podstice svog sina naslednika na tucu i agresivno ponasanja :otkacio: - sve ono kao tipa "ti si musko, nemoj da si kukavica" itd. :otkacio:
zao mi je te devojcice, zao mi je sto se takve stvari desavaju, ali bojim se da se takve neprijatnosti ne mogu sasvim iskoreniti.
moj sin se gurkao sa nekim drugarima, pao, posekao se preko cela, vristao, urlao, pa se smirio, nisu me zvali, kada sam otisla po njega ispricali su mi sta se desilo... doduse, nista tu nije bilo namerno, ali desilo se.
i znam da roditelji dizu frku kada ih zovu da dodju po dete-ne mogu da izadju sa posla, dizu frku i kad ih ne zovu, ako vaspitacica i sestra mogu da se pobrinu za dete, nema potrebe dizati paniku.
 
e sad opet po zakonu jeste da jedna vaspitačica dočekuje decu,ali druga stiže u 9 sati,pa su 2 vaspitačice sve do 1 sat popodne,onda ponovo ostaje samo jedna dok ne pokupe svako dete...ponovo podvlačim jeste težak njihov posao,ali jesu sami odlučili da budu vaspitači...onda moliću lepo...oni su odgovorni za tu decu...

kada bi u zivotu sve bilo tako crno i belo..ono,tacno jeste da su se same odlucile za takav posao i ja znam da,bar vaspitacice moje dece,vole da ga rade..ali nisu se same odlucile da rade u uslovima u kojima rade..najlakse je osuditi ih,aj se neko stavi u njihovu kozu..
 
nisam ja njih osudila,nego oni su birali posao,struku,tačno su znali u kojim uslovima će raditi,pobogu,imali su metodologiju i praksu,videli su,iskusili...nemojmo sad teški uslovi,pa onda ćemo raditi samo od pola...i ne generalizujem...pisala sam za ovaj slučaj isključivo da vaspitačica nije odradila svoj posao kako treba,i nije zvala roditelje,mada je kod ovakvih povreda trebala...znači nije revnosno odradila svoj posao...sa druge strane znam mnogo odličnih vaspitačica koje isto rade pod užasnim uslovima,ipak su revnosne...
 
Kriva je vaspitacica, definitivno. Pa toliko ujeda, da ona ne primeti, ne reaguje...ni ne pozove roditelje??? Stravicno...svakako bi je trebalo na neki nacin kazniti.
E sad, dete! Pa, majku mu, i mi smo bili deca, i ja sam isao u vrtic, ali se ne secam ni u najavi da je bilo ujedane dece, rascupane i slicno...a kamoli ovakav slucaj. Nije dete monstrum, to je prejaka rec za nekog ko ima 2 godine, ali nije ni bas toliko malo...deca se vaspitavaju do 5. godine...

i sada bih malo u off, samo da kazem da mi je ova tema malo u vezi sa onom...osamarite dete, pravac zatvor....jel i sada mislite da detetu samo treba reci..."pa nemoj sine...' :?:

mada, mozda bi prvo trebalo ispitati i dete i porodicu... :roll:
 
oh znam ja jednog takvog malog monstruma u pravom smislu te reci. :lol:
taj kad dodje kod mene rusi sve pred sobom, udara, sutira, grize, skace po zidovima i tako... ako je neko i rekao da je taj mali monstrum, verovatno je mislio na ovo o cemu pisem... ali se nije bas najsrecnije izrazio.
ne krivim vaspitacice, roditelji su krivi, par puta sam prisustvovala sceni u kojoj brizni tata prosto podstice svog sina naslednika na tucu i agresivno ponasanja :otkacio: - sve ono kao tipa "ti si musko, nemoj da si kukavica" itd. :otkacio:
zao mi je te devojcice, zao mi je sto se takve stvari desavaju, ali bojim se da se takve neprijatnosti ne mogu sasvim iskoreniti.
moj sin se gurkao sa nekim drugarima, pao, posekao se preko cela, vristao, urlao, pa se smirio, nisu me zvali, kada sam otisla po njega ispricali su mi sta se desilo... doduse, nista tu nije bilo namerno, ali desilo se.
i znam da roditelji dizu frku kada ih zovu da dodju po dete-ne mogu da izadju sa posla, dizu frku i kad ih ne zovu, ako vaspitacica i sestra mogu da se pobrinu za dete, nema potrebe dizati paniku.

Да, монструм од две године ће тек да буде монструм, али захваљујући тати! И то и сама кажеш.
Но, за дете из приче не знамо да ли је тип који иначе уједа децу, или му се то догодило само тад.
Ако иначе уједа, требало ја да васпитачице боље мотре на њега. Али, и сами знамо којом брзином може да се догоди нешто код деце, нисам разумела да оне нису реаговале, само да нису рекле родитељима. А и родитељима је лакше да зову медије и надувају целу ствар, него да реше то на неки начин који ће довести до тога да се такве појаве ублаже.

Имала сам ђака који је давио децу. Ухвати за гушу и дави!
Реаговала сваки пут, и позовем тату на разговор. Испричам му све шта је и како је, он, као, не може да верује да његов син то ради! Но, кад га убедих да је тако, он рече:,, Е, удавићу га кад дођем кући!''
Е, онда ништа, мислим се ја, јер знам откуд детету такав начин решавања ситуације...
Успела сам после много разговора са родитељима да то решим, јер, на сву срећу, ипак су касније желели да се позабаве дететом.
 
Kriva je vaspitacica, definitivno. Pa toliko ujeda, da ona ne primeti, ne reaguje...ni ne pozove roditelje??? Stravicno...svakako bi je trebalo na neki nacin kazniti.
E sad, dete! Pa, majku mu, i mi smo bili deca, i ja sam isao u vrtic, ali se ne secam ni u najavi da je bilo ujedane dece, rascupane i slicno...a kamoli ovakav slucaj. Nije dete monstrum, to je prejaka rec za nekog ko ima 2 godine, ali nije ni bas toliko malo...deca se vaspitavaju do 5. godine...

i sada bih malo u off, samo da kazem da mi je ova tema malo u vezi sa onom...osamarite dete, pravac zatvor....jel i sada mislite da detetu samo treba reci..."pa nemoj sine...' :?:

mada, mozda bi prvo trebalo ispitati i dete i porodicu... :roll:

Ne treba mu SAMO reci i okrenuti glavu. Treba ga NAUCITI da je to nesto sto ne sme da radi...A , da se reaguje na svako sumnjivp ponasanje dece jos u vrticu mozda bi manje imali ovoga sto svakodnevno citamo po novinama. Opet ne okrivljujem dete, nikako, mozda je jednostavno u toj fazi i mozda nema nikakvih problema kod kuce. A opet ne mozemo iskljuciti mogucnost da problem postoji i da bi trebalo to ispitati.
I ja cu malo u off, da se tuce osnovaca, gasenja cigarete na obraz, seksualno i fizicko maltretiranje kod maloletnika ne kaznjavaju samo sa ukorom mozda bi naslovi u novinama bili malo vedriji...
 
Ne treba mu SAMO reci i okrenuti glavu. Treba ga NAUCITI da je to nesto sto ne sme da radi...A , da se reaguje na svako sumnjivp ponasanje dece jos u vrticu mozda bi manje imali ovoga sto svakodnevno citamo po novinama. Opet ne okrivljujem dete, nikako, mozda je jednostavno u toj fazi i mozda nema nikakvih problema kod kuce. A opet ne mozemo iskljuciti mogucnost da problem postoji i da bi trebalo to ispitati.
I ja cu malo u off, da se tuce osnovaca, gasenja cigarete na obraz, seksualno i fizicko maltretiranje kod maloletnika ne kaznjavaju samo sa ukorom mozda bi naslovi u novinama bili malo vedriji...

Upravo tako!A ne da se dete jos i podstice recima ;"Ti si musko,ne budi kukavica",kao sto rece You Better Stop.
 
ja cu malo u off, da se tuce osnovaca, gasenja cigarete na obraz, seksualno i fizicko maltretiranje kod maloletnika ne kaznjavaju samo sa ukorom mozda bi naslovi u novinama bili malo vedriji...

А како мислиш да их још школа казни осим укора? Батинама?
 
jao, kako branis struku...
Nisam mislila da skola treba da ih kazni ostrije, vec da bi trebalo da uvedu zakonski propisi koji bi u ovim situacijama kaznjavali i njih kao delikventne ( npr. drustveno-korisnim radom ) i roditelje ( npr. novcano). A ne , da procitas u novinama kako su 13-godisnjakinje seksualno maltretirale vrsnjakinju i pritom prosle samo sa ukorom koji isto tako moze da se zaradi neopravdanim casovima. Mozda bi u tom slucaju skola mogla da ih kazni nekim dodatnim aktivnostima npr. u vidu dodatne nastave gde bi im odrzali predavanje o agresivnom ponasanju sl.
 
Drustvo u celini zahteva jedno prevaspitavanje, tako da pricati o pojedinacnim slucajevima je samo kap u moru
Problem u drustvu postoji, medjutim institucije koje JESU nadlezne da se bave usmeravanjem i kontrolom drustva tu svoju ulogu ne obavljaju u korist svojih gradjana, na zalost, a mediji SVESNO jos podrzavaju pravljenje javnog haosa, straha i sirenje lose propagande i primera
Ako nisu kaznjena deca od 13 godina, mogu i treba da se kazne roditelji
Cime je bilo ko sprecio da se takva stvar ne ponovi? Ukorom?
Da li je i kako neko OBJASNIO tim 13-godisnjim devojcicama STA su uradile zapravo?
I da li mislite da su one shvatile na kraju?
 
Имала сам ђака који је давио децу. Ухвати за гушу и дави!
Реаговала сваки пут, и позовем тату на разговор. Испричам му све шта је и како је, он, као, не може да верује да његов син то ради! Но, кад га убедих да је тако, он рече:,, Е, удавићу га кад дођем кући!''
Е, онда ништа, мислим се ја, јер знам откуд детету такав начин решавања ситуације...
Успела сам после много разговора са родитељима да то решим, јер, на сву срећу, ипак су касније желели да се позабаве дететом.

Evo odgovora u Wandinom postu - prevaspitati roditelje, ako ne mozes decu MORAS roditelje, tako jedino mozes decu
Za to BI TREBALO da postoje socijalne ustanove i da rade taj posao
A sta je u praksi?
 
jao, kako branis struku...
Nisam mislila da skola treba da ih kazni ostrije, vec da bi trebalo da uvedu zakonski propisi koji bi u ovim situacijama kaznjavali i njih kao delikventne ( npr. drustveno-korisnim radom ) i roditelje ( npr. novcano). A ne , da procitas u novinama kako su 13-godisnjakinje seksualno maltretirale vrsnjakinju i pritom prosle samo sa ukorom koji isto tako moze da se zaradi neopravdanim casovima. Mozda bi u tom slucaju skola mogla da ih kazni nekim dodatnim aktivnostima npr. u vidu dodatne nastave gde bi im odrzali predavanje o agresivnom ponasanju sl.

Предавања, радионице, чосови....о ненасилној комуникацији и свим тим проблемима - већ јесу саставни део васпитања у школи! Школа није законодавац и (на жалост) не може на своју руку да уведе ниједан други начин кажњавања осим постојећег који је прописан законом.
Уколико је неко учинио прекршај или кривично дело - онда школа нема ту више никаквих ингеренција, то преузима СУП, суд и центар са социјални рад!
Значи, порешну страну си окрпила!
Кад неко учини кривично дело на улици - не очекујемо да га казни његов шеф на послу , него надлежни судски органи, зар не? Постоји за све правна процедура и казне законом предвиђене!
Немојте очекивати од школе да ради нешто што јој није посао и нешто за шта нема ингеренције.
 
Предавања, радионице, чосови....о ненасилној комуникацији и свим тим проблемима - већ јесу саставни део васпитања у школи!
Школа није законодавац и (на жалост) не може на своју руку да уведе ниједан други начин кажњавања осим постојећег који је прописан законом.
Уколико је неко учинио прекршај или кривично дело - онда школа нема ту више никаквих ингеренција, то преузима СУП, суд и центар са социјални рад!
Значи, порешну страну си окрпила!
Кад неко учини кривично дело на улици - не очекујемо да га казни његов шеф на послу , него надлежни судски органи, зар не? Постоји за све правна процедура и казне законом предвиђене!
Немојте очекивати од школе да ради нешто што јој није посао и нешто за шта нема ингеренције.
Nisam ja nikoga okrpila, tacnije jesam, ali ne skolstvo vec ovaj nas sistem koji je apsolutno blag sa kaznama. A sto se tice , radionica i COS-a, koliko znam to nije obavezno, ali kod ovakvih slucajeva bi trebalo samo za njih da bude obavezno i da im je to u skopu nekih kaznenih mera. Stavise predavanje ne mora da se odrzava u skoli, moze i u SUP-u...
 
Moja drugarica i sve mame iz te grupe u vrticu imaju ogroman problem slican onom u uvodnom postu. Zapravo, u toj grupi se nalaze trojke od kojih je jedno dete autistichno i agresivno i grize i udara ostalu decu tako sto se zaleti u nekog koga u datom trenutku zapazi i pocne da ujeda i chupa. Vaspitachice dolete, intervenisu i mame posle leche decu kod kutje, a vecina se plashi da ih pusti u zabaviste pa se snalaze, ukljucujuci i moju drugaricu. Pisane su molbe, zhalbe i slicno i sve mame su potpisale da se to dete premesti u neku grupu ili ustanovu gde idu takva deca i sve je odbijeno sa napomenom da je za njega najbolje da ostane u grupi gde su mu brat i sestra da mu se ne bi pogorsalo psihicko stanje. Znaci jedno dete boravi u zabavistu na stetu druge dece i sve pravne stvari osim privatne tuzhbe su vec iscrpljene. Da li neko mozhda zna kako se mozhe resiti ovakav problem, a da izrevoltirane mame ne moraju da pokrenu svaka svoju licnu parnicu?
 
Не знам. Не видим решење за то. И ми у школама се сусрећемо са таквим ситуацијама, али психијатри дају препоруке гледајући добробит тог једног детета, а то што уз њега страда још двадесетак друге деце - то ником ништа! :confused:
 
Не знам. Не видим решење за то. И ми у школама се сусрећемо са таквим ситуацијама, али психијатри дају препоруке гледајући добробит тог једног детета, а то што уз њега страда још двадесетак друге деце - то ником ништа! :confused:


Eto, jos jedan primer da ne postoje adekvatne ustanove koje bi resavale ovakve probleme, a navela sam da postoje nacini resavanja problema (moji prethodni postovi) ali, na zalost, time niko nece da se zamara, i odakle novac Ebrdovima i ostalim cudesima od banaka za prihvatilista, razvojne centre i slicno, oni imaju preca posla a to je svoj interes
Sta ce to jednom savrsenom drustvu kao sto je nase?!:otkacio:
Sto bi se ijedna vlada zamarala time?:(
 

Back
Top